Frezarka zbudowana w oparciu o wydrukowane elementy

Tokarki, frezarki, CNC, wtryskarki, wytłaczarki itp.
Awatar użytkownika
japim
Postów w temacie: 4
Posty: 703
Rejestracja: 12 lis 2019, 14:15
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: W sumie 19...
x 205
Kontakt:

Re: Frezarka zbudowana w oparciu o wydrukowane elementy

Post autor: japim »

Frezowanie to zupełnie inny poziom "brudu" w porównaniu do drukowania. Kurz i wióry będą wszędzie. Plus tej maszyny jest taki, że właściwie G-code można nagrać na kartę - wystawić maszynę na balkon i jechać tam. Do mieszkania to tylko z odkurzaczem w ręce (tak mam na filmach :P ). Inaczej istnieje poważna groźba rozwodu...

W aluminium tez bezpośrednio wyfrezujesz płaskie elementy. Przy prawie zerowej sztywności pionowej jakość powierzchni czołowej freza będzie beznadziejny - zapomnij o jakimś poważniejszym grawerowaniu 3D w alu - chyba, że jakimś frezem stożkowym...
Musisz uwzględnić "pływanie" wymiarów i całego projektu - otwory dać trochę ponadwymiarowe, bo inaczej nie włożysz śrub. No i trzeba dać jakieś chłodziwo - np starczy psiknięcie WD40 co jakiś czas. Ta maszyna nie będzie się mogła równać, z żadną komercyjną konstrukcją. Ale fun jest :)

A finalna prawda jest taka, że takie proste formatki to spokojnie wyciąłbyś ręcznie starą modelarską metodą. Otwory nawiercił na wiertarce kolumnowej i miałbyś maszynę w kilka dni - bez tego procesu 3D printing -> MDF - > Alu...
Pozdrawiam,
Przemek

Moje projekty 3D: https://www.thingiverse.com/Japim/designs
Aktualne projekty modelarskie: https://www.rcgroups.com/forums/member.php?u=174992
Awatar użytkownika
panWiadr0
Postów w temacie: 7
Posty: 1255
Rejestracja: 25 sty 2019, 14:06
Drukarka: niesforny reprap
x 839

Re: Frezarka zbudowana w oparciu o wydrukowane elementy

Post autor: panWiadr0 »

Pisałem o tym wcześniej. Ale kolega sobie wymarzył składanie maszyny trzy razy :pardon:
Awatar użytkownika
olo2000pm
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 18
Posty: 1394
Rejestracja: 26 mar 2018, 12:48
x 362

Re: Frezarka zbudowana w oparciu o wydrukowane elementy

Post autor: olo2000pm »

Panowie, ale ja nie mam parku maszynowego w domu :)
A dążenie do celu, nawet jeżeli wydaje się nielogiczne jest cnotą.
// użytkownik zbanowany permanentnie od dnia 10 10 2020
Awatar użytkownika
panWiadr0
Postów w temacie: 7
Posty: 1255
Rejestracja: 25 sty 2019, 14:06
Drukarka: niesforny reprap
x 839

Re: Frezarka zbudowana w oparciu o wydrukowane elementy

Post autor: panWiadr0 »

NIe musisz. Wycięcie laserem przykładowo kompletnej ramy Tatary A6/A8 w stali 4mm to jakies 300pln, więc nie majątek. Wystarczy dostarczyć pliki DXF.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Urządzenia inne (nie drukarki)”