Frezarka zbudowana w oparciu o wydrukowane elementy

Tokarki, frezarki, CNC, wtryskarki, wytłaczarki itp.
Awatar użytkownika
olo2000pm
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 18
Posty: 1394
Rejestracja: 26 mar 2018, 12:48
x 362

Frezarka zbudowana w oparciu o wydrukowane elementy

Post autor: olo2000pm »

Kieruję ten wątek do forumowiczów, którzy zbudowali frezarkę cnc lub maja taki zamiar.
Frezarka ma frezować w aluminium o grubości 4mm, prędkość frezowania nie jest priorytetem.
Ten projekt wykorzystuje w 100% technologię przyrostową i chciałbym z Wami przedyskutować czy rozwiązania tutaj zastosowane mają sens.
Dane techniczne:
Prowadnice liniowe w osi Y i X: fi16
Długość prowadnic w osi Y: 500mm
Długość prowadnic w osi X: 333mm
Prowadnice liniowe w osi Z: fi12
Blokada prowadnic: wkręcane inserty M3
Obudowy Łożysk wydrukowane.
Śruby trapezowe: T8 Lead 1mm łożyskowane z jedej strony
Kostka prowadząca: openbuilds, pom
Silniki : Nema17
Wrzeciono: ER11, 500W
Załączniki
cnc1.jpg
cnc2.jpg
cnc3.jpg
cnc4.jpg
cnc5.jpg
// użytkownik zbanowany permanentnie od dnia 10 10 2020
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: Frezarka zbudowana w oparciu o wydrukowane elementy

Post autor: Berg »

Zadam standardowe pytanie. W czym ma być lepszy od RS-CNC lub root 3 ? Bo w komentarzach i w historii tych projektów pewnie są już wszystkie odpowiedzi na zadane przez Ciebie pytanie oraz te, które dopiero zadasz. Jak na przykład sens użycia wałków jako prowadnice Y.
Ostatnio zmieniony 23 lis 2019, 12:53 przez Berg, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1294
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: DIY Prusa Bear
x 701

Re: Frezarka zbudowana w oparciu o wydrukowane elementy

Post autor: JGFTW »

Zastanawia mnie czy nie warto byłoby dopłacić i zamiast drukować obudowę łożysk to kupić już w obudowie np SMA16LGUU

Twoja frezarka bardzo przypomina projekty Root3 oraz RS-CNC, a w tych konstrukcjach często można zauważyć, że mocowanie osi Y i Z jest robione z grubej drewnianej płyty/sklejki (root3) lub aluminiowej (RS-CNC). Wydaje mi się, że coś może być na rzeczy i po prostu PETG czy ASA może nie wytrzymać .
Jako, że nie miałem dostępu do przefrezowania jakiejś płyty MDF/sklejki to był to główny powód, że odwiodłem się od tego pomysłu i postanowiłem iść w MPCNC. Z ciekawości nie zastanawiałeś się nad zrobieniem MPCNC właśnie ?
Awatar użytkownika
olo2000pm
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 18
Posty: 1394
Rejestracja: 26 mar 2018, 12:48
x 362

Re: Frezarka zbudowana w oparciu o wydrukowane elementy

Post autor: olo2000pm »

rafaljot pisze:Zadam standardowe pytanie. W czym ma być lepszy od RS-CNC lub root 3 ? Bo w komentarzach i w historii tych projektów pewnie są już wszystkie odpowiedzi na zadane przez Ciebie pytanie oraz te, które dopiero zadasz. Jak na przykład sens użycia wałków jako prowadnice Y.
Nie rozpartój tego w kontekście w czym jest lepszy lub gorszy mój projekt. Ja wiem, że są gotowe projekty, ale jak zapewne wiesz, swoje urządzenia sam projektuje.
Zapytanie czy ma sens czy nie zastosowanie jakiegoś elementu w tym projekcie jak najbardziej jest na miejscu, ale jeżeli uważasz, że wałki to błąd to podaj argument. Bo ja nie wiem dlaczego to niewłaściwe. Dodam od siebie, że projektuje też frezarkę w oparciu o system openbuilds w którym ma być jak najmniej drukowanych elementów. Ale wolałbym zbudować ten projekt.
JGFTW pisze:Zastanawia mnie czy nie warto byłoby dopłacić i zamiast drukować obudowę łożysk to kupić już w obudowie np SMA16LGUU

Twoja frezarka bardzo przypomina projekty Root3 oraz RS-CNC, a w tych konstrukcjach często można zauważyć, że mocowanie osi Y i Z jest robione z grubej drewnianej płyty/sklejki (root3) lub aluminiowej (RS-CNC). Wydaje mi się, że coś może być na rzeczy i po prostu PETG czy ASA może nie wytrzymać .
Jako, że nie miałem dostępu do przefrezowania jakiejś płyty MDF/sklejki to był to główny powód, że odwiodłem się od tego pomysłu i postanowiłem iść w MPCNC. Z ciekawości nie zastanawiałeś się nad zrobieniem MPCNC właśnie ?
Tak, te obudowane łożyska są do kupienia, ale to kłóci się z założeniami projektu w którym wszystkie elementy chce mieć wydrukowane.
Te narożniki.....tego nie jestem pewny, one w moim projekcie są dość masywne, grubość boku to 20mm, podstawa ma 7mm, tak samo zastrzały.

MPCNC bardzo mi się podoba, mam projekt sciągnięty, przymierzałem się do budowy, ale znajomy z fb przekonał mnie do własnego projektu.
Projektowanie jest pracochłonne, ale efekty dają sporą satysfakcje, dlatego to lubię.

Wszystkie elementy będą wydrukowane z ABS.
// użytkownik zbanowany permanentnie od dnia 10 10 2020
Awatar użytkownika
arkomania.pl
Postów w temacie: 11
Posty: 832
Rejestracja: 10 mar 2017, 13:08
Lokalizacja: RADOM
x 373

Re: Frezarka zbudowana w oparciu o wydrukowane elementy

Post autor: arkomania.pl »

Odnośnie obudów SMA.....

Gdyby te obudowy wykonywali, np. Niemcy na swoich precyzyjnych maszynach, to byłbym spokojny o powtarzalność produktu.
Chińczyki to odlewają i chyba ręcznie poddają obróbce, bo obudowy nie są powtarzalne.
Dobre przykręcenie dwóch obudów SMA do sztywnej grubej płyty z włożonym prętem powoduję, że łożyska względem siebie
nie układają się w jednej osi. Pręt trudno przesunąć, niekiedy trze. Składając kiedyś ANET A8 musiałem się trochę nagimnastykować
z zamocowaniem SMA (na osi X i Y). Niektóre są dokręcone mocno, niektóre za nimi lekko.

Dlatego moim zdaniem łatwiej jest wydrukować solidny uchwyt do łożysk LM....
Pozdrawiam Arek G. arkomania
spec
Postów w temacie: 2
Posty: 343
Rejestracja: 04 paź 2016, 17:35
x 27

Re: Frezarka zbudowana w oparciu o wydrukowane elementy

Post autor: spec »

W jakie koszty celujesz przy budowie tej frezarki? Zbudowałem frezarkę CNC. Samo planowanie trwało dość długo. Narysowałem z 5 różnych projektów, w których starłem się minimalizować koszty, ułatwiać sobie pracę itp. Całość chciałem zbudować w domu i doszedłem do wniosku, że najlepszym sposobem jest użycie profili aluminiowych, które można wzmacniać sobie dowolnie. Użycie dużej ilości elementów drukowanych to nie jest najlepsze wyjście.
etet100
Postów w temacie: 2
Posty: 239
Rejestracja: 15 gru 2017, 15:15
x 34

Re: Frezarka zbudowana w oparciu o wydrukowane elementy

Post autor: etet100 »

U mnie wałki 16 gną się nawet w osi Z (sporo krótszej niż 333). Wałki o takiej średnicy powinny być podparte.
Awatar użytkownika
olo2000pm
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 18
Posty: 1394
Rejestracja: 26 mar 2018, 12:48
x 362

Re: Frezarka zbudowana w oparciu o wydrukowane elementy

Post autor: olo2000pm »

etet100 pisze:U mnie wałki 16 gną się nawet w osi Z (sporo krótszej niż 333). Wałki o takiej średnicy powinny być podparte.
Jestem w szoku. Mi się wydawało, że to dość solidny kawałek pręta. No i widziałem kilka filmów na yt z takimi walkami.

Jezeli chodzi o budżet, to się nie zastanawiałem jeszcze nad tym. Skończyłem projekt i poddalem go pod dyskusję, bo to moje pierwsze cnc.


Czyli co, nie ładować się w to? Zacząłem drukować elementy....
// użytkownik zbanowany permanentnie od dnia 10 10 2020
tig33r
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 629
Rejestracja: 15 lip 2017, 16:07
Drukarka: Hypercube Evolution
x 100

Re: Frezarka zbudowana w oparciu o wydrukowane elementy

Post autor: tig33r »

W ogóle frezowanie aluminium 4mm maszyną z drukowanym elementami konstrukcyjnymi to chyba słaba sprawa.
Awatar użytkownika
olo2000pm
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 18
Posty: 1394
Rejestracja: 26 mar 2018, 12:48
x 362

Re: Frezarka zbudowana w oparciu o wydrukowane elementy

Post autor: olo2000pm »

tig33r pisze:W ogóle frezowanie aluminium 4mm maszyną z drukowanym elementami konstrukcyjnymi to chyba słaba sprawa.
Na thigiverse i na yt są projekty drukowanych frezarek, które niby frezują w aluminium. Czy to jest ściema?
// użytkownik zbanowany permanentnie od dnia 10 10 2020
ODPOWIEDZ

Wróć do „Urządzenia inne (nie drukarki)”