Frezarka zbudowana w oparciu o wydrukowane elementy

Tokarki, frezarki, CNC, wtryskarki, wytłaczarki itp.
MeliuS

Re: Frezarka zbudowana w oparciu o wydrukowane elementy

Post autor: MeliuS »

Wtrącę 3 grosze.
Wszystko pięknie i ładnie, ale jak ma być frezowane, wiercone a nawet miziane aluminium to cały układ chłodzenia płynem powinieneś dodać do całości bo zajedziesz a raczej zakleisz i połamiesz każde wiertło i frez w minutę.
MeliuS

Re: Frezarka zbudowana w oparciu o wydrukowane elementy

Post autor: MeliuS »

etet100 pisze:U mnie wałki 16 gną się nawet w osi Z (sporo krótszej niż 333). Wałki o takiej średnicy powinny być podparte.
Niezły dowcip, chyba że kładziesz na takim wałku kilkanaście ton :)
Awatar użytkownika
olo2000pm
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 18
Posty: 1394
Rejestracja: 26 mar 2018, 12:48
x 362

Re: Frezarka zbudowana w oparciu o wydrukowane elementy

Post autor: olo2000pm »

MeliuS pisze:Wtrącę 3 grosze.
Wszystko pięknie i ładnie, ale jak ma być frezowane, wiercone a nawet miziane aluminium to cały układ chłodzenia płynem powinieneś dodać do całości bo zajedziesz a raczej zakleisz i połamiesz każde wiertło i frez w minutę.
Ja nie jestem pewny czy ona zostanie zbudowana. Projekt powstał pod wplywem znajomego. Części mam już wydrukowane, cos tam do mnie już jedzie. Ale hałas, brud, chlodziwo bardzo mnie zniechęca, a z drugiej strony jest ciekawość.
Nie wiem sam czy sfinalizuje ten projekt.
// użytkownik zbanowany permanentnie od dnia 10 10 2020
MeliuS

Re: Frezarka zbudowana w oparciu o wydrukowane elementy

Post autor: MeliuS »

Moim zdaniem ta ciekawość nie ma sensu już w samych założeniach na starcie. Do aluminium ( i nie ma większego znaczenia jak grubego ) trzeba już bardzo stabilnej, więc ciężkiej maszyny i najlepiej co najmniej ze stalową ramą. Aluminiowe CNC np. z profili to ok do drewna, sklejki, mdf lub tworzyw. Drukowane CNC to tylko co najwyżej zabawka do ewentualnej nauki softu, gcodu, macha itd. No ale to moje zdanie. Niemniej - powodzenia.
Awatar użytkownika
olo2000pm
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 18
Posty: 1394
Rejestracja: 26 mar 2018, 12:48
x 362

Re: Frezarka zbudowana w oparciu o wydrukowane elementy

Post autor: olo2000pm »

I ta nauka softu może byc dobrym bodźcem.
Jezeli zacznie się budowa to w tym wątku będa postępy.
// użytkownik zbanowany permanentnie od dnia 10 10 2020
etet100
Postów w temacie: 2
Posty: 239
Rejestracja: 15 gru 2017, 15:15
x 34

Re: Frezarka zbudowana w oparciu o wydrukowane elementy

Post autor: etet100 »

MeliuS pisze:
etet100 pisze:U mnie wałki 16 gną się nawet w osi Z (sporo krótszej niż 333). Wałki o takiej średnicy powinny być podparte.
Niezły dowcip, chyba że kładziesz na takim wałku kilkanaście ton :)
Kładę setki ton! No ale niech będzie. Skoro wałka nie da się wygiąć w rękach to nic tylko robić cnc metr na metr.
Awatar użytkownika
olo2000pm
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 18
Posty: 1394
Rejestracja: 26 mar 2018, 12:48
x 362

Re: Frezarka zbudowana w oparciu o wydrukowane elementy

Post autor: olo2000pm »

Ale z waszego doświadczenia, czy na takiej drukowanej cnc w wolnym tempie nie wytnę formatek z mdf?

Zwróćcie uwagę, że cnc będzie na profilach openbuilds 20x40, nigdzie nie stosuje walkow.
// użytkownik zbanowany permanentnie od dnia 10 10 2020
Awatar użytkownika
japim
Postów w temacie: 4
Posty: 703
Rejestracja: 12 lis 2019, 14:15
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: W sumie 19...
x 205
Kontakt:

Re: Frezarka zbudowana w oparciu o wydrukowane elementy

Post autor: japim »

Wytniesz - spokojnie. Ramę np do do kolejnej drukarki wytniesz spokojnie.

Ja użytkowałem drukarko-frezarkę na walkach 12mm. I jakoś dawała radę. Nie był to mistrz precyzji - ale ciął węgiel, drewno, kompozyt węglowy i "mizial" aluminium. Frez do 3mm, zagłebienie 1mm (aluminium 0.5mm) i dawał rade. Aluminium koniecznie ze smarowaniem/chłodzeniem - bo inaczej szkoda zachodu. Filmy są na moim kanale.

Wszystko rozbija się o sztywność - bo elementy po frezowaniu zamiast 20x20 bedziesz miał 19.5 x 19.5 lub 20.5x20.5 - zależnie czy to otwór czy wypust. Można z tym jakoś żyć. Można w projekcie robić większe otwory lub mniejsze wpusty :)

Miałem zainstalowane wrzeciono 600W ze szlifierki prostej. Bardzo hałasowało i brudziło. I rzeczywiście raczej eksperyment niż maszyna do mieszkania w bloku. Gdybym miał małą robotę frezerską to konwersja na frezarkę zajmuje 10 minut. Ale nie wiem czy się jeszcze kiedyś skuszę. Prędzej maszyna pójdzie do piwnicy.
Ostatnio zmieniony 28 sty 2020, 15:33 przez japim, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam,
Przemek

Moje projekty 3D: https://www.thingiverse.com/Japim/designs
Aktualne projekty modelarskie: https://www.rcgroups.com/forums/member.php?u=174992
MeliuS

Re: Frezarka zbudowana w oparciu o wydrukowane elementy

Post autor: MeliuS »

Wytniesz, jakimś mały dremelkiem niezbyt ciężkim, ale tu mowa o aluminium była. Chyba że coś pominąłem. Co do wałka natomiast założyłem że 16 x 330 to milimetry, ale może błędnie bo może tu etet chodziło o wyginanie i podpieranie wałków 16 kilkumetrowych ;).
Awatar użytkownika
olo2000pm
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 18
Posty: 1394
Rejestracja: 26 mar 2018, 12:48
x 362

Re: Frezarka zbudowana w oparciu o wydrukowane elementy

Post autor: olo2000pm »

Tak, jest mowa o aluminium, ale najpierw plastiki na mdf, a mdf powoli na aluminium i dopiero potem cięcie w aluminium. Takie jest założenie.
Ale tak jak kolega japim wspomina, hałas i brud bardzo hamuje ten projekt.
// użytkownik zbanowany permanentnie od dnia 10 10 2020
ODPOWIEDZ

Wróć do „Urządzenia inne (nie drukarki)”