Eggbot i problem...

Tokarki, frezarki, CNC, wtryskarki, wytłaczarki itp.
adam-opole
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 19 lut 2021, 13:28

Re: Eggbot i problem...

Post autor: adam-opole »

Koledzy...
Aż wstyd mi pisać, ale postanowiłem zacząć poszukiwania od najprostszych czynności i zacząłem węszyć wśród kabli.
Skoro Arduino łączy się i Inkscape nie zgłasza problemów a silniki się nie kręcą.. to może komunikacja.
I faktyczne ! uszkodzony (przełamany) okazał się przewód zasilający 12V przed płytką SHIELD, po jego wymianie silniki śmigają aż miło patrzeć !
Masakra... tyle spędzonych godzin i szukanie po różnych dziwnych wpisach rejestrach i plikach... szok...
Zainteresowanym i ochoczo pomocnym bardzo dziękuję za sugestie i podpowiedzi. ! :)
Awatar użytkownika
Zepco
Postów w temacie: 5
Posty: 1555
Rejestracja: 25 kwie 2017, 22:23
Lokalizacja: Kielce
Drukarka: PRUSA i3 MK2S
x 294

Re: Eggbot i problem...

Post autor: Zepco »

A miałem się pytać czy dociera Ci 12V, ale założyłem, że jak dotarłeś tak daleko, to taka bzdura Ci nie umknęła.
Dlatego servo działało, bo było zasilane z płytki przez USB, a silniki to już potrzebują dodatkowego zasilania.
Prusa i3 MK2S
Anet A8 - rozebrana na części...
3DGence One
adam-opole
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 19 lut 2021, 13:28

Re: Eggbot i problem...

Post autor: adam-opole »

Jak to zwykle bywa, szuka się wśród takich szczegółów a tu czasami temat kładzie prosta sprawa.
Ale mam jeszcze jedno pytanie do użytkowników eggbot:

Czy macie sprawdzone ustawienia (prędkości dla silniczków) przy których linie rysunków są gładkie, bez widocznych uderzeń i rozjazdów linii przy zmianach kierunku...

Wczoraj do zabawy ustawiłem silniki na 3000stesp/s to po minucie silniki były okropnie gorące (nie dało się ich utrzymać w dłoni), jak puściłem na nie jakiś przykładowy wzór, by kręciły się w powietrzu. Stepstiki regulowałem na 0.96V, tak wychodziło mi z obliczeń dla moich silników krokowych 1.2A
Marcin258
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 6
Rejestracja: 01 sty 2020, 16:01
x 1

Re: Eggbot i problem...

Post autor: Marcin258 »

Witam
walczę z EggDuino i mam problem z komunikacją w Inkscape ( Failed to connect to Eggbot.)
Płytka arduino uno (nie oryginał),
programik wgrany od plex3r ,
auto-reset zablokowany przez rezystor "+"do RST na shield.
Rozszerzenie zainstalowane
Plik Ebb_serial zmieniony (dane o płytce pobrane z Arduino ide z tym że tutaj mam "BN: Nieznana płytka VID: 0403 PID: 6001". Dałem nazwę Arduino VID i PID jak podał program.

ESTLCAM po wgraniu RGBL all działa silniki kręcą po wyłączeniu luzuje silniki.
Bez komunikacji z Inkscape nawet nie trzyma momentu enable nie działa martwica.

Inscape 1.0.2-2 (e86c870879, 2021-01-15) (nie sprawdzałem starszych wersji
Marcin258
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 6
Rejestracja: 01 sty 2020, 16:01
x 1

Re: Eggbot i problem...

Post autor: Marcin258 »

Napiszę tak już mi szkoda było czasu na walkę z połączeniem w inkscape i zrobiłem tak.
1. Wgrałem z Estlcam program GRBL 0.9-1.1 dla nowszych shieldów żeby mieć PWM do serwa
2. Parametry silników 3200 kroków na obrót
3. Milimetry na obrót 360 na X i Y a Z nic nie ustawiałem
4. Serwo wpięte w zasilanie po lewej stroni stepstick-a osi X a sygnałowy PWM w pin Z- na złączu End Stopów
4. Po naciśnięciu w Estlcam F2 wyskakuje okno kontroli ruchów silników
5. Wpisałem xyz (zerowanie wskazań z ruchem silników, można x=0 y=0 też zeruje wskazania ale bez ruchu silnika) następnie X360 i sprawdziłem czy wykona pełen obrót (u mnie na obrót po ustawieniach kroków i skoku wychodzi 720mm na pełny obrót
6. Osią Y z pisakiem przejechałem ręcznie na początek tzn. dół jajka i komenda y=0 potem przejazd na górę jajka i odczyt wskaźnika u mnie 285
7. Robię grafikę na obszarze 720x285 (jak korzystam z eggbot exemple to skaluje na ten obszar zapisuje jako dxf i reszta w Estlcam.
8. dodałem pisak 0,2mm
9. Opcje postprocesora z zaznaczeniem PLOTER (góra S20 dól S40 zależy jaki serwo zamontowane)
10. Automatyczna generacja pliku CNC z opcjach tylko grawerowanie i można rysować po jajku.
TO SIĘ ROBI NAPRAWDĘ BARDZO SZYBKO z Inkscapa było by może wygodniej ale nie będzie to maszyna używana bardzo intensywnie.
adam-opole
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 19 lut 2021, 13:28

Re: Eggbot i problem...

Post autor: adam-opole »

Marcin258 pisze:Witam
walczę z EggDuino i mam problem z komunikacją w Inkscape ( Failed to connect to Eggbot.)
Płytka arduino uno (nie oryginał),
programik wgrany od plex3r ,
auto-reset zablokowany przez rezystor "+"do RST na shield.
Rozszerzenie zainstalowane
Plik Ebb_serial zmieniony (dane o płytce pobrane z Arduino ide z tym że tutaj mam "BN: Nieznana płytka VID: 0403 PID: 6001". Dałem nazwę Arduino VID i PID jak podał program.

ESTLCAM po wgraniu RGBL all działa silniki kręcą po wyłączeniu luzuje silniki.
Bez komunikacji z Inkscape nawet nie trzyma momentu enable nie działa martwica.

Inscape 1.0.2-2 (e86c870879, 2021-01-15) (nie sprawdzałem starszych wersji
Kolego zrób te czynności jak opisałem w moim poście z dnia 13 lutego 2021 a wszystko będzie Ci śmigać, oczywiście uważaj na kabelki żeby Ci nie znikło napięcie 12V jak mi ;))
piteq
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 8
Rejestracja: 04 lut 2022, 11:45

Re: Eggbot i problem...

Post autor: piteq »

Zbliżają się święta, czas więc odkurzyć temat malowania jaj ;) Otóż złożyłem sobie eggbota i mam dwa problemy.
Pierwszy to serwo, które w czasie samego druku pracuje poprawnie.Jednak zarówno przed jak i po jakby żyło własnym życiem.I tak przykładowo przed powinno podnieść pisaka do góry, dojechać do początku "rysunku", następnie opuścić i zacząć rysować.U mnie podniesie (lub nie), ale zaraz opuści i jedzie na początek rysunku zostawiając na jajku piękną krechę.Równie dziwnie zachowuje się po skończeniu pracy.Podniesie, pisak, zjedzie do home i nagle zaczyna "walić" góra-dół" że mało skorupka nie pęknie...
Drugi problem to wielkość rysunku.Wykorzystuje templatke jaka była z rozszerzeniem i mimo zostawienia marginesów na końcach rysunek zachodzi na siebie.Da się to jakoś skorygować rozmiarem templatkli, czy muszę grzebać gdzieś w firmware i zmieniać ilość kroków, itp?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Urządzenia inne (nie drukarki)”