Drukarka na prowadnicach igus

Tutaj można pochwalić się drukarką już uruchomioną bądź kupioną
cube
Postów w temacie: 4
Posty: 138
Rejestracja: 29 mar 2020, 13:50
x 107

Drukarka na prowadnicach igus

Post autor: cube »

Hej. Drukiem 3d zajmuję się już jakiś czas, dłużej projektowaniem i maszynami cnc. Jako że chciałem przyspieszyć budowę swoich prototypów i urządzeń, zmuszony byłem sięgnąć po techniki druku trójwymiarowego. Zacząłem od delty na hiwinach, ale nie byłem do końca zadowolony. Delta została rozmontowana, prowadnice schowane na przyszłość (a ta już wkrótce). Zbudowałem drukarkę corexy na prowadnicach Igusa. Sporo części wykorzystałem z pozostałości po innych projektach, część dokupiłem. Starałem się podejść do tematu możliwie poprawnie technicznie, ale umyślnie zaadoptowałem kilka rozwiązań, które do końca mi się nie podobają, lecz oszczędziły mi trochę roboty, bo pozwoliły wykorzystać elementy z półki (na przykład poziomowanie stołu na czterech śrubach, które jest z gruntu niepoprawne, ale trudno).
Projekt powstał we Fusion360, a można go podejrzeć tutaj: https://a360.co/3bAtxJE
Charakterystyka zgrubnie:
-profile 2020, równane na cnc, rama składana na płycie traserskiej, łączona na hidden jointy.
-prowadnice ślizgowe igus, bo miałem, bo lubię, bo cicho jeżdżą
-elektronika ramps 1.4, włożona w jedną puszkę z wyświetlaczem, nietypowo umieszczona bo z prawej strony maszyny
-krańcówki mechaniczne w Z i Y, w X krańcówki magnetyczne wg. własnego pomysłu i wykonania (2xhall, komparator, diody zasilania i aktywowania, pcb frezowane)
-stół grzany, 5mm płyta alu jako główny element kanapki (dużo wycięć), na to izolacja z korka (2x4mm) potem standardowy stół grzany, ścieżkami do dołu, płytą aluminiową do góry, potem szkło. cała kanapka jest zamocowana śrubami do regulacji płaskości do wspornika a ten do wózka Z. Zamiast sprężyn zastosowałem oringi z vitonu.
-autopoziomowanie stołu BLTouch; gdzie się dało tam zastosowałem kable LiYCY, ekranowane z wspólnym punktem masy w puszce.
-nóżki ramy pływające z elementem pochłaniającym drgania z sorbotanu.

Zdjęcia nie są pierwszych lotów bo telefon już wiekowy, ale myślę że co nie co widać. Od projektu podlinkowanego wyżej zmienił się extruder, położenie uchwytów prowadników kablowych i jakieś pierdółki.
IMG_20200328_121808.jpg
IMG_20200328_184635.jpg
IMG_20200329_101022.jpg
Płytka krańcówek osi X:
IMG_20200329_100946.jpg
Przykładowe wydruki, PLA
Uchwyt routera do zamocowaniu na niefabrycznym uchwycie monitora:
uchwyt ktp400 4.jpg
Adapter do zamontowania panelu HMI Simatic KTP400 na szyny elektryczne 35. Zielone spinki to element handlowy.
uchwyt krancowek.jpg
uchwyt ktp400 3.jpg
uchwyt ktp400 2.jpg
uchwyt routera tplink.jpg
Uchwyt krańcówek do jednego z urządzeń. Brzydka góra wydruku bo chciałem zobaczyć jak wyjdzie mi krzywa Hilliberta na wypełnienie górne i już wiem że mi się nie podoba. Ale swoją funkcję spełnia.
uchwyt ktp400 1.jpg
uchwyt krancowek 2.jpg
obudowa rpi zero.jpg
Obudowa do RPi zero z hatem HubPiWi, drukowana jako test większych prędkości drukowania. Wyszło nie najpiękniej, wręcz brzydko, ale robotę robi więc zostało:
uchwyt krancowek 3.jpg
IMG_20200328_114105.jpg
No i rekin z thingi, jako jakiś tam przerwynik, leży sobie na biurku i mi towarzyszy.
obudowa rpi zero 2.jpg
kapi, Holgin, JGFTW, Berg
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Drukarka na prowadnicach igus

Post autor: Berg »

jestem w szoku, że ten stół to Ci działa i się nie zacina na Igusach. Ciekawe jak kostka w trybie wazy pod światło.
cube
Postów w temacie: 4
Posty: 138
Rejestracja: 29 mar 2020, 13:50
x 107

Re: Drukarka na prowadnicach igus

Post autor: cube »

A dlaczego miałby się zacinać? Śruba jest w geometrycznym środku między osiami prowadnic (albo bardzo blisko owego, już nie pamiętam dokładnie) Nakrętka jest z teflonu i ma możliwość ustawienia dopasowania się do położenia śruby (2 stopnie swobody, obrót i wysuw). Dodatkowo wózek ma korzystny w tym układzie wymiar geometryczny, znaczy się jest prawie 2 razy dłuższy niż wynosi rozstaw prowadnic - tendencja do zacinania się jest raczej przy przeciwnych proporcjach. Kolejna rzecz - śruba M10 może wygenerować dość dużą siłę, wobec czego można dość mocno zniwelować luz. A jakby momentu na silniku zabrakło, to zawsze można zwiększyć przekładnię, silnik osi Z i tak porusza się bardzo wolno i na małym mikrokroku.
Ja mam doświadczenie z pracy z ich elementami, kilka różnych konstrukcji już mi na nich śmiga, zwłaszcza tam gdzie wymagana jest czystość. NIe mam zastrzeżeń, o ile są zastosowanie poprawnie.
JGFTW
Holgin
Postów w temacie: 1
Posty: 939
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Prusa A8
x 479

Re: Drukarka na prowadnicach igus

Post autor: Holgin »

Cóż, możesz przeczytać dyskusję, która toczyła się w temacie mojej drukarki:
viewtopic.php?f=10&t=5286

Generalnie prowadzenie/podparcie stołu tylko z jednej strony jest uważane za zły pomysł, gdyż w wielu przypadkach powoduje klinowanie się stołu, jednak Twój przykład i parę innych drukarek (np HBOT F300) pokazują, że jeżeli jest to zrobione dobrze, to po prostu działa. Sam z niecierpliwością czekam na części by ostatecznie to sprawdzić, bo cały czas się boję, że oś Z u mnie będzie najwyżej średnia.
Awatar użytkownika
Zepco
Postów w temacie: 1
Posty: 1555
Rejestracja: 25 kwie 2017, 22:23
Lokalizacja: Kielce
Drukarka: PRUSA i3 MK2S
x 294

Re: Drukarka na prowadnicach igus

Post autor: Zepco »

Możesz pokazać jak masz podłączony silnik ze śrubą osi z i mocowanie stołu od spodu? Z tyłu całej prowadnicy masz profil i mocowanie na śruby tylko u góry i na dole?
Prusa i3 MK2S
Anet A8 - rozebrana na części...
3DGence One
cube
Postów w temacie: 4
Posty: 138
Rejestracja: 29 mar 2020, 13:50
x 107

Re: Drukarka na prowadnicach igus

Post autor: cube »

Holgin pisze:Generalnie prowadzenie/podparcie stołu tylko z jednej strony jest uważane za zły pomysł, gdyż w wielu przypadkach powoduje klinowanie się stołu, jednak Twój przykład i parę innych drukarek (np HBOT F300) pokazują, że jeżeli jest to zrobione dobrze, to po prostu działa. Sam z niecierpliwością czekam na części by ostatecznie to sprawdzić, bo cały czas się boję, że oś Z u mnie będzie najwyżej średnia.
Fakt jest taki że w twojej drukarce lepiej było by zastosować 4 wózki niż dwa... ale mając to co masz, jesteś w stanie złożyć bardzo dobrą oś Z bez problemu. Masz dostęp do kogoś z cnc? Znasz teorię ustawiania prowadnic? Nie zostawiłeś sobie nigdzie miejsca na regulację położenia nakrętki tocznej, ale to też jest do wyprostowania. Generalnie nie martw się, sprawa jest do wyprostowania, pytanie tylko do jakich technologii masz dostęp.
W następnym projekcie, na tych hiwinach z porzuconej delty będę miał też tylko po jednym wózku na stronę. I gwarantuję że nic zacinać się nie będzie. Z tym że stół o takich samych gabarytach jak ten tutaj, czyli ok. 200x200.
Poza tym, ile klasycznych frezarek jest tak skonstruowana że stół jeździ na prowadnicy po jednej tylko stronie? A stoły tam ważą pewnie i po pół tony...
Zepco pisze:Możesz pokazać jak masz podłączony silnik ze śrubą osi z i mocowanie stołu od spodu? Z tyłu całej prowadnicy masz profil i mocowanie na śruby tylko u góry i na dole?
Jutro, jak będzie lepsze światło do zdjęć. Prowadnica przykręcona 6 śrubami. Profil 4020 z tyłu. Śruba w bloku łożyskowym od dołu, na zwykłym łożysku, chyba jakimś 607. Blok łożyskowy dolny regulowany w dwóch płaszczyznach. Bloku górnego nigdy się drukarka nie doczekała, bo ciągle mi się nie chce. Śruba do zatoczenia łapana była za średnicę "podziałową" a nie średnicę zewnętrzną (bo ta wcale nie musi być wcale dokładnie wykonana).
cube
Postów w temacie: 4
Posty: 138
Rejestracja: 29 mar 2020, 13:50
x 107

Re: Drukarka na prowadnicach igus

Post autor: cube »

Dorzucam zdjęcia łożyskowania osi Z:
drukarka 5.jpg
drukarka 6.jpg
kostka kalibracyjna. tak, wiem, rozlana pierwsza warstwa:
kostka 1.jpg
kostka 2.jpg
kostka 3.jpg
kostka 4.jpg
No i przyłbice. Prusa RC3. 2h18min dyszą 0.4mm.
przylbica prusa 1.jpg
przylbica prusa 2.jpg
przylbica prusa 3.jpg
"szwedzka":
przylbica szwedzka.jpg
przylbica szwedzka 2.jpg
przylbica szwedzka 3.jpg
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drukarki FDM/FFF - wszystkie pozostałe”