Szare Pudełko CNC

Tokarki, frezarki, CNC, wtryskarki, wytłaczarki itp.
Awatar użytkownika
fantasmag0ria
Postów w temacie: 6
Posty: 23
Rejestracja: 14 gru 2017, 16:25
Lokalizacja: Katowice
Drukarka: i3BLV i TC w budowie
x 41

Szare Pudełko CNC

Post autor: fantasmag0ria »

Projekt powstawał ok roku albo i półtorej. Od podstaw calkowicie autorski. Mocno inspirowany Nomadem od Carbide3d.

Czułem ogromny niedosyt posiadając tylko roklekotanego Proxxona MF70 też autorsko przerobionego na CNC.

Myślę ze można się już delikatnie pochwalić.
GreyBox.jpg
Model.png
Założenia:
  • nieduże ale dające radę działać sensownie w miękkich metalach i lizać stal (tego jeszcze nie sprawdzałem)
  • pole robocze 200Yx300Xx200Z mm
  • w miarę przenośne (założenie niespełnione)
  • pełna obudowa
  • koszt poniżej 5k zł na możliwie dobrych komponentach (założenie niespełnione)
  • wykorzystać ile się da drukowanych części ;)
  • główne założenie: nauczyć się jak najwięcej i mieć zabawę z konstrukcji.
Konstrukcja:
  • Bramowa z ruchomym stołem, oś z na osi x.
  • prowadnice liniowe chińskie piętnastki (MGN15) ze średniej półki + śruby kulowe 1605 z pojedynczą nakrętką.
  • aluminiowe płaskowniki lite 150x15mm x3m kupione w cenie złomu
  • na osiach x i y 4Nm nema 24, w z 2Nm z przełożeniem 2:1.
  • sterowanie: SKR1.3 + TMC5160 + Marlin2.0 + cncJS (na razie na PC, docelowo na rPI)
  • wrzeciono: mokry chińczyk 1,5kW + falownik
  • planuję dodać kiedyś flood-cooling. Obuowa, stół i reszta jest pod to przygotowana.
  • obudowa: pływająca z płyt meblowych, okno,szyba poliwęglan 2x4mm + 1x1mm na sprężynach gazowych.
fotki z budowy:
https://imgur.com/a/bNBUeMr

jakiś filmik:
https://www.youtube.com/watch?v=VzzI_zAMDoM
Frez 2 piórowy 10mm
obroty 7000 RPM
posuw 500mm/m
głębokość 15mm
zabieranie 0,5mm

jeśli ktoś jest zainteresowany to chętnie odpowiem na pytania.
morf, Janek_Porzycz, Berg, jarn, kapi, dziobu, JGFTW, Zepco, Marvin27, marek91, maglo18, japim, SQ9KRD, rydz, Abys, chemik72
tomekr
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 262
Rejestracja: 05 wrz 2018, 21:17
Drukarka: Vertex 8400
x 52

Re: Szare Pudełko CNC

Post autor: tomekr »

Podoba mi się projekcik, sam jestem na etapie kompletowania i wyposażania frezarki bramowej. Ciekawie zrobione chłodzenie wrzeciona i ciekaw jestem jak z wydajnością tej małej pompki, jakie różnice temperatur na wejściu i wyjściu z wrzeciona. Ja pewnie ogarnę to na wymienniku z nagrzewnicy samochodowej, na allegro za ok. 40 złociszy i jest to sporo taniej niż chłodzenie wodne kompa, jak u ciebie i mam, jeśli chodzi o zbiorniczek na chłodziwo, to myślałem o zbiorniczku na takowe, od auta, używane za ok. 30 zł, nówka no name ok. 70zł, ma od razu króćce na wężyki i podejście do pompki od spodu zbiornika, która nie zapowietrzy się, czujnik poziomu i korek z zaworkiem bezpieczeństwa, jak by wodę zagotowało, choć to nie realne. Mam dobre wrzeciono G-penny 2,2kW do metalu i zastanawiałem się nad jakimś czujnikiem przepływu wody, żeby wrzeciona nie usmażyć, masz coś w tym temacie? Ja myślałem o jakimś "spławiku" z magnesem unoszonym prądem wody w rurce i uruchamiającym kontaktron. Generalnie to jeszcze myślałem o jakiejś wydrukowanej pompce perystaltycznej pędzonej silnikiem krokowym, ta pewnie da wyższe ciśnienie i sprawniej przepchnie wodę przez cienkie wężyki (8x6mm).
Do odkurzacza masz podłączony jakiś "cyklon", czy ciągnie na żywca i czy szczotka na osłonie frezu, to jakaś rozłupana z odkurzacza czy nabyta taka wąska.
U mnie to do wykończenia jest coś takiego https://pl.aliexpress.com/item/10050015 ... 5c0f64Issp , nawet jest tam mój komentarz i zdjęcia klamotów. Planuje zrobić podstawę do frezarki z wysuwaną szufladą na wszystkie akcesoria, być może i z pompką i zbiornikiem na chłodziwo. sterowanie na Duecie 3 6HC https://pl.aliexpress.com/item/10050017 ... 5c0f8rLxPy , nawet pojawił się interface ekranu pod CNC
tomekr
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 262
Rejestracja: 05 wrz 2018, 21:17
Drukarka: Vertex 8400
x 52

Re: Szare Pudełko CNC

Post autor: tomekr »

Pytanie jeszcze o czujnik poziomu narzędzia, samoróbka, czy gdzieś zakupione.
Jeszcze mogę dodać, że jak na razie wydałem na swoje klamoty 6,2kzł i mam nadzieję, że zmieszczę się w 7tyś.
Awatar użytkownika
fantasmag0ria
Postów w temacie: 6
Posty: 23
Rejestracja: 14 gru 2017, 16:25
Lokalizacja: Katowice
Drukarka: i3BLV i TC w budowie
x 41

Re: Szare Pudełko CNC

Post autor: fantasmag0ria »

Nie zauważyłem, że ktoś odpisał. Sorry.

ja mam coś w tym stylu:
https://www.aliexpress.com/item/32263003396.html i
https://allegro.pl/oferta/pompa-wodna-z ... 9979993293
i wrzeciono nigdy nie bywa bardziej niż letnie w trakcie pracy. Robiłem testy na gorącej wodzie i dT przy wodzie ~80*C wynosiła jakieś 30*C.
Wody/czynnika w układnie mam dość mało. Zbiorniczek ok 400ml + to co we wrzecionie, chłodnicy i przewodach. (częsciowo go widac na renderze w prawym dolnym rogu)
w kwestii czujnika przepływu chłodziwa. Myślałem o tym. Widziałem u chićzyka niedrogie z wyjściem analogowym albo cyfrowym alarmem albo takie w stylu jak kiedyś na stacjach benzynowych były. Ale zrezygnowałem z tego pomysłu z dwóch powodów. Po pierwsze przy wyłączonym chłodzeniu wrzeciono zaczyna się grzać (przez grzać mam na myśli jest wyczuwalnie cieplejsze... może z 60-70*C?) po ok 30-60min pracy a po drugie słyszę działającą pompkę (jak nie skrawam oczywiście) i to mi chyba wystarczy.

Co do odkurzacza mam zwykly stary odkurzacz z domu który nie chce się zepsuć od 5 lat ;)
Dorobiłem sobie taki patent jak potrzebuję odciągu. Używam raczej do drewna albo PCB.
20200529_202023 (2).jpg
20200529_201930.jpg

Czujnik narzędzia samoróbka. Wszystkie 3 czuniki ;) Dwa płytkowe bardziej wysokości narzędzia i jeden 3osiowy montowany we wrzecionie. Dokładność i powtarzalności pierwszych 2 OK ten 3 osiowy... nie używam go jak potrzebuje dużej precyzji. (potrafi mieć błąd ~0,1mm)
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Szare Pudełko CNC

Post autor: Berg »

Jaki firmware wgrałeś na skr 1.3 ? Smoothie ?
Awatar użytkownika
fantasmag0ria
Postów w temacie: 6
Posty: 23
Rejestracja: 14 gru 2017, 16:25
Lokalizacja: Katowice
Drukarka: i3BLV i TC w budowie
x 41

Re: Szare Pudełko CNC

Post autor: fantasmag0ria »

Delikatnie zmodyfikowany Marlin 2.x. Głównie dołożylem wsparcie G10 L20 bo CNCjs go używa, raportowanie pozycji przy G0 itp.
A Marilin dlatego, że ma wsparcie SPI do TMC5160.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Szare Pudełko CNC

Post autor: Berg »

to jakiego używasz CAM i "flavour" generowanego kodu by był zgodny w miarę z Marlinem ?

Męczyłem się ostatnio z wyświetlaczem pod smoothie. Faktycznie użycie Marlina by uprościło.
Awatar użytkownika
fantasmag0ria
Postów w temacie: 6
Posty: 23
Rejestracja: 14 gru 2017, 16:25
Lokalizacja: Katowice
Drukarka: i3BLV i TC w budowie
x 41

Re: Szare Pudełko CNC

Post autor: fantasmag0ria »

fusion i (również delikatnie zmodyfkowany) postprocessor znaleziony gdzies w necie: DIYCNC_Marlin20. Mogę wrzucić potem jak chcesz.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Szare Pudełko CNC

Post autor: Berg »

Awatar użytkownika
Janek_Porzycz
Postów w temacie: 1
Posty: 743
Rejestracja: 26 wrz 2019, 22:15
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: K1 Max, Ender 3 V3SE
x 491

Re: Szare Pudełko CNC

Post autor: Janek_Porzycz »

Kawał fajnej roboty :) Podoba mi sie! Ten poliweglan sam wyginales? Jak?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Urządzenia inne (nie drukarki)”