Pompa prozniowa, jak to ogarnac.

Tokarki, frezarki, CNC, wtryskarki, wytłaczarki itp.
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 5
Posty: 2464
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 309

Pompa prozniowa, jak to ogarnac.

Post autor: mcxmcx »

Czolem.

Kupilem sobie uzywana pompe prozniowa celem poprawy jakosci odlewow z silikonu.

Ale...

w instrukcji pisza zeby po kazdym uzyciu wymienic olej.
Tak sie naprawde robi czy raczej nie? I jaki olej.

Drugs sprawa, ze nie mam vaccummeter, pompa ma niby 20mm cisnienia (jak to na ludzki jezyk przetlumaczyc?) a moja obudowa do odlewow jest z plexy 6mm, szescian o boku okolo 10cm. Wytrzyma mi to czy musze kupic wskaznik?

Pzdr
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
Awatar użytkownika
cardjunk
Postów w temacie: 1
Posty: 227
Rejestracja: 28 lip 2018, 22:19
Lokalizacja: szczecin/wrocław
x 61

Re: Pompa prozniowa, jak to ogarnac.

Post autor: cardjunk »

pewnie 20mm słupa rtęci, 1Tr to około 133 Pa
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1783
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 757

Re: Pompa prozniowa, jak to ogarnac.

Post autor: Andrzej_W »

Wrzuć zdjęcia.
Pompy próżniowe z którymi miałem do czynienia to były odśrodkowe z łopatkami i w instrukcjach było tylko żeby je po przepracowaniu x godzin oczyścić, cześć w której są łopatki bo one są wykonane z materiału który się ściera i osadza się pył na elementach pompy. Wszystkie pracowały na sucho nie dodawało się oleju i innych smarów.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 8939
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: Pompa prozniowa, jak to ogarnac.

Post autor: dziobu »

Moja wymaga zmiany oleju co X godzin pracy (a nie pamiętam teraz, 40h?). Mam coś takiego: https://vacuumchambers.eu/pl/p/Pompa-pr ... opniowa/36
Ale po każdym użyciu to było by barbarzyństwo. To nie frytki :D
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 5
Posty: 2464
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 309

Re: Pompa prozniowa, jak to ogarnac.

Post autor: mcxmcx »

To jest takie urządzenie robinar 1540 1 albo 2, one się różnią tylko wydajnością, i na koniec kawałek instrukcji.
Żeby po każdym użyciu wymieniać...
Załączniki
Screenshot_2020-09-20-17-18-40-367.jpeg
IMG_20200920_171044.jpg
IMG_20200920_171037.jpg
IMG_20200920_171029.jpg
IMG_20200920_171057.jpg
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 8939
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: Pompa prozniowa, jak to ogarnac.

Post autor: dziobu »

Ja mam w instrukcji informację że olej mam wymienić:
  • co ~20 roboczogodzin,
lub
  • gdy jest mętny,
lub
  • jak zmieni barwę na ciemną.
W praktyce widzę przez okienko że olej wygląda paskudnie i wtedy zmieniam. Czasu nigdy nie liczyłem.

Masz wyższy model podobnego urządzenia (olejowa, dwustopniowa) więc pewnie możesz się do tego stosować. Ale to powinien potwierdzić ktoś kto się zna :D
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 5
Posty: 2464
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 309

Re: Pompa prozniowa, jak to ogarnac.

Post autor: mcxmcx »

Jeszcze jaki olej stosujesz i jak na szybko sprawdzić czy, i ile próżni robi.

Na razie mam tak że po starcie chwilę chodzi cicho, później "bulgocze" a później znów cicho.

Palec przysysa dosyć mocno ;) woreczek z gąbką robi płaski, ale nie ogarniam jak sprawdzić czy więcej próżni uzyskam.

Chciałem odgazowac żywice albo silikon, ale chyba wygląda ze jednak za slabe.
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 8939
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: Pompa prozniowa, jak to ogarnac.

Post autor: dziobu »

mcxmcx pisze:Jeszcze jaki olej stosujesz
Jakoś tak wychodzi że cały czas jadę na tym od nich:
https://vacuumchambers.eu/pl/p/Olej-do- ... -1000ml/34
mcxmcx pisze:i jak na szybko sprawdzić czy, i ile próżni robi.
Bez sprzętu - nie wiem.
Możesz sprawdzić czy zagotujesz wodę - https://chemdemos.uoregon.edu/demos/Boi ... m-of-Water
mcxmcx pisze:Palec przysysa dosyć mocno ;) woreczek z gąbką robi płaski, ale nie ogarniam jak sprawdzić czy więcej próżni uzyskam.
Chciałem odgazowac żywice albo silikon, ale chyba wygląda ze jednak za slabe.
Bał bym się coś tu palcem zatykać. Żywice/farbe kilka razy zagotowałem (;p) także próżnia też nie może być za duża.
Awatar użytkownika
SQ9KRD
Postów w temacie: 3
Posty: 636
Rejestracja: 29 sty 2017, 10:00
Lokalizacja: Godów
Drukarka: XYZ PRO 1.0 3in1
x 107

Re: Pompa prozniowa, jak to ogarnac.

Post autor: SQ9KRD »

mcxmcx pisze:Jeszcze jaki olej stosujesz i jak na szybko sprawdzić czy, i ile próżni robi.

Na razie mam tak że po starcie chwilę chodzi cicho, później "bulgocze" a później znów cicho.

Palec przysysa dosyć mocno ;) woreczek z gąbką robi płaski, ale nie ogarniam jak sprawdzić czy więcej próżni uzyskam.

Chciałem odgazowac żywice albo silikon, ale chyba wygląda ze jednak za slabe.
Odnośnie oleju - szukaj o lepkości w granicach 62-70 olej do kompresorów i pomp póżniowych.
Przy tego typie pomp nie zaleca się więcej niż 75 gdyż są to małe pompy i po co je dodatkowo męczyć.
Czas przydatności oleju do "spożycia" zależy głównie od tego co pompujesz. Jeżeli są to żywice i opary uznane za szkodliwe polecam na wejściu zamontować puszkę z filtrem . Może być papierowy/samochodowy. Zdecydowanie wydłuży czas życia takiej pompy.

Rzuciłem tylko przez chwile okiem jeżeli pompa na zabudowany zawór GasBallast to korzystaj z niego. Naprawdę robi robotę i olej będzie dłużej żył.
Na zdjęciu wygląda jak pompa jednostopniowa więc katalogowo powinna produkować próżnie do 1x10-2 mbar. Generalnie dla zastosowań nie specjalistycznych wystarczy wszystko w granicach 1 mbar.

Aby sprawdzić czy pompa daje radę kup prosty Vakuometr.
W PL w granicach 50 pln i to ci wystarczy do twojego procesu w zupełności.
Drukarki:
Da Vinci 1.0 Pro 3in1 - dla ABS`u , AnyCubic I3 Mega x 2 - dla PLA ,Anycubiq Delta Kossel - Linear - dla zabawy, AnyCubic Photon - dla detali, AnyCubic X - pole 300x300x305 + TPU
Ultimaker 2 ext - progress 65%
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 5
Posty: 2464
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 309

Re: Pompa prozniowa, jak to ogarnac.

Post autor: mcxmcx »

Czołem.

Jeszcze nie rozpracowalem tego gas ballast, jest, można odkręcić.

Vakuometr kosztuje pasujący złączka jakieś £15 najtańszy (za wyjątkiem banggood i wish), a ja za całą pompę dałem £8 ;)

Niestety, po bliższych oględzinach, chyba nie działa.

Znaczy jeszcze rozkrece, ale wszystko co można to ściągnąć gąbkę czy poduszkę w worku, mniej więcej jak dobry odkurzacz.
Chyba pójdzie na ebay, bo części (pokrywką / zawory) kosztują więcej niż nowa chińska.
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Urządzenia inne (nie drukarki)”