CNC-R2

Tokarki, frezarki, CNC, wtryskarki, wytłaczarki itp.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 21
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: CNC-R2

Post autor: Berg »

indukcyjne, bo akurat powinny mi ładnie się wpasować między śrubę a wózek, przez to że cały czujnik jest w zasadzie śrubą to łątwo się go aplikuje. Ale tak stykowe też by były spoko jako tylko zabezpieczenie przed walnięciem w ścianę.

liniał? nie rozumiem.
cube
Postów w temacie: 2
Posty: 138
Rejestracja: 29 mar 2020, 13:50
x 107

Re: CNC-R2

Post autor: cube »

Krańcówki - jak możesz to zdecydowanie NC. Ploter to już nie drukarka, śruby kulowe mają już swoją siłę, szkoda uderzyć w ramę. Krańcówki ustaw tak, aby po wyzwoleniu soft-endstopu maszyna miała jeszcze ze 1-2cm przejazdu. Użyj ekranowanych kabli. Jakie wrzeciono planujesz? Złamany frez potrafi się w prawdziwy szrapnel zamienić.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 8940
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5872
Kontakt:

Re: CNC-R2

Post autor: dziobu »

Tak, jako zwykłe krańcówki będą OK. Tyle że jak dajesz je od czoła to zwykłe stykowe i tak są już bez sens bo w razie czego i tak maszyna wali w ścianę. Teoretycznie stykowe powinny sprzętowo blokować jazdę i w urządzeniach jakie znam (i w niektórych naszych) tak faktycznie jest. Pytanie czy do takiego CNC to ma sens. Obstawiam że nie.

Jak to ma robić tylko za zwykłą krańcówkę to w sumie nie powinno mieć znaczenia co wybierzesz. Choćby tu:
https://www.piekarz.pl/czujniki-indukcy ... yjny&so=pa
rafaljot pisze:liniał? nie rozumiem.
Założyłem że pisząc o "lepszych" czujnikach to chciałeś na nich powtarzalnie zerować głowicę. W takim wypadku lepiej jest dać liniał i kawałek taśmy z markerami.
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 7
Posty: 1783
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 757

Re: CNC-R2

Post autor: Andrzej_W »

Jak masz tyle wyjść na krańcówki to ja bym dał. Ja mam tylko do zerowania jak straci krok to wali wtedy o konstrukcję a tak jest szansa że się zatrzyma.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 8940
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5872
Kontakt:

Re: CNC-R2

Post autor: dziobu »

Oczywiście lepiej mieć niż nie mieć (i to jeden zestaw min-max do ochrony sprzętu i drugi tylko do zerowania) ale w tej klasie urządzeń to może być zbytek. I tak trzeba tego mniej lub bardziej pilnować.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 21
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: CNC-R2

Post autor: Berg »

wydaje mi się że ta śruba i te silniki mają takiego kopa, że jak walnie to coś się rozwali.

nie mam tylu wejść ale mogę dołożyć drugą kartę i będą. Myślałem, że X max i Xmin mogą być na tym samym wejściu. Ew wszystkie maxy na jednym z "Panic button"
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 8940
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5872
Kontakt:

Re: CNC-R2

Post autor: dziobu »

To sprawdź czy potem będziesz w stanie zjechać jakoś z krańcówek.
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 6
Posty: 2464
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 309

Re: CNC-R2

Post autor: mcxmcx »

Drugim przyciskiem rozlaaczajacym max i estop.
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 7
Posty: 1783
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 757

Re: CNC-R2

Post autor: Andrzej_W »

Nie wiem jak to wygląda u ciebie ale ja u siebie ze względu na braki w złączach podpiąłem krańcówki home równolegle po jedno wejście wolne piny mam pod czujnik
Berg
cube
Postów w temacie: 2
Posty: 138
Rejestracja: 29 mar 2020, 13:50
x 107

Re: CNC-R2

Post autor: cube »

Podłączenie krańcówek zależy też od tego czy są NC czy NO. Jeśli kilka krańcówek podłączamy do jednego wejścia to dla NC muszą być szeregowo, dla NO - równolegle. Poniżej wklejam schemat jak rozwiązałem to w maszynce dla znajomego (sterownik silników ZELRP + arduino z GRBL)
Załączniki
schemat2_01.png
Berg
ODPOWIEDZ

Wróć do „Urządzenia inne (nie drukarki)”