Moje pierwsze MPCNC

Tokarki, frezarki, CNC, wtryskarki, wytłaczarki itp.
gwidon777
Postów w temacie: 34
Posty: 285
Rejestracja: 23 sie 2020, 21:40
x 55

Re: Moje pierwsze MPCNC

Post autor: gwidon777 »

Ja pierniczę. Komputer też już się nie łączy.
Załączniki
Bez tytułu.jpg
gwidon777
Postów w temacie: 34
Posty: 285
Rejestracja: 23 sie 2020, 21:40
x 55

Re: Moje pierwsze MPCNC

Post autor: gwidon777 »

konradsdev1 pisze:Powinno się pojawić cokolwiek w logu nawet jeśli Linux nie rozpoznałby urządzenia.
Sprawdzałeś na innym kablu USB?
Sprawdziłem na 3 kablach.
gwidon777
Postów w temacie: 34
Posty: 285
Rejestracja: 23 sie 2020, 21:40
x 55

Re: Moje pierwsze MPCNC

Post autor: gwidon777 »

A może zna ktoś jakiegoś magika od płyt głównych, który mógłby zdiagnozować problem/naprawić?
Awatar użytkownika
konradsdev1
Postów w temacie: 8
Posty: 455
Rejestracja: 30 wrz 2020, 16:55
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: VORON 0
x 178

Re: Moje pierwsze MPCNC

Post autor: konradsdev1 »

Skoro stopniowo przestawało działać to może padło złącze USB na płycie?
Jeśli masz miernik to mógłbyś sprawdzić czy sygnały D+ oraz D- które są wyprowadzone na zworkach J49 (USB,HOST) przechodzą na piny we wtyczce USB.
"Everybody needs a hobby" (Tony Stark).
VORON V0.2 (BTT SKR Pico + RPi 4B + Phaetus x Voron Dragon Hotend ST)
DIY MK4 + VORON Stealthburner (BTT SKR PRO V1.1 + RPi Zero 2 W)
gwidon777
Postów w temacie: 34
Posty: 285
Rejestracja: 23 sie 2020, 21:40
x 55

Re: Moje pierwsze MPCNC

Post autor: gwidon777 »

konradsdev1 pisze:Skoro stopniowo przestawało działać to może padło złącze USB na płycie?
Jeśli masz miernik to mógłbyś sprawdzić czy sygnały D+ oraz D- które są wyprowadzone na zworkach J49 (USB,HOST) przechodzą na piny we wtyczce USB.
Super. Dzięki za podpowiedź.
Sprawdzę i dam znać.

A jest możliwość, żeby podpiąć USB do płytki pomijając wtyczkę USB? Mógłbym odciąć wtyczkę w kablu i podpiąć kabelki bezpośrednio do płytki tylko nie bardzo wiem który gdzie :)
Awatar użytkownika
konradsdev1
Postów w temacie: 8
Posty: 455
Rejestracja: 30 wrz 2020, 16:55
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: VORON 0
x 178

Re: Moje pierwsze MPCNC

Post autor: konradsdev1 »

Tak, jak zdejmiesz zworki z J49.
Na środkowych pinach znajdują się sygnały D+ oraz D- (zielony i biały), a jeśli zasilasz płytę z zasilacza to oprócz nich wystarczy podłączyć tylko GND (czarny) do dowolnego GND wyprowadzonego na płycie.
usb.png
"Everybody needs a hobby" (Tony Stark).
VORON V0.2 (BTT SKR Pico + RPi 4B + Phaetus x Voron Dragon Hotend ST)
DIY MK4 + VORON Stealthburner (BTT SKR PRO V1.1 + RPi Zero 2 W)
gwidon777
Postów w temacie: 34
Posty: 285
Rejestracja: 23 sie 2020, 21:40
x 55

Re: Moje pierwsze MPCNC

Post autor: gwidon777 »

Sygnały D+ i D- przechodzą z wtyczki na płytkę.
Podłączyłem UDB bezpośrednio do płytki i nadal komputer wykrywa nieznane urządzenie.
RPi nadal niczego nie wykrywa.
Tak się zastanawiam czy może zdarzają się problemy ze sterownikami po update Windowsa 10. U mnie było ostatnio kilka update-ów.
Dla pewności instalowałem sterowniki do płytki z githuba BTT:
https://github.com/bigtreetech/BIGTREET ... t%20driver
Oczywiście nic to nie zmieniło.
Załączniki
20211110_172826.jpg
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 7
Posty: 8939
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: Moje pierwsze MPCNC

Post autor: dziobu »

A płyta w ogóle działa? Zasilasz ją?
Informacja "Nieznane urządzenie USB" oznacza że kontroler wykrył coś na liniach D+/D- ale nie nawiązał z tym czymś komunikacji. Podobne pojawiają się pod wpięciu do PC np lampki czy wentylatorka na USB.
To świadczy o tym że uC może mieć zły program (USB jest nieaktywne), możesz mieć walnięty sprzęt (wątpię - tam nic nie ma bo to USB 1.1) lub np uszkodzony kwarc (wtedy brakuje 48MHz dla kontrolera i dzieją się takie rzeczy).

Dlatego istotne czy cała reszta działa prawidłowo i czy działa też w momencie podpinania do PC.
gwidon777
Postów w temacie: 34
Posty: 285
Rejestracja: 23 sie 2020, 21:40
x 55

Re: Moje pierwsze MPCNC

Post autor: gwidon777 »

dziobu pisze:A płyta w ogóle działa? Zasilasz ją?
Informacja "Nieznane urządzenie USB" oznacza że kontroler wykrył coś na liniach D+/D- ale nie nawiązał z tym czymś komunikacji. Podobne pojawiają się pod wpięciu do PC np lampki czy wentylatorka na USB.
To świadczy o tym że uC może mieć zły program (USB jest nieaktywne), możesz mieć walnięty sprzęt (wątpię - tam nic nie ma bo to USB 1.1) lub np uszkodzony kwarc (wtedy brakuje 48MHz dla kontrolera i dzieją się takie rzeczy).

Dlatego istotne czy cała reszta działa prawidłowo i czy działa też w momencie podpinania do PC.
Płyta jest zasilana z zasilacza 24V.
Zaznaczę, że problem pojawił się niedawno. Wcześniej wszystko działało. Komputer wykrywał płytkę przypisywał jej port.
Próbowałem zmieniać numer Serial Port (od -1 do 7) w Marlinie i wgrywałem firmware i wszystko wyglądało prawidłowo to znaczy błyskała szybko dioda po włączeniu zasilania z nowym firmware tak jak przy każdym wgrywaniu firmware.
Niestety jakiś czas temu przestał działać wyświetlacz więc go wywaliłem (nie mogę bez niego sprawdzić czy np. chodzą silniki) - w sumie to z niego nie korzystałem więc nie było straty. Teraz po podłączeniu wyświetlacza podświetla się ale nic nie pokazuje.
Ostatnio zmieniony 10 lis 2021, 18:34 przez gwidon777, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 7
Posty: 8939
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: Moje pierwsze MPCNC

Post autor: dziobu »

A teraz cała reszta działa? Masz jak to sprawdzić? Panel (masz jakiś?), karta, ruch osiami, itp.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Urządzenia inne (nie drukarki)”