Małe CNC

Tokarki, frezarki, CNC, wtryskarki, wytłaczarki itp.
latitude
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 29 mar 2021, 21:26

Małe CNC

Post autor: latitude »

Witam wszystkich,
W telegraficznym skrócie, chcę zbudować sobie CNC o polu roboczym 750 x 750, pomysł jest aby zbudować takie trochę dwa w jednym, tzn. frezarkę + przecinarkę plazmową, na dwa urządzenia nie mam miejsca. Frezować będę w MDF/alu, a ciąć plazmą stal czarną.

Nigdy nie miałem styczności z takimi urządzeniami, za to z drukarkami mam już dłuższą styczność.

Sterowanie chcę zrealizować przez Arduino + GRBL shield + a4988 (to już mam, kupiłem z 5 lat temu).
Na tą chwilę potrzebuję pomocy w doborze silników krokowych, zupełnie nie wiem na co patrzeć.
Napęd będę realizował raczej na śrubie trapezowej 12x3 lub 16x4, bo paski przy wrzecionie raczej się nie sprawdzą.
Całość będzie głównie zbudowana ze stali, głównie profile, wiec spodziewam się raczej sporawej wagi, a na dodatek chcę żeby ruchoma
była cała brama.

Dokładność na poziomie 0.5-1mm jest dla mnie wystarczająca.
Zasilaczy 0.6kW 12V mam kilka w razie potrzeby mogę złączyć 2 dla 24V, jednak wolałbym zostać na 12V, będzie zasilał tylko elektronikę + krokowce.

Doradzi ktoś co z tymi silnikami krokowymi? Celowałbym w "najmocniejsze" jakie ta płytka może pociągnać, chyba że nie ma takiej potrzeby i cena będzie spora.
Awatar użytkownika
obrms
Postów w temacie: 3
Posty: 189
Rejestracja: 29 cze 2020, 09:58
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Crapality K1C, KP3S
x 122

Re: Małe CNC

Post autor: obrms »

Napęd na śrubie będzie za wolny do plazmy. To po pierwsze. Po drugie, źródło musi być sensowne, te najtańsze sieją takimi zakłocenimi, że sterowanie pada. I ruszt musi byc koniecznie odizolowany od reszty,
latitude
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 29 mar 2021, 21:26

Re: Małe CNC

Post autor: latitude »

obrms pisze:Napęd na śrubie będzie za wolny do plazmy. To po pierwsze.
Właśnie obawiałem się tego że śruba będzie za wolna. Jak nie urok to ... Jakiś pomysł jak to rozwiązać?
obrms pisze: Po drugie, źródło musi być sensowne, te najtańsze sieją takimi zakłocenimi, że sterowanie pada. I ruszt musi być koniecznie odizolowany od reszty,
Wiem, kilka konstrukcji w internecie już oglądałem.
Awatar użytkownika
obrms
Postów w temacie: 3
Posty: 189
Rejestracja: 29 cze 2020, 09:58
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Crapality K1C, KP3S
x 122

Re: Małe CNC

Post autor: obrms »

latitude pisze: Właśnie obawiałem się tego że śruba będzie za wolna. Jak nie urok to ... Jakiś pomysł jak to rozwiązać?
Listwa zębata, z zębatką z dodatkowym przełożeniem z silnika. 3:1 lub 4:1 (w zalezności o ilości zebów na zebatce wspołpacującej z listwą) zapewnia sensowną precyzję przy frezowaniu a jednocześnie pozwala osiągnąć prędkości wymagane dla plazmy.
latitude
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 2456
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 306

Re: Małe CNC

Post autor: mcxmcx »

Lub pasek. Wystarczy 12 mm i smigasz 20kg brama jak złoto. Żeby tylko silnik wydolil.
latitude
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 7564
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2667

Re: Małe CNC

Post autor: Berg »

a może RootCNC ?
Pole robocze powinno wyjść około 80x80

viewtopic.php?f=27&t=7243
latitude
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 29 mar 2021, 21:26

Re: Małe CNC

Post autor: latitude »

obrms pisze: Listwa zębata, z zębatką z dodatkowym przełożeniem z silnika. 3:1 lub 4:1 (w zalezności o ilości zebów na zebatce wspołpacującej z listwą) zapewnia sensowną precyzję przy frezowaniu a jednocześnie pozwala osiągnąć prędkości wymagane dla plazmy.
Przekładnia, kolejne koszty. Muszę przemyśleć temat.
mcxmcx pisze:Lub pasek. Wystarczy 12 mm i smigasz 20kg brama jak złoto. Żeby tylko silnik wydolil.
Jak tego paska szukać, jakaś nazwa? Chyba że o pasek HTD chodzi.
Bo z wagą trafiłeś :) Mniej więcej takiej wagi bramy się spodziewam.
Berg pisze:a może RootCNC ?
Pole robocze powinno wyjść około 80x80

viewtopic.php?f=27&t=7243
Raczej za mało sztywne wyjdzie na moje standardy.
Awatar użytkownika
obrms
Postów w temacie: 3
Posty: 189
Rejestracja: 29 cze 2020, 09:58
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Crapality K1C, KP3S
x 122

Re: Małe CNC

Post autor: obrms »

latitude pisze:Bo z wagą trafiłeś :) Mniej więcej takiej wagi bramy się spodziewam.
20kg bramy przy polu 750x750? To będzie z betonu zbrojonego? :D
latitude
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 29 mar 2021, 21:26

Re: Małe CNC

Post autor: latitude »

Obliczenia zaokrąglałem w górę ale
sama oś X
profil 80x40x4 ~8kg
płaskownik 100x8 ~7kg
2 wałki 16mm ~3,5kg
silnik krokowy 0,5kg
A do tej wagi dochodzi os Z, waga wrzeciona itd.

Lepiej założyć o 50% za dużo niż za mało :)
latitude
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 29 mar 2021, 21:26

Re: Małe CNC

Post autor: latitude »

To co z tymi silnikami, podpowie ktoś na co patrzeć? ew. link do jakiegoś artykułu czy czegos takiego z opisem jak to dobierać.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Urządzenia inne (nie drukarki)”