Root 3 CNC (Adinfo)

Tokarki, frezarki, CNC, wtryskarki, wytłaczarki itp.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 14
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Root 3 CNC (Adinfo)

Post autor: Berg »

ten zasilacz, o którym wspomniałem wyżej MEAN WELL RSP-320-48 ma zakres 35-55V w praktyce. Choć w specyfikacji podano 41 ~ 56V

https://www.meanwell-web.com/content/fi ... 0-spec.pdf

Słabszy 200W też ma zakres napięć 41-56V:
https://www.meanwell.com/productPdf.aspx?i=437

Natomiast 150ka tak jak pisałeś 45-52V
https://www.farnell.com/datasheets/2547987.pdf

Tak że pewnie 200W będzie ok.
Awatar użytkownika
Adinfo
Drukarz
Postów w temacie: 27
Posty: 1100
Rejestracja: 15 lis 2018, 12:54
Lokalizacja: śląsk
Drukarka: 2xDelta, MD-16, X1
x 254
Kontakt:

Re: Root 3 CNC (Adinfo)

Post autor: Adinfo »

Berg pisze:ten zasilacz, o którym wspomniałem wyżej MEAN WELL RSP-320-48 ma zakres 35-55V w praktyce. Choć w specyfikacji podano 41 ~ 56V
To pasuje bo te sterowniki mają 42V max więc jak ustawię 40V będzie git. Tam jest w środku jakiś potencjometr do regulacji? - czy to regulować bez obciążenia czy masz jakiś na to sposób?

Czy miałeś do czynienia albo obawiać się takiego zasilacza jak ten:
48V: https://adroautomatyka.pl/pl/p/Zasilacz ... -Reprap/28
lub ten:
36V: https://adroautomatyka.pl/pl/p/Zasilacz ... Reprap/112

W międzyczasie wyjaśniła się sprawa co użył @jagus dla osi Z i odpowiedział też na parę moich pytań:
- śruby dał tr8x8 bo takie miał ale zadziała też tr8x1, jednak proponuje dać tr8x4 z nakrętką bez kasowania luzu
- złącza GX12 4 pinowe, im więcej pinów to potem problem z lutowaniem, bo brałem też pod uwagę 6-ścio pinowe.

Znalazłem już śruby TR8x4 300mm z nakrętką w komplecie. Co do koła pasowego na wał 6.35mm to spróbuje rozwiercić jedno na próbę - albo skoczę do znajomego i mi to na tokarce ogarnie.
Anycubic Delta Linear Plus
Prusa i3 Beer 0% Upgrade viewtopic.php?f=34&t=6395&p=106894#p106887
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 14
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Root 3 CNC (Adinfo)

Post autor: Berg »

Jak kupować, to tylko oryginalny z pewnego źródła MEAN WELL, jakaś Delta albo coś innego markowego.
Lepszy słabszy ale markowy.
Awatar użytkownika
Adinfo
Drukarz
Postów w temacie: 27
Posty: 1100
Rejestracja: 15 lis 2018, 12:54
Lokalizacja: śląsk
Drukarka: 2xDelta, MD-16, X1
x 254
Kontakt:

Re: Root 3 CNC (Adinfo)

Post autor: Adinfo »

Berg pisze:Jak kupować, to tylko oryginalny z pewnego źródła MEAN WELL, jakaś Delta albo coś innego markowego.
Lepszy słabszy ale markowy.
No to możliwe. że nie będę kombinował tylko kupię ten co Ty pisałeś.
Teraz kosztuje 210zł: https://allegro.pl/oferta/zasilacz-48v- ... 0045876893
Anycubic Delta Linear Plus
Prusa i3 Beer 0% Upgrade viewtopic.php?f=34&t=6395&p=106894#p106887
Awatar użytkownika
jagus
Postów w temacie: 1
Posty: 318
Rejestracja: 03 kwie 2017, 09:56
Lokalizacja: Jaworze koło BB
Drukarka: Anet-A8 and HCevo
x 90

Re: Root 3 CNC (Adinfo)

Post autor: jagus »

@Adinfo ja mam taki zasilacz i nie miałem z nim problemów https://allegro.pl/oferta/zasilacz-impu ... 1017467456
Wcześniej używałem 24v i też złe nie były zmieniłem na 36v tylko bo padł mi w drukarce i przełożyłem.
Ale fakt markowy to markowy jak masz fundusz to bier markowy.
Adinfo
Moje maszynki:
Anet A8 po tuningu
Hypercube Evo już drukuje :)
Frezarka root3 cnc
Tokarka LD250 juz zmeczona ale wciąż działa
Spawarka mig-mag oraz inne warsztatowe sprzęty konstruktora :DD :git:
Awatar użytkownika
Adinfo
Drukarz
Postów w temacie: 27
Posty: 1100
Rejestracja: 15 lis 2018, 12:54
Lokalizacja: śląsk
Drukarka: 2xDelta, MD-16, X1
x 254
Kontakt:

Re: Root 3 CNC (Adinfo)

Post autor: Adinfo »

Widzę, że TR8x4 300mm tylko w blackfrog i poltechu dostępne - ale cenowo trochę za wysoko. Dlatego idę w TR8x2 (2 sztuki) - szykuję akurat zamówienie w hobbystore.pl, zawsze do drukarki mogę potem przełożyć bez kombinowania.
Anycubic Delta Linear Plus
Prusa i3 Beer 0% Upgrade viewtopic.php?f=34&t=6395&p=106894#p106887
Awatar użytkownika
Adinfo
Drukarz
Postów w temacie: 27
Posty: 1100
Rejestracja: 15 lis 2018, 12:54
Lokalizacja: śląsk
Drukarka: 2xDelta, MD-16, X1
x 254
Kontakt:

Re: Root 3 CNC (Adinfo)

Post autor: Adinfo »

Berg pisze:...Widzę, że Powge podaje siłę zrywania dla 2GT 85Nm na każdy 1mm szerokości a dla 3GT 158Nm. Tak że to spora różnica między tymi paskami.
Jest tak jak piszesz z tymi siłami. Zdecydowałem się jednak na paski Powge ale GT2 - 10mm i 15mm szerokie po 10m każdy. Jeżeli zrobię X/Y bez przekładni to dam pasek GT2 15mm, a z przekładnią GT2 10mm. Temat pasków 3M HTD itp. zostawię na później (taki pasek zamknięty będzie tylko w osi Z tak jak w projekcie).

Kolejna porcja pytań i wątpliwości:

1) co do paska GT2/3M nie obawiam się jednak samego zerwania paska a raczej drgań i "turbulencji" na tym 1m długości w osi X i Y, czy zastosowanie paska 15mm w stosunku do 10mm spowoduje poprawę pracy maszyny w sensie porównania do paska 10mm?

2) zamówiłem tryba GT2 20T na pasek 15mm - czy jak dam tryba GT2 24T to coś zmieni? - wg. mnie dalej jest to 1:1 - ale na bokach sklejki z napędu Y będą tam dalej łożyska 608ZZ tak jak w przypadku użycia 20T,

3) podobno w projekcie jest tak, że te tryba/łożyska mają być spięte w środku dolnego profilu X wspólną śrubą/wałkiem liniowym - jeżeli zdecydowałbym się na zastosowanie wału przez całą długość maszyny czy wystarczyła by do tego celu prowadnica liniowa fi 8mm - bo wg. mnie na 1m to zdecydowanie za mało, jako przykład @jagus pisał u siebie w wątku, że jak połączył w profilu na wylot bodajże śrubą gwintowaną obie strony tam gdzie tryba są przykręcane po zewnętrznej - to śruba w środku wyginała się i dotykała czasami boku profilu - ogólnie to nie wypaliło a podobno nie zauważył negatywnej różnicy jak to jest niezależne,

4) jeden silnik z wałem dla całej osi Y - mocny silnik na pewno, ale jakiej średnicy by musiał by być ten wał na 1m szerokości aby nie wpadał w wibracje i nie był wyginany - jeszcze nie patrzyłem czy to się da zastosować bez przeróbek stosując tylko wał w osi X bo tam może coś kolidować "z miejscem na przelot", jeżeli zrobię kiedyś przekładnię na osi Y i silniki będą na tylnych nogach (tak jak mi pisałeś @Berg) to pomyślałem, że w połowie długości można być dać podporę i co najmniej dwa łożyska aby zmniejszyć ryzyko wibracji na tym 1m szerokości całej maszyny,

5) jak to jest z doborem szerokości rolek/kół pasowych a szerokości paska 9/10mm- zastanawia mnie to, że jeżeli pisze, że koło pasowe jest na pasek 15mm to wiem, że pasek wejdzie, ale czasami są koła zębate na pasek 9mm - to koła mają 10mm szerokości w środku przy zębach, ale pasek 10mm szeroki już w to nie wejdzie - bo koła zębate na pasek 10mm mają mieć 11mm szerokości na pasek? - czy to tak jest - że są różne koła zębate na pasek 9 lub 10mm - czasami jednak sprzedający to wrzucają do jednego worka i potem jest zdziwienie.

6) średnica wału a wytrzymałość - w tym projekcie poszedłem w stronę wału na silniku 8mm i tego się trzymam, bo 6.35mm wydaje się trochę za mało docelowo jeżeli chciałbym ciąć np. aluminium czy twarde drewno (ale to raczej po przejściu na śruby) - z kolei wał 10mm czy nie będzie na wyrost. Czy to dobra droga - widzę, że większość silników do 3/4Nm ma wał 8mm.

7) z czego przyciąć wstawki "do trzymania" łożysk 608ZZ w tym projekcie - czy poszatkować prowadnice liniową kątówką czy iść w zwykłą śrubę gwintowaną M8?
Anycubic Delta Linear Plus
Prusa i3 Beer 0% Upgrade viewtopic.php?f=34&t=6395&p=106894#p106887
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 14
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Root 3 CNC (Adinfo)

Post autor: Berg »

Ad 3) ten wal co spina lewa stronę z prawą w wersji z dwoma silnikami nie musi być bardzo sztywny. Nawet jakby był lekko skrętny to lepiej. Inaczej lewy silnik z prawym by za bardzo że sobą "walczył"

To jest problem, którego nie rozwiązałem w swoim cnc i ciągle nie wiem jak rozwiązać. Boję się, że jak coś się rozepnie po jednej stronie, to rozwali mi maszynę.
A siłę mam tam sporą. Ostatni próbowałem z całej siły ręka zablokować ruch osi w trakcie pracy nawet tego sprzęt nie zauważył. Zero śladu na krawędzi.
Adinfo
Awatar użytkownika
Adinfo
Drukarz
Postów w temacie: 27
Posty: 1100
Rejestracja: 15 lis 2018, 12:54
Lokalizacja: śląsk
Drukarka: 2xDelta, MD-16, X1
x 254
Kontakt:

Re: Root 3 CNC (Adinfo)

Post autor: Adinfo »

Berg pisze:...Boję się, że jak coś się rozepnie po jednej stronie, to rozwali mi maszynę.
Miałbym na to pomysł z zatrzymaniem awaryjnym, ale nie wiem czy to zadziała - czy da się jakoś sprawdzać na sterownikach silnika obciążenie/płynący prąd - w sensie zrobić jakiś układ porównujący na arduino itp., który wyłączy całą maszynę jak różnica "obciążenia" między silnikami osi Y będzie za duża? - ​np. na lewym silniku puści trybo na osi - czyli prąd na nim zmaleje, a na drugim wzrośnie bo będzie bardziej obciążony- czy to by miało sens i zdało egzamin?

Albo - jak by na pasku gdzieś były naklejone/przypięte jakieś "elementy" po obu stronach osi - a na ramie maszyny były by jakieś czujniki - coś jak w rowerze licznik z czujnikiem na przednich widełkach + to co się zapina na szprychy - aby w razie rozbieżności między osiami "wybiło zasilanie".
Anycubic Delta Linear Plus
Prusa i3 Beer 0% Upgrade viewtopic.php?f=34&t=6395&p=106894#p106887
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8939
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: Root 3 CNC (Adinfo)

Post autor: dziobu »

Najprościej dać liniał i sprawdzać czy obie strony jadą tak samo. Przy okazji można mieć pozycję z tego.
Badanie prądu w silniku krokowym do takiego celu to niepewna sprawa. IMHO.

btw.
W jednej maszynie u zachodnich sąsiadów (*1) widziałem taką opcję ze sznurkiem. Konkretnie - z jakąś żyłką metalową która...jeździła razem ze stołem (tam jeździł stół). Żyłka była napięta z obu stron przez zewnętrzne uchwyty i przecinała stół na środku. Jej końce dotykały wózków z obu stron (jeden z prawej, drugi z lewej). Ewentualna nierówna jazda powodowała zerwanie żyłki co przerywało obwód bezpieczeństwa i maszyna stwała.
Takie żyłki był dwie na oś.
Mogę Wam to narysować jak chcecie.

edit.
I tu nie chodzi o to że prąd płynął żyłką, tylko ta naciąga wyłącznik krańcowy który - po zerwaniu - przerywa obwód.

(*1)
OIDP to było stanowisko do pozycjonowania form odlewniczych i z powodu ogólnego syfu linka była pewniejszym rozwiązaniem niż pozycja rzeczywista.
Adinfo
ODPOWIEDZ

Wróć do „Urządzenia inne (nie drukarki)”