CNC 3018 - soft, porady, rozbudowa

Tokarki, frezarki, CNC, wtryskarki, wytłaczarki itp.
aniol310
Postów w temacie: 2
Posty: 53
Rejestracja: 31 sty 2021, 17:52
Lokalizacja: zduńska wola
Drukarka: własna konstrukcja
x 2

Re: CNC 3018 - soft, porady, rozbudowa

Post autor: aniol310 »

ja używam MACH3 z tym zestawem sterowników co pokazałeś, śruby X i Y 1605 Z 12..
Działa bez problemu. Na początku konstrukcja aluminiowa (brak sztywności przy frezowaniu alu powyżej 6mm grubości) teraz Spawana stalowa
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 1565
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 342

Re: CNC 3018 - soft, porady, rozbudowa

Post autor: Jarewa »

Wszystko będzie działać bez problemów. Pierw niech się określi czy chce wydać na sterownik i program 1500zł czy 200zł bo to raczej jest podstawa do dalszej dyskusji.. Niech weźmie pod uwagę że te drogie obsługują 5 osi a te tanie tylko 3 (choć pojawiło się esp32 gbrl co obsługuje 6 osi) dlatego pomyśli co będzie robić i co potrzebuje..
aniol310
Postów w temacie: 2
Posty: 53
Rejestracja: 31 sty 2021, 17:52
Lokalizacja: zduńska wola
Drukarka: własna konstrukcja
x 2

Re: CNC 3018 - soft, porady, rozbudowa

Post autor: aniol310 »

Jeszcze ważne sprzęgło miedzi silnikiem a śruba. Mam spiralne aluminiowe ale wymieniam na sztywne. To spiralne dostałem luzu osiowego i nie trzyma dokladnosci posuwu.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: CNC 3018 - soft, porady, rozbudowa

Post autor: Berg »

cncjs

- fajne ale jak testowałem jakoś rok temu, to miałem problemy ze stabilnością. Zwiechy są nie do zaakceptowania w cnc
- kupiłem popularną wędkę , niestety nie ma wsparcia w cncjs, choć przy odrobinie samozaparcia dało by się napisać obsługę.
w miarę bezporblemowo jest tylko dla MACH3 PikoCNC i LinuxCNC,
Ponoć też działa z ze smoopi . Próbując robić obsługę dla cncjs, można by podglądąć jak https://github.com/wolfmanjm/kivy-smoot ... endants.md

Aktualnie moja maszyna chodzi na LinuxCNC, mimo, że nie lubię tego rozwiązania, sterowanie krokami z GPIO bezpośrednio z PC to powalony pomysł.

Jakby tak zaprząc Klippera pod CNC to by było idealnie. Ponoć niektórym się udało z sukcesem.
mcxmcx
Awatar użytkownika
sobal
Postów w temacie: 7
Posty: 116
Rejestracja: 09 wrz 2020, 19:35
x 47

Re: CNC 3018 - soft, porady, rozbudowa

Post autor: sobal »

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi!

Temat "ile" wydać jest drugoplanowy. Chciałbym nie przekroczyć limitu około 5000 złotych na całość, więc PicoCNC, jak i sterowniki spokojnie mieszczą się w założonym budżecie.

CNCJS, u mnie działa na razie bezproblemowo. Najdłuższa obróbka wynosiła coś około 4 godzin. Ale na pewno będę obserwował. Docelowo chciałbym do frezarki dorobić 14" ekran dla RPI i na nim mieć całe sterowanie maszyną.

Ilość osi. Na razie znam tylko 3018, a obecny projekt jest jego bezpośrednim rozwinięciem. Więc wstępnie 3 osie. Gdy trochę się ogarnę i maszyna zadziała, zakładam, że powinna być na tyle elastyczna, że przy przebudowie na większą liczbę osi uda mi się wykorzystać większą część elementów z niej.

Maszyna na razie na ramie aluminiowej, ale zakładam, że z czasem również przerobię całość bramy na stal.
Voron 2.4 350^3 | Fysetc Spider v1 | Klipper | Fluidd | Phaetus Dragon HF
Ender 3 Pro | SKR mini E3 2.0 | Klipper | Octoprint | BIQU Phaetus Dragon | BLV Mod | BLT | DirecDrive BMG
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: CNC 3018 - soft, porady, rozbudowa

Post autor: Berg »

Naomi też rozszerza swoje zainteresowania z drukarek na coś większego:

BTW: ładna konstrukcja.


źródło: https://www.youtube.com/watch?v=ol9U1gFK-mM
Awatar użytkownika
sobal
Postów w temacie: 7
Posty: 116
Rejestracja: 09 wrz 2020, 19:35
x 47

Re: CNC 3018 - soft, porady, rozbudowa

Post autor: sobal »

AAAA ić Panie stont z tym diabłem! Dopiero za drugim oglądaniem jej filmu mogę się skupić na sprzęcie o którym mówi ;)
Voron 2.4 350^3 | Fysetc Spider v1 | Klipper | Fluidd | Phaetus Dragon HF
Ender 3 Pro | SKR mini E3 2.0 | Klipper | Octoprint | BIQU Phaetus Dragon | BLV Mod | BLT | DirecDrive BMG
Awatar użytkownika
Adinfo
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1099
Rejestracja: 15 lis 2018, 12:54
Lokalizacja: śląsk
Drukarka: 2xDelta, MD-16, X1
x 254
Kontakt:

Re: CNC 3018 - soft, porady, rozbudowa

Post autor: Adinfo »

Berg pisze:BTW: ładna konstrukcja.
Też się z tym całkowicie zgadzam ("Całkiem Na miejscu C...i") :mrgreen:

CNC 3018 mam pożyczone od znajomego ale jeszcze się tym nie bawiłem, przynajmniej mam przymiarki jak coś takiego zbudować.
Anycubic Delta Linear Plus
Prusa i3 Beer 0% Upgrade viewtopic.php?f=34&t=6395&p=106894#p106887
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: CNC 3018 - soft, porady, rozbudowa

Post autor: Berg »

sobal pisze:AAAA ić Panie stont z tym diabłem! Dopiero za drugim oglądaniem jej filmu mogę się skupić na sprzęcie o którym mówi ;)
Ja za każdym razem skupiam się tak samo.
Fajnie tak zmieniać narzędzie dowolną ilość razy w trakcie jednego cyklu.

Adinfo pisze: CNC 3018 mam pożyczone od znajomego ale jeszcze się tym nie bawiłem, przynajmniej mam przymiarki jak coś takiego zbudować.
18-30 na początek jest OK. Zwłaszcza, że przecież można zacząć od czegoś mniejszego a potem rozbudować w jednym albo obu kierunkach.
Miniek_nrw
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 11 kwie 2023, 16:29

Re: CNC 3018 - soft, porady, rozbudowa

Post autor: Miniek_nrw »

A ja mam pytanie, jak podłączyłeś laser do CNC 3018? Ja kupiłem LT-40W-AA, podłączyłem do CNC (czerwona płytka sterująca) do gniazda LSR/TTL i wentylator śmiga, ale nie ma wiązki. Korzystam z Estlacam i LaserGRBL. Na płytce lasera są dwie diody sygnalizujące pracę, jedna od zasilania, druga od PWM, podczas pracy ta od zasilania świeci, od PWM nie. Byłbym wdzięczny za jakiekolwiek wskazówki.
Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Urządzenia inne (nie drukarki)”