CNC 3018 - soft, porady, rozbudowa

Tokarki, frezarki, CNC, wtryskarki, wytłaczarki itp.
Awatar użytkownika
sobal
Postów w temacie: 7
Posty: 116
Rejestracja: 09 wrz 2020, 19:35
x 47

CNC 3018 - soft, porady, rozbudowa

Post autor: sobal »

Cześć,

Jakoś przy okazji robienia własnego PCB trafiłem na pomysł własnego CNC. Poszperałem trochę, poszukałem i trafiło na 3018PRO. Nie wiem czym się różni PRO od zwykłej, ale działa i rzeźbi. Ale początki zdecydowanie nie były zbyt różowe, może ktoś się nauczy na moich błędach, albo ktoś bardziej doświadczony coś podpowie.

Po pierwsze - bardzo nie lubię podłączać czegokolwiek do komputera. Bardzo lubię z kolei rzeczy bezprzewodowe, więc pierwsze co zrobiłem po złożeniu grawerki było skonfigurowanie CNCjs na RPi Zero W. Poszło od pierwszego strzała, konfiguracja banalna, dokumentacja dokładna.
Tutaj więcej: https://cnc.js.org/
Do 3018 dodam rozebrany tablet o rozdzielczości 1280x1024 jako panel kontrolny, na którym CNCjs będzie latać.

Drugie. Oprogramowanie. Autodesk odrzuciłem od razu, nie lubię swoich projektów eksportować przez usługi w czyjejś chmurze (dlatego zamiast Fusion używam Design Spark Mechanical). Jest tego masa, ale z tych wartościowych znalazłem tylko kilka:
1. DeskProto - cała obróbka, wycinanie modeli, definiowanie wierteł itd. Cena - bezpłatne. Program po Polsku, świetna apka i od razu ją polubiłem. Od razu wyrzuciłem tak reklamowanego Carbid Create. Moim zdaniem ma dużo większe możliwości:
https://www.deskproto.com/

2. Do grawerowania laserem oczywiście LaserGRBL - proste i szybkie.
https://lasergrbl.com/

Teraz garść pytań do bardziej zaawansowanych:
1. 3018 można dowolnie rozbudowywać, jedną z opcji najszybszych i najpopularniejszych jest 3040. Takie pole robocze by mi bardzo odpowiadało i raczej nie potrzebuję większego. Zamawiać takie coś, czy zrobić samemu?

2. Jak można nawiercić te wałki liniowe? Bo może w przyszłości zmodyfikowałbym trochę X, ale nie wiem jak to ugryźć. Można gdzieś zamówić na długość z nawierceniem?

3. Jakie najlepsze wrzeciono można tutaj włożyć. Mowa oczywiście o granicach rozsądku i nie będę chyba do takiej konstrukcji wkładał 1.5kW. Najpopularniejsza opcja to 500W, potem przewija się kilka 750W. Z drugiej strony jest prędkość obrotowa i te najmocniejsze wcale nie mają powyżej 10k rpm.

Czy są jakieś modyfikacje, które możecie polecić z własnego doświadczenia? Z góry dziękuję za odpowiedzi i rady.

PZDR,
S.
Voron 2.4 350^3 | Fysetc Spider v1 | Klipper | Fluidd | Phaetus Dragon HF
Ender 3 Pro | SKR mini E3 2.0 | Klipper | Octoprint | BIQU Phaetus Dragon | BLV Mod | BLT | DirecDrive BMG
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1783
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 757

Re: CNC 3018 - soft, porady, rozbudowa

Post autor: Andrzej_W »

Może zamiast wałków liniowych iść w wałki podparte.
Do samego grawerowania i pcb to wystarczy pewnie sam dremel. Zerknij na Dermel CNC
Awatar użytkownika
sobal
Postów w temacie: 7
Posty: 116
Rejestracja: 09 wrz 2020, 19:35
x 47

Re: CNC 3018 - soft, porady, rozbudowa

Post autor: sobal »

Modowałem, modowałem i zmodowałem. W sumie z oryginalnego 3018 nie zostało nic poza elektroniką. Tej też zaraz nie będzie. Chce zrobić nową frezareczkę, wymiary pola roboczego 500x500mm. Poproszę o rady i opinie. Docelowo frezowanie alu, stali i miedzi.

Jako spindle idzie 500W 100V 12k RPM (na razie, poproszę o propozycje, na co ew. wymienić)
Jako mobo chcę dać Duet2Wifi (wala sie po szafie, konfiguracja jest beznadziejna, albo SKR e3 mini v2)
Jako prowadnice X i Y idą wałki podparte SBR16.
Wstępnie jako steppery dałem Nema17 z Vorona (zostało mi ich dużo), ale tu się zastanawiam, czy nie lepiej od razu pójść w to:
https://www.rocketronics.de/shop/en/driveset2.html

Jako śruba są w tej chwili TR8x2, ale też zastanawiam się, czy one są na tyle wytrzymałe i czy nie zamienić ich od razu w śrubę kulową 1610:
https://allegro.pl/oferta/sruba-kulowa- ... 0801110937

Nie wiem jeszcze z czego zrobić dobry stół, no i nie wiem, czy jednak nie zrobić jeżdżącej osi Y (zamiast mobilnego stołu). Ramę złożyłem z profili 2040 dół, brama z 2060 i podparcie dla SBR idzie z 2080. Poradzicie coś?
Voron 2.4 350^3 | Fysetc Spider v1 | Klipper | Fluidd | Phaetus Dragon HF
Ender 3 Pro | SKR mini E3 2.0 | Klipper | Octoprint | BIQU Phaetus Dragon | BLV Mod | BLT | DirecDrive BMG
maglo18
Postów w temacie: 2
Posty: 84
Rejestracja: 23 lut 2017, 16:07
x 28

Re: CNC 3018 - soft, porady, rozbudowa

Post autor: maglo18 »

Twoje założenia się nie spinają. Wrzeciono do aluminium nie nadaje się do stali. Śruby trapezowe nie nadają się do CNC, stawiają duże opory przy obracaniu oraz ciężko kasować luz nawrotny.
Awatar użytkownika
sobal
Postów w temacie: 7
Posty: 116
Rejestracja: 09 wrz 2020, 19:35
x 47

Re: CNC 3018 - soft, porady, rozbudowa

Post autor: sobal »

W takim razie odpuszczamy stal. Zostają metale miękkie. Śruby kulowe 1610 będą ok?
Voron 2.4 350^3 | Fysetc Spider v1 | Klipper | Fluidd | Phaetus Dragon HF
Ender 3 Pro | SKR mini E3 2.0 | Klipper | Octoprint | BIQU Phaetus Dragon | BLV Mod | BLT | DirecDrive BMG
maglo18
Postów w temacie: 2
Posty: 84
Rejestracja: 23 lut 2017, 16:07
x 28

Re: CNC 3018 - soft, porady, rozbudowa

Post autor: maglo18 »

Proponuję 1605. Na silnikach 3 Nm maszyna ma prędkość przejazdową 5m/min. Do aluminium nie ustawiam więcej niż 1,5m/min w czasie pracy.
Awatar użytkownika
sobal
Postów w temacie: 7
Posty: 116
Rejestracja: 09 wrz 2020, 19:35
x 47

Re: CNC 3018 - soft, porady, rozbudowa

Post autor: sobal »

Dziękuję za radę, na próbę wziąłem dwie takie śruby. Muszę pomierzyć na jakie profile dam radę to zmieścić, tymczasem myślę o stepperach, znalazłem taki zestaw jak na zdjęciu:
snap577.jpg
W jego skłąd wchodzą:
3x Stepperdriver Digital stepper driver Leadshine DM556EU Max. 48V 5,6A
3x Steppermotor Steppermotor 60BYGH450D-02 4.2A 3.3Nm Nema24
1x Powersource 48V 6,7A 320W Meanwell RSP-320-48

Pytania.

Czy to jest to czego szukam do takiej domowej CNC?
Jak sterować tymi sterownikami z poziomu dueta czy innego marlina? Czy też użyć innej płyty do tego?
Voron 2.4 350^3 | Fysetc Spider v1 | Klipper | Fluidd | Phaetus Dragon HF
Ender 3 Pro | SKR mini E3 2.0 | Klipper | Octoprint | BIQU Phaetus Dragon | BLV Mod | BLT | DirecDrive BMG
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 1571
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 345

Re: CNC 3018 - soft, porady, rozbudowa

Post autor: Jarewa »

sobal pisze: Jak sterować tymi sterownikami z poziomu dueta czy innego marlina? Czy też użyć innej płyty do tego?
A to zależy jaki program będziesz chciał bo wybór jest spory od MACH3 do GBRL... Duet do tego się raczej nie nadaje...
Awatar użytkownika
sobal
Postów w temacie: 7
Posty: 116
Rejestracja: 09 wrz 2020, 19:35
x 47

Re: CNC 3018 - soft, porady, rozbudowa

Post autor: sobal »

Jestem otwarty na propozycje, GRBL okazał się prosty i wygodny. Ale jeżeli jest coś, co jest uważane za standard w "normalnej" pracy CNC, z przyjemnością od razu zagłębię się w temat. Co czytać, gdzie szukać?
Voron 2.4 350^3 | Fysetc Spider v1 | Klipper | Fluidd | Phaetus Dragon HF
Ender 3 Pro | SKR mini E3 2.0 | Klipper | Octoprint | BIQU Phaetus Dragon | BLV Mod | BLT | DirecDrive BMG
Awatar użytkownika
Janek_Porzycz
Postów w temacie: 1
Posty: 743
Rejestracja: 26 wrz 2019, 22:15
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: K1 Max, Ender 3 V3SE
x 491

Re: CNC 3018 - soft, porady, rozbudowa

Post autor: Janek_Porzycz »

polecam PikoCNC
ODPOWIEDZ

Wróć do „Urządzenia inne (nie drukarki)”