Jak frezować plastik żeby się nie topił?

Tokarki, frezarki, CNC, wtryskarki, wytłaczarki itp.
mie3yslav
Postów w temacie: 4
Posty: 106
Rejestracja: 05 cze 2018, 21:13
x 15

Jak frezować plastik żeby się nie topił?

Post autor: mie3yslav »

Konkretnie to obudowa z polistyrenu - grubość ścianki 2mm,
Frez węglikowy spiralny 2mm - bardzo ostry,
Mały otwór przez całą grubość wyszedł bezbłędnie, natomiast chciałem zrobić taki wpust przez połowę ścianki i frez oblepił się i zaczęło się topić.
15000rpm, 160mm/min - za wolno?
Generalnie da się coś takiego frezować po śladzie, czy trzeba zastosować technikę jak z aluminium?
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 8906
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5841
Kontakt:

Re: Jak frezować plastik żeby się nie topił?

Post autor: dziobu »

Niecałe 3mm/s. Przy tej szybkości to powinieneś mieć okolice 1000 rpm albo niewiele więcej.
Plastik nie lubi wysokich obrotów. I ciepła. W tym ciepłego freza nagrzanego od wrzeciona.
Berg
cube
Postów w temacie: 2
Posty: 138
Rejestracja: 29 mar 2020, 13:50
x 107

Re: Jak frezować plastik żeby się nie topił?

Post autor: cube »

Nie mniej niż 0,02mm/ostrze. Dobry nadmuch. Jeśli robisz całą szerokością freza to nie ma to znaczenia, ale jeśli kanałek jest szerszy niż narzędzie to zastosuj obróbkę przeciwbieżną lub trochoidalną.
Berg
mie3yslav
Postów w temacie: 4
Posty: 106
Rejestracja: 05 cze 2018, 21:13
x 15

Re: Jak frezować plastik żeby się nie topił?

Post autor: mie3yslav »

Czyli było zdecydowanie za wolno.
Na wrzecionie minimalną mam 13 000, frez ma dwa ostrza, więc 13 000 x 2 x 0,02 = 520mm/min
Dałem 500 - poszło bez problemu. Tylko się przekonałem, że detal musi być przymocowany solidnie ;)
mie3yslav
Postów w temacie: 4
Posty: 106
Rejestracja: 05 cze 2018, 21:13
x 15

Re: Jak frezować plastik żeby się nie topił?

Post autor: mie3yslav »

Przy okazji - z jaką siłą należy dokręcać ten uchwyt er11?
Ja to dokręciłem w palcach i trzyma bardzo mocno - nie ma opcji żeby się obróciło o czym się przekonałem jak mi oblepiło plastikiem frez i topiło takim glutem średnicy 5-6mm, a frez miał 2mm. Gdyby się zatrzymał w uchwycie to by się złamał.
A na forum o Router11 piszą, żeby skręcać na dwa klucze, bo ten dinks do blokady może się złamać - no bez jaj!
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 8906
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5841
Kontakt:

Re: Jak frezować plastik żeby się nie topił?

Post autor: dziobu »

Zawsze skręcam na wyczucie, ale na dwa klucze/klucz+blokada wrzeciona.
Może dziwnie to może zabrzmi, ale jedno futerko (ten kołnierz pomiędzy wrzecionem a odpowiednią średnicą narzędzia) rozwaliłem w plastiku i to chyba właśnie przez zbyt słabe dokręcenie :D
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 8906
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5841
Kontakt:

Re: Jak frezować plastik żeby się nie topił?

Post autor: dziobu »

Akurat tematycznie wyszło:
fr.jpg
Frez 2mm dwupiórowy, 900rpm, 5mm/s, ABS 2.5mm.

To samo przy ~4k rpm i plastik topi się przy pierwszym wejściu w materiał (oblepia frez, itd). Niechcący dziś sprawdziłem ;)
cube
Postów w temacie: 2
Posty: 138
Rejestracja: 29 mar 2020, 13:50
x 107

Re: Jak frezować plastik żeby się nie topił?

Post autor: cube »

Dokręcasz na dwa klucze, musisz to wyczuć. Załóżmy że klucze zakładasz tak, aby dało się je złapać w jedną rękę, powiedzmy że mają długość 15cm, to na mocne ściśnięcie dłoni. Frez ma być sztywno.
Futerkiem zwyczajowo nazywa się uchwyt wiertarski, to o czym pisze dziobu to tulejka zaciskowa i pozostańmy przy tym nazewnictwie.
Generalnie frez ma skrawać, jeśli będzie się ślizgał po tworzywie to będzie je topił. Naprawdę polecam skrawanie przeciwbieżne. Dodatkowo można pokombinować z wejściami w materiał; przy zagłębianiu pionowym bardzo często zalepia frez, lepiej zjechać spiralą w dół, na większej średnicy. No i dmuchać lub lać wodę lub, co najmniej, odciągać wióry. Niezłym patentem jest założenie na frez specjalnego śmigiełka do zdmuchiwania wiórów z obszaru obróbki.
mie3yslav
Postów w temacie: 4
Posty: 106
Rejestracja: 05 cze 2018, 21:13
x 15

Re: Jak frezować plastik żeby się nie topił?

Post autor: mie3yslav »

ABS jest chyba bardziej wredny od PS? - jeszcze nie próbowałem.
Ja mam frezy takie z końcówką rybi ogon - to jest bardzo ostre - już się raz skaleczyłem.
Podobno da się tym frezować nawet gumę.
Dzięki za cenne wskazówki.
Awatar użytkownika
gohu
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 55
Rejestracja: 18 lip 2021, 12:08
Lokalizacja: Jawor/Lubin
Drukarka: Lume
x 4

Re: Jak frezować plastik żeby się nie topił?

Post autor: gohu »

Ja w 99 % przypadkach frezuje w dibond, pvc, plexi czy sklejka i używam tylko wyłącznie frezów 1-piórowych albo 2 mm albo 1.5mm, zależy od detalu. Jeśli chodzi o plexi czy inny plastik to minimalny posuw a obroty w granicach 10.000.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Urządzenia inne (nie drukarki)”