Frezarka Certus 7060 Pro

Tokarki, frezarki, CNC, wtryskarki, wytłaczarki itp.
Awatar użytkownika
bafunio
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 21
Posty: 217
Rejestracja: 20 maja 2018, 05:31
Lokalizacja: Katowice
Drukarka: inventure, UM2+, R19
x 81

Re: Frezarka Certus 7060 Pro

Post autor: bafunio »

Pierwsze testy za mną , zrobiłem tylko 4 testy ustawień frezu 8mm w stali - nie miałem zbytnio czasu , doszedłem do ustawień: obroty 7500 (producent na aukcji zaleca w stali do 45hrc 12000obr co jest raczej duża przesada) strategia kieszeni , wejście spiralne , Ae 4mm Ap 0,4mn posuw 1900 mm/min (co wg mnie jest bardzo dobrym wynikiem) i wszystko szło jak po maśle więc jutro będę zwiększał parametry i myślę że to sporo , jak przy tym Ae dojdę do 0,8 lub 1mm to będę w grubym szoku.

Nie mam pojęcia co to za gatunek stali - znalazłem ją na złomie
Załączniki
IMG_20220610_231043.jpg
Janek_Porzycz
Drukarki FDM: Zortrax Inventure , Ultimaker 2+ bondtech QR , Sigma R19 , Sigma R16 , XYZ Da Vinci Color
Drukarki SLA: XFAB
Frezarka: Certus 7060 pro stal ATC 9,5kW
Tokarka: LF CNC mini 1 serwo 2,2 kW
Awatar użytkownika
bafunio
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 21
Posty: 217
Rejestracja: 20 maja 2018, 05:31
Lokalizacja: Katowice
Drukarka: inventure, UM2+, R19
x 81

Re: Frezarka Certus 7060 Pro

Post autor: bafunio »

Kolejne testy ,frez fi12 Ap 9mm Ae 0,4 posuw 900 - takie parametry mi wystarcza , jeszcze je trochę podkręce na frezie do zgrubnej obróbki tzw gryzaku , ale juz jestem zadowolony - w wolnym czasie wrzucę filmik na yt.

Połamałem jeden frez fi8 przez przypadek, ale zobaczyłem że jest w stanie zrobić rowek na głębokość 10mm całą szerokością frezu - jakbym niechcący nie zatrzymał maszyny to by się nie złamał bo maszyna nie miała wibracji.
Akurat ta próbę zrobiłem przypadkiem bo naddatek dałem w osi +Y a nie w minus Y i wjechało od złej strony, ale nie ma tego złego co na dobre by nie wyszło , teraz wiem co może ta maszynka.
Załączniki
IMG_20220611_215634.jpg
Drukarki FDM: Zortrax Inventure , Ultimaker 2+ bondtech QR , Sigma R19 , Sigma R16 , XYZ Da Vinci Color
Drukarki SLA: XFAB
Frezarka: Certus 7060 pro stal ATC 9,5kW
Tokarka: LF CNC mini 1 serwo 2,2 kW
Awatar użytkownika
bafunio
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 21
Posty: 217
Rejestracja: 20 maja 2018, 05:31
Lokalizacja: Katowice
Drukarka: inventure, UM2+, R19
x 81

Re: Frezarka Certus 7060 Pro

Post autor: bafunio »

Tak sobie czytam internety i znalazłem informację że spokojnie można podkręcać parametry przy takim kolorze wióra aż do niebieskiego - ciemnego nie jasnego. Ktoś z forum potwierdzi mi tą informację ?
Drukarki FDM: Zortrax Inventure , Ultimaker 2+ bondtech QR , Sigma R19 , Sigma R16 , XYZ Da Vinci Color
Drukarki SLA: XFAB
Frezarka: Certus 7060 pro stal ATC 9,5kW
Tokarka: LF CNC mini 1 serwo 2,2 kW
maglo18
Postów w temacie: 1
Posty: 84
Rejestracja: 23 lut 2017, 16:07
x 28

Re: Frezarka Certus 7060 Pro

Post autor: maglo18 »

To zależy jak szybko chcesz wykonać detal. Jeżeli zależy ci na żywotność freza to odradzam taki kolor. Kolor złoty wióra to chyba optimum.
bafunio
Awatar użytkownika
epon
Postów w temacie: 1
Posty: 234
Rejestracja: 20 maja 2018, 20:24
Lokalizacja: Hajnówka
x 48

Re: Frezarka Certus 7060 Pro

Post autor: epon »

bafunio pisze:Tak sobie czytam internety i znalazłem informację że spokojnie można podkręcać parametry przy takim kolorze wióra aż do niebieskiego - ciemnego nie jasnego. Ktoś z forum potwierdzi mi tą informację ?
Tak to prawda pod warunkiem że narzędzia są wykonane w węglika spiekanego (widia), narzędzia wykonane z stali szybkotnącej raczej długo nie wytrzymają.
bafunio
H-bot w ciągłej budowie
Awatar użytkownika
bafunio
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 21
Posty: 217
Rejestracja: 20 maja 2018, 05:31
Lokalizacja: Katowice
Drukarka: inventure, UM2+, R19
x 81

Re: Frezarka Certus 7060 Pro

Post autor: bafunio »

@epon dzięki za odpowiedź i tak frezy są z węglika .
@maglo18 dzięki podkręce parametry tak aby były żółte wióry.
Drukarki FDM: Zortrax Inventure , Ultimaker 2+ bondtech QR , Sigma R19 , Sigma R16 , XYZ Da Vinci Color
Drukarki SLA: XFAB
Frezarka: Certus 7060 pro stal ATC 9,5kW
Tokarka: LF CNC mini 1 serwo 2,2 kW
Awatar użytkownika
bafunio
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 21
Posty: 217
Rejestracja: 20 maja 2018, 05:31
Lokalizacja: Katowice
Drukarka: inventure, UM2+, R19
x 81

Re: Frezarka Certus 7060 Pro

Post autor: bafunio »

Filmik z frezowania stali , myślałem że to jakaś miękka stal ale w porównaniu ze stałą z laserowki to istny tytan :D przy domowym hartowaniu miałem problem z jej nagrzaniem palnikiem.
https://m.youtube.com/shorts/u6XlgrtQ0XI
dziobu
Drukarki FDM: Zortrax Inventure , Ultimaker 2+ bondtech QR , Sigma R19 , Sigma R16 , XYZ Da Vinci Color
Drukarki SLA: XFAB
Frezarka: Certus 7060 pro stal ATC 9,5kW
Tokarka: LF CNC mini 1 serwo 2,2 kW
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Frezarka Certus 7060 Pro

Post autor: dziobu »

Miałem coś napisać ale popatrzyłem na Twoją frezarkę, potem na moją, potem znowu na Twoją i poczułem się jak wtedy gdy somsiad ma bardziej zielony trawnik.

Ale żeby Ci dopiec to śmiało napiszę że filmy w pionie to DNO i MASAKRA ;) Nawet gdy pokazana tam frezarka ślicznie pożera stal...
bafunio, Adinfo, obrms, Janek_Porzycz, Zepco, Andrzej_W, gwidon777
Marcin Gutek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 10
Posty: 136
Rejestracja: 03 sty 2022, 10:05
x 30

Re: Frezarka Certus 7060 Pro

Post autor: Marcin Gutek »

bafunio pisze:Filmik z frezowania stali , myślałem że to jakaś miękka stal ale w porównaniu ze stałą z laserowki to istny tytan :D przy domowym hartowaniu miałem problem z jej nagrzaniem palnikiem.
https://m.youtube.com/shorts/u6XlgrtQ0XI
Hejka, no widzę że "maszynka" dojechała, jaką stal obrabiasz na filmiku ? utwardzana ?

Jakie warstwy zbierasz - tak z wióra widzę że ok 0,1 - 0,3 mm ??

na wysokości 15 mm ? Mam podobne narzędzie, węglik Ceratizit, ale przy stali hartowanej chłodzę powietrzem zimnym, fajne ustrojstwo można kupić jako dostawkę do maszyny, podpinasz powietrze z sieci a to cudo chłodzi i to na tyle że sople z czasem się robią :shock:
bafunio
Original Prusa i3 MK3S+ :yahoo:
Awatar użytkownika
bafunio
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 21
Posty: 217
Rejestracja: 20 maja 2018, 05:31
Lokalizacja: Katowice
Drukarka: inventure, UM2+, R19
x 81

Re: Frezarka Certus 7060 Pro

Post autor: bafunio »

Marcin Gutek pisze:
bafunio pisze:Filmik z frezowania stali , myślałem że to jakaś miękka stal ale w porównaniu ze stałą z laserowki to istny tytan :D przy domowym hartowaniu miałem problem z jej nagrzaniem palnikiem.
https://m.youtube.com/shorts/u6XlgrtQ0XI
Hejka, no widzę że "maszynka" dojechała, jaką stal obrabiasz na filmiku ? utwardzana ?

Jakie warstwy zbierasz - tak z wióra widzę że ok 0,1 - 0,3 mm ??

na wysokości 15 mm ? Mam podobne narzędzie, węglikCeratizit, ale przy stali hartowanej chłodzę powietrzem zimnym, fajne ustrojstwo można kupić jako dostawkę do maszyny, podpinasz powietrze z sieci a to cudo chłodzi i to na tyle że sople z czasem się robią :shock:

Hej , maszynka przyjechała już przynajmniej tydzień temu ale kilka razy ja użyłem bo brakuje mi czasu :) co do stali to nie wiem jaka to jest bo znalazłem ją na złomie :) ale gradownik jej nie rusza i jest problem z jej nagrzaniem , zrobiłem dzisiaj pierwszy wykrojnik i kroi pięknie stal 1,2 mm , co do ustawień to frez fi12 węglik 4 piórowy, Ap 9mm bo tyle potrzebowałem , Ae 0,3 lub 0,4 tam było posuw 900 z kawałkiem.

Jak nazywa się ta przystawka do chłodzenia ?
Drukarki FDM: Zortrax Inventure , Ultimaker 2+ bondtech QR , Sigma R19 , Sigma R16 , XYZ Da Vinci Color
Drukarki SLA: XFAB
Frezarka: Certus 7060 pro stal ATC 9,5kW
Tokarka: LF CNC mini 1 serwo 2,2 kW
ODPOWIEDZ

Wróć do „Urządzenia inne (nie drukarki)”