Frezarka Certus 7060 Pro

Tokarki, frezarki, CNC, wtryskarki, wytłaczarki itp.
Awatar użytkownika
bafunio
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 21
Posty: 217
Rejestracja: 20 maja 2018, 05:31
Lokalizacja: Katowice
Drukarka: inventure, UM2+, R19
x 81

Frezarka Certus 7060 Pro

Post autor: bafunio »

Witam,

Miałem trochę przerwy w życiu internetowym przez pandemie i koronę ale już wszystko jest ogarnięte i zamówiłem nowa zabawkę , trochę do firmy trochę dla siebie , no dobra bardziej dla siebie , spełniam marzenia :D

Frezarka będzie przeznaczona do frezowania tłoczników do blach , wykrojników i elementów z aluminium.

Zamieszczam jej specyfikację niżej, od razu pisze że nie brałem magazynku narzędzi bo miałem ograniczony budżet a to moja pierwsza frezarka , następne zapewne będą je posiadały. Planowy termin jest do 8 marca , zakładam już temat ponieważ mam wolny wieczór i mogę sobie pozwolić na spędzenie kilku minut przed telefonem.

W temacie będę wrzucal moje postępy z nauki frezowania bo od razu uprzedzam że nigdy nie miałem styczności z frezarką :D :D ostatnio kupiłem kilka kursów cama do fusion 360 i je ogarnąłem więc nie będzie tragedii.


1. Zakres ruchów X x Y (700 x 600)
2. Zakres ruchu Z: (300 mm)
3. Typ stołu:
- teowy typu T
- wymiar rowka teowego M8/10mm
- materiał: STAL
4. Kompletna zabudowa, osłony maszyny, odstojnik na wióry
5. Układ:
- pompy chłodziwa w obiegu zamkniętym,
- chłodzenia powietrzem, mgła olejowa,
6. Napęd - Serwonapędy AC 750W Panasonic,
7. Elektrowrzeciono 9 kW 18 000 tys. obr/min mocowanie ER32
8. Bazy automatyczne, stałe zero maszynowe
9. Prowadnice TBI z napięciem wstępnym F0
10. Sjruby kulowe TBI, Nakrętka kulowa podwójna w osi X, Y, Z
11. Moduł sterowania 2.5D, pełna interpolacja 3D, CAM 2,5D
12. Czujnik korekcji wysokości narzędzia, czujnik pomiaru wysokości materiału
15. Oprogramowanie sterujące urządzeniem PikoCNC PL
panWiadr0, Berg, dziobu, Janek_Porzycz, aaannnd, tomekr
Drukarki FDM: Zortrax Inventure , Ultimaker 2+ bondtech QR , Sigma R19 , Sigma R16 , XYZ Da Vinci Color
Drukarki SLA: XFAB
Frezarka: Certus 7060 pro stal ATC 9,5kW
Tokarka: LF CNC mini 1 serwo 2,2 kW
cube
Postów w temacie: 1
Posty: 138
Rejestracja: 29 mar 2020, 13:50
x 107

Re: Frezarka Certus 7060 Pro

Post autor: cube »

Tłoczniki z czego robisz? Do frezowania stali może być za mało momentu przy niskich obrotach. I gwarantuję Ci, brak ATC będziesz przeklinał po tygodniu. A tak to miłej zabawy życzę ;)
bafunio
Awatar użytkownika
bafunio
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 21
Posty: 217
Rejestracja: 20 maja 2018, 05:31
Lokalizacja: Katowice
Drukarka: inventure, UM2+, R19
x 81

Re: Frezarka Certus 7060 Pro

Post autor: bafunio »

Póki co jeszcze nie mam wybranej stali , jak widziałem u niego w siedzibie to ładnie zbierało , będę używał mniejszych frezów żeby dać trochę większe obroty , tłoczone elementy będą góra 20x30 cm więc chwilę będę mógł poczekać.
Stal też nie musi być mega twarda , miałem robione formy że stali która była jak plastelina i dawaly radę.

Oczywiście frezy tylko z węglika bo z tego co się orientowałem to mogą pracować z większymi obrotami.
Drukarki FDM: Zortrax Inventure , Ultimaker 2+ bondtech QR , Sigma R19 , Sigma R16 , XYZ Da Vinci Color
Drukarki SLA: XFAB
Frezarka: Certus 7060 pro stal ATC 9,5kW
Tokarka: LF CNC mini 1 serwo 2,2 kW
Awatar użytkownika
Janek_Porzycz
Postów w temacie: 1
Posty: 743
Rejestracja: 26 wrz 2019, 22:15
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: K1 Max, Ender 3 V3SE
x 491

Re: Frezarka Certus 7060 Pro

Post autor: Janek_Porzycz »

Zazdro qrła! Ale ciezkoby ja bylo zmiescic w bloku :D Tu juz latwo o spektakularna krakse. Nagrywaj pierwsze frezowania :)
Marcin Gutek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 10
Posty: 136
Rejestracja: 03 sty 2022, 10:05
x 30

Re: Frezarka Certus 7060 Pro

Post autor: Marcin Gutek »

Polecam do robienia tłoczników stal 1.2311 / 1.2312 - różnią się zawartością chromu, i 1.2311 można azotować, czasami tak robię jak mam tłoczyć stal nierdzewną, do zwykłej stali lub aluminium wystarczy lekko podpolerować

Stal ta jest o tyle korzystna że ma ok 30HRc twardości, więc można ją spokojnie obrabiać na frezarce frezami węglikowymi a już jest na wpół twarda
Co do wykrojników to i tak musisz elementy tnące hartować i szlifować, czasami noże kształtowe po hartowaniu (ok 60-64 HRc) też frezuje ale to już inne narzędzia, dedykowane, no i inny materiał, a i maszyna

Pomyśl o dobrym chłodzeniu, chłodziwo jak najbardziej ale polecam też schłodzonym powietrzem (używam dokupionej przystawki do któej podpinam powietrze z kompresora a ona je schładza) - ale to przy frezowaniu hartowanych materiałów

Tłoczniki, wykrojniki...temat rzeka...

powodzenia
bafunio
Original Prusa i3 MK3S+ :yahoo:
Awatar użytkownika
bafunio
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 21
Posty: 217
Rejestracja: 20 maja 2018, 05:31
Lokalizacja: Katowice
Drukarka: inventure, UM2+, R19
x 81

Re: Frezarka Certus 7060 Pro

Post autor: bafunio »

Marcin Gutek pisze:Polecam do robienia tłoczników stal 1.2311 / 1.2312 - różnią się zawartością chromu, i 1.2311 można azotować, czasami tak robię jak mam tłoczyć stal nierdzewną, do zwykłej stali lub aluminium wystarczy lekko podpolerować

Stal ta jest o tyle korzystna że ma ok 30HRc twardości, więc można ją spokojnie obrabiać na frezarce frezami węglikowymi a już jest na wpół twarda
Co do wykrojników to i tak musisz elementy tnące hartować i szlifować, czasami noże kształtowe po hartowaniu (ok 60-64 HRc) też frezuje ale to już inne narzędzia, dedykowane, no i inny materiał, a i maszyna

Pomyśl o dobrym chłodzeniu, chłodziwo jak najbardziej ale polecam też schłodzonym powietrzem (używam dokupionej przystawki do któej podpinam powietrze z kompresora a ona je schładza) - ale to przy frezowaniu hartowanych materiałów

Tłoczniki, wykrojniki...temat rzeka...

powodzenia

Dzięki za rady, wszystkie się przydadzą a na tym etapie zbierania informacji to Twój post jest na wagę złota :D
Wcześniej myślałem o czymś w granicy 40-50 HRc do robienia tłoczników bo widziałem jak ta maszyna (tylko że była na serwo-hybrydach)daje radę z 50 HRc - wiadomo nie były to frezy 20 tylko jechał frezem 6, ale mi się nigdzie nie spieszy bo przyzwyczaiłem się do drukarek :D


@Janek_pozycz pierwsze włączenie zrobię na sucho a następne kilkanaście zrobię na twardych piankach PU odlanych ciśnieniowo, więc pewnie pierwszy frez przeżyje do pierwszego kontaktu ze stalą :D ale nagram ta porażkę :D
Drukarki FDM: Zortrax Inventure , Ultimaker 2+ bondtech QR , Sigma R19 , Sigma R16 , XYZ Da Vinci Color
Drukarki SLA: XFAB
Frezarka: Certus 7060 pro stal ATC 9,5kW
Tokarka: LF CNC mini 1 serwo 2,2 kW
Marcin Gutek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 10
Posty: 136
Rejestracja: 03 sty 2022, 10:05
x 30

Re: Frezarka Certus 7060 Pro

Post autor: Marcin Gutek »

jak byś coś potrzebował daj znać, odnośnie konstrukcji narzędzia lub wykonawstwa, na co dzień zajmuje się tłocznikami i wykrojnikami, choć aktualnie tymi mniej precyzyjnymi - do wyrobów piekarniczych głównie.

Stal 1.2311 / 1.2312 - kupisz w Multistalu bez problemu

a na noże polecam 1.2379 / NC11LV - do hartowania ok 60 - 64 HRC - próżniowo
bafunio
Original Prusa i3 MK3S+ :yahoo:
Marcin Gutek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 10
Posty: 136
Rejestracja: 03 sty 2022, 10:05
x 30

Re: Frezarka Certus 7060 Pro

Post autor: Marcin Gutek »

co do frezów biorę z WNT / ceratizit i zazwyczaj tam gdzie mogę podejść to fi 12, no chyba że trzeba wykopać trochę "mięsa" to głowica kopająca fi 25

wiadomo że musisz patrzeć też na jakie parametry pozwoli maszyna, moc i sztywność, ja mam trochę większe zabawki do generowania wiórów... ;)
bafunio
Original Prusa i3 MK3S+ :yahoo:
Awatar użytkownika
bafunio
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 21
Posty: 217
Rejestracja: 20 maja 2018, 05:31
Lokalizacja: Katowice
Drukarka: inventure, UM2+, R19
x 81

Re: Frezarka Certus 7060 Pro

Post autor: bafunio »

Marcin Gutek pisze:jak byś coś potrzebował daj znać, odnośnie konstrukcji narzędzia lub wykonawstwa, na co dzień zajmuje się tłocznikami i wykrojnikami, choć aktualnie tymi mniej precyzyjnymi - do wyrobów piekarniczych głównie.

Stal 1.2311 / 1.2312 - kupisz w Multistalu bez problemu

a na noże polecam 1.2379 / NC11LV - do hartowania ok 60 - 64 HRC - próżniowo

Popełniłeś błąd oferując mi to :D nie no żartuje będę zwracał się o pomoc jak naprawdę nie będę mógł znaleźć odpowiedzi , już i tak dużo powiedziałaś :) dzięki wielkie.

Co do precyzji to też nie potrzebuje dokładności w setkach błędy na poziomie 0,1-0.2 będą u mnie dopuszczalne więc zabawa z korekcją narzędzia mi odejdzie przynajmniej na początku zabawy z frezarką , już nie mogę się jej doczekać - śni mi się po nocach :)

Na jakich maszynach pracujesz ? I ilu letnie są ? Pytam bo stałem przed decyzją czy wziąć coś markowego starego czy polskiego nowego ale gorszego, że względu na koszty serwisu , mało miejsca do wniesienia (większosc części będą montować na miejscu - sam korpus jest z 1 kawałka) wybrałem nowa polską, ale drugą już wezmę haasa minimill 2.


Zamawiając ta maszynkę zdawałem sobie sprawę że nie użyje takich frezów jak ty :) ale to różnica między maszynami za 600 tys a ta moja za 100...
Ostatnio zmieniony 27 sty 2022, 09:32 przez bafunio, łącznie zmieniany 1 raz.
Drukarki FDM: Zortrax Inventure , Ultimaker 2+ bondtech QR , Sigma R19 , Sigma R16 , XYZ Da Vinci Color
Drukarki SLA: XFAB
Frezarka: Certus 7060 pro stal ATC 9,5kW
Tokarka: LF CNC mini 1 serwo 2,2 kW
Marcin Gutek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 10
Posty: 136
Rejestracja: 03 sty 2022, 10:05
x 30

Re: Frezarka Certus 7060 Pro

Post autor: Marcin Gutek »

aktualnie Mazak 530, ale w marcu ma przyjechać kolejna - większa zabawka VTC760

Do korpusów narzędzi polecam Ci korzystać z gotowych płyt - normalii - FCPK / Proplastica - dobry stosunek jakości do ceny
Ja w swoich wszystkich narzędziach wstawiam słupy prowadzące, niezależnie czy detal dokładny czy nie, a w narzędziach wykrawających dokładam oprócz słupów dodatkowe prowadzenia - precyzyjne

Nie baw się w robienie płyt - frezowanie gabarytów itp, nie opłaca się, gotowe płyty wg katalogu zamawiasz i tylko wnętrze wybierasz wg potrzeb.
bafunio
Original Prusa i3 MK3S+ :yahoo:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Urządzenia inne (nie drukarki)”