Moja frezareczka na Duet 3 6HC

Tokarki, frezarki, CNC, wtryskarki, wytłaczarki itp.
tomekr
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 19
Posty: 262
Rejestracja: 05 wrz 2018, 21:17
Drukarka: Vertex 8400
x 52

Re: Moja frezareczka na Duet 3 6HC

Post autor: tomekr »

Qrde, teraz właśnie skończyłem 3cie kółko zębate, na razie ostatnie, bo więcej nie potrzebuje i więcej razy nie frezowałem, no jeszcze jakieś ucho stalowe bez chłodziwa. Teraz to leci tego chłodziwa z 12l/h, ale mogę zmienić dyszę i będzie 1l/h. Zakładałem, że za dużo nie zaszkodzi, za mało już tak. Pytanie czy do frezu fi 12 też wystarczy ten 1l/h, żeby nie przezbrajać chłodzenia, na dodatek mniejsza dysza lepiej rozpyla ciecz i mgiełka będzie pewnie jeszcze bardziej odparowywać. Kolejna rzecz to wszyscy używają kompresora do chłodzenia, a to jednak żre prąd i hałasuje, no i ciężko porównać z tylko rozpylaniem chłodziwa.
Nie mniej interesuje mnie, czy to rzeczywiście odparowuje woda, czy wszystko razem i czy wystarczy uzupełnić chłodziwo tylko wodą. Przy rozpylaniu chłodziwa powietrzem to parowanie wody powinno być jeszcze bardziej widoczne.

Dzieki baufino
Awatar użytkownika
bafunio
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 217
Rejestracja: 20 maja 2018, 05:31
Lokalizacja: Katowice
Drukarka: inventure, UM2+, R19
x 81

Re: Moja frezareczka na Duet 3 6HC

Post autor: bafunio »

Ja chłodze chłodziwem, powietrzem oczyszczam z wiórów. 1l/h chłodziwa na frez fi12 na pewno nie wystarczy , ja nie wiem ile u mnie jest ale leci grubym strumieniem - obstawiam że spokojnie z 60l/h mi leci lub więcej , zbiornik mam 60l a podczas frezowania o połowę się zmniejsza - oczywiście na bieżąco wraca. Co będziesz frezowal frezem 12 ? To spory przeskok z fi0,5
Drukarki FDM: Zortrax Inventure , Ultimaker 2+ bondtech QR , Sigma R19 , Sigma R16 , XYZ Da Vinci Color
Drukarki SLA: XFAB
Frezarka: Certus 7060 pro stal ATC 9,5kW
Tokarka: LF CNC mini 1 serwo 2,2 kW
tomekr
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 19
Posty: 262
Rejestracja: 05 wrz 2018, 21:17
Drukarka: Vertex 8400
x 52

Re: Moja frezareczka na Duet 3 6HC

Post autor: tomekr »

bafunio pisze:Ja chłodze chłodziwem, powietrzem oczyszczam z wiórów. 1l/h chłodziwa na frez fi12 na pewno nie wystarczy , ja nie wiem ile u mnie jest ale leci grubym strumieniem - obstawiam że spokojnie z 60l/h mi leci lub więcej , zbiornik mam 60l a podczas frezowania o połowę się zmniejsza - oczywiście na bieżąco wraca. Co będziesz frezował frezem 12 ? To spory przeskok z fi0,5
Na pewno będę rozfrezowywał uchwyt wrzeciona, mam fi 80, potrzebuje fi 85, trochę cienkie mostki zostaną, ale będzie sztywniejszy niż wydrukowany z plastiku. Jak nie wyda, to cały trzeba będzie wyfrezować. Muszę jeszcze wcześniej kupić/dorobić śruby do mocowanie elementów, same uchwyty, podpórki. Mam taki zestaw ale nie nadaje się do tego badziewiastego stołu, bo za duże śruby.
Na śruby mocujące pójdą tzw śruby ławkowe, M6, z łbem soczewkowym i kwadratową szyjką, przefrezuje tylko boki łbów żeby wchodziły w rowki, przecież mam frezarkę.
Nie mniej docelowo czeka mnie wymiana stołu, najchętniej ciężki żeliwny i przy okazji przydały by się namiary kto może coś takiego zrobić.
Awatar użytkownika
bafunio
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 217
Rejestracja: 20 maja 2018, 05:31
Lokalizacja: Katowice
Drukarka: inventure, UM2+, R19
x 81

Re: Moja frezareczka na Duet 3 6HC

Post autor: bafunio »

Stół może zrobi ci firma LF - robią frezarki . Jeśli ten uchwyt będzie z alu to ok , a jeśli że stali to daruj sobie frez fi12 - frezarka nie da rady i poprostu jej szkoda
Drukarki FDM: Zortrax Inventure , Ultimaker 2+ bondtech QR , Sigma R19 , Sigma R16 , XYZ Da Vinci Color
Drukarki SLA: XFAB
Frezarka: Certus 7060 pro stal ATC 9,5kW
Tokarka: LF CNC mini 1 serwo 2,2 kW
tomekr
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 19
Posty: 262
Rejestracja: 05 wrz 2018, 21:17
Drukarka: Vertex 8400
x 52

Re: Moja frezareczka na Duet 3 6HC

Post autor: tomekr »

Na zdjęciu z linku niżej jest uchwyt i wspominany frez. Swego czasu, przy wyborze wrzeciona robiłem obliczenia, czy pociągnie ten zestaw, t.j. wrzeciono i frez 10mm jednopiórowy w stali, wychodziło, że da radę, dwupiórowy to już było trochę za dużo, zresztą do uchwytu ER20 nie bardzo są dwupiórowe, składane frezy, dopiero od uchwytu fi14, a to już ponadstandartowy rozmiar, choć osiągalny.

download/file.php?id=41790&mode=view
Awatar użytkownika
panWiadr0
Postów w temacie: 2
Posty: 1255
Rejestracja: 25 sty 2019, 14:06
Drukarka: niesforny reprap
x 839

Re: Moja frezareczka na Duet 3 6HC

Post autor: panWiadr0 »

Żeliwny stół w bramówce to przerost formy nad treścią. Kup grubą formatkę alu, splanuj i nawierć siatkę otworów M6.
bafunio, Berg
Awatar użytkownika
bafunio
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 217
Rejestracja: 20 maja 2018, 05:31
Lokalizacja: Katowice
Drukarka: inventure, UM2+, R19
x 81

Re: Moja frezareczka na Duet 3 6HC

Post autor: bafunio »

tomekr pisze:Na zdjęciu z linku niżej jest uchwyt i wspominany frez. Swego czasu, przy wyborze wrzeciona robiłem obliczenia, czy pociągnie ten zestaw, t.j. wrzeciono i frez 10mm jednopiórowy w stali, wychodziło, że da radę, dwupiórowy to już było trochę za dużo, zresztą do uchwytu ER20 nie bardzo są dwupiórowe, składane frezy, dopiero od uchwytu fi14, a to już ponadstandartowy rozmiar, choć osiągalny.

download/file.php?id=41790&mode=view
Moja frezarka waży 1,5 tony i jest bardzo sztywna - pewnie po zalaniu jakaś mieszanka epoxydową podwoilbym ta wagę , ma wrzeciono 9,5kW i fi12 to max w stali aby frezarka zachowała kulturę pracy, wątpię że u ciebie 10 pójdzie bo poprostu ma za mała sztywność i wagę. Ja mam frez fi 10 , 2 piórowy składany , długi bo 120mm - jeśli chcesz to później podeślę link


Edit nagraj filmik z frezowania na takim wysięgu , może być ciekawie :D
Drukarki FDM: Zortrax Inventure , Ultimaker 2+ bondtech QR , Sigma R19 , Sigma R16 , XYZ Da Vinci Color
Drukarki SLA: XFAB
Frezarka: Certus 7060 pro stal ATC 9,5kW
Tokarka: LF CNC mini 1 serwo 2,2 kW
tomekr
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 19
Posty: 262
Rejestracja: 05 wrz 2018, 21:17
Drukarka: Vertex 8400
x 52

Re: Moja frezareczka na Duet 3 6HC

Post autor: tomekr »

panWiadr0 pisze:Żeliwny stół w bramówce to przerost formy nad treścią. Kup grubą formatkę alu, splanuj i nawierć siatkę otworów M6.
No właśnie mam taki dylemat, czy płyta alu, czy odlew żeliwny, tak naprawdę to się okaże, na ile wycenią płytę żeliwną i jaką będzie musiała mieć grubość, bo prześwit bez stołu to jakieś 160mm, skok osi Z to na luzie 115, dałoby się dojechać do 125mm po wydrukowaniu osłon prowadnicy Z. Jak odejdzie z prześwitu 40-45mm, bo taka może być minimalna grubość płyty żeliwnej, to prześwit może być jak skok osi, mogę sobie później pluć w brodę. Lepiej kupić formatkę alu ze 20-25mm grubąi w niej wyfrezować rowki, bo otwory mogą być problematyczne do czyszczenia z wiórów. Ciężka płyta żeliwna poprawiłaby dynamikę układu, bo dociążyłaby część nieruchomą co razem z dosyć ciężkim wrzecionem zmniejszy drgania od zmiennych sił od freza.

Film pewnie nagram, ale dopiero jak wezmę się za frezowanie uchwytu. Myślę, że niewiele się zmieni frezowanie długim narzędziem, bo odległość od uchwytu wrzeciona się nie zmieni, będe musiał podnieść do góry wrzeciono, żeby frez 120x10mm wszedł.
Oczywiście wolałbym taką ciężką frezarkę, nawet mam taką, na prowadnicach na jaskółczy ogon, ale zniechęca mnie dopracowanie układu centralnego smarowania i fakt, że prawie niemożliwe jest żeby on gdzieś nie wyciekał i trzeba by ją postawić w jakiejś wanience, a to trochę dużo. Chociaż pewnie w końcu wezmę się za nią, bo nawet mały blok silnika na niej bym obrobił.
Awatar użytkownika
bafunio
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 217
Rejestracja: 20 maja 2018, 05:31
Lokalizacja: Katowice
Drukarka: inventure, UM2+, R19
x 81

Re: Moja frezareczka na Duet 3 6HC

Post autor: bafunio »

tomekr pisze: Myślę, że niewiele się zmieni frezowanie długim narzędziem
Po frezowaniu na wysięgu napisz czy dalej jesteś tego zdanie, bo długi frez dużo zmienia...
obrms
Drukarki FDM: Zortrax Inventure , Ultimaker 2+ bondtech QR , Sigma R19 , Sigma R16 , XYZ Da Vinci Color
Drukarki SLA: XFAB
Frezarka: Certus 7060 pro stal ATC 9,5kW
Tokarka: LF CNC mini 1 serwo 2,2 kW
Awatar użytkownika
bafunio
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 217
Rejestracja: 20 maja 2018, 05:31
Lokalizacja: Katowice
Drukarka: inventure, UM2+, R19
x 81

Re: Moja frezareczka na Duet 3 6HC

Post autor: bafunio »

tomekr pisze: fi14, a to już ponadstandartowy rozmiar, choć osiągalny.
Teraz doczytałem , niestety 14 jest nie osiągalna tak samo jak 12, 10 i 8 , jeśli 8 coś wyfrezujesz to chyba z posuwem 50 , wielkimi obrotami Ap 0,1 i Ae 0,1 co nie powinno w ogóle nazywać się frezowaniem , to nie ta konstrukcja do frezowania takimi frezami, to co pokazałes - frezowanie tym mikro frezem już wygląda jak nie frezowanie tylko lizanie.
Drukarki FDM: Zortrax Inventure , Ultimaker 2+ bondtech QR , Sigma R19 , Sigma R16 , XYZ Da Vinci Color
Drukarki SLA: XFAB
Frezarka: Certus 7060 pro stal ATC 9,5kW
Tokarka: LF CNC mini 1 serwo 2,2 kW
ODPOWIEDZ

Wróć do „Urządzenia inne (nie drukarki)”