Laser kupić czy budować

Tokarki, frezarki, CNC, wtryskarki, wytłaczarki itp.
pma_
Postów w temacie: 7
Posty: 149
Rejestracja: 15 wrz 2021, 22:00
x 27

Laser kupić czy budować

Post autor: pma_ »

Przydałby mi się laser :) Nie wycinam w akrylu więc myślę, że nie porzebuję CO2 tylko wystarczy diodowy do cięcia sklejki drewna itp.

Interesujący jest np. ten (patrząc po recenzjach) https://allegro.pl/oferta/grawer-lasero ... 2652101846 ale jakoś ta mechanika chiński laserów mi się nie podoba, po co jeżdżący silnik na osi Y? Żeby pół paska zaoszczędzieć?

Alternatywą jest kupienie lasera np. https://www.aliexpress.com/item/1005004 ... GiLxs&mp=1 i zrobienie normalnej ramy z normalnym napędem i do tego np. duet 2

pytanie czy budowanie ma sens?
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 8941
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5872
Kontakt:

Re: Laser kupić czy budować

Post autor: dziobu »

pma_ pisze:ta mechanika chiński laserów mi się nie podoba, po co jeżdżący silnik na osi Y? Żeby pół paska zaoszczędzieć?
Mam model "4030" z v-slotami. Wygląda tragicznie a te paski są masakryczne. Ale to działa i nie ma z tym żadnego problemu.

Silnik może jeździć bo i samo cięcie najszybsze nie jest. W niczym to nie przeszkadza.
pma_ pisze:zrobienie normalnej ramy z normalnym napędem i do tego np. duet 2
pytanie czy budowanie ma sens?
Zrobisz lepszą ramę, ale w sumie zysk z tego żaden bo to tu nie jest potrzebne. IMHO szkoda czasu.
Lepiej kup sobie jakąś przyzwoitą głowicę i zrób je wymienne (ja tak mam). Mechanicznie to kupne badziewie na prawdę wystarcza, zwłaszcza jak nie oczekujesz cudów.
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 8
Posty: 2464
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 309

Re: Laser kupić czy budować

Post autor: mcxmcx »

Tyle ze co2, klasyczne 40W jest jednak tansze i trwalsze niz led, jezeli chcesz cos w sklejce pograwerowac czy ciac

Bo tutaj z cieciem chodzi nie tylko zeby przeciac, ale zeby i linia ciecia bula czysta, zeby material nie byl okopcony etc
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
Awatar użytkownika
panWiadr0
Postów w temacie: 2
Posty: 1255
Rejestracja: 25 sty 2019, 14:06
Drukarka: niesforny reprap
x 839

Re: Laser kupić czy budować

Post autor: panWiadr0 »

Na filmach 10W LED z air asist dobrze sobie radzi z skleją/MDF.

Ja bym budował sam bo mechanika nie jest jakaś wymagająca, a kase lepiej przeznaczyć na dobrą głowice.

CO2 jest fajne ale cena przy większym polu roboczym morduje.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 8941
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5872
Kontakt:

Re: Laser kupić czy budować

Post autor: dziobu »

90-95% kosztu lasera LEDowego to dobra głowica.


edit.
A nie. Popatrzyłem teraz na ceny. Trochę się zmieniło...
Przy tych cenach to bym wolał CO2.
Awatar użytkownika
Artu
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 2422
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:37
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska
Drukarka: Anycubic Delta +
x 469
Kontakt:

Re: Laser kupić czy budować

Post autor: Artu »

Kupiłem taki z Ali https://pl.aliexpress.com/item/1005003506571326.html (płaciłem 431zł)
Jeszcze nie montowałem, to sie nie wypowiem, ale koledzy z "sąsiedniego forum" mają, używają i chwalą :thumbup:
Pozdrawiam, Artur

# Delta Anycubic - na sprzedaż...

# Bambu Lab A1 + AMS mini - drukuje jak szalona :mrgreen:

Moje wypociny na Thingiverse 8-)
Awatar użytkownika
Trolinka
Postów w temacie: 3
Posty: 562
Rejestracja: 09 sty 2020, 01:22
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Bambu Lab X1C Combo
x 173

Re: Laser kupić czy budować

Post autor: Trolinka »

Te 5W optycznej to takie mocno "zabawowe", grawerowanie czy wycinanie długo się ciągnie :> Optymalnie teraz 10W wychodzą bo 20W to faktycznie ceny takie że lepiej w CO2 iść, to zupełnie inna kategoria (aczkolwiek to już i miejsca sporo i chłodzenie tego). A mocy nigdy za wiele, grawer zdjęcia w 1h czy 2h to jest różnica :> Zmieniłem 5W na 10W i zupełnie inna bajka teraz. A machanika jak dziobak pisał, pierwsze lepsze DIY starczy. Zmieniłem DIY na gotowca i różnicy kompletnie to nie robi.
HINT1: Oczko trzeba czyścić bo się odymia :> Patyczek + spirytus styka. (Notabene kwestia głowicy, teraz mam atomstacka głowicę który niby hałasuje ale ma silny nadmuch w dół i dym się nie osadza na oczku (Nie jest to Air-Assist, to inna bajka).
HINT2: Wygodniejsze są głowice z dłuższą ogniskową, w sensie punkt skupienia dalej od głowicy. Niektóre mają ledwo 1mm a nie które 20mm nawet. Przy 1mm praktycznie głowica jeździ przy materiale, lekko nierówna sklejka czy inne przeszkadzajki i będzie się łapać.
-------------------------------------------------
Bambu Lab X1C Combo ( Do drukowania)
Kingroon KP3S Pro S1 (Klipper & Orbiter 2.0 mod) (Do dłubania)
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 8
Posty: 2464
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 309

Re: Laser kupić czy budować

Post autor: mcxmcx »

Ale led oprócz papieru i sklejki (specjalnej suszonej do lasera, bez kleju etc) nie potniesz gumy, nie pograwerujesz w laminacie grawerskim, nie zrobisz znakowania szkla etc.

Papier tez bywa czarny na brzegach po led.
Plexa jednak jest wazna w laserowaniu, sam zobaczysz ze wiekszosc projektow jest lepsza z plexy.
Stal czy mosiadz z pasta tez polecisz na 40W.

Jedyny problem z CO2 to miejsce, bo chlodzenie zalatwia lod z lodowki i duzy garnek od zony ;)
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
Awatar użytkownika
Trolinka
Postów w temacie: 3
Posty: 562
Rejestracja: 09 sty 2020, 01:22
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Bambu Lab X1C Combo
x 173

Re: Laser kupić czy budować

Post autor: Trolinka »

Oj tam, ważne że na imprezie można flaszki grawerować :>>>

Kwestia do czego to ma służyć.
LED - mało miejsca, prosta obsługa, ale do "zabawy", grawerować sobie jakieś fotki/rysunki/napisy na sklejkach czy jakieś zabawki ze sklejki wycinać.
CO2 - miejsce, chłodzenie, trwałość tuby, wentylacja (bo jednak taki akryl to śmierdoli), ale bardziej "przemysłowo".
-------------------------------------------------
Bambu Lab X1C Combo ( Do drukowania)
Kingroon KP3S Pro S1 (Klipper & Orbiter 2.0 mod) (Do dłubania)
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 8
Posty: 2464
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 309

Re: Laser kupić czy budować

Post autor: mcxmcx »

Wentylacja do sklejki i do plexy musi byc taka sama.

Nie wytrzymasz pol godziny graserki w sklejce bez wentylacji
panWiadr0, cyfron
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Urządzenia inne (nie drukarki)”