Zamordowałem Makitę RT700

Tokarki, frezarki, CNC, wtryskarki, wytłaczarki itp.
gwidon777
Postów w temacie: 12
Posty: 275
Rejestracja: 23 sie 2020, 21:40
x 55

Re: Zamordowałem Makitę RT700

Post autor: gwidon777 »

Rozarh pisze:
gwidon777 pisze:Gorzej, że podczas pracy frezarki silnik osi Z nie miał siły ciągnąć tego do góry. Gubił kroki i w efekcie frez wbijał się w podłoże. Trochę poczytałem i wyszło mi, że wystarczy zwiększyć natężenie sterownika silnika osi Z i teraz działa jak trzeba.
Czyli kolejny post na forum będzie "Zamordowałem silnik osi Z" ;)

I serio przy obróbce masz prędkość 15-20mm/s (pisałeś w poprzednim poście) czy to literówka?
Słabo się na tym znam ale na logikę mi wychodzi, że jeszcze mam zapas. Silnik niby 2A, sterownik max 2,8A a ustawione mam 1,5. Podczas pracy lekko się nagrzewa. Czy to za dużo?

Teraz mam ustawione w Estlcam Feedrate 15mm/s.
gwidon777
Postów w temacie: 12
Posty: 275
Rejestracja: 23 sie 2020, 21:40
x 55

Re: Zamordowałem Makitę RT700

Post autor: gwidon777 »

kaluza pisze:
Nie obrabiaj Alu trachoida :silent: ta technologia to w sumie do twardego/bądź do szybkiej zgrabnej (ale na dużych maszynach i cam z opasaniem narzędzia np tu u mnie https://youtube.com/shorts/QDRyB0IzqAQ?feature=share stal 1.4303/4 vc 160 fz 0,087 kat opasania 36,4 i ap 22mm) szybciej to zrobisz małymi warstwi z dużym posuwem i powierzchnia będzie dużo lepsza :D
Pewnie masz rację gdybyśmy pisali o prawdziwych frezarkach cnc ale MPCNC to taka zabawka z plastiku i dla niej amelinium to twardy materiał i dla tego zaleca się frezować je w ten właśnie sposób. Nie ja to wymyśliłem ale to działa.
gwidon777
Postów w temacie: 12
Posty: 275
Rejestracja: 23 sie 2020, 21:40
x 55

Re: Zamordowałem Makitę RT700

Post autor: gwidon777 »

Jeszcze się pobawiłem w kalibrację i mam takie wyniki:
20221205_212816.jpg
Element 20x20. Drugi bok ma taki sam wymiar tylko trudniej go zmierzyć przez "holding tabs" - nie wiem jak to się nazywa po naszemu.
cube
Postów w temacie: 1
Posty: 138
Rejestracja: 29 mar 2020, 13:50
x 107

Re: Zamordowałem Makitę RT700

Post autor: cube »

Jeśli masz problem z masą osi Z to możesz ulżyć maszynie dodając sprężyny które będą się rozciągać wzdłuż Z. Dobierając siłę sprężyny skompensujesz ciężar Z. Możesz poszukać mojego tematu z budowy plotera, tam jakieś zdjęcie takiego układu powinno być. Możesz zastosować sprężynę gazową ale ona powinna wykonywać tylko kilka cykli na minutę; przy zwykłej drucianej możesz bardziej zaszaleć.

Przypomnę też że niemal każdy frez nie ma średnicy dokładnie w nominale. W przemysłowych maszynach istnieje coś takiego jak kompensacja promienia i tabela kompensacji narzędzi. Znacznie ułatwia to pracę bo bez zmiany programy można celować w mikrony nawet używanymi/ostrzonymi narzędziami. Z amatorskich rozwiązań chyba tylko Linux CNC ma taki ficzer dostępny.
gwidon777
Awatar użytkownika
kaluza
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 120
Rejestracja: 17 sty 2021, 18:45
x 35

Re: Zamordowałem Makitę RT700

Post autor: kaluza »

Piko i mach3 tez maja kompensacje narzędzia :p tylko tu bardziej chodzi o cam’a z generowaniem G40/41/42 itd a tego amatorskie niestety nie posiadają. A wykonanie wymiaru frezem bez kompensacji to tak raz na tysiąc mozeee ale wątpię…
gwidon777
gwidon777
Postów w temacie: 12
Posty: 275
Rejestracja: 23 sie 2020, 21:40
x 55

Re: Zamordowałem Makitę RT700

Post autor: gwidon777 »

panWiadr0 pisze:Tera pora na zakup kompresora silent.
Ja nie wiedziałem, że kompresor może być cichy. Kiedyś sporo pracowałem przy takim dużym i mega głośnym i wydawało mi się, że kompresor tak już ma, że jest głośny. Dzięki za informację. Kupiłem nowy kompresor (poprzedni nie był mój) i teraz jest znośnie. Mogę sobie siedzieć obok pracującej frezarki z kompresorem i da się to wytrzymać. Jednym słowem: Dzięki :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Urządzenia inne (nie drukarki)”