Certyfikat na obsługę druku 3D. Niszowa umiejętność pod lupą Ministerstwa Cyfryzacji

Informacje o nowościach, promocjach, wyprzedażach...
Paweł CD3D
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 45
Rejestracja: 24 kwie 2017, 08:26
x 18

Certyfikat na obsługę druku 3D. Niszowa umiejętność pod lupą Ministerstwa Cyfryzacji

Post autor: Paweł CD3D »

Rzeczywistość w jakiej dziś żyjemy nieuchronnie się kończy.

Niedawno na łamach Centrum Druku 3D pisaliśmy, że Parlament Europejski bierze się za regulację kwestii praw autorskich w kontekście drukowania 3D modeli: http://centrumdruku3d.pl/parlament-euro ... datkowane/.

Od kilku tygodni po polskiej branży druku 3D krąży dokument, będący podstawą przeprowadzania w przyszłości (obowiązkowych???) szkoleń i certyfikatów z drukowania przestrzennego. Więcej na ten temat tutaj: http://technologia.dziennik.pl/sprzet/a ... zacji.html.

Miałem okazję niedawno konsultować ten temat z przedstawicielem pewnej instytucji i mogę tylko tyle powiedzieć, że to się wydarzy - prędzej czy później, w takiej lub innej formie. Może za rok, może za trzy lata - tak czy owak, będzie "inaczej".
kretu
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 570
Rejestracja: 18 kwie 2017, 20:56
Lokalizacja: Szczecin
Drukarka: Bizer
x 105

Re: Certyfikat na obsługę druku 3D. Niszowa umiejętność pod lupą Ministerstwa Cyfryzacji

Post autor: kretu »

Co do regulacji za które bierze się UE to ja trochę na przekór powiem że również uważam że są potrzebne. To jak zastaną te regulacje zapisane to zupełnie inny temat. Ale ich brak jest jeszcze gorszy bo jeżeli firma A oprze swój model biznesowy na druku 3d nagle jakiś sąd krajowy może uznać że ich działania łamią jakieś prawo. A niestety aktualne przepisy często mogą być różnie interpretowane jeżeli zastosujemy je do branży 3d.

Co do naszych głąbów to ten cały rejestr to żart i zwykła przechowalnia dla znajomych z dobrą pensją za nic. Wątpię aby certyfikaty były w jakikolwiek sposób wymagane chyba że przy jakichś zamówieniach publicznych (tylko skąd w nich miałby się wziąć druk 3d) więc oprócz tego że idiotycznie wydają nasze podatki to raczej nie ma czego się obawiać.

Choć nasi rządzący potrafią zaskoczyć swoją głupotą więc nie wykluczam że się mylę...
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Certyfikat na obsługę druku 3D. Niszowa umiejętność pod lupą Ministerstwa Cyfryzacji

Post autor: FlameRunner »

EH PANOWIE CORAZ WIĘCEJ AMATORÓW SIĘ PCHA DO ZABAWY HEHE MAM NADZIEJĘ, ŻE PRZEJDZIE TA NOWELIZACJA USTAWY I DRUKOWAĆ BĘDZIE MOŻNA TYLKO Z LICENCJĄ BO SERIO NIEKTÓRZY NIE MAJĄ ANI DOŚWIADCZENIA ANI WYOBRAŹNI...

xD
Hejterro, kretu, marek91, Blazi, WillingMagic, balgator
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 8906
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5841
Kontakt:

Re: Certyfikat na obsługę druku 3D. Niszowa umiejętność pod lupą Ministerstwa Cyfryzacji

Post autor: dziobu »

Chwila - jeśli dobrze zrozumiałem to po prostu pojawi się certyfikat z druku 3D. Tzn będzie można szukać kogoś z certyfikatem i zakładać że jest to ktoś kto przynajmniej widział drukarkę na żwyo a nie znaffca co ogladał na jutubie anetkę podczas zapłonu ;)
Nie ma w tym ani nic złego ani szkodliwego. W sumie to jest to potrzebna rzecz, przynajmniej formalnie.

A tak to kolejny papier dla zbieraczy i/lub kolejna duperela dla wtajemniczonych.

[edit]
Co do działania UE - zapewne skończy się jak w podobnych tematach: dowalą podatek dla biednych twórców (coś jak ten w płytach CD/papierze) i tak zgniotą domowych amatorów. Ci zamiast kupować drogi filament będą lecieć na chińskim syfie z ali albo żyłce do kosy spalinowej.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: Certyfikat na obsługę druku 3D. Niszowa umiejętność pod lupą Ministerstwa Cyfryzacji

Post autor: Berg »

Ja uważam, żę w pierwszej kolejności, to przydał by się certyfikat ze znacznie częściej stosowanej umiejętności. A konsekwencje jej błędnego wykonywania wpływają na wiele aspektów codzIennego życia rodzinnego i społecznego.

Ja chcę by był CERTYFIKAT NA SEKS !

W dalszej kolejności widzę mniej istotne rzeczy, jak certyfikat z lepienia z gliny, strugania drewna scyzorykiem, rysowania ołówkiem, czy na druk 3d. Jak ktoś jeszcze z kimś coś będzie o tym rozmawiał, w ramach konsultacji społecznych, to proszę przekazać moje uwagi i oczekiwania.
emartinelli, Norbert
Awatar użytkownika
marek91
Administrator
Postów w temacie: 1
Posty: 2563
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:22
Lokalizacja: Gostyń
x 1208
Kontakt:

Re: Certyfikat na obsługę druku 3D. Niszowa umiejętność pod lupą Ministerstwa Cyfryzacji

Post autor: marek91 »

BARDZO DOBRZE ŻE CI MILI I MĄDŻY PANOWIE Z UNII EUROPEJSKIEJ W KOŃCU WZIĘLI SIĘ ZA REGULACJĘ TAK WAŻNYCH KWESTII.
TRZEBA PRZYZNAĆ ŻE ROBIĄ DOBRĄ ROBOTĘ, JAK ICH OBSERWUJĘ OD KILKU LAT TO WIEM ŻE MYŚLĄ BARDZO STRATEGICZNIE I PRZYSZŁOŚCIOWO! ŚWIETNIE PANOWIE TAK TRZYMAĆ.

A tak w ogóle to uważam że unia europejska powinna zostać zniszczona.
dragonn, Hejterro, robertm, Zima, pszczelaszkov, mgd4, MaxXxi47, virgin71, Norbert
Awatar użytkownika
Yorg 68
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 272
Rejestracja: 05 gru 2016, 09:48
Lokalizacja: Myślenice
x 79

Re: Certyfikat na obsługę druku 3D. Niszowa umiejętność pod lupą Ministerstwa Cyfryzacji

Post autor: Yorg 68 »

Tak świat wygląda jak "ludzie" zabierają się za wydawanie nie swoich pieniędzy.
Ujrzał kiedyś światło dzienne tekst wygłoszony przez znamienitego polskiego satyryka śp. Bohdana Smolenia:
" Zróbmy ściepę narodową i kupmy bombę atomową ".
Pozostaje tylko kwestia adresu...

PS: STUKROTNIE TAŃSZA PROTEZA MUSI WYWOŁAĆ WOJNĘ - więc się nie dziwmy "szołmenom"
Drukuję - bo lubię... i jeszcze mogę
Jerzy
Awatar użytkownika
Artu
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 2421
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:37
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska
Drukarka: Anycubic Delta +
x 464
Kontakt:

Re: Certyfikat na obsługę druku 3D. Niszowa umiejętność pod lupą Ministerstwa Cyfryzacji

Post autor: Artu »

Jeszcze chwila, a ustanowią akcyzę na filament :evil:
Pozdrawiam, Artur

# Delta Anycubic - na sprzedaż...

# Bambu Lab A1 + AMS mini - drukuje jak szalona :mrgreen:

Moje wypociny na Thingiverse 8-)
Awatar użytkownika
Yorg 68
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 272
Rejestracja: 05 gru 2016, 09:48
Lokalizacja: Myślenice
x 79

Re: Certyfikat na obsługę druku 3D. Niszowa umiejętność pod lupą Ministerstwa Cyfryzacji

Post autor: Yorg 68 »

Artu pisze:Jeszcze chwila, a ustanowią akcyzę na filament
Wtedy ja w ramach "miłości" do dysponentów naszych (moich) podatków zakopię wszystkie moje drukarki w tzw. czarnej dupie - a filamentu nie kupię. O !!!.
Drukuję - bo lubię... i jeszcze mogę
Jerzy
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 8906
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5841
Kontakt:

Re: Certyfikat na obsługę druku 3D. Niszowa umiejętność pod lupą Ministerstwa Cyfryzacji

Post autor: dziobu »

A kto wie jak daleko to zajdzie gdy decyduje o tym kretyn.

"Panie, tu nie jest salon damsko-męski. Tu jest kiosk Ruchu, ja JA tu filament mam!"
pszczelaszkov
ODPOWIEDZ

Wróć do „Informacje branżowe”