Media znowu o broni... :)

Nowości i informacje ze świata druku 3D.
kretu
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 570
Rejestracja: 18 kwie 2017, 20:56
Lokalizacja: Szczecin
Drukarka: Bizer
x 105

Re: Media znowu o broni... :)

Post autor: kretu »

Wyszedł mi cholerny elaborat więc zacznę od

tl;dr: Broń CP to żadna alternatywa dla broni palnej. Pełnoprawne pozwolenie na broń (o mylnej nazwie sportowe) w Polsce wcale nie jest trudne do zdobycia wymaga jedynie ok pół roku czasu (akurat aby postrzelać z czyjejś broni i poczytać literaturę i zdecydować co chce się dla siebie kupić) i kasy która wcale nie jest duża jak popatrzymy na cenę zakupu i utrzymania broni po zdobyciu pozwolenia. Broń to świetna zabawa a NIE sposób na samoobronę na co dzień.

A teraz elaborat:
Jak ja nie lubię jak w dyskusji o broni ktoś pisze o CP. Mam wrażenie że robią to tylko osoby które o CP jedynie czytały i nie wiedzą jak FAJNA ale zarazem UPIERDLIWA jest to broń chyba że z premedytacją naciągają idiotycznie ten argument licząc na to że rozmawiają z kimś kto nie ma pojęcia o temacie. Broń CP nie jest żadną alternatywą dla normalnej broni jeżeli chodzi o dokonywanie przestępstw czy obrony własnej i jest zupełnie innym zagrożeniem w rękach osoby postronnej. Co innego że zabawa nią potrafi być równie ciekawa.

Druga sprawa aby kupić broń nie trzeba się gimnastykować. I powtarzanie mitu o trudnym dostępie wręcz szkodzi bo część osób które mogłyby chcieć posiadać broń nawet o tym nie czytają bo słyszały że jest strasznie ciężko więc od razu odpuszczają. I nie jest to jakiś mój wymysł tylko znam takie przypadki między innymi jednemu znajomemu musiałem w trasie na szkolenie dobrą godzinę tłumaczyć że wcale nie jest ciężko i obalać jego argument że "to co mówię nie może być prawdą bo przecież wszędzie trąbią że jest ciężko" gość od pół roku ma swojego pierwszego Glocka.

Pozwolenie na broń do rekreacji czytaj sportową naprawdę łatwo można dostać. Nazwa do celów sportowych jest myląca i moim zdaniem powinna brzmieć "pozwolenie na broń" obok tego powinno funkcjonować "pozwolenie o uproszczonej procedurze dla osób szczególnie narażonych" i "ograniczone pozwolenie dla kolekcjonerów" ponieważ te nazwy bardziej oddają ich zastosowanie. I tak broń na pozwolenie sportowe może służyć do samoobrony* i tak można ją mieć "na co dzień" załadowaną przy sobie (ale nie można jej wszędzie wnosić a to już rodzi spore problemy bo zostawić w aucie też nie do końca się powinno ale tyczy się to wszystkich rodzai pozwoleń). Przepisom jest jeszcze daleko do ideału ale nie ma co narzekać od kiedy zniesiono decyzyjność komendantów.

I uprzedzę pytanie obowiązkowe strzelania które są w sportowym pod nazwą "udział w zawodach" aby utrzymać licencję uważam za konieczne. Jeżeli ktoś ma posiadać broń ma umieć z niej korzystać.

Problem z własną bronią tak naprawdę jest jeden cena. Zwyczajnie nie jest to tania zabawa i nie mówię tu o kosztach zdobycia uprawnień tylko zwykłego zakupu i utrzymania. A jak ktoś lubi broń długą (tak jak ja) to już w ogóle ceny potrafią szybko wybić z głowy pomysł własnej broni.

Ja miałem kilka zabawek CP, strzelałem też z armat, hakownic itp. zabawek z racji zabawy w rycerstwo. Teraz często latam na strzelnicę bo na własną broń zwyczajnie mnie na razie nie stać (tak na prawdę to żona nie pozwala ale brak kasy lepiej brzmi:P)

Jestem zwolennikiem popularyzacji broni palnej tylko należy to robić poprzez pokazywanie jaka to fajna zabawa dla całej rodziny, a nie tak jak robi to wiele stowarzyszeń ględzenie o samoobronie*. Znam sporo osób posiadających pozwolenie w tym policjantów czy strażników więziennych z dodatkowym prywatnym pozwoleniem żaden z nich nie nosi już broni przy sobie na co dzień/w cywilu. Za to broń świetnie im się sprawdza jako fajny sposób na spędzenie weekendu w fajnym towarzystwie.

PS: to o czym pisze sp6vgx że jest trudniej to z tego co mi wiadomo zależy od regionu. Na razie, bo już słychać o pomysłach dobrej zmiany aby przywrócić decyzyjność komendanta policji ale na szczęście na razie ucichło.
sp6vgx
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 489
Rejestracja: 06 lut 2018, 18:38
Lokalizacja: Warszawa
x 74
Kontakt:

Re: Media znowu o broni... :)

Post autor: sp6vgx »

Nie przesadzaj już z tą CP to było odnośnie pisania co będzie jak broń będzie dostępna, owszem taka CP jest bardziej zawodna jak i bardziej niebezpieczna - ale jak ktoś z takiej chce kogoś ukatrupić to to zrobi... Broń CP czy nowoczesna ma większe znaczenie dla kogoś kto strzela tutaj jest różnica i w wypadku np. strzelania dynamicznego nie widzę takiej broni, ale przynajmniej z własnych egzemplarzy do tarczy na 25m strzelam nie gorzej niż z mojego XDM-a... kwestia pewnych poprawek bo niestety repliki mają czasem kiepskie wykonanie i trzeba co nieco czasem poprawić u rusznikarza...

Ja generalnie CP kupiłem bo jest to jakaś tam frajda ot całą zabawa z ładowaniem itp. z bronią nowoczesną to za zwyczaj się tak kończyło że na koniec strzelania człowiek sobie mówił nie stop z taką zabawą bo polecę z torbami na amunicję. Mimo że powiedzmy amunicja 9x19 nie jest tak patrząc na sztukę droga zwłaszcza jak kupuje się np. w parę osób w hurcie kilka tysięcy... to nagle się okazuje że w tygodniu tego sporo poleci i wali to po portfelu niemiłosiernie. Ale to kwestia tego ile kto strzela, ja akurat mam w miarę blisko domu dwie strzelnice więc i często się bywa... Inna sprawa jak płaci się ceny takie jak na strzelnicy za amunicję to jakoś łatwiej się to kontroluje he he

Teraz kwestia tego czy powinno się chodzić na strzelnicę itp. i tak i nie. Powiem tak, a przynajmniej patrząc na ostatnie lata co się dzieje w Warszawie i ile osób nowych się pojawiło. Znam trochę osób które zrobiło pozwolenie i udają sportowca i całą tą zabawę mają w poszanowaniu... zapisali się np. do ZKS-u bo to była jedyna droga aby zdobyć pozwolenie i tyle... Po co taka fikcja nie wiem... Owszem posiadając broń powinno się umieć strzelać aby nie zrobić sobie krzywdy, a tym bardziej osobom postronnym. Jednak patrząc np. na USA nie wiem ale chyba nie jest to konieczne. Owszem ktoś powie że są tam różne zdarzenia, ale patrząc na to ile tam jest broni u obywateli to są jakieś incydenty stanowiące promil. Jakoś np. pomysły z egzaminami i tym strzelaniem bardziej kojarzą mi się z tym co jest na prawo jazdy (instruktorzy itp.), czyli zrobić kolejną ekipę kolesi królika która z tego będzie ciągnąć profity... bo jak im nie zapłacisz to nie dostaniesz (oczywiście to piszę w kontekście bardziej liberalnego prawa - bo w stosunku do obecnego fakt nie wiele zmienia).

Zresztą jak wspomniałem temat jest powalony i u nas w tej dziedzinie jest średniowiecze i jakoś tak prawdę mówiąc nie wiem czy cokolwiek coś zmieni się na lepsze...

@kretu Jak byś się wybierał kiedyś do Warszawy daj znać na PW :) mam trochę zabawek które może sprawiły by ci radość i myślę że nie będzie problemu z nimi wyskoczyć na pobliską strzelnicę z torem 100m :) - natomiast nad kobietą musisz popracować... ja ostatnio miałem większy problem tzn. wpakowanie większej szafy na broń do domu która do pięknych nie należy he he

Natomiast co do tych zmian to tak zależne od regionu (jak chyba wszystko np. z tego co wiem w Warszawie WPA jest bardziej przychylne niż np. w Wrocławiu gdzie podobno robią czasem okropne cyrki mimo że pewne sprawy to ich "psi obowiązek"), ja prawdę mówiąc tego mocno nie śledzę... ale ostatnio kilku znajomych mówiło że ich znajomi których namówili na strzelanie mają jakieś tam problemy z tego powodu.

// "osobom postronnym", nie "osobą"...
// FR
For every complex problem, there is a solution that is simple, neat, and wrong.
Ultimaker 1 i 1/2, Szrotek, Vertex K8400, Anycubic I3 Mega
kretu
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 570
Rejestracja: 18 kwie 2017, 20:56
Lokalizacja: Szczecin
Drukarka: Bizer
x 105

Re: Media znowu o broni... :)

Post autor: kretu »

Upierdliwość CP to już samo jej poprawne załadowanie aby sobie krzywdy nie zrobić. Np. Zakładając hipotetyczna sytuację utraty broni. Złodziej który ukradł broń rozładowaną jeżeli nie jest totalnym głąbem da radę z niej strzelić w ciągu max kilku minut z wiedzą z filmów sensacyjnych. Z CP bez obejrzenia chociaż kilku filmików instruktażowych na YT prędzej palce straci niż kogoś zastrzeli. Druga sprawa to trzymanie dłużej CP załadowanego w teorii się da przez zalewanie woskiem itp. praktyki ale jest to mega niepraktyczne a bez tego zaraz dostanie wilgoci i dupa ze strzelania. Więc w skrócie przestępca wybierze broń z bazaru bo dla niego legalność obojętna, a do noszenia na co dzień się zwyczajnie nie nadaje. Co innego sama frajda ze strzelania ta potrafi być taka sama.

Co do kosztów zabawy widzę że się zgadzamy:P Przez dłuższy czas miałem szczęście i kumpla co miał sporo broni, czasu i wolny dostęp do strzelnicy wojskowej więc zawsze można było wyskoczyć i praktycznie po kosztach miałem zabawę a i tak drogo wychodziło. Niestety zmienili mu jednostkę i siedzi na drugim końcu Polski. W okolicy Szczecina strzelnic nie wojskowych malutko a z komercyjnych ogólnodostępnych chyba żadna nie ma 100m.

Moim zdaniem są głupsze zapisy w naszym prawie niż sam sposób zdobywania uprawnień bo u nas to bardziej kwestia że kluby sobie chcą zarobić i dają składki i wpisowe na zasadzie stać go na broń to można mu dowalić opłatami to na szczęście powoli ale się zmienia i powstają kluby o mniejszych wymaganiach finansowych.

Ja się bardziej obawiam że jak zaczną grzebać to tylko pogorszą bo już są głosy o zmniejszeniu liczby broni na pozwolenie czy przywróceniu uznaniowości itp. pomysłach aby było nam lepiej.
Awatar użytkownika
virgin71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 2581
Rejestracja: 19 kwie 2016, 23:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ultimaker | U30
x 497
Kontakt:

Re: Media znowu o broni... :)

Post autor: virgin71 »

Przecież zwykle napad nie wymaga nawet jednego wystrzału. Można go zrobić drukowanym w jednym kawałku Coltem z Thingi. CP to jest alternatywa dla broni przy argumencie, że ludzie będą do siebie strzelać i będzie więcej przemocy. CP jest w 100% wystarczające, bo strzela. Wystarczy godzina filmów buraka, żeby umieć to poprawnie załadować.

Jeśli chodzi o same naboje, to oczywiście mamy do czynienia z bublem prawnym. Nabój scalony jest tak zbudowany, że wchodzi kulka i robi we mnie otwór 6mm i jak wychodzi, to znowu 6mm. CP na ołowiane kule wchodzi 11mm i nie wychodzi, bo po drodze kula się zdeformowała i 50mm ołowiu siało spustoszenie.

A propos broni długiej, to jakie masz naboje? Sama broń często jest w tej samej cenie co krótka, chyba, że strzelasz czymś większym.

Potwierdzam, że we Wrocku to są największe cyrki, jakie tylko można wymyślić.
kretu
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 570
Rejestracja: 18 kwie 2017, 20:56
Lokalizacja: Szczecin
Drukarka: Bizer
x 105

Re: Media znowu o broni... :)

Post autor: kretu »

Nie nie jest argumentem. Zagrożenie że ludzie zaczną do siebie strzelać o ile jakieś jest to w chwili nagłych emocji czy innego szybkiego zdarzenia a nie planowanego morderstwa. Przy tym pierwszym CP się nie nadaje bo zanim je załadujesz emocje opadną, a szybkie zdarzenie już dawno minie. Przy drugim czyli planowanym morderstwie nie potrzebujesz ani CP ani broni jak chcesz kogoś zabić i jesteś zdeterminowany to w kuchni jest wystarczająco dużo przedmiotów. Chyba że uważasz że CP nadaje się do trzymania i noszenia przy sobie w formie załadowanej ja mam inne zdanie.

Broni aktualnie nie mam żadnej wszystkie CP dawno temu sprzedałem z myślą kupna fajniejszego egzemplarza ale jakoś cała kasa poszła w sprzęt do nurkowania. A teraz marzy mi się właśnie "coś większego" bo pod pojęciem broni długiej miałem na myśli karabinki wyborowe bo mi najbardziej pasuje właśnie leżenie i bardzo spokojne strzelanie. Ale od kiedy nie mam i już raczej nie będę miał dostępu do strzelnic wojskowych to nie mam co się napalać bo w swojej okolicy i tak specjalnie nie postrzelam.
Awatar użytkownika
marek91
Administrator
Postów w temacie: 4
Posty: 2563
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:22
Lokalizacja: Gostyń
x 1208
Kontakt:

Re: Media znowu o broni... :)

Post autor: marek91 »

Czy ktoś lubi CP czy nie to nie ma żadnego znaczenia, chodzi o głupie przepisy.
Pewnie wiecie o tym że do CP można kupić patrony z załadowanym prochem, przybitką i nawet kulką :) To już skraca czas ładowania kilkukrotnie :)
kretu pisze:Przepisom jest jeszcze daleko do ideału ale nie ma co narzekać od kiedy zniesiono decyzyjność komendantów.
Kiedy zniesiono? Wiesz coś więcej na ten temat? :)
kretu
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 570
Rejestracja: 18 kwie 2017, 20:56
Lokalizacja: Szczecin
Drukarka: Bizer
x 105

Re: Media znowu o broni... :)

Post autor: kretu »

Od kiedy zmieniono brzmienie punktu 6 artykułu 15 ustawy o broni i amunicji. Kiedy to było nie pamiętam ale bodajże za PO a w google za dużo śmieci i na szybko nie szło znaleźć.

Aktualnie jest zamknięta lista przesłanek kiedy można a kiedy nie wydawać pozwolenie jeżeli spełniasz wymogi dostajesz. Wcześniej brzmiało to

Kod: Zaznacz cały

 co do których istnieje uzasadniona obawa, że mogą użyć broni w celu sprzecznym z interesem
bezpieczeństwa lub porządku publicznego, w szczególności skazanym prawomocnym orzeczeniem
sądu za przestępstwo przeciwko życiu, zdrowiu lub mieniu albo wobec których toczy się postępowanie
karne o popełnienie takich przestępstw
"

co komendant mógł sobie interpretować dowolnie

Teraz brzmi

Kod: Zaznacz cały

stanowiącym zagrożenie dla siebie, porządku lub bezpieczeństwa publicznego:
a) skazanym prawomocnym orzeczeniem sądu za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo
skarbowe,
b) skazanym prawomocnym orzeczeniem sądu za nieumyślne przestępstwo:
— przeciwko życiu i zdrowiu,
— przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji popełnione w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem
środka odurzającego albo gdy sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia.
Gdzie już nie ma pola do interpretacji. Kluczową zmianą jest określenie "w szczególności" które zostało wykreślone
sp6vgx
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 489
Rejestracja: 06 lut 2018, 18:38
Lokalizacja: Warszawa
x 74
Kontakt:

Re: Media znowu o broni... :)

Post autor: sp6vgx »

marek91 pisze:Czy ktoś lubi CP czy nie to nie ma żadnego znaczenia, chodzi o głupie przepisy.
Dokładnie + głupi pogląd ludzi... To co ktoś uważa o broni CP czy noszenia jej naładowanej to inny temat - powiem tak historia i wiele wojen pokazało że jednak można tak nosić i skutecznie można z niej zabijać. No chyba że nazwiemy że wtedy to była zabawa. Przepraszam ale o jakich tutaj emocjach mówić nikt normalny nie wyciągnie broni do drugiej osoby ot tak sobie czy to będzie nowoczesna czy CP, natomiast patrząc z perspektywy debila nie ma znaczenia czy on ma CP czy nowoczesną. Zresztą dostęp do lewej broni istnieje co pokazują np. ostatnie strzelaniny w okolicach Warszawy czy znaleziona TT-ka u jakiegoś dealera (jak ją zobaczyłem szkoda mi było że ktoś ją trzymał w tak opłakanym stanie rdza itd.).

Kolejna sprawa co z tego że nie ma już interpretacji jak prawo sobie, a poczynania niektórych sobie. Jeszcze nie tak dawno temu (kilka lat temu) kilka osób musiało przebijać się przez sądy administracyjne - więc prawo prawem ale miej dużo cierpliwości i czasu na chodzenie po sądach i nie masz pewności że wygrasz. Niestety nasze prawo jest tak posrane że co sędzia to może być inna interpretacja co życie nie raz pokazuje.

Natomiast co do strzelania z broni długiej to kolego nie ma problemu i z takim strzelaniem jak by kolega chciał wyskoczyć. Mam znajomych co się w takie sprawy bawią łącznie z własną amunicją... generalnie to co robią to dla mnie jest kosmos ;)

Zresztą jak mówiłem temat broni to u nas temat rzeka, co osoby to odmienne zdanie... Zasada jest jedna każdy chce ograniczeń tylko na inny sposób... Dlatego osobiście mam już na to wyje... osobiście ograniczam się do zaciągnięcia od czasu do czasu kogoś na strzelnicę i namówienie na taką zabawę... jakieś walki ideologiczne w necie czy tam z ROMB przestały mnie już bawić bo stwierdziłem że wszystko to jest ch... warte...
For every complex problem, there is a solution that is simple, neat, and wrong.
Ultimaker 1 i 1/2, Szrotek, Vertex K8400, Anycubic I3 Mega
Awatar użytkownika
virgin71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 2581
Rejestracja: 19 kwie 2016, 23:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ultimaker | U30
x 497
Kontakt:

Re: Media znowu o broni... :)

Post autor: virgin71 »

kretu pisze:Nie nie jest argumentem. Zagrożenie że ludzie zaczną do siebie strzelać o ile jakieś jest to w chwili nagłych emocji czy innego szybkiego zdarzenia a nie planowanego morderstwa.
Wrocławska sprawa obala całkowicie ten pogląd. Rowerzysta zastrzelił gościa z CP, bo mu zwrócił uwagę, że źle jedzie.
kretu
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 570
Rejestracja: 18 kwie 2017, 20:56
Lokalizacja: Szczecin
Drukarka: Bizer
x 105

Re: Media znowu o broni... :)

Post autor: kretu »

Kolejna sprawa co z tego że nie ma już interpretacji jak prawo sobie, a poczynania niektórych sobie. Jeszcze nie tak dawno temu (kilka lat temu) kilka osób musiało przebijać się przez sądy administracyjne - więc prawo prawem ale miej dużo cierpliwości i czasu na chodzenie po sądach i nie masz pewności że wygrasz. Niestety nasze prawo jest tak posrane że co sędzia to może być inna interpretacja co życie nie raz pokazuje.
Nie zmieniono interpretacji a zmieniono PRAWO z takiego które dopuszczało interpretację na takie które już jej nie dopuszcza. Cholera osoby które mają pozwolenie powinny znać ustawę o prawie i amunicji a nie powtarzać mity z lat 90. Tak wtedy trzeba było walczyć w sądach bo komendant twierdził że stwarzamy zagrożenie dla innych na podstawie fusów ze swojej kawy teraz nie ma prawa tego zrobić.

Virgin71 jeżeli myślę o tej samej sprawie to była ona zupełnie inna i gościa uniewinniono z wszystkich zarzutów. Choć faktycznie gość miał przy sobie najwyraźniej załadowanego CP co dla mnie jest karkołomne. Choć nadal uważam że nie jest to alternatywą broni w dyskusji.

Tylko mam wrażenie że koledzy mnie tu nie do końca rozumieją tak jakbym ja chciał większego zakazu broni bo cp jest mniej niebezpieczne. Nie ja jestem za szerszym dostępem do broni i jedynie uważam że podnoszenie argumentu o CP jedyne czym może poskutkować to włączeniem CP do przepisów o broni a to nie ten kierunek na którym mi zależy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Newsy”