Zdjęcie obiektu 2D na 3D

Programy do projektowania CAD
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Zdjęcie obiektu 2D na 3D

Post autor: dragonn »

Dopiero teraz zrozumiałem o co chodzi w tym temacie :D, jakoś nie śledziłem go dokładnie.
Na temat skanowania przy pomocy zdjęć obiektu ostatnio Prusa zrobiła całkiem niezły film

źródło: https://www.youtube.com/watch?v=1D0EhSi-vvc
https://www.youtube.com/watch?v=1D0EhSi-vvc
Zepco
Awatar użytkownika
Adinfo
Drukarz
Postów w temacie: 6
Posty: 1096
Rejestracja: 15 lis 2018, 12:54
Lokalizacja: śląsk
Drukarka: 2xDelta, MD-16, X1
x 248
Kontakt:

Re: Zdjęcie obiektu 2D na 3D

Post autor: Adinfo »

Drunk_ZoZol pisze:
Adinfo pisze:Nazywa się to fotogeometria, jest parę programów które to potrafią, z tym, że efekt bywa różny.
Dzięki za ten film, przynajmniej wiem, że jest jakiś soft do zabawy - pomijam efekty końcowe.
dziobu pisze:Im większy i bardziej odizolowany obiekt, tym lepiej. Najlepiej sprawdza się przy detalach o charakterze naturalnym, tj obłych kształtach, przejściach, braku ostrych krawędzi, itp. Ponoć trudnym testem jest skanowanie sześcianu i większość programów sobie z tym nie radzi prawidłowo.
Zgadzam się z tym co napisałeś. "Proste obiekty" o ostrych kształtach - nie wyjdą tak jak by się chciało.
"Bachnąć" = zeskanować komuś facjatę na urodziny i wydrukować to już można :rotfl2:
Anycubic Delta Linear Plus
Prusa i3 Beer 0% Upgrade viewtopic.php?f=34&t=6395&p=106894#p106887
Awatar użytkownika
virgin71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 2581
Rejestracja: 19 kwie 2016, 23:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ultimaker | U30
x 497
Kontakt:

Re: Zdjęcie obiektu 2D na 3D

Post autor: virgin71 »

@Dziobu, czym skanowałeś?
Takie elementy są ok, ale jakbyś chciał tym zrobić obudowę tej niańki, to niestety wychodzi to tragicznie.
Awatar użytkownika
aaannnd
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 453
Rejestracja: 29 sie 2018, 14:00
Lokalizacja: KRK-PD
Drukarka: Ender 3
x 234

Re: Zdjęcie obiektu 2D na 3D

Post autor: aaannnd »

Bo do sześcianu to trzeba ręcznie z geometrii wykreślnej rozrysować tak jak się rysuje perspektywy wykreślnie, tylko w drugą stronę.
grander
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 74
Rejestracja: 12 gru 2018, 18:53
x 1

Re: Zdjęcie obiektu 2D na 3D

Post autor: grander »

FlameRunner pisze:@grander
Dlaczego ten temat jest w dziale "newsy"? Co Tobą kierowało przy wyborze działu? Pytam całkiem poważnie, naprawdę jestem ciekaw.

Jestem na tym forum od niedawna co widać po dacie zapewne . Są to moje pierwsze kroki na forum . Szukałem podobnego tematu, ale nie znalazłem nic pod moim kątem . Temat chciałem założyć w dziele drukowanie bo nie znalazłem działu skanowanie obiektów grafiki . Myślałem że zakłądam temat w dziale drukowanie, ale teraz widzę że w Newsy jak dopiero mi zwróciłeś uwagę . Z racji iż nie siedzę na forach są to moje pierwsze kroki i jeżeli w złym miejscu założyłem temat to proszę o korektę przeniesienie do odpowiedniego działu a za bałagan przepraszam .
Awatar użytkownika
Adinfo
Drukarz
Postów w temacie: 6
Posty: 1096
Rejestracja: 15 lis 2018, 12:54
Lokalizacja: śląsk
Drukarka: 2xDelta, MD-16, X1
x 248
Kontakt:

Re: Zdjęcie obiektu 2D na 3D

Post autor: Adinfo »

Meshroom niestety wymaga do ukończenia projektu nVidia Cuda. Bez tego utknie na pewnym kroku. Niestety mam Radeona w PC.
Anycubic Delta Linear Plus
Prusa i3 Beer 0% Upgrade viewtopic.php?f=34&t=6395&p=106894#p106887
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 11
Posty: 8906
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5841
Kontakt:

Re: Zdjęcie obiektu 2D na 3D

Post autor: dziobu »

virgin71 pisze:@Dziobu, czym skanowałeś?
Shining 3D Einscan-S
Skaner dostał niezłego kopa bo przed wycofaniem modelu udostępnili dla niego oprogramowanie z wersji pro.
virgin71 pisze:Takie elementy są ok, ale jakbyś chciał tym zrobić obudowę tej niańki, to niestety wychodzi to tragicznie.
Jakbym miał ją skopiować to bym ją skopiował. Oczywiście wydruk nie wyszedł by tak idealnie jak z prawdziwego projektu, ale biorąc pod uwagę że skanowanie i obróbka (automatyczna) trwa kilka/naście minut to można to przeboleć. Ważne że na podstawie skanu da się wyznaczyć otwory czy inne charakterystyczne miejsca, a po dojściu do wprawy - nawet odtworzyć krzywizny.
Ja muszę kombinować bo fajny skan takiego detalu to STL rzędu 150-200MB (max miałem 1.5GB), a Sketchup zwisa przy imporcie powyżej 5MB.
Tu masz inny przykład - robiłem uchwyt do detali do szlifierki talerzowej Proxxona:
szlifierka:
a2.jpg
skan:
a1.jpg
Oczywiście skan to tylko fragment z powodów o których pisałem wyżej (do Sketchupa poszło jeszcze mniej - Meshlab i wycinka...).

I weź pod uwagę że to chyba najgorszy ich skaner ;)
Awatar użytkownika
virgin71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 2581
Rejestracja: 19 kwie 2016, 23:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ultimaker | U30
x 497
Kontakt:

Re: Zdjęcie obiektu 2D na 3D

Post autor: virgin71 »

Luz, nie wiedziałem, że piszesz o skanerze za 7-9 koła.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 11
Posty: 8906
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5841
Kontakt:

Re: Zdjęcie obiektu 2D na 3D

Post autor: dziobu »

Cenę wziąłeś z sieci; Krzysiek tu na forum sprzedaje taki (lepszy?) za < 3k zł (o ile to jeszcze aktualne). Ale fakt, półka produktu się zgadza.

A napisałem o nim, bo imho...to najtańsze urządzenie które działa. I piszę to jako były użytkownik "skanowania" komórką jak i posiadacz skanera laserowego.
Awatar użytkownika
virgin71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 2581
Rejestracja: 19 kwie 2016, 23:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ultimaker | U30
x 497
Kontakt:

Re: Zdjęcie obiektu 2D na 3D

Post autor: virgin71 »

Ja właśnie opieram swoje doświadczenia na kinekcie, laserowym cyklopie i komórce. Sprawdzę teraz metodę Prusy - soft, który polecił.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CAD-y”