Bezpieczeństwo - druk 3D

Nowości i informacje ze świata druku 3D.
Awatar użytkownika
Jakub
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 284
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
x 27

Bezpieczeństwo - druk 3D

Post autor: Jakub »

Witam wszystkich, warto się zapoznać, gość chyba dobrze pisze: https://www.facebook.com/groups/drukark ... 274939373/
Trochę się zdziwiłem, że żadna nie spełnia norm. :crazy:
Bezpieczeństwo przede wszystkim! :thumbup: :geek:
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Bezpieczeństwo - druk 3D

Post autor: dziobu »

Dostęp do czegokolwiek wymaga konta na ryjbuku; to tak jakby tej strony w ogóle nie było.
dragonn, Abys, panWiadr0, SQ9KRD, morf, FlameRunner, sagittario, virgin71, kapi, marek91
Awatar użytkownika
carving85
Postów w temacie: 3
Posty: 399
Rejestracja: 24 gru 2018, 10:45
x 114

Re: Bezpieczeństwo - druk 3D

Post autor: carving85 »

2019-08-29 23_48_12-Window.png
Zdjęcie i tekst

Taka sentencja na dziś.
Zawodowo jestem elektrykiem. Buduję szafy sterownicze do maszyn cnc, automatyki przemysłowej.
Dodatkowo wykonuję również pomiary elektryczne: okresowe, pomontażowe, parametrów technicznych na różne certyfikaty energetyczne w tym certyfikat CE - szczególnie zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa użytkowania urządzeń elektrycznych.

Od dwóch tygodni wykonuję pomiary elektryczne w pewnej dużej firmie... nazwy podawać nie będę, powiem tylko, że większość rzemieślników ma elektronarzędzia tej firmy (np.seria Professional).
W oddziale tejże firmy w którym aktualnie jestem jest dział prototypów i projektowania nowych urządzeń. Ze względów bezpieczeństwa i ochrony patentu, w zakładzie tym nie można robić zdjęć.
W dziale tym jest sekcja druku 3D. Są też tanie chińskie drukarki. Między innymi Anycubic i3 MEGA, Ender 3, Ultimaker S2 i S3, Alfawiese u30, i Prusa. Oraz jeden HP Jet Fusion 3D 4200.
Mniejsza o to.
W każdym razie, drukarki trzeba też sprawdzić pod kątem bezpieczeństwa.
Pomiary elektryczne parametrów takich jak: rezystancja izolacji, rezystancja przewodu ochronnego, ciągłość przewodu ochronnego od wtyku do każdej metalowej części konstrukcji drukarki.
Jestem w szoku uzyskanymi wynikami pomiarów.

ŻADNA DRUKARKA NIE PRZESZŁA BADAŃ!!!
Żadna drukarka pod względem bezpieczeństwa elektrycznego - nie nadaje się do użytku!!!
Rezystancja izolacji poniżej 2 megaomów !!! Dopuszczalne jest minimum 2 megaomy!
Rezystancja przewodu ochronnego - powyżej 1 oma!!! Dopuszczalne jest maksimum 0,3 oma!
Napięcie szczątkowe po zaniku zasilania powinno spaść poniżej 60V w ciągu maksymalnie 10s - utrzymuje się na poziomie 56V przez 3 minuty!!!
Po chińskich drukarkach nie było się czego spodziewać, ale HP Jet Fusion 3D 4200 to mnie zaskoczył... ten o ile powyższe parametry ma prawidłowe, to nie pozwala by obwód zasilania był zabezpieczony wyłącznikiem różnicowo-prądowym - falownik jako zasilacz - to z odpowiednim przygotowaniem sieci i oznakowaniem można dopuścić do ruchu.

Sprawdźcie swoje drukarki. O ile nie spali się warsztat, to konkretnie może popieścić, a w razie wypadku spowodowanym porażeniem prądem elektrycznym z takiej drukarki - ubezpieczenie nie płaci...
dziobu, panWiadr0, Adinfo
Cr10 S5
Bambu P1S
Delta Flsun QQ (wypożyczona)
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Bezpieczeństwo - druk 3D

Post autor: dziobu »

Sprawdźcie swoje drukarki.
Fajna rada. Taka nie za pomocna.
O ile nie spali się warsztat, to konkretnie może popieścić(...)
Co, jak???
99% pożarów drukarek (napisałbym 100% ale to nie wypada) o jakich wiem było spowodowanych niewiedzą bądź niedbałością użytkownika. Zarówno w chińskim szicie jak i w "markowym" sprzęcie.

Nie słyszałem/czytałem żeby kogoś drukarka 3d poraziła. Patrząc na jakosc wykonania elementów od majfrendów może ciężko w to uwierzyć, no ale nie słyszałem.
Awatar użytkownika
sagittario
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 334
Rejestracja: 27 kwie 2018, 11:25
Lokalizacja: Nysa
Drukarka: Anet A8, Inventor
x 133

Re: Bezpieczeństwo - druk 3D

Post autor: sagittario »

Są też tanie chińskie drukarki. Między innymi Anycubic i3 MEGA, Ender 3, Ultimaker S2 i S3, Alfawiese u30, i Prusa.
Nie hejtuje, ale to zdanie powyżej mnie zdziwiło - ultimaker tani? Chińska Prusa?
Ktoś mnie z błędu wyprowadzi?
kamilxxg, FlameRunner
Awatar użytkownika
kamilxxg
Postów w temacie: 1
Posty: 257
Rejestracja: 25 lis 2018, 19:18
Drukarka: Ender-3 Bear Upgrade
x 71

Re: Bezpieczeństwo - druk 3D

Post autor: kamilxxg »

sagittario pisze:Nie hejtuje, ale to zdanie powyżej mnie zdziwiło - ultimaker tani? Chińska Prusa?
Ktoś mnie z błędu wyprowadzi?
Też mnie to rozśmieszyło bo miałem podobne odczucia co do tego fragmentu ale widocznie są różne punkty widzenia dla niektórych klasa S Mercedesa to też pewnie tani wóz dla młodzieży :D

Odnośnie "bezpieczeństwa" natknąłem się na ten filmik kiedyś i to rzeczywiście można sprawdzić


źródło: https://www.youtube.com/watch?v=mAZKu8e1-S8

Co do tego wpisu na fb to trochę dużo tekstu a mało informacji ale w sumie można by pociągnąć ten wątek jak ktoś ma jakieś sugestie na co można zwrócić uwagę w drukarce.
Ender-3 "Bear Upgrade" SKR V1.4, TMC2209, Dragon, BMG | Wyeliminowałem szparkę zanim to było modne!
Mingda MD-16 Fabryczna wersja... na razie
Awatar użytkownika
SteFan
Postów w temacie: 1
Posty: 49
Rejestracja: 07 cze 2016, 09:25
x 7

Re: Bezpieczeństwo - druk 3D

Post autor: SteFan »

Wszystko fajnie ale ja w domu nie mam przewodów ochronnych w gniazdkach, stara instalacja.
Także te pomiary nie maja u mnie sensu :D
Awatar użytkownika
@GUTEK@
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1171
Rejestracja: 02 lip 2018, 21:45
Lokalizacja: Gliwice
Drukarka: FF Dreamer, CR-10
x 773
Kontakt:

Re: Bezpieczeństwo - druk 3D

Post autor: @GUTEK@ »

Tak to jest jak takie teksty pisze ktoś oderwany od rzeczywistości. Przykładowo w recenzjach do portalu Dobre Programy smartfon za 1,5tys. zł jest dla nich "niesamowicie tani".
dragonn, kamilxxg, virgin71, marek91
Awatar użytkownika
emartinelli
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 1195
Rejestracja: 19 kwie 2016, 16:54
Lokalizacja: Łódź
x 423

Re: Bezpieczeństwo - druk 3D

Post autor: emartinelli »

Swoją drogą napisał po prostu prawdę. Od dawna wszyscy przymykają oko na spełnianie norm w drukarkach (i pewnie nie tylko tu).
Podejrzewam też, że chyba wszystkie tanie zasilacze z chin nie powinny być dopuszczone do sprzedaży i wycofane z rynku jeśli ktokolwiek by je sprawdził na zgodność z normami.
Awatar użytkownika
virgin71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 2581
Rejestracja: 19 kwie 2016, 23:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ultimaker | U30
x 497
Kontakt:

Re: Bezpieczeństwo - druk 3D

Post autor: virgin71 »

Przecież tutaj chodzi o certyfikację CE. Gdzieś tam jest sztuka dla sztuki. Pokażcie mi samozapłon Ultimakera, Prusy, czy HP. Ktoś się chciał wykazać i tyle. Obnaża to potrzebę większości certyfikacji...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Newsy”