Original Prusa MINI - 32 bit STM32, kolorowy LCD, TMC2209

Nowości i informacje ze świata druku 3D.
greg
Postów w temacie: 2
Posty: 99
Rejestracja: 08 paź 2018, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Prusa MK3S MMU2S
x 57

Re: Original Prusa MINI - 32 bit STM32, kolorowy LCD, TMC2209

Post autor: greg »

Na facebooku toczy sie dyskusja o tym. Prusa chce się zabezpieczyć przed wgrywaniem niesprawdzonego firmwaru który może uszkodzić sprzęt lub wywołać pożar itp a potem zrzucenia odpowiedzialności na nich lub odsyłaniu sprzętu do wymiany gwarancyjnej. W sumie nie blokują zmiany firmwaru a przenoszą odpowiedzialność na właściciela.
Abys
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 32
Posty: 3231
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1596

Re: Original Prusa MINI - 32 bit STM32, kolorowy LCD, TMC2209

Post autor: morf »

W zasadzie nie wiem o o tym myśleć.
Jakbym był producentem pewnie zrobił bym podobnie, będąc reprapowiczem być może będzie to mnie denerwować. Z drugiej strony Duet przyzwyczaił mnie do firmware który po prostu działa bez kombinowania. Mam nadzieję że tutaj będzie podobnie, ewentualnie aktualzacje z oficjalnego brancha wystarczą
Done is better than perfect.
greg
Postów w temacie: 2
Posty: 99
Rejestracja: 08 paź 2018, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Prusa MK3S MMU2S
x 57

Re: Original Prusa MINI - 32 bit STM32, kolorowy LCD, TMC2209

Post autor: greg »

Prusa napisal że będzie jakiś dodatkowy program z repozytoriami dla developerów uruchomiony ale finalnie to Prusa będzie sprawdzać i podpisywać kod.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 14
Posty: 8943
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Original Prusa MINI - 32 bit STM32, kolorowy LCD, TMC2209

Post autor: dziobu »

Ależ to bardzo dobra droga. Niczego nie blokują. Wyrwana dziura na PCB nie ogranicza funkcjonalności a zostawia tylko informację że producent nie gwarantuje działania takiego jak w broszurce.
morf pisze:będąc reprapowiczem być może będzie to mnie denerwować.
Ale co ma Cie tu denerwować?
Abys, dragonn
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 32
Posty: 3231
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1596

Re: Original Prusa MINI - 32 bit STM32, kolorowy LCD, TMC2209

Post autor: morf »

W zasadzie chyba źle napisałem, miałem na myśli że jak zwykle będzie pewnie tyle samo za co i przeciw.
Chodziło mi że część światka reprapowoczow może takie podejście denerwować, Trochę jak z nie stockowym firmware w telefonie i odpowiedniej fladze typu "warranty void".

Ja akurat potrzebuje drukarki w której nie będę grzebać:)
Done is better than perfect.
Awatar użytkownika
Abys
Drukarz
Postów w temacie: 4
Posty: 805
Rejestracja: 09 lut 2019, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Drukarka: Ender 3 SKR1.4T,..
x 354

Re: Original Prusa MINI - 32 bit STM32, kolorowy LCD, TMC2209

Post autor: Abys »

Bardzo dobry pomysł, już widzę miny tych osób które chciały pozwać ich i wyłudzić kasę. Nikomu z reprapowiczów to nie powinno przeszkadzać, tak jak kolega wyżej napisał taka flaga. Coraz bardziej mnie przekonuje ta Prusa,lubię ich podejście do jakości i do innych spraw. Ale oby nie wrzycali syfu jak to w smartfonach robią :) trzeba będzie wygrwać pusty soft :rotfl:
Ender 3 SKR 1.4 Turbo / MKS Gen L V1, Bambu Lab P1P
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 14
Posty: 8943
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Original Prusa MINI - 32 bit STM32, kolorowy LCD, TMC2209

Post autor: dziobu »

Tylko że w tym konkretnym wypadku "przeciw" nie ma żadnego sensownego uzasadnienia. Jest to skuteczny dupochron dla producenta i nieszkodliwa modyfikacja dla usera. Bardzo sensowne wyjście.

Popatrz na przytoczony przykład z telefonem - biorę FW, dorzucam soft szpiegujący i sprzedaję go na allegro. Bez trójkącika kupujący nie ma świadomości że to nie jest oryginalny soft i że ktoś go podsłuchuje.

A przecież mogli zupełnie zamknąć system, zaszyfrować soft i tyle. Ja też swoje fw szyfruję...
Abys
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 32
Posty: 3231
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1596

Re: Original Prusa MINI - 32 bit STM32, kolorowy LCD, TMC2209

Post autor: morf »

Wiecie zastanawia mnie tylko czy nie będzie miało to negatywnego wpływu na rozwój samego softu. Nie żebym nie wierzył w deweloperow Prusy ale patrząc na nieoceniony wkład kontrybutorow do różnych firmware opensource (weźmy np takiego Marilna), takie ryzyko utraty gwarancji może spowodować że ludziom nie będzie chciało/opłacało się grzebać.
Dla mnie osobiście podejście jest fair.

Plus nienaruszonego środowiska że teorii coś nie działa albo jest z czymś problem można od razu walić na support z etykietką że moja płyta jest nienaruszoną:)
Done is better than perfect.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 14
Posty: 8943
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Original Prusa MINI - 32 bit STM32, kolorowy LCD, TMC2209

Post autor: dziobu »

morf pisze:takie ryzyko utraty gwarancji może spowodować że ludziom nie będzie chciało/opłacało się grzebać.
90% modyfikowanego softu dostępnego w sieci jest robionych na sprzętach które utraciły w ten sposób gwarancję, a w razie jakichkolwiek problemów zostajesz z drogim przyciskiem do papieru.
Także tutaj problemu nie widzę ;)

edit.
Tu zostaje jeszcze kwestia tego czy modyfikowanie tego softu będzie miało sens. To nie jedyny sterownik na rynku.
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 32
Posty: 3231
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1596

Re: Original Prusa MINI - 32 bit STM32, kolorowy LCD, TMC2209

Post autor: morf »

Nie ciągnąć tego wątku dłużej wyszedł jest nowy relase PrusaSlicera z profilami do Mini.
Szkoda że (przynajmniej ja) trzeba będzie poczekać do stycznia
Done is better than perfect.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Newsy”