Original Prusa MINI - 32 bit STM32, kolorowy LCD, TMC2209

Nowości i informacje ze świata druku 3D.
mobile4you
Postów w temacie: 4
Posty: 240
Rejestracja: 02 sty 2018, 10:37
Lokalizacja: Rzeszów/Zwierzyniec
Drukarka: Prusa Mini
x 42

Re: Original Prusa MINI - 32 bit STM32, kolorowy LCD, TMC2209

Post autor: mobile4you »

rafaljot pisze:wszystkie te ekstrudery mają jedną wadę. Powinny oba radełka odsuwać się od kanału filamentu. albo rurka przesuwać, cokolwiek By po otwarciu swobodnie można było wsadzać filament.
Może lepiej skorygować trochę oś prowadzenia filamentu :)
Awatar użytkownika
Marvin27
Postów w temacie: 19
Posty: 709
Rejestracja: 26 paź 2017, 19:00
Lokalizacja: Wielka Wieś k./Wojnicza
Drukarka: Prusa MINI
x 170

Re: Original Prusa MINI - 32 bit STM32, kolorowy LCD, TMC2209

Post autor: Marvin27 »

Chyba najważniejsze trzeba zaznaczyć:
The Prusa Mini Kit doesn't include printed parts, you need to print them yourselves. The cloned Buddy board can be flashed with Original Prusa Mini firmware.
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 32
Posty: 3224
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1594

Re: Original Prusa MINI - 32 bit STM32, kolorowy LCD, TMC2209

Post autor: morf »

Pomijając już tą konstrukcje a szczególnie "tor filamentu" i problemy, przez które zrezygnowalem z zamówienia na kilka dni przed wysyłką, uważam że w tej cenie warto dopłacić te +100 za dobrej jakości części i kompletny zestaw.

Trochę jak z klonami mk3s niby są lekko tańsze ale dochodzi elektronika ( zazwyczaj nie idzie do takiego zestawu ) i sumarycznie fake mk3s moze i jest tańsza 20-30% ale jakościowo nieporównywalna.
Done is better than perfect.
Awatar użytkownika
Marvin27
Postów w temacie: 19
Posty: 709
Rejestracja: 26 paź 2017, 19:00
Lokalizacja: Wielka Wieś k./Wojnicza
Drukarka: Prusa MINI
x 170

Re: Original Prusa MINI - 32 bit STM32, kolorowy LCD, TMC2209

Post autor: Marvin27 »

morf pisze:Pomijając już tą konstrukcje a szczególnie "tor filamentu" i problemy, przez które zrezygnowalem z zamówienia na kilka dni przed wysyłką, uważam że w tej cenie warto dopłacić te +100 za dobrej jakości części i kompletny zestaw.
Najlepiej dokupić coś takiego https://www.3djake.pl/bondtech/heatbrea ... i?sai=8133

Gadałem z gościem co ma MINI i mówił że od kiedy ma ten łącznik skończyły mu się problemy z przelotem filamentu.
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 32
Posty: 3224
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1594

Re: Original Prusa MINI - 32 bit STM32, kolorowy LCD, TMC2209

Post autor: morf »

Może i tak ale akurat ja postawiłem sobie za cel zakup drukarki przy której nic nie będę musiał grzebać w najbliższym czasie.
Tak aby trochę ukrócić moje reprapowe zapędy :-)

Fajnie że są już jakieś rozwiązania.
Done is better than perfect.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Original Prusa MINI - 32 bit STM32, kolorowy LCD, TMC2209

Post autor: Berg »

morf pisze:Może i tak ale akurat ja postawiłem sobie za cel zakup drukarki przy której nic nie będę musiał grzebać w najbliższym czasie.
Tak aby trochę ukrócić moje reprapowe zapędy :-)
Może powinna wrócić idea RRGW . Czyli RepRapowa Grupa Wsparcia:
- Mam na imię Rafał. Nie zrobiłem żadnej drukarki od 5 miesięcy...
Kopytko, morf, Marvin27, Dawid.S
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 32
Posty: 3224
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1594

Re: Original Prusa MINI - 32 bit STM32, kolorowy LCD, TMC2209

Post autor: morf »

Taaa na Was zawsze mogę liczyć :-) już mi chodzi po głowie Prusa bear z skr 32bit i hermera (#bearmera) ciiiii jeszcze ktoś to przeczyta
Done is better than perfect.
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 1338
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 710

Re: Original Prusa MINI - 32 bit STM32, kolorowy LCD, TMC2209

Post autor: JGFTW »

Wrzucam informacyjnie; na stronie Prusy jest już możliwość kupienia wszystkich cześci zamiennych do MINI (zresztą do innych również) https://shop.prusa3d.com/en/69-spare-parts

Kiedyś możliwość kupienia części zamiennych do danego modelu była możliwa tylko po zakupie danej drukarki (zakładam, że teraz robią większe stocki).

Swoją drogą zauważyłem, że Marvin27 dumnie ma wpisaną Prusę MINI w profilu. Kiedy wrzucisz jakieś foty i podzielisz się wrażeniami? ;)
Awatar użytkownika
Marvin27
Postów w temacie: 19
Posty: 709
Rejestracja: 26 paź 2017, 19:00
Lokalizacja: Wielka Wieś k./Wojnicza
Drukarka: Prusa MINI
x 170

Re: Original Prusa MINI - 32 bit STM32, kolorowy LCD, TMC2209

Post autor: Marvin27 »

JGFTW pisze:Swoją drogą zauważyłem, że Marvin27 dumnie ma wpisaną Prusę MINI w profilu. Kiedy wrzucisz jakieś foty i podzielisz się wrażeniami? ;)
No cóż, nie chwalę się bo stwierdziłem że zdjęcia i filmy w internecie lepiej oddadzą to co ja przedstawię - a nie mam lustrzanki.
Drukarka drukuje w miarę ładnie i wymiarowo - co głownie mi zależało, a drukuje części do Prusy MK3S Bear, zepsutej Delty Anycubic, Voron-a V2.4 i V0 (tu muszę zrobić komorę do ABS bo nie chcę wyrzucać wydruków) i jeszcze jakiś projektów które czekały na dobre wydruki.
Jak na razie wiec jadę bardziej techniczne sprawy. Używam standardowych profili, ale do PET-G od DD musiałem sobie zmodyfikować taki profili od Prusament z większą retrakcją.

Zamawiałem kit z dodatkową blachą z pylonego PEI i bez czujnika filamentu - tu stwierdziłem że sobie zrobię, bo mam te klony czujników z chin, oczywiście już śmiga i działa.

Nad plusami się nie będę rozwodzić, ale moje przemyślenia:
- szybko się składa :D
- PrusaSlicer - gotowe profile do MINI
- blacha z pylonego PEI - dla mnie bomba
- trzyma lepiej wymiary niż moja rozkręcona obecnie Delta w czasach jak drukowała :P
- te złączki bowden są super - jakby była możliwość zamówił bym ten sam typ do innych drukarek
- już troszkę przedrukowałem różnych filamentów i nie stwierdziłem częstego problemu z przerwą termiczną miedzy PTFE a heatbreak, opisywanych przez innych użytkowników Prusy MINI - przypuszczam lepsza kontrola jakości była.
- Ethernet - odczyt parametrów drukarki w czasie pracy

Tu bardziej minusy
- prawdopodobnie nie jest zaimplementowane jeszcze LA
- MINDA bez czujnika temperatury - brak kompensacji wysokości i tu przy szerszych wydrukach muszę dostroić Z-Live by nie podwijało.
- nie wiem czy to duży problem przy MBL ale już też poprawiałem położenie zestawu XZ względem Y:
https://forum.prusaprinters.org/forum/g ... ost-182742
- Ethernet - brak implementacji zdalnego załadowania GCODE i sterowania drukarką
- częsty problem z 1 warstwą przy zmianie blachy i filamentu - brakuje opcji na wyświetlaczu dla zapisania Z offset dla danych blach

Mody które możliwe że wykonam w przyszłości:
- poziomowanie stołu na podkładkach sylikonowych:
https://forum.prusaprinters.org/forum/u ... eling-mod/
- skarpetę na blok już mam zakupioną od innego użytkownika z polski, ale na pewno sam też zrobię swoją
- zmiana heatbreak i extrudera na Bondtech

Reasumując, wiem że nie powinienem wiele wymagać od tego maleństwa, ale ze to Prusa to ma pewność że szybko nie zrobi mi psikusa np w nocy.
Na pewno znajdę więcej minusów i problemów, ale będę na bieżąco eliminować je.
Zakupiłem przed dostawą Prusy ulepszenia w postaci Bondtech z przekładnia 1:3 i Bondtech heatbreak, po wyczytaniu o głównych problemach pierwszych użytkowników. Ale z tego co widzę jak na razie daje radę na oryginalnych częściach, choć miałem raz problem, bo extruder przy wymianie filamentu obrobił mi go na radełku i nie chciał wyjść (był to filament https://www.filament-pm.com/petg-frjet- ... -5-kg/p173)
JGFTW, Abys
mobile4you
Postów w temacie: 4
Posty: 240
Rejestracja: 02 sty 2018, 10:37
Lokalizacja: Rzeszów/Zwierzyniec
Drukarka: Prusa Mini
x 42

Re: Original Prusa MINI - 32 bit STM32, kolorowy LCD, TMC2209

Post autor: mobile4you »

Marvin27 pisze: [...] do PET-G od DD musiałem sobie zmodyfikować taki profili od Prusament z większą retrakcją.[...]
Możesz napisać co zmieniłeś?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Newsy”