PLA MATT - nowość w ofercie DD

Nowości i informacje ze świata druku 3D.
Awatar użytkownika
Bizd
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 12
Rejestracja: 10 gru 2020, 11:51

Re: PLA MATT - nowość w ofercie DD

Post autor: Bizd »

Też załapałem się na próbkę od TDI-CAD, ale widzę, że też popękana w wielu miejscach. Mimo iż w paczkomacie leżała naprawdę krótko. Co ciekawe w międzyczasie zamawiałem PLA od innego producenta i jest całe i zdrowe...

W wolnej chwili spróbuje wybrać jakiś dłuższy kawałek i wydrukować coś małego. Na chwilę obecną mogę tylko powiedzieć, że Matt Yellow Bright wygląda na żywo naprawdę nieźle wizualnie i mam nadzieję, że pękanie to faktycznie tylko kwestia temperatury.
Awatar użytkownika
kamilxxg
Postów w temacie: 4
Posty: 257
Rejestracja: 25 lis 2018, 19:18
Drukarka: Ender-3 Bear Upgrade
x 71

Re: PLA MATT - nowość w ofercie DD

Post autor: kamilxxg »

Bizd pisze:(...) i mam nadzieję, że pękanie to faktycznie tylko kwestia temperatury.
Moim zdaniem to jest kwestia bardziej naprężenia zwojów i może tego, że powietrze w torebkach próżniowych było bardzo dobrze odessane (w porównaniu do innych sprzedawców wręcz wzorowo) co w tym przypadku może powodować pęknięcia. Temperatura może "pomagać" ale myślę, że nie jest to aż tak bardzo krytyczne.
Ender-3 "Bear Upgrade" SKR V1.4, TMC2209, Dragon, BMG | Wyeliminowałem szparkę zanim to było modne!
Mingda MD-16 Fabryczna wersja... na razie
Awatar użytkownika
marek91
Administrator
Postów w temacie: 16
Posty: 2563
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:22
Lokalizacja: Gostyń
x 1208
Kontakt:

Re: PLA MATT - nowość w ofercie DD

Post autor: marek91 »

Pjoter - wydaje mi się że w dalszym ciągu drukujesz ze zbyt wysoką temperaturą.

Bemko - pogratulować fotek i wydruków, tak powinno to wyglądać!
Awatar użytkownika
tapy
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 209
Rejestracja: 05 wrz 2020, 18:43
x 72

Re: PLA MATT - nowość w ofercie DD

Post autor: tapy »

marek91 pisze:Pjoter - wydaje mi się że w dalszym ciągu drukujesz ze zbyt wysoką temperaturą.
Hmm, już przedrukowałem ze 100g tego filamentu na 190...
Awatar użytkownika
marek91
Administrator
Postów w temacie: 16
Posty: 2563
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:22
Lokalizacja: Gostyń
x 1208
Kontakt:

Re: PLA MATT - nowość w ofercie DD

Post autor: marek91 »

Nie sugeruję się podaną przez Pjotera liczbą tylko fotkami.
Jeśli na 190 wydruki wyglądają u ciebie dobrze to znaczy że jest to dobra wartość.

Samymi liczbami nie ma się co sugerować, bo są różne głowice, termistory, ustawienia itp.
arkomania.pl
Awatar użytkownika
TDI-CAD
Postów w temacie: 7
Posty: 1545
Rejestracja: 19 kwie 2016, 19:27
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: K1C, Gate 1 fiber
x 568

Re: PLA MATT - nowość w ofercie DD

Post autor: TDI-CAD »

To jeszcze żółty, naturalny z czerwonym:
IMG_8617.JPG
IMG_8618.JPG
arkomania.pl, JGFTW
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 8940
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5872
Kontakt:

Re: PLA MATT - nowość w ofercie DD

Post autor: dziobu »

Ja dopadłem niebieski. W sumie to z ciekawości bo bardziej mnie interesują własności techniczne a nie wykończeniowe a te nie były zapowiadane jakieś spektakularne. Ale nie wiem, zwykłe PLA to to nie jest (pamiętam że to coś typu PLA+PET).
  • szkła trzyma się jak głupie,
  • topione - ślicznie pachnie (zabrzmi to wieśniacki ale można by wydrukować świece zapachowe :D),
  • u mnie drukuje się w byle jakiej temperaturze w zakresie 175-225 stopni,
  • wygląda tak samo niezależnie od poziomu chłodzenia; jechanie palnikiem po detalu też nie wpływa na wykończenie,
  • skurczu brak,
  • obróbka - trochę przyjemniej niż zwykłe PLA; materiał jest lekko ciągliwy,
  • ale co w sumie dość istotne - materiał jest przyjemny w dotyku; znacznie milej leży w ręce niż to samo z PLA czy PETa.
Nie sprawdzałem w dejtaszicie, ale mam wrażenie że toto ma niższą temperaturę mięknienia. Przy wtapianiu nakrętek nagrzałem je odruchowo tak jak dla PLA i tu prawie przeszły na wylot (ale z ładnym zapachem :D). Nie wiem na ile to jest problem przy praktycznym użyciu części z tego materiału; i czy w ogóle to jest problem.

Tu jedno z pierwszych praktycznych zastosowań: (kurzołapek nie drukuję)
a1.jpg
a2.jpg
Zacząłem od profilu DD PLA; zmiany są kosmetyczne:
  • 190°C, stół 60°C,
  • flow: 97% (widzę że może wciąż o 1% za dużo ale detal wyszedł pasujący i nie wymagał szlifowania także sam nie wiem),
Zepco
Awatar użytkownika
mlask
Postów w temacie: 7
Posty: 25
Rejestracja: 02 mar 2021, 23:03
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Ender 3 v2
x 1

Re: PLA MATT - nowość w ofercie DD

Post autor: mlask »

Niestety ja póki co nie mam dobrych doświadczeń z PLA MATT od DD. I zgodnie z sugestią z maila od Marka pozwalam sobie wspomnieć o tym na forum.

Ender 3 v2, bowden, z heatbreakiem od TDI-CAD (kolejnym zresztą, bo jeden już poszedł w... maliny, ale nie z winy elementu) więc bez szpary. Ekstruder od trójkątnych, a'la BMG.

Niezależnie od ustawień temperatury (sprawdzane w zakresie 190-210 stopni) i retrakcji (od 1 do 10mm) i flow (zmniejszane nawet do 90%) nitkuje w takim stopniu, że uniemożliwia jakiekolwiek sensowne drukowanie. Nawet przy wymianie filamentu na inny ciągnął się przez pół długości rurki PTFE. Niestety, na razie zdjęć brak - wszystkie wydruki poszły od razu do kosza i nawet nie myślałem wtedy o tym, żeby im zdjęcia robić. Aczkolwiek jeśli cierpliwość mi na to pozwoli, założę MATT jeszcze raz i wtedy coś podeślę.
Awatar użytkownika
cardjunk
Postów w temacie: 1
Posty: 227
Rejestracja: 28 lip 2018, 22:19
Lokalizacja: szczecin/wrocław
x 61

Re: PLA MATT - nowość w ofercie DD

Post autor: cardjunk »

mlask pisze:Niestety ja póki co nie mam dobrych doświadczeń z PLA MATT od DD. I zgodnie z sugestią z maila od Marka pozwalam sobie wspomnieć o tym na forum.

Ender 3 v2, bowden, z heatbreakiem od TDI-CAD (kolejnym zresztą, bo jeden już poszedł w... maliny, ale nie z winy elementu) więc bez szpary. Ekstruder od trójkątnych, a'la BMG.

Niezależnie od ustawień temperatury (sprawdzane w zakresie 190-210 stopni) i retrakcji (od 1 do 10mm) i flow (zmniejszane nawet do 90%) nitkuje w takim stopniu, że uniemożliwia jakiekolwiek sensowne drukowanie. Nawet przy wymianie filamentu na inny ciągnął się przez pół długości rurki PTFE. Niestety, na razie zdjęć brak - wszystkie wydruki poszły od razu do kosza i nawet nie myślałem wtedy o tym, żeby im zdjęcia robić. Aczkolwiek jeśli cierpliwość mi na to pozwoli, założę MATT jeszcze raz i wtedy coś podeślę.
Sprawdziłeś ogroomny zakres retrakcji a taki wąski temperatury? I długość retrakcji to jedno ale tak samo ważna jest jej prędkość
Awatar użytkownika
mlask
Postów w temacie: 7
Posty: 25
Rejestracja: 02 mar 2021, 23:03
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Ender 3 v2
x 1

Re: PLA MATT - nowość w ofercie DD

Post autor: mlask »

cardjunk pisze:Sprawdziłeś ogroomny zakres retrakcji a taki wąski temperatury? I długość retrakcji to jedno ale tak samo ważna jest jej prędkość
Prędkości retrakcji sprawdzane w zakresie 20-30mm/s. Temperatury raczej w sensownym dla PLA zakresie - wywnioskowane z wcześniejszych wpisów w tym wątku.

Na żadnym innym używanym filamencie, zarówno polskim jak i chińskim, nie musiałem aż takich wygibasów robić, żeby uzyskać co najmniej zadowalający efekt. W przypadku PLA MATT efekt za każdym razem był niestety tragiczny. Materiał w kolorze szarym (jeśli to ma jakiekolwiek znaczenie). Jednocześnie z tym, kupiłem również szpulę z kolorem czarnym i tej jeszcze nawet nie rozpakowałem aby nie marnować materiału który być może nadaje się tylko do zwrotu.
Domyślam się, że mój wpis nie bardzo pasuje do wcześniejszych - ale tak jak wspomniałem, dodałem po sugestii od CEO DD. Sam nie byłem przekonany, aby takie "żale" wylewać na forum.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Newsy”