PLA MATT - nowość w ofercie DD

Nowości i informacje ze świata druku 3D.
Awatar użytkownika
arkomania.pl
Postów w temacie: 2
Posty: 832
Rejestracja: 10 mar 2017, 13:08
Lokalizacja: RADOM
x 373

Re: PLA MATT - nowość w ofercie DD

Post autor: arkomania.pl »

Dla próby zawinałęm parę zwojów filamentu PLA, który z natury w temperaturze pokojowej jest dość łamliwy.
zawinąłem w średnicę około 30% mniejszą. zacisnąłem lekko opaskami. włożyłem do zamrażarki LG -15C.
Po 5 godzinach zajrzałem i co zastałem?
To co "kamilxxg"
Połamany makaron lubelski.
TDI-CAD, McKee, morf, kamilxxg, Abys, emartinelli
Pozdrawiam Arek G. arkomania
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 781
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 448

Re: PLA MATT - nowość w ofercie DD

Post autor: majek »

No to może zagadka z viewtopic.php?f=47&t=7216 ma jakieś wytłumaczenie, bo kupowałem ten filament do paczkomatu jak na dworze były ujemne temperatury. Może nie -15 jak ostatnio, ale z logów mam, że -5 mogło być, a szpulki są 250g i jednak mniejszej średnicy niż kilowe, więc mocniej zwinięte.

Jak komuś jeszcze się ten makaron nie połamał, to mi trochę pomogło kilka dni na kaloryferze (+45C) i jak jest jeszcze ciepły, to da się drukować. 4h w suszarce do grzybów było za mało.
Awatar użytkownika
kamilxxg
Postów w temacie: 4
Posty: 257
Rejestracja: 25 lis 2018, 19:18
Drukarka: Ender-3 Bear Upgrade
x 71

Re: PLA MATT - nowość w ofercie DD

Post autor: kamilxxg »

arkomania.pl pisze:Dla próby zawinałęm parę zwojów filamentu PLA, który z natury w temperaturze pokojowej jest dość łamliwy.
zawinąłem w średnicę około 30% mniejszą. zacisnąłem lekko opaskami. włożyłem do zamrażarki LG -15C.
Po 5 godzinach zajrzałem i co zastałem?
To co "kamilxxg"
Połamany makaron lubelski.
majek pisze:No to może zagadka z viewtopic.php?f=47&t=7216 ma jakieś wytłumaczenie, bo kupowałem ten filament do paczkomatu jak na dworze były ujemne temperatury. Może nie -15 jak ostatnio, ale z logów mam, że -5 mogło być, a szpulki są 250g i jednak mniejszej średnicy niż kilowe, więc mocniej zwinięte.
arkomania.pl Fajnie, że zrobiłeś taki jest, to wiele wyjaśniło. Tak jak majek zamówiłem do paczkomatu i wychodzi na to, że trzeba z tym uważać jak jest zimno, chociaż przecież paczka w samochodzie kuriera też może przeleżeć przez noc. Jakbym zamówił na szpulce podejrzewam, że i tak mogło by być w tym przypadku podobnie.
Ender-3 "Bear Upgrade" SKR V1.4, TMC2209, Dragon, BMG | Wyeliminowałem szparkę zanim to było modne!
Mingda MD-16 Fabryczna wersja... na razie
Awatar użytkownika
marek91
Administrator
Postów w temacie: 16
Posty: 2563
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:22
Lokalizacja: Gostyń
x 1208
Kontakt:

Re: PLA MATT - nowość w ofercie DD

Post autor: marek91 »

Już zepsuliście? Was to nie można na 5 minut samych zostawić ;)

Zaraz wrzucam matowy do zamrażarki i zobaczę o co tu chodzi.
Takiego problemu z tym materiałem nigdy nie zaobserwowaliśmy.

Temperatury dla tego filamentu tak jak ktoś już zauważył - mają bardzo wąski zakres.
Awatar użytkownika
marek91
Administrator
Postów w temacie: 16
Posty: 2563
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:22
Lokalizacja: Gostyń
x 1208
Kontakt:

Re: PLA MATT - nowość w ofercie DD

Post autor: marek91 »

1. Więc tak: wziąłem materiał z najnowszej partii, po szpulce z koloru. Sprawdziłem czy pęka w normalnych warunkach - nie pęka.
Zachowuje się podobnie do ABSu.
Zrobiłem z niego sample i wrzuciłem na 4h do zamrażarki. Wyjąłem i teraz pęka aż miło.
Chwilowo czekam aż się ogrzeje i sprawdzę czy wróci elastyczność czy nie.

2. W moim "studio" miałem też kilka szpulek tego materiału, leżały sobie otwarte od kilku miesięcy, po ekstremalnym zgięciu "na pół" filament pęka, przy druku nic takiego nie może mieć miejsca, aczkolwiek przy przewlekaniu przez oczka w szpuli może się zdarzyć. Tylko tak jak napisałem, to jest zbieranina byle czego.
Awatar użytkownika
marek91
Administrator
Postów w temacie: 16
Posty: 2563
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:22
Lokalizacja: Gostyń
x 1208
Kontakt:

Re: PLA MATT - nowość w ofercie DD

Post autor: marek91 »

Ad. 1 - po ogrzaniu filamentu do temperatury pokojowej wszystko wróciło do normy i materiał znów jest elastyczny.
Awatar użytkownika
Julian
Postów w temacie: 4
Posty: 736
Rejestracja: 19 kwie 2016, 21:42
x 196

Re: PLA MATT - nowość w ofercie DD

Post autor: Julian »

Marku, jak już się bawisz, mógłbyś wsadzić na dobę? Tyle mniej więcej trwa dostawa paczkomatowa.
Awatar użytkownika
marek91
Administrator
Postów w temacie: 16
Posty: 2563
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:22
Lokalizacja: Gostyń
x 1208
Kontakt:

Re: PLA MATT - nowość w ofercie DD

Post autor: marek91 »

Pewnie że mogę, rozumiem że mam robić taki mniejszy - bardziej naprężony zwój żeby zobaczyć czy pęknie samo od siebie?
Awatar użytkownika
Julian
Postów w temacie: 4
Posty: 736
Rejestracja: 19 kwie 2016, 21:42
x 196

Re: PLA MATT - nowość w ofercie DD

Post autor: Julian »

marek91 pisze:Pewnie że mogę, rozumiem że mam robić taki mniejszy - bardziej naprężony zwój żeby zobaczyć czy pęknie samo od siebie?

Może być. To co my wysyłaliśmy chłopakom to było po ok 35-40 gram.
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 781
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 448

Re: PLA MATT - nowość w ofercie DD

Post autor: majek »

Tak tylko przypomnę, że tak jak pisał kamilxxg i tak jak ja miałem w swoim przypadku (nie z filamentem DD), że miejscami drut zachowuje się normalnie, a kilka(naście) cm dalej jest ultrakruchy, więc trzeba sprawdzić na trochę większej długości czy zachowuje się poprawnie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Newsy”