PLA MATT - nowość w ofercie DD

Nowości i informacje ze świata druku 3D.
Awatar użytkownika
marek91
Administrator
Postów w temacie: 16
Posty: 2563
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:22
Lokalizacja: Gostyń
x 1208
Kontakt:

Re: PLA MATT - nowość w ofercie DD

Post autor: marek91 »

mlask pisze:prędkość (...) 20-30mm/s.
mlask pisze:retrakcji (od 1 do 10mm)
Długość retrakcji sprzwdziłeś w bardzo szerokim zakresie a szybkość w bardzo wąskim, dlaczego? ;)
Spróbuj ustawić np. długość 5mm i szybkość 50mm.
mlask pisze:Domyślam się, że mój wpis nie bardzo pasuje do wcześniejszych
Serio? :) Forum jest od tego żeby pomagać, takie problemu to też wskazówki dla kolejnych którzy będą mieli ten sam problem.
Awatar użytkownika
mlask
Postów w temacie: 7
Posty: 25
Rejestracja: 02 mar 2021, 23:03
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Ender 3 v2
x 1

Re: PLA MATT - nowość w ofercie DD

Post autor: mlask »

marek91 pisze:Spróbuj ustawić np. długość 5mm i szybkość 50mm.
Prędkości powyżej 30mm/s na tym ekstruderze powodują bardzo nieprzyjemny efekt dźwiękowy ;)
Niemniej jednak, unload filamentu (przy 205℃) był robiony na większej prędkości i tak jak pisałem wcześniej - materiał i tak się ciągnął. Jak normalnie wyciągam końcówkę z krótkim "czubkiem", tak w tym przypadku "czubek" był "włosem" na pół długości PTFE.

Takie trochę niefajne pierwsze doświadczenie z filamentem od DD. Wcześniej używane (z sukcesem) polskie materiały (PLA i PETG) od Spectrum, Fiberlogy, Rosa3D i jakieś chińskie no-name. Ale sporo osób w sieci zachwalało DD to kupiłem i... nie wiem co myśleć. Może po prostu miałem pecha i trafiłem na jakąś wadliwą serię (produkcja z grudnia 2020)?
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1783
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 756

Re: PLA MATT - nowość w ofercie DD

Post autor: Andrzej_W »

Nie porównuj PLA Mat do standardowego PLA. Pod ten materiał musisz przeprowadzić osobną kalibrację. Poczytaj temat od początku a zobaczysz że każdy miał inne problemy i ustawienia pod ten materiał
Awatar użytkownika
mlask
Postów w temacie: 7
Posty: 25
Rejestracja: 02 mar 2021, 23:03
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Ender 3 v2
x 1

Re: PLA MATT - nowość w ofercie DD

Post autor: mlask »

OK. Kolejne próby, jak się do nich zmuszę, przeprowadzę na temperaturach poniżej 190 stopni. W końcu pozostaje mi zakres 170-190 bez modyfikacji firmware... ;) Nie spisuję jeszcze na straty, bo szkoda mi tej drugiej szpuli.
Awatar użytkownika
marek91
Administrator
Postów w temacie: 16
Posty: 2563
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:22
Lokalizacja: Gostyń
x 1208
Kontakt:

Re: PLA MATT - nowość w ofercie DD

Post autor: marek91 »

Unload robisz z poziomu drukarki? Przecież ręcznie trwa to sekundę :)
Dla każdego materiału musisz wygenerować osobny g-code, tu nie wystarczy przestawić temperatury z poziomu drukarki.

PLA MATT tak jak już ktoś napisał, to nie jest typowy materiał jak PLA czy PET-G, on niestety wymaga trochę wprawy w druku 3d i wyczucia parametrów.
Awatar użytkownika
mlask
Postów w temacie: 7
Posty: 25
Rejestracja: 02 mar 2021, 23:03
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Ender 3 v2
x 1

Re: PLA MATT - nowość w ofercie DD

Post autor: mlask »

marek91 pisze:Unload robisz z poziomu drukarki? Przecież ręcznie trwa to sekundę
Oczywiście, że z poziomu drukarki/gcode - ciężko ręcznie wyciągnąć filament z ekstrudera typu BMG ;)
Dla każdego materiału musisz wygenerować osobny g-code, tu nie wystarczy przestawić temperatury z poziomu drukarki.
To też doskonale wiem. Może nie mam dużego doświadczenia z drukiem 3d ale takie podstawy są mi już dobrze znane.
PLA MATT tak jak już ktoś napisał, to nie jest typowy materiał jak PLA czy PET-G, on niestety wymaga trochę wprawy w druku 3d i wyczucia parametrów.
To też zdążyłem zauważyć. Ale skoro już piszesz, że "wymaga on trochę wprawy" oraz "nie jest typowy", to mam delikatną sugestię, aby zmienić kartę produktu tak, by nie wprowadzać w błąd tych mniej wprawionych i bardziej typowych. Skoro jednak karta produktu jest prawie identyczna jak karta zwykłego PLA (poza zakresami temperatur, też jak widać niekoniecznie prawidłowymi) takie przypadki jak mój mogą dalej występować i zniechęcać użytkowników do marki DD. Tak, jak konkurencja stosuje nazwę "Easy PLA", może Wy powinniście użyć "Advanced PLA"? ;)
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 2464
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 309

Re: PLA MATT - nowość w ofercie DD

Post autor: mcxmcx »

Kolego, za rok nie będziesz miał żadnych kłopotów z czymkolwiek co wsadzisz do drukarki.

A na razie to wiesz...
morf
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
Awatar użytkownika
tapy
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 209
Rejestracja: 05 wrz 2020, 18:43
x 72

Re: PLA MATT - nowość w ofercie DD

Post autor: tapy »

mlask pisze:Oczywiście, że z poziomu drukarki/gcode - ciężko ręcznie wyciągnąć filament z ekstrudera typu BMG ;)
A to o tym nie widziałem, bo odkąd mam taki ekstruder to nadal robię to ręcznie, człowiek całe życie się uczy...
Kończę pierwszy kilogram tego materiału i pewnie wygrałem los na loterii, bo doskonale mi się na nim drukuje. Rzekłbym, że PLA wróciło u mnie do łask, bo preferowałem PET :)
Awatar użytkownika
mlask
Postów w temacie: 7
Posty: 25
Rejestracja: 02 mar 2021, 23:03
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Ender 3 v2
x 1

Re: PLA MATT - nowość w ofercie DD

Post autor: mlask »

tapy pisze:A to o tym nie widziałem, bo odkąd mam taki ekstruder to nadal robię to ręcznie, człowiek całe życie się uczy...
Cóż, u mnie wygoda bierze górę nad szybkością. Wolę elegancko wysunąć materiał bez odkręcania śruby dociskowej ;)

Tak czy inaczej, wracając do PLA MATT - po kolejnych testach wychodzi nadal, że to nie jest materiał dla mnie. Zejście z temperaturą do 180 stopni nie rozwiązuje problemu, ponadto materiał jest kruchy, niespójny i słabo się to wszystko trzyma "w kupie".

Trochę szkoda, że zawiodłem się już przy pierwszym podejściu do tej marki.

Aaa, oczywiście wcześniej rzuciłem jakąś datą produkcji z czapy - zapamiętała mi się data z innego opakowania innego producenta. DD nie umieszcza takiej informacji, niestety. Nie wiem czym jest ten kod poniżej kodu kreskowego, ale nr serii to u mnie jest to 3HBQ174619. To tak dla uwiarygodnienia... ;)
Awatar użytkownika
marek91
Administrator
Postów w temacie: 16
Posty: 2563
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:22
Lokalizacja: Gostyń
x 1208
Kontakt:

Re: PLA MATT - nowość w ofercie DD

Post autor: marek91 »

mlask pisze:Może nie mam dużego doświadczenia z drukiem 3d
Może od tego zacznijmy, ile masz doświadczenia z drukiem 3d?
mlask pisze:Zejście z temperaturą do 180 stopni nie rozwiązuje problemu, ponadto materiał jest kruchy, niespójny i słabo się to wszystko trzyma "w kupie".
Ten materiał ma bardzo wąski zakres temperatur w których się dobrze drukuje. Najpierw trzeba dobrać odpowiednią temperaturę a później resztę parametrów.

Data produkcji i cała masa innych informacji jest zakodowana w numerze który podałeś.
mlask pisze:To też zdążyłem zauważyć. Ale skoro już piszesz, że "wymaga on trochę wprawy" oraz "nie jest typowy", to mam delikatną sugestię, aby zmienić kartę produktu tak, by nie wprowadzać w błąd tych mniej wprawionych i bardziej typowych. (...)
Tak, jak konkurencja stosuje nazwę "Easy PLA", może Wy powinniście użyć "Advanced PLA"?
Nie rozumiesz, ten materiał wymaga minimalnego doświadczenia z drukiem 3d. Jest w dalszym ciagu banalny w druku w porównaniu chociażby do TPU czy PA12.
mlask pisze:takie przypadki jak mój mogą dalej występować i zniechęcać użytkowników do marki DD.
Zniechęcają skutecznie od 2012 roku :twisted:
morf, Artu, 1kamil, Silvered87
ODPOWIEDZ

Wróć do „Newsy”