Przetapianie wydruków w pyle solnym

Czyli wszystko to co dzieje się po zdjęciu wydruku ze stołu...
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 54
Posty: 8975
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5878
Kontakt:

Re: Przetapianie wydruków w proszku

Post autor: dziobu »

Znalazłem już kilka sposobów na to co zrobić żeby to nie działało. Czas próbować dalej.

Otworzyłem wczorajszą formę. Cóż... widać że nie mam pyłu solnego ;)
k01.jpg
Kot leżał przodem w dół i pięknie rozlał się na chropowatej powierzchni (detale poleciały ale przyznam że wygląda fantastycznie).
A co z górą? 20% wypełnienia to sporo niczego wewnątrz...

A no tył wyszedł tak:
k02.jpg
k03.jpg
Czyli ładnie spłynął do przodu. W sumie to logiczne zachowanie materiału. Co ciekawe - zauważcie że otwór z tyłu (top nie DU*A tylko dziura na magnes) się ostał razem z najbliższą okolicą (tak jak i kawałki boków; równie cienkie jak głowa). Porobię testy bo IMHO to także powinno się rozpłynąć. Kot siedział godzinę w 250 stopniach, a potem powoli stygł (bardzo powoli; sól dobrze trzyma ciepło). No i forma się nie zapadła, choć nie mam pyłu.

Dziś wsadzę wydruki kostek bez góry; chyba jeszcze wszystkiego nie wyrzuciłem. Ale na teraz mogę powiedzieć, że:
  • to działa :D,
  • gradacja soli ma znaczenie, ALE tą sół trzeba potem poupychać we wszystkie szpary więc idealny pył też może nie być aż taki rewelacyjny jak się wydaje,
  • detal nie może być pusty; potem sprawdzę jak bardzo to musi być te 100%; zresztą to może jest i bez znaczenia - jakieś obudowy na LCD czy inne uchwyty z natury mają pełne wypełnienie,
  • ubijanie łyżeczką wystarcza,
  • mam wrażenie że sól śmierdzi plastikiem (wytapiałem ABS 3DColor, który faktycznie śmierdzi),
  • jeśli to ma być fajne i użyteczne, to to MUSI być sól; drobinki włażą w liczne zakamarki i wtapiają się w ścianki; piasku bym z tego w życiu nie wyciągnął a sól się rozpuszczał w wodzie,
  • ale co imho najważniejsze - przy dobraniu zestawu narzędzi i odpowiedniej organizacji cała operacja nie jest ani absorbująca czasowo ani przesadnie długa.
Stół wibracyjny wiele tu nie pomoże; plastiki są lekkie i trzeba by osobno je trzymać żeby zachowały pozycję "w Z". Sama sół też nie ukłąda się jak piach.

cdn.
Abys, Zepco, Olson, adziaki
Awatar użytkownika
artusiek
Postów w temacie: 5
Posty: 303
Rejestracja: 29 mar 2017, 22:51
Lokalizacja: Czadrów
Drukarka: PrusMK3s,Bambulab X1
x 54

Re: Przetapianie wydruków w proszku

Post autor: artusiek »

Kurde i czar prysł .... a tak się dobrze zapowiadało ....
Artusiek
Prusa MK3s ; Bambu X1 , Hevo ( prawie działa :thumbdown: )
Awatar użytkownika
japim
Postów w temacie: 2
Posty: 704
Rejestracja: 12 lis 2019, 14:15
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: W sumie 19...
x 205
Kontakt:

Re: Przetapianie wydruków w proszku

Post autor: japim »

Dziobu - tak sobie szybko skanowałem zdjęcia i naszła mnie myśl, że Twoje wygrzewane wydruki wyglądają jak zgniecione -nawet te 100% wypełnione.
Tak jakby zgniatała je masa soli którą są przykryte. Dlaczego nie umieścić tych detali zaraz pod powierzchnią? Tylko ładujesz je na samo dno? Przecież chcesz tylko utrzymać ich kształt. A przy roztapianiu do temperatury "płynnej" i niedostatecznym ubiciu soli dookoła tak aby była super twarda to naturalnym jest, że się plastik rozejdzie pod naciskiem gęstej i ciężkiej soli....

A tak z innej beczki - może zastosować metodę hybrydową? Coś na kształt " skorupki jajka"? która utrzyma dokładny kształt i będzie łatwo ją zdjąć?
Np posmarować detal silikonem HT, czerwonym i po zaschnięciu wsadzić do soli/piasku - wtedy już chyba wszystko jedno. Nawet jak plastik się w 100% roztopi - to zewnętrzny korzuszek utrzyma jego kształt i detale.
Pozdrawiam,
Przemek

Moje projekty 3D: https://www.thingiverse.com/Japim/designs
Aktualne projekty modelarskie: https://www.rcgroups.com/forums/member.php?u=174992
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 54
Posty: 8975
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5878
Kontakt:

Re: Przetapianie wydruków w proszku

Post autor: dziobu »

japim pisze:Dziobu - tak sobie szybko skanowałem zdjęcia i naszła mnie myśl, że Twoje wygrzewane wydruki wyglądają jak zgniecione -nawet te 100% wypełnione. Tak jakby zgniatała je masa soli którą są przykryte.
One się rozpłynęły bo w sumie nic ich nie trzymało. Pierwsze detale po prostu zasypałem solą. Dopiero teraz mam pudełko i zasypuje je CAŁE.
japim pisze:Dlaczego nie umieścić tych detali zaraz pod powierzchnią? Tylko ładujesz je na samo dno?
Ładuje je w miarę na środek żeby topiły się jakoś równomiernie.
japim pisze:plastik rozejdzie pod naciskiem gęstej i ciężkiej soli....
Sól w ostatnim teście bardzo ładnie zachowała kształt. To tylko plastik spłynął.
japim pisze:Np posmarować detal silikonem HT, czerwonym i po zaschnięciu wsadzić do soli/piasku - wtedy już chyba wszystko jedno. Nawet jak plastik się w 100% roztopi - to zewnętrzny korzuszek utrzyma jego kształt i detale.
Można. Wszystko można. Można zrobić to "klasycznie" i wymieszać piasek formierski z aminami i zrobić sobie pełnoprawną formę. Tylko po co? Sens tego rozwiązania tkwi w prostocie. Zasypuje solą, zamykam pudełko i jazda do pieca. Jak zamiast śrubek dam zatrzaski to w ogóle będzie bajka. Potem wyciągam, czekam aż wystygnie i gotowe. Tak na prawdę każdy ten test kosztuje mnie 5-10 minut; w tym sprzątanie soli i robienie zdjęć. Nic nie śmierdzi, nic nie dymi. Każda dodatkowa chemia czy czynność powoduje że to przestaje mieć zastosowanie praktyczne.
adziaki
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Przetapianie wydruków w proszku

Post autor: FlameRunner »

japim pisze:...
Dajże spokój. ;)
Stawiam, że autor wątku jeszcze dziś weźmie detal z wypełnieniem 100%, dobrze ubije sól i będzie już całkiem dobrze. :git:


PS W sumie to nie rozumiem, po co w ogóle próbował z wydrukiem z 20% wypełnienia...?
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 33
Posty: 2483
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 312

Re: Przetapianie wydruków w proszku

Post autor: mcxmcx »

Bo taki na 20% był od ręką?
dziobu
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
freitag
Postów w temacie: 1
Posty: 66
Rejestracja: 27 mar 2018, 11:29
Lokalizacja: Łazy
Drukarka: własna :-)
x 21

Re: Przetapianie wydruków w proszku

Post autor: freitag »

Witam
śledzę wątek i nasunęła mi się również myśl dla czego soli lekko nie zwilżysz wtedy bardzo ładnie zrobi się skorupa, która będzie trzymać wymiar i kształt, a po wysuszeniu powinna się rozpaść. Gdzieś w pracy powinienem mieć kwasek cytrynowy puder, surowiec ten jest bardzo higroskopijny i chłonie wilgoć... nawet z powietrza i tworzą się takie bryły jak w filmiku tego autora z youtobe.
pozdrawiam Irek
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 54
Posty: 8975
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5878
Kontakt:

Re: Przetapianie wydruków w proszku

Post autor: dziobu »

Bo to wcale nie jest takie proste ;) Z soli nie zrobisz lukru bo woda się nasyca; a tym co powstaje ciężko jest detal ładnie pokryć. Nawet jak do pudełka wleje wodę to ona sobie przecienkie i mam solankę na dnie a nie błoto w które wsadzam detal. Sprawdzałem.
Poza tym ponowna krystalizacja soli oznacza że tracimy pył/drobinki na rzecz dużych kryształków.

Ale tak to rozwiązanie które stosuję nie jest złe; detal da się ładnie wbić w sól. Tutaj problemem jest gradacja, choć to też zależy od celu jaki ma się osiągnąć.

FlameRunner pisze:PS W sumie to nie rozumiem, po co w ogóle próbował z wydrukiem z 20% wypełnienia...?
Kotki powyciągałem z kosza i dodrukowałem tylko jeden (żeby mieć powtarzalny detal do testów). To jakieś stare testy.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 13
Posty: 7570
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Przetapianie wydruków w proszku

Post autor: Berg »

Drobno zmielona sól ma właściwość taką, że zbija się sama w twarde bryły. Jak mieliłem w młynku to na dnie sama powstawała taka zbita skorupa, którą jednak dało się w palcach rozkruszyć na pył z powrotem. Być może podobnie ma magnezja, ta używana np do wspinaczki.
Na jednym zdjęciu poniżej widać, że po wygrzaniu sól jest zbita na sztywno. Nie wypada z garnuszka po odwróceniu.
Sprawdzałem inne drobne substancje, które mi się nawinęły i nie zaobserwowałem takich właściwość jak soli. Tak że to raczej musi być suchy pył solny. (mokry by długo sechł a w trakcie wygrzewania gotująca się w nim woda by musiała odparować zanim osiągnie 200'C)

Wydrukowałem z PETG kwadrat z fazowanymi krawędziami. Wydrukowany pionowo bez supportu. most słabo wyszedł ale to bez znaczenia na potrzeby testu.
Wygrzany element w rzeczywistości wygląda dużo lepiej niż na zdjęciu. W zasadzie mogę powiedzieć, że jest ładny, trochę jak z SLS.

materiał: DD PETG
temp: 210'C
czas: 20 min
wypełnienie: 100%
IMG_20200927_124403.jpg
IMG_20200927_100441.jpg
IMG_20200927_100404.jpg
IMG_20200927_100643.jpg
IMG_20200927_101951.jpg
IMG_20200927_123237.jpg
IMG_20200927_123619.jpg
IMG_20200927_123633.jpg
IMG_20200927_123656.jpg
IMG_20200927_123724.jpg
dziobu, Abys, Zepco, emartinelli, adziaki
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 13
Posty: 7570
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Przetapianie wydruków w proszku

Post autor: Berg »

Wygrzany element jest mniej kruchy, zanim się złamie to się rozciąga, wygina, zarówno wzdłuż jak i w poprzek warstw. Mniej więcej tak, jak na filmikach z yt.

PS: w sumie, to zaskoczył mnie ten element z Devil Design PETG wytrzymałością i tym jak dobrze są zespolone warstwy przy wypełnieniu 100% nawet bez wygrzewania. NA zdjęciu poniżej widać, że oba elementy nie pękały na warstwach.
IMG_20200927_130329.jpg
ODPOWIEDZ

Wróć do „Postprocessing”