Metalowe odlewy z wydruku 3D

Czyli wszystko to co dzieje się po zdjęciu wydruku ze stołu...
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Metalowe odlewy z wydruku 3D

Post autor: dragonn »

Domell pisze:Czy przypadkiem ten temat nie pogwałca kilku punktów z regulaminu?
II - Reklama na forum

T.
Jeśli autor nie założył konta tylko w celu 'reklamy' a też normalnego udziału w forum to chyba można przymknąć oko, czyż nie? Szczególnie że temat jest ciekawy a pewne efekty można uzyskać również w domowych warunkach.
Awatar użytkownika
CABAN-ODLEWNIA
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 13
Posty: 18
Rejestracja: 25 sty 2018, 11:52
Lokalizacja: Skierniewice
x 6
Kontakt:

Re: Metalowe odlewy z wydruku 3D

Post autor: CABAN-ODLEWNIA »

Domell pisze:Czy przypadkiem ten temat nie pogwałca kilku punktów z regulaminu?
II - Reklama na forumT.
Cóż jeśli Administrator uzna, że to reklama to niech usunie temat. Liczę raczej na rzeczową dyskusję, jak przygotowywać modele, aby były przystosowane do odlewania, jakieś porady, coś na zasadzie AMA (ask me anything). Przed założeniem tematu przejrzałem też inne w dziale 'Informacje branżowe' i podawanie linku do strony nie jest rzadkością.
Odlewnia żeliwa - producent ruszt do pieców, wałków i prętów żeliwnych, odlewów korpusów i części do maszyn.
http://caban-odlewnia.pl/
Awatar użytkownika
S3b
Postów w temacie: 2
Posty: 360
Rejestracja: 22 kwie 2016, 11:44
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: P3Steel 2.01/UM2 AE
x 103

Re: Metalowe odlewy z wydruku 3D

Post autor: S3b »

Super sprawa! :good: Fajnie połączenie różnych technologi fabrykacji. Finalny detal przedstawia się znakomicie.
Ultimaker 2 Clone @1.75mm Bowden :: P3Steel @3mm direct :: Mostly Printed CNC ::
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Metalowe odlewy z wydruku 3D

Post autor: dragonn »

O ile dobrze widzę na stronie to przykład jest na podstawie modelu który składa się z dwóch części. Czyli forma jest też dwuczęściowa i w ten sposób wydruk jest uwalniany z formy? Dobrze myślę?

Model jest pokrywany czymś srebrnym, tajemnica czy można wiedzieć co to jest :D?

Zastanawia mnie głównie czy da się zastosować wydruk 3d przy bardziej skomplikowanych detalach gdzie forma musi być jednoczęściowa i wydruk musiała by być 'wypalany/wytapiany' z formy. Jakieś doświadczenie w takich rzeczach?
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Metalowe odlewy z wydruku 3D

Post autor: dziobu »

Domell pisze:Czy przypadkiem ten temat nie pogwałca kilku punktów z regulaminu?
II - Reklama na forum
Imho nie narusza żadnego.

Jak ktoś wykorzystuje druk 3D komercyjnie to nie od razu znaczy że koniecznie musi spamować ;) Zwłaszcza że temat ciekawy i praktyczny.
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 6
Posty: 2004
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 877

Re: Metalowe odlewy z wydruku 3D

Post autor: Pjoter »

Sądzę że ciekawa też będzie podobna technologia ale DIY. Na reddicie jakiś czas temu natknąłem się na podobny wątek.
reddit lub imgur
Drukujemy model z PLA > wsadzamy go do gipsu > w domowym piecu aluminium wypalamy PLA (nie rozwalamy formy!) > zalewamy aluminium z puszek > rozwalamy formę
Pomysł o tyle ciekawy że nie nastąpi deformacja formy poprzez jej otwarcie aby wyjąć model pierwotny. W komentarzach na reddicie jest link do filamentu który jest właśnie woskiem traconym. Może Devil Design zrobi coś podobnego?
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
Awatar użytkownika
CABAN-ODLEWNIA
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 13
Posty: 18
Rejestracja: 25 sty 2018, 11:52
Lokalizacja: Skierniewice
x 6
Kontakt:

Re: Metalowe odlewy z wydruku 3D

Post autor: CABAN-ODLEWNIA »

oskar pisze:Dodatkowo aby post nie był odebrany jako brzydka reklama polecam wrzucać zdjęcia co ciekawszych realizacji bo fajnie popatrzeć na praktyczne zastosowania druku 3d zamiast na kolejne figurki i wazoniki.
Chyba nie mogę już edytować tematu, wiec podrzucam tutaj zdjęcia kolejnych elementów wykonanych w tej technologii (wydruk 3D modelu odlewniczego -> odlew żeliwny)
Na razie tylko te, które wiem, że mogę (większość Klientów zastrzega, aby nigdzie nie publikować ich "wzorów użytkowych") i mam zdjęcia pod ręką.

Odlew rusztu na podstawie starej, zniszczonej sztuki:
- Oryginał
Obrazek

- Wydruk
Obrazek

- Gotowy model odlewniczy
Obrazek

- Odlew żeliwny
Obrazek
Odlewnia żeliwa - producent ruszt do pieców, wałków i prętów żeliwnych, odlewów korpusów i części do maszyn.
http://caban-odlewnia.pl/
Awatar użytkownika
S3b
Postów w temacie: 2
Posty: 360
Rejestracja: 22 kwie 2016, 11:44
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: P3Steel 2.01/UM2 AE
x 103

Re: Metalowe odlewy z wydruku 3D

Post autor: S3b »

Jak duży jest to detal? Na czym drukujecie modele pod formy?
Ultimaker 2 Clone @1.75mm Bowden :: P3Steel @3mm direct :: Mostly Printed CNC ::
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Metalowe odlewy z wydruku 3D

Post autor: dziobu »

Pjoter pisze:(...)Pomysł o tyle ciekawy że nie nastąpi deformacja formy poprzez jej otwarcie aby wyjąć model pierwotny.
https://colorfabb.com/media/wysiwyg/col ... dex.html#4
Pjoter pisze:W komentarzach na reddicie jest link do filamentu który jest właśnie woskiem traconym. Może Devil Design zrobi coś podobnego?
Rónież ColorFabb (lub FormFutura) miał kiedyś u nas taki materiał. Strasznie drogi a rynek niszowy. Przy powyższym PLA zupełnie bez sensu.

Już bardziej przyziemnym tematem, ale i bardziej dostępnym, jest materiał na formy zalewane na zimno (silikony, żywice): MouldLay.
Awatar użytkownika
CABAN-ODLEWNIA
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 13
Posty: 18
Rejestracja: 25 sty 2018, 11:52
Lokalizacja: Skierniewice
x 6
Kontakt:

Re: Metalowe odlewy z wydruku 3D

Post autor: CABAN-ODLEWNIA »

dragonn pisze:O ile dobrze widzę na stronie to przykład jest na podstawie modelu który składa się z dwóch części. Czyli forma jest też dwuczęściowa i w ten sposób wydruk jest uwalniany z formy? Dobrze myślę?
Tak, to jest model odlewniczy do wykonywanie form dzielonych. Model wyjmuje się z formy po jest otwarciu.
dragonn pisze:Model jest pokrywany czymś srebrnym, tajemnica czy można wiedzieć co to jest :D?
Model jest pokryty rozdzielaczem do modeli. Marki nie jestem w stanie podać, bo pośrednik od którego go kupujemy staranie wycina nazwę i dane kontaktowe z etykiety puszki, heh.
dragonn pisze:Zastanawia mnie głównie czy da się zastosować wydruk 3d przy bardziej skomplikowanych detalach gdzie forma musi być jednoczęściowa i wydruk musiała by być 'wypalany/wytapiany' z formy. Jakieś doświadczenie w takich rzeczach?
Tak, kiedyś dla zabawy wykonaliśmy odlew metodą traconych modeli, ale w przypadku naszej odlewni nie ma to potencjału... komercyjnego. Wydruk 3D należy zalać gipsem odlewniczym, wypalić taką formę w wysokiej temperaturze, aby dokładnie wytopić/wypalić model, a następnie zalać metalem. Efekty są bardzo fajne, ale i dużo zachodu przy tym.
Odlewnia żeliwa - producent ruszt do pieców, wałków i prętów żeliwnych, odlewów korpusów i części do maszyn.
http://caban-odlewnia.pl/
ODPOWIEDZ

Wróć do „Postprocessing”