Stempel do skóry

Czyli wszystko to co dzieje się po zdjęciu wydruku ze stołu...
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1782
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 756

Stempel do skóry

Post autor: Andrzej_W »

Przeglądają youtube i kanały o tematyce hobbistycznej zaproponowało mi filmik z kowalstwem w tle :D
Na końcówce filmu jest wykonany stempel do wytłaczania wzorku z skórze w 20 minucie technologii 3d https://www.youtube.com/watch?v=AApjrvNEzc0
I pokazany sposób jego użycia który wymaga wody i mocnego ścisku.
Ciekawe jak by się zachowała po takim potraktowaniu sztuczna skóra.
Awatar użytkownika
panWiadr0
Postów w temacie: 1
Posty: 1255
Rejestracja: 25 sty 2019, 14:06
Drukarka: niesforny reprap
x 839

Re: Stempel do skóry

Post autor: panWiadr0 »

Robiłem takie stemple z PLA dla żony znajomego. Efekty w naturalnej skórze są spoko. Tylko jak chcesz mieć jakieś lepsze detale to trzeba zejść z dyszą do 0.2-0.3 lub robić na żywicówce.
marcinb3
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 12 lut 2022, 21:43

Re: Stempel do skóry

Post autor: marcinb3 »

Na wstepnie witam jestem tu nowy, ale rpzypadkiem ze skórami mam trochę do czynienia :).
Sztuczna skóra to tak naprawdę coś co kiedyś nazywano skajem. Na ogół jest to wyrób zbudowany na bazie tkaniny pokrytej specjalnie preparownymi tworzywami sztucznymi. Oznacza to, że w sztucznej skórze nie uda się uzyskać takiego efektu stempla.
Stemple na mokro wychodzą w zasadzie jedynie w skórach naturalnych roślinnie garbowanych. W skórach chromowych wymagane jest życie temeratury czyli więcej ma to wspólnego z wypalaniem niż tloczeniem.
Awatar użytkownika
Raven
Postów w temacie: 1
Posty: 240
Rejestracja: 19 cze 2020, 14:01
Drukarka: Sovol SV06
x 59

Re: Stempel do skóry

Post autor: Raven »

W sztucznych skórach takich jak PU czy skaj można też wytłoczyć wzory, ale bez użycia temperatury, będą się z czasem odkształcać. Widziałem gdzieś filmik jak przy użyciu stempli z PLA, prasy i delikatnym podgrzaniu sztucznej skóry (PU) wychodzi to całkiem przyzwoicie, ale zdecydowanie skuteczniejsze byłyby podgrzewane stemple.

Edit
nie znalazłem tego z wydrukowanymi stemplami , ale zasada byla taka jaj tutaj https://www.youtube.com/watch?v=A-Wus59 ... redStamper
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Stempel do skóry

Post autor: Berg »

Po co coś tłoczyć w sztucznej skórze, czyli w plastiku. Jak coś ma być z plastiku, to to coś się od razu drukuje.

Bardzo mi się spodobało, że gość przez połowę filmiku kuje kawałek po prostu rury, zamiast odciąć z gotowej. Jeszcze bardziej cool by było jakby zaczął od rudy żelaza a po skórę poszedł ze strzelbą do lasu.
No ale i bez tego jest zajefajnie.
morf, wiesioo, dziobu, rm-rf
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 8935
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: Stempel do skóry

Post autor: dziobu »

Jak masz gotową rzecz na której chcesz wycisnąć wzorek to nie podmienisz tego na wydruk. Na filmikach robią jakieś naszywki czy inne metki bo dobrze wychodzi na filmie, ale tak to przeważnie wyciska się wzorki na paskach, torebkach, kurtkach czy butach.
Podobnie z wypalaniem laserem :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Postprocessing”