polerka bębnowa albo wibracyjna

Czyli wszystko to co dzieje się po zdjęciu wydruku ze stołu...
AmnAmios
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 11
Posty: 11
Rejestracja: 19 lip 2020, 20:05

Re: polerka bębnowa albo wibracyjna

Post autor: AmnAmios »

Szkoda że preparat jest silnie trujący, czy jest coś dla PLA i PETG ciut bardziej bezpiecznego? Jaki efekt jest w praktyce? Warstwy nadal można 'wyczuć paznokciem'? Jak duże szczegóły giną, jeśli chcemy tak długo kąpać w rozpuszczalniku, aż warstw nie da się wyczuć paznokciem - drukuję zazwyczaj warstwą 0.1mm ale mogę zejść do 0.05.

Druga sprawa, internecie można znaleźć sprzeczne informacje, począwszy od takich, że kąpiel w oparach acetonu (dla filamentu ABS) ma trwać od 10-120s, do takich, żeby trwała kilkadziesiąt minut, a potem (podobno) model jest taki miękki, że nie można dotykać przez kilka dni, do nawet tygodnia, przez który to okres z powrotem twardnieje.

Pozdrawiam
AmnAmios
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 11
Posty: 11
Rejestracja: 19 lip 2020, 20:05

Re: polerka bębnowa albo wibracyjna

Post autor: AmnAmios »

dziobu pisze:Albo możesz też pokryć wydruk żywicą i potem ewentualnie pomalować.
Czy samo pomalowanie jakąś żywicą może wygładzić detal? Jaka to musi być żywica?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
cardjunk
Postów w temacie: 1
Posty: 227
Rejestracja: 28 lip 2018, 22:19
Lokalizacja: szczecin/wrocław
x 61

Re: polerka bębnowa albo wibracyjna

Post autor: cardjunk »

AmnAmios pisze:Szkoda że preparat jest silnie trujący, czy jest coś dla PLA i PETG ciut bardziej bezpiecznego? Jaki efekt jest w praktyce? Warstwy nadal można 'wyczuć paznokciem'? Jak duże szczegóły giną, jeśli chcemy tak długo kąpać w rozpuszczalniku, aż warstw nie da się wyczuć paznokciem - drukuję zazwyczaj warstwą 0.1mm ale mogę zejść do 0.05.

Druga sprawa, internecie można znaleźć sprzeczne informacje, począwszy od takich, że kąpiel w oparach acetonu (dla filamentu ABS) ma trwać od 10-120s, do takich, żeby trwała kilkadziesiąt minut, a potem (podobno) model jest taki miękki, że nie można dotykać przez kilka dni, do nawet tygodnia, przez który to okres z powrotem twardnieje.

Pozdrawiam
Kąpiel w acetonie to będzie kilkanascie, kilkadziesiąt sekund. Natomiast kąpiel w oparach to te kilkanaście kilkadziesiąt minut. Ja wolę trzymać go krócej, ale stosować trzy zabiegi jeden po drugim, bezpieczniej i bardziej równomierne to wychodzi. (np 3x po 20minit w oparach bez podgrzewania) aceton szybko paruje, więc model trwadnieje w te kilkanaście minut, odpowiednio od wybranej kuracji.
AmnAmios
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 11
Posty: 11
Rejestracja: 19 lip 2020, 20:05

Re: polerka bębnowa albo wibracyjna

Post autor: AmnAmios »

Co do acetonu, to nie jestem zbyt chętny aby drukować z ABS, a aceton działa właśnie tylko na ABS. Ostatnio najchętniej drukuje mi się z PETG. Rozpuszczalniki do PETG chyba są bardziej toksyczne.

Chyba wykonam polerkę bębnową i wrzucę na długo do jakiegoś delikatnego wsadu polerskiego, zobaczymy jaki będzie efekt. Jeśli moja polerka zadziała to wrzucę zdjęcia przed i po obróbce. Myślę żeby nasmarować detal szpachlą przed wrzuceniem do polerki bębnowej, ma to jednak wady. Jakbym zdecydował się potem na wygładzanie w oparach (jakiegoś rozpuszczalnika do PETG), to szpachla to uniemożliwi taki zabieg. Może optymalnie (chodzi mi o jak najmniejszą ilość ręcznej roboty) będzie włożyć do polerki bębnowej, potem do oparów, potem szpachla i znowu polerka bębnowa, na końcu malowanie żywicą?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 3223
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1594

Re: polerka bębnowa albo wibracyjna

Post autor: morf »

Co do acetonu, to nie jestem zbyt chętny aby drukować z ABS, a aceton działa właśnie tylko na ABS. Ostatnio najchętniej drukuje mi się z PETG. Rozpuszczalniki do PETG chyba są bardziej toksyczne.
Nie tylko na ABS, m.in na ASA tez
Done is better than perfect.
AmnAmios
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 11
Posty: 11
Rejestracja: 19 lip 2020, 20:05

Re: polerka bębnowa albo wibracyjna

Post autor: AmnAmios »

Dziękuję za tę informację, jednak z tego co na szybko poczytałem, filament ASA też ma duży skurcz w porównaniu do PETG, a to mnie zniechęca.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Postprocessing”