soli mielenie

Czyli wszystko to co dzieje się po zdjęciu wydruku ze stołu...
Awatar użytkownika
Olson
Postów w temacie: 1
Posty: 236
Rejestracja: 06 gru 2017, 05:20
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: OCHC CoreXY DIY
x 99

Re: soli mielenie

Post autor: Olson »

Jest tak jak mówi @FR sól zbija się sama w sobie bez temperatury, a usunąć jest łatwo bo mimo to nadal jest sypka, a to co się wtopi w model to się rozpuści w wodzie i zostanie faktura po niej na ściankach.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: soli mielenie

Post autor: dziobu »

Zepco pisze:Poprawcie mnie jeśli się mylę, bo dla mnie wygląda to tak, że sól pod wpływem temperatury twardnieje i tworzy coś w rodzaju formy. Wydruk zaś mięknie i "rozlewa się" w tej formie.
Plastik się nie rozlewa. Sól przenosi ciepło i nadtapia plastik. Podobny efekt uzyskasz dmuchając BARDZO precyzyjnie gorącym powietrzem na detal.
Zepco pisze:Przy wydrukach z wypełnieniem raczej nie zda to egzaminu, bo się pewnie wszystko zapadnie zwłaszcza w kierunku działającej grawitacji.
Zapada się. Ale można spróbować zagrzać cieplej i na krócej, tak żeby nadtopiła się tylko zewnętrzna warstwa.
Zepco pisze:Pytanie tylko na ile zmieniają się wszystkie wymiary przy bardziej skomplikowanych kształtach.
Do sprawdzenia ;) Gdzieś czytałem że wygrzewanie PLA potrafi skrócić detal nawet o 5..8%.
Zepco pisze:No i co z solą która była użyta, czy da się ją rozkruszyć ponownie i użyć czy nadaje się do zupy? ;-)
Sól się nie degraduje w tych temperaturach, tylko pewnie przejdzie do niej coś z plastiku.

Mam kotki z PLA (jakieś stare; no-name). Tak wygląda po 50 minutach w 200 stopniach:
q1.jpg
q2.jpg
q3.jpg
Potem wrzucę lepsze zdjęcia.
4 obrysy, 20% wypełnienia.
Zepco
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: soli mielenie

Post autor: dziobu »

dziobu pisze:
Zepco pisze:Poprawcie mnie jeśli się mylę, bo dla mnie wygląda to tak, że sól pod wpływem temperatury twardnieje i tworzy coś w rodzaju formy. Wydruk zaś mięknie i "rozlewa się" w tej formie.
Plastik się nie rozlewa. Sól przenosi ciepło i nadtapia plastik. Podobny efekt uzyskasz dmuchając BARDZO precyzyjnie gorącym powietrzem na detal.
I tu się myliłem.
Sól nie twardnieje - ale musi być ubita i dociśnięta. Plastik pod wpływem temperatury się odkształca i tylko tak da się zachować kształt detalu przy przetopieniu ścianek.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Postprocessing”