poszerzanie otworu

Czyli wszystko to co dzieje się po zdjęciu wydruku ze stołu...
bukszpryt
Postów w temacie: 3
Posty: 336
Rejestracja: 05 cze 2019, 21:21
x 100

poszerzanie otworu

Post autor: bukszpryt »

Mam wydrukowany z PLA element, w którym jest okrągły otwór długości ok 50mm, szerokości teoretycznie 15mm, a w rzeczywistości ok 14mm.

Czym najprościej będzie otwór poszerzyć, tak by jego ścianki pozostały proste? Może jakimś wiertłem? Jeśli tak, to jakim - do metalu, drewna, innym?

Oczywiście pozostaje możliwość poszerzenia otworu w modelu i drukowanie od nowa, ale problem się może powtarzać przy różnych wydrukach i każdy model musiałbym metodą prób i błędów drukować ileś razy.
Awatar użytkownika
Abys
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 801
Rejestracja: 09 lut 2019, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Drukarka: Ender 3 SKR1.4T,..
x 350

Re: poszerzanie otworu

Post autor: Abys »

Wiertłem do metalu, wolne obroty i najlepiej odstawić na chwilę wiercenie aby dać ostygnąć plastikowi.
Albo zastosować jakiś jeszcze wentylator dodatkowy, może wodą albo zwyczajnie odczekać.
Gdy zrobisz to zbyt szybko to zamiast ścinek materiału będziesz nawijał roztopiony plastik zalepisz wiertło i zdeformujesz otwór.
dziobu
Ender 3 SKR 1.4 Turbo / MKS Gen L V1, Bambu Lab P1P
bukszpryt
Postów w temacie: 3
Posty: 336
Rejestracja: 05 cze 2019, 21:21
x 100

Re: poszerzanie otworu

Post autor: bukszpryt »

Co do obrotów, to myślałem raczej o ręcznym użyciu wiertła, właśnie żeby nie stopić materiału.
Jednak jak widzę ceny takich szerokich wierteł, to chyba wolę jednak zmienić model i drukować od nowa
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: poszerzanie otworu

Post autor: dziobu »

Ja wiercę powoli. Przy wielu otworach czy czymś głębszym chłodzę wodą.

Ale znacznie wygodniej skalibrować slicera tak żeby otwory były dobre ;p
bukszpryt
Postów w temacie: 3
Posty: 336
Rejestracja: 05 cze 2019, 21:21
x 100

Re: poszerzanie otworu

Post autor: bukszpryt »

W tym wypadku to może być bardziej kwestia sprzętu niż slicera.

Nie mam chłodzenia wydruku - kupiłem kiedyś wiatrak i wydrukowałem dyszę, ale wpiąłem się chyba nie w to wyjście na płytce co trzeba i był problem ze sterowaniem wiatrakiem oraz przez większość czasu w ogóle nie działał. Nie miałem jeszcze weny, żeby rozkładać znowu skrzyneczkę z kontrolerem, żeby to poprawić.

Jest też drobny problem z prostopadłością osi X i Y.

Generalnie jest to jedna z najtańszych drukarek i chyba nie można się po niej spodziewać zbyt wielkiej dokładności.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Postprocessing”