Drukowany samolot za free

To miejsce na dyskusję o wydrukach wykonanych przez kogoś innego.
sp6vgx
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 17
Posty: 489
Rejestracja: 06 lut 2018, 18:38
Lokalizacja: Warszawa
x 74
Kontakt:

Re: Drukowany samolot za free

Post autor: sp6vgx »

dziobu

hmm może chcesz trochę ABS-u od spectrum na ten model ;) jak coś mogę ci szpulę wysłać ;) z moimi profilami ;) ciekawe jaki był by efekt ;)

@poharatek to wyżej taki przykład ;) jak pogrzebiesz po forum będziesz wiedział o co chodzi :)
For every complex problem, there is a solution that is simple, neat, and wrong.
Ultimaker 1 i 1/2, Szrotek, Vertex K8400, Anycubic I3 Mega
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Drukowany samolot za free

Post autor: dziobu »

sp6vgx pisze:hmm może chcesz trochę ABS-u od spectrum na ten model ;)
Miałem ABS od Spectrum. Raz i wystarczy ;)
(pewnie teraz masz dobry, ale niesmak pozostał).

I tak nie ma to znaczenia, bo:
sp6vgx pisze:z moimi profilami ;) ciekawe jaki był by efekt ;)
chyba nie mam drukarki żeby to miało szanse pasować.
sp6vgx
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 17
Posty: 489
Rejestracja: 06 lut 2018, 18:38
Lokalizacja: Warszawa
x 74
Kontakt:

Re: Drukowany samolot za free

Post autor: sp6vgx »

dziobu pisze:
sp6vgx pisze:hmm może chcesz trochę ABS-u od spectrum na ten model ;)
Miałem ABS od Spectrum. Raz i wystarczy ;)
(pewnie teraz masz dobry, ale niesmak pozostał).
Jest taki jaki był, nowy smart ABS jest inny (już normalny) - nic w temacie tamtego się nie zmieniło :) - no ale to tak odnośnie gotowych profili miało być :)
For every complex problem, there is a solution that is simple, neat, and wrong.
Ultimaker 1 i 1/2, Szrotek, Vertex K8400, Anycubic I3 Mega
Awatar użytkownika
poharatek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 147
Rejestracja: 20 paź 2018, 21:28
Lokalizacja: Okolice Krakowa
Drukarka: Creality Ender 3
x 93

Re: Drukowany samolot za free

Post autor: poharatek »

Kontynuując dyskusję, która niestety zmierza w kierunku mocno abstrakcyjnym...

Posłuchaj, @dziobu zgadzam się z Tobą co do zasady, ale dyskusja nie dotyczy rzeczy ogólnych, ale bardzo konkretnych i specyficznych modeli do wydrukowania.
Nieco mnie śmieszy i zarazem irytuje, że bez dokładnego przyjrzenia się im zakładacie, że uda się wam, opierając się jedynie na własnym doświadczeniu "od strzała ", bądź też ze znikomą ilością prób, dobrać idealne parametry wydruku. I, że wcale wam do niczego nie są potrzebne profile autora projektu (który nota bene wymyślił tę metodę drukowania modeli), bo każda drukarka jest przecież inna ;)

Jeśli macie więc chwilę czasu, to tu są dostępne pliki "testowe":https://www.thingiverse.com/thing:1810679.
W paczce znajduje się plik stl - więc można sobie model obejrzeć i dokonać własnych przemyśleń, jak i gcode, plik factory pod s3d i ini pod curę, żeby obczaić "co autor miał na myśli".
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Drukowany samolot za free

Post autor: McKee »

A mnie śmieszy Twoja wiara w "trudność" tego wydruku.
Ta dyskusja już była. Naprawdę. Ze 3 lata temu jeszcze na MRR ktoś miał problem z pocięciem tego przy pomocy Curry albo Slic3ra - niestety nie pamiętam już o który slicer chodziło. S3D dawał radę od pierwszego strzała. Nie wiem czy się coś zmieniło, ale naprawdę w tym FAQ-u nie ma nic odkrywczego (a jak masz prusę to masz gotowe pliki g-code nawet (podpowiem: zajrzyj do nich do środka)). Podniesienie temperatury o 10°C uważasz za wyczyn? To ja się zapytam czy przy rozpoczęciu każdej szpuli filamentu drukujesz wieżyczkę temperaturową? Bo z tego co piszesz wynika, że raczej nie. Więc się nie dziwię że masz problem z doborem temperatury. Nie, nie chce cię atakować, tylko takie rzeczy w pewnym momencie w krew wchodzą niemalże - bierzesz nową szpulę robisz wydruk i wiesz jakie parametry ustawić. Wiesz ile obrysów dobrać do konkretnego wydruku czy jaką szerokość ścieżki ustawić.
Właśnie: A propos szerokości ścieżki: koniecznie przeczytaj: https://richrap.blogspot.com/2015/01/sl ... ng-3d.html - już dawno tego nie wrzucałem na forum ;) - moim zdaniem każdy początkujący powinien przeczytać, zrozumieć i jeszcze raz przeczytać - bez urazy: to naprawdę bardzo wartościowy materiał - jak czytam czasem dyskusje na forum jaka szerokość ścieżki jest prawidłowa to tylko wzrusza ramionami (że komuś się do starszych postów nie chce zajrzeć tylko odkrywa koło na nowo (ten artykuł ma 4 lata a ludzie dalej twierdzą, że ścieżka ma mieć 0,4mm (sic!), a ja dobieram szerokość ścieżki do drukowanego elementu i tego co widzę na ekranie - kolejny tip: kilka prób można zrobić na sucho - zobaczyć jak się układają ścieżki, ile ich jest i jak daleko od siebie - S3D to ładnie pokazuje - trzeba się tylko nauczyć jak to zobaczyć - ja zwykle przed puszczeniem trudniejszego wydruku robię kilka symulacji parametrów, czasem wydrukuję jakiś wycinek żeby sprawdzić ustawienia, a różne części bryły drukuję czasem z różnymi parametrami (bo nawet kwestia kolejności obrysów i wypełnienia ma znaczenie))).
Czasem szkoda mi, że nie ma jednego miejsca, w którym wszystko jest spisane .... ale nie ma. Trzeba czytać, uczyć się i w pewnym momencie samo przyjdzie (taka mała rada: wpisz sobie w kalendarz z datą za 2 lata linka do tej dyskusji - prawdopodobnie nieźle uśmiejesz się ze swojej nieporadności (chyba wszyscy to przechodziliśmy)).
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
sp6vgx
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 17
Posty: 489
Rejestracja: 06 lut 2018, 18:38
Lokalizacja: Warszawa
x 74
Kontakt:

Re: Drukowany samolot za free

Post autor: sp6vgx »

Dokładnie jak pisze kolega McKee. Do tego kolego @poharatek za mało filamentu jeszcze przedrukowałeś rożnych firm, nie masz pojęcia jak PETG czy PLA od jednej firmy potrafi się różnić od wyprodukowanej przez inną. Czasami jest to przepaść i profile autora do danej drukarki i jego filamentu można sobie w buty włożyć. Wspomniałem tutaj o pewnym ABS aby ci to po części uświadomić :)

Gotowe profile jak było wspomniane możesz sobie używać na drukarkach typu Ultimaker (oryginalny) z dedykowanymi materiałami, Zortrax czyli raczej okolice 10k zł i więcej za drukarkę, taka bida gdzie to się jeszcze sprawdza to oryginalna Prusa I3 z dedykowanym filamentem.

Na drukarkach jakie ja używam czy kolegi Ender to można sobie te profile w buty wsadzić, ewentualnie opracować przez wiele prób właśnie swoje i z takich ja korzystam. Mam konkretne profile dla konkretnych drukarek jakie mam w domu i konkretnych filamentów jakie najczęściej używam - ale i to muszę czasem modyfikować pod wydruki. Przykładowo w chińczyku zmiana extrudera z oryginalnego bowdena na bezpośredni (titan + e3d v6) to była totalna zmiana ustawień wiadomo retrakcji ale i prędkości, przyśpieszeń itd. (bo zmieniła się poruszana masa na osi X) itd.

Więc jeśli autor dostarcza profil dla PLA to ja przy chęci drukowania na wspomnianym PETG od Spectrum mogę sobie w buty wsadzić bo przy tym materiale totalnie trzeba wszystko inaczej ustawić.

Zrozumie to kolega jak przedrukuje trochę filamentów różnych firm i zobaczy jak to w praktyce wygląda... Zresztą to jest problem wszystkich początkujących na tym forum gdzie niektórych trudno przekonać że nie ma czegoś takiego jak złoty przepis i profil na idealny wydruk... Zasada jest taka im ktoś to szybciej załapie tym szybciej ma większą frajdę z druku. Niestety do większości wydruków na thingiverse i to czasem trudnych nie ma profili i będzie musiał kolega sam z tym walczyć jak coś nie będzie wychodzić i raczej nikt tutaj nie da gotowca bo nikt nie jest wróżbitą Maciejem - co najwyżej dostanie kolega porady co może być przyczyną danego defektu...

Tak jeszcze z ciekawości zapytam jakich kolega filamentów używa ?
For every complex problem, there is a solution that is simple, neat, and wrong.
Ultimaker 1 i 1/2, Szrotek, Vertex K8400, Anycubic I3 Mega
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Drukowany samolot za free

Post autor: dziobu »

@sp6vgx
Nie chce się czepiać ale chyba powinienem. Wydaje mi się że troche za bardzo Cię poniosło.
Takie przynajmniej odniosłem wrażenie.


@poharatek
Będę miał okazję to puszczę to skrzydło. Nawet z czystej ciekawości, choć nie ma tu nic odkrywczego (może poza spieprzonym STLem ;p); na parametrach takich jakie ja bym dał żeby wydruk wyszedł tak jak powinien.
sp6vgx
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 17
Posty: 489
Rejestracja: 06 lut 2018, 18:38
Lokalizacja: Warszawa
x 74
Kontakt:

Re: Drukowany samolot za free

Post autor: sp6vgx »

dziobu pisze:@sp6vgx
Nie chce się czepiać ale chyba powinienem. Wydaje mi się że troche za bardzo Cię poniosło.
Nie wiem - po prostu nie wiem co napisać bo nie wiem po co mi te profile od PLA do druku z PETG :) Generalnie mogę na nich zrobić wydruk - tylko widzę już w głowie co z tego wyjdzie ;) nie wspominając o ABS o którym mówiłem jak bym chciał z niego drukować i patrząc na to z pliku ini "print_temperature = 200" retrakcja tak samo u mnie do zmiany... to "travel_speed = 150.0" znowu idealne do druku na Anet ;) "fan_speed_max = 100" to przy mojej turbinie z duża wydajnością (głośna jak cholera ale co tam) idealne do sprzątania stolika w drukarce ;) Raczej więcej niż 60% nie potrzeba dawać...

Więc dalej nie wiem po co mi ten plik ini i te magiczne profile :)
For every complex problem, there is a solution that is simple, neat, and wrong.
Ultimaker 1 i 1/2, Szrotek, Vertex K8400, Anycubic I3 Mega
sp6vgx
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 17
Posty: 489
Rejestracja: 06 lut 2018, 18:38
Lokalizacja: Warszawa
x 74
Kontakt:

Re: Drukowany samolot za free

Post autor: sp6vgx »

tak jeszcze z PDF "Plese Experiment with your extrusion multiplier...
Also HotEnd temperature is very important for strong result, please try increase temperature
to find the best value (200 up to 260 celsius)" no te 260C to idealne dla tych co nie mają full metal ;) szkoda że o tym nie wspomnieli dając taką radę... no może jak ktoś lubi opary z grzanego PTFE to będzie zadowolony...
For every complex problem, there is a solution that is simple, neat, and wrong.
Ultimaker 1 i 1/2, Szrotek, Vertex K8400, Anycubic I3 Mega
spec
Postów w temacie: 4
Posty: 343
Rejestracja: 04 paź 2016, 17:35
x 27

Re: Drukowany samolot za free

Post autor: spec »

Ciekawa dyskusja. Linki wrzuciłem bo przypadkiem na nie wpadłem. Są darmowe i jak można zobaczyć na YT latają. Wiem, że są modele płatne, które pewnie biją je na głowę. Wiem, że można robić modele z innych materiałów i kiedyś się w to bawiłem.
Wracając do drukowanego modelu. Czy ma sens? A dlaczego nie? Nawet bym powiedział, że to jest dokładnie to, co sobie wyobrażałem zanim zrobiłem pierwszą drukarkę. Wychodzi gotowy element albo kilka elementów, które składam jak klocki.
Filmiki ze składania i oblotu modelu Eclipson (tak, żeby trzymać się wątku):
https://www.youtube.com/watch?v=H68kkMAz7zk
https://www.youtube.com/watch?v=eWzxodYeVT4
ODPOWIEDZ

Wróć do „Cudze wydruki”