Drukowany samolot za free

To miejsce na dyskusję o wydrukach wykonanych przez kogoś innego.
Awatar użytkownika
Artu
Drukarz
Postów w temacie: 4
Posty: 2422
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:37
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska
Drukarka: Anycubic Delta +
x 466
Kontakt:

Re: Drukowany samolot za free

Post autor: Artu »

marek91 pisze:Tego typu zabawki nie są kompletnie bez sensu ?...
Zupełnie tak samo, jak drukowanie tryliona wazoników :mrgreen: Przydatność dokładnie taka sama :lol:
Ja oczywiście wolę inne materiały do budowy modeli latających, ale na przykład taki narciarz, to czemu nie :smile2:
Pozdrawiam, Artur

# Delta Anycubic - na sprzedaż...

# Bambu Lab A1 + AMS mini - drukuje jak szalona :mrgreen:

Moje wypociny na Thingiverse 8-)
sp6vgx
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 17
Posty: 489
Rejestracja: 06 lut 2018, 18:38
Lokalizacja: Warszawa
x 74
Kontakt:

Re: Drukowany samolot za free

Post autor: sp6vgx »

poharatek pisze: Jest dokładnie tak, jak piszesz.
Co znamienne, na te darmowe drukowanki napalają się najbardziej ci , którzy którzy chcieli by dopiero sobie polatać modelem RC.
Do nauki latania się to absolutnie nie nadaje. Lepiej kupić "piankolota", uczyć się na nim, rozwalać i odbudowywać.
Hmm a od kiedy drukowanie jest darmowe ;) Jak bym tego nie robił hobbystycznie i policzył stracony czas (licząc to jak liczę robiąc projekty komercyjne) - to moje wydruki były by cholernie drogie ;) Ceny filamentu już pomijam bo to grosze ;)

Owszem można coś kupić sobie i polatać - pytanie czy zawsze trzeba kupić. Przykładowo ja już jako tako nie bawię się w modelarstwo, kiedyś w zasadzie kupiłem sobie T-Rex 550E poskładałem i czasem jak mnie najdzie to wyganiam z niego pająki i idę sobie polatać ;)

Natomiast jak jeszcze bawiłem się w modelarstwo (lata 80-90 poprzedniego wieku) - to w zasadzie modele robiło się różnie - czy zgodnie ze sztuką trudno stwierdzić. Robiłeś z tego co zdobyłeś bo o kupnie czegokolwiek (balsa, epidian, nitrocelon itd.) można było zapomnieć. Praktycznie w składnicach harcerskich można było kupić jakieś tam listewki czy gotowe modele w stylu jaskółka (całe drewniane - potem robili częściowo z tworzywa może ktoś to jeszcze pamięta). O silnikach elektrycznych wtedy można było zapomnieć, kupno jakiegoś spalinowego to nie dość że trzeba było gdzieś załatwiać z zagranicy to do tego było sporo kasy. RC - tutaj już kosmos jeśli chodzi o dostępność aparatur i ich ceny (w składnicach można było dorwać czasem ruskiego Pilot-a)... pamiętam że za WebraProp wydałem majątek, czasem jeszcze można było gdzieś dorwać też w abstrakcyjnych cenach Supronara...

Więc nie wiem co jest nie tak w wydrukowaniu takiego cuda choć by dla zabawy (bo dla mnie druk 3D to jest zabawa i to nie tania) :) Dla czego od razu stwierdzenie że ktoś się napala na model :) Ot jak to stwierdził dobrze Artu wolę chyba to wydrukować niż kolejny wazonik czy inną bzdurę która wyląduje po czasie w worku z odpadami jakie powstają mi przy druku
aaannnd
For every complex problem, there is a solution that is simple, neat, and wrong.
Ultimaker 1 i 1/2, Szrotek, Vertex K8400, Anycubic I3 Mega
Awatar użytkownika
poharatek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 147
Rejestracja: 20 paź 2018, 21:28
Lokalizacja: Okolice Krakowa
Drukarka: Creality Ender 3
x 93

Re: Drukowany samolot za free

Post autor: poharatek »

sp6vgx pisze: Hmm a od kiedy drukowanie jest darmowe ;) Jak bym tego nie robił hobbystycznie i policzył stracony czas (licząc to jak liczę robiąc projekty komercyjne) - to moje wydruki były by cholernie drogie ;) Ceny filamentu już pomijam bo to grosze ;)
No cóż, wytłumaczę w najprostszy sposób:
Zapłaciłeś coś, żeby ściągnąć pliki do wydruku tego modelu z Thingiverse?
Jeśli nie - to jest to darmocha.

Przy czym ta "darmowość" jest mocno zwodnicza i w sumie może się okazać, że taniej by wyszło kupić ten model tu: https://www.eclipson-airplanes.com/modelt i dostać profile wydruku. Bo jak puścisz sobie te stl z Thingi na standardowych ustawieniach dla PLA - no to cóż, "coś" się tam wydrukuje, ale nie będzie się to nadawało do zbudowania modelu latającego. Tu masz trochę o ustawieniach druku, dla modeli 3DLabPrint: https://3dlabprint.com/faq/

"Parada wspomnień" z lat 80/90 wskazuje, że masz jakieś doświadczenie z latającymi modelami RC. W związku z czym sam już powinieneś potrafić ocenić, czy jakaś konstrukcja jest poprawna, czy dało by się coś zrobić lepiej, lżej, mocniej. Tego Eclipsona już znasz, natomiast stąd możesz sobie ściągnąć przykładowe części modeli z 3DLabPrint: https://www.thingiverse.com/stephencz/designs
Sam sobie porównaj, jak to jest zaprojektowane.
sp6vgx
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 17
Posty: 489
Rejestracja: 06 lut 2018, 18:38
Lokalizacja: Warszawa
x 74
Kontakt:

Re: Drukowany samolot za free

Post autor: sp6vgx »

@poharatek

Kolego dalej chyba nie rozumiesz co to jest zabawa. Owszem wszystko można zrobić lepiej. Co do tego że darmowe - to większość modeli jakie zrobiłem w życiu, a było ich naprawdę sporo w różnych klasach modelarskich były darmowe bo były budowane z planów modelarskich jakie dostałem kserowane za darmo. Co nie zmienia faktu że nadal wykonanie kosztuje - czy się opłaca to już inna bajka. Jak bym miał ochotę na gotowy zestaw (a takich nie lubię) to bym sobie i kupił jakiś za kilka tysięcy... tylko właśnie po co. Mogę sobie też w CAD zaprojektować swój model.... Mogę też zapłacić za projekt...

To jest jakaś tam ciekawostka którą sobie można sobie przetestować i tyle - tak samo sensowna jak drukowanie kolejnego wazonika, 3D Benchy itd.
po prostu zabawa... Rozwodzenie się nad opłacalnością czy sensownością takich druków jest totalnie bezsensowne. Leży mi w domu trochę silników BLCD, serwa też są więc co mi szkodzi. Rozpadnie się trudno - będzie dobra zabawa i tylko tyle... może i na koniec jak kolejny durny wydruk poleci finalnie do utylizacji. Ot jestem ciekawy jak to będzie latać i czy będzie - ot tyle... Równie dobrze w tym czasie mogę wydrukować inną bezsensowną bzdurę - która będzie kurz zbierała...


Natomiast co do profili druku to też bez sensu gotowe profile przy naszych drukarkach wiadomo czego są warte (każda drukarka inna). Każdy ma tam jakoś ogarnięte swoje drukarki i wie jak co wydrukować aby było dobrze... Nigdy nie korzystam z tego co piszą na thingiverse odnośnie profili - choć by z tego powodu że w zasadzie nie drukuję z PLA ;)

Inna sprawa to równie dobrze początkującemu można polecić symulator na komputerze jeszcze mniejsze straty przy nauce latania...
For every complex problem, there is a solution that is simple, neat, and wrong.
Ultimaker 1 i 1/2, Szrotek, Vertex K8400, Anycubic I3 Mega
Awatar użytkownika
poharatek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 147
Rejestracja: 20 paź 2018, 21:28
Lokalizacja: Okolice Krakowa
Drukarka: Creality Ender 3
x 93

Re: Drukowany samolot za free

Post autor: poharatek »

Ewidentnie posługujemy się różnymi definicjami zabawy.
No i sporo Ci się wydaje, jeżeli chodzi o drukowane modele.
Bo widzisz - ten Eclipson te będzie jakieś 70 godzin samego drukowania części (nie licząc próbnych wydruków do sprawdzenia parametrów).Nieco dłużej niż benchy, czy wazonik - nieprawdaż?
Pisząc o parametrach wydruku, no cóż - prostu nie masz pojęcia o czym piszesz.
To jest zupełnie inne drukowanie, niż standardowy druk z PLA.
Dla przykładu moje podstawowe ustawienia przy drukowaniu Lightninga: warstwa 0,25mm, temp. dyszy 235oC, chłodzenie wydruku 0%.
Jeśli Twoje "ogarnięcie drukarki", spowodowałoby, że tak byś je ustawił - to zwracam honor.
sp6vgx
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 17
Posty: 489
Rejestracja: 06 lut 2018, 18:38
Lokalizacja: Warszawa
x 74
Kontakt:

Re: Drukowany samolot za free

Post autor: sp6vgx »

poharatek pisze: To jest zupełnie inne drukowanie, niż standardowy druk z PLA.
Dla przykładu moje podstawowe ustawienia przy drukowaniu Ligtninga: warstwa 0,25mm, temp. dyszy 235oC, chłodzenie wydruku 0%.
Kolego powiem tak zostań moim mistrzem i nauczycielem druku ;) Już wspomniałem w zasadzie prawie nie drukuję z PLA i mam tego materiału niewiele - w sumie stone age które się średnio akurat na ten projekt nadaje ;) Tak jak wspomniałem co do ustawień to dla takich samych materiałów na wymienionych niżej drukarkach używam całkiem innych ustawień choć by na spory rozjazd termistorów jakie siedzą w tych drukarkach. Jednak jak już mówimy o PLA to drukuję w duże niższej temperaturze niż kolega - ale jak mówię podawanie takich danych przy składanych i tanich drukarkach jest totalnie bez sensu, co już udowodnił nie jeden temat na tym forum. Zresztą mój chińczyk (Anycubic) w oryginale zaniżał pokazywaną temperaturę o 15C... Więc do czasu gdy to poprawiałem po prostu dodawałem sobie te 15C ustawiając temperaturę druku...

Co do długości wydruku - hmmm 70 godzin co to jest :) Jakieś durne większe obudowy do elektroniki jakie drukuję to pojedyncze elementy drukują się po 24h i więcej. W sumie taniej sensowniej było by kupić gotowe z Kradex-u czy od Maczszyk-a :)

Co do zabawy to tak widocznie mamy inne podejście - dla mnie zabawa nie ma nic wspólnego z racjonalnym myśleniem. Tak się bawię w druk 3D czy elektronikę - nie patrzę czy zrobienie czegoś jest do końca sensowne i opłacalne. Zwłaszcza w elektronice gdzie zabawa w PCB wielowarstwowe, ukłądy BGA itd. w hobby wychodzi cholernie drogo i totalnie nieopłacalnie.

Sensownie podchodzę do sprawy w projektach zawodowych i komercyjnych... i w zabawie nie chcę takiego podejścia bo stał bym się zapewne okropnym smutasem... Ot lubię czasem zrobić sobie jakiś durny projekt :)
For every complex problem, there is a solution that is simple, neat, and wrong.
Ultimaker 1 i 1/2, Szrotek, Vertex K8400, Anycubic I3 Mega
Awatar użytkownika
poharatek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 147
Rejestracja: 20 paź 2018, 21:28
Lokalizacja: Okolice Krakowa
Drukarka: Creality Ender 3
x 93

Re: Drukowany samolot za free

Post autor: poharatek »

Echhh jo...
To już zaczyna być irytujące: albo ja się niejasno wyrażam, albo Ty masz problemy ze zrozumieniem...

Ostatnia próba:
Słuchaj, masz zapewne większe doświadczenie w druku 3d, ale w tej dyskusji to ja mam nad Tobą przewagę. Bo o ile Ty teoretyzujesz sobie na temat drukowanych modeli latających, to ja od ponad 2 tygodni drukuję P-38 od 3DLabPrint.
"Drukowanki" to dosyć szczególne drukowanie: elementy są cienkościenne, mają być jednocześnie lekkie i wytrzymałe. I wymaga to ustawienia specyficznych, innych niż standardowe parametrów wydruku. Dobrze, jeśli autor projektu wskazuje, jakie one mają być,
Jeśli faktycznie planujesz budowę tego modelu z Thingiverse, to naprawdę szczerze polecam lekturę tego: https://3dlabprint.com/faq/.
Zresztą na witrynie i forum 3DLabPrint znajdziesz znacznie więcej przydatnych informacji.

Co do tego, że każda drukarka jest nieco inna, i że do każdej trzeba nieco inaczej ustawić parametry wydruku - święta racja.
Ale to oznacza tyle, że trzeba poświęcić trochę czasu na próbne wydruki.
Mnie zajęły one jakieś 50 godzin, zanim dostroiłem parametry tak, że wydruki zaczęły ważyć tyle ile trza, mieć odpowiednią wytrzymałość a przy tym wyglądać jako tako. I za punkt wyjścia posłużyły mi parametry podane przez 3DLabPrint - jeśli zaczynałbym od zera, nie wiem ile by mi to zajęło...

I teraz z mojej strony to już EOT.
Miłej zabawy życzę :)
sp6vgx
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 17
Posty: 489
Rejestracja: 06 lut 2018, 18:38
Lokalizacja: Warszawa
x 74
Kontakt:

Re: Drukowany samolot za free

Post autor: sp6vgx »

@poharatek

Kolego nie teoretyzuję - wiem jakie są wymagania dla takiego modelu. Kolejna sprawa o czym jeszcze nie wspomniałem to nawet jak by podał ktoś zalecenia jak drukować - to musiałbyś użyć identycznego filamentu jak autor. Tutaj czasem przy różnych producentach, a nawet w obrębie jednego (inny kolor) trzeba stosować inne ustawienia. Dlatego ja nie znam czegoś takiego jak standardowe ustawienia. Ustawienia daję pod potrzeby określonego elementu jaki drukuję i używanego filamentu - ot tyle. Po paru latach będziesz robił tak samo i tyle bo będziesz znał swoją drukarkę i materiały jakich używasz do druku.

Natomiast obserwując forum - osoby które opierają się o jakieś magiczne ustawienia z internetu czy z forum na swojej drukarce mają tylko problemy. Tutaj trzeba poznać jak wspomniałem swoją drukarkę jak i materiały i nagle ten magiczny problem ustawień znika. Choć i tak uczymy się przez całe życie bo ciągle się pojawiają jakieś nowe materiały do druku które się poznaje od podstaw (np. filamenty z różnymi dodatkami).

Przykładowo wspomniany PLA Stone Age od Spectrum u mnie wymaga druku w sporo wyższej temperaturze niż klasyczne PLA z tej firmy, tak samo ma trochę inne właściwości obiekt po wydrukowaniu (wytrzymałość itd.). Ale to jest normalne bo na to wpływają dodatki jakie zawiera filament dające efekt tego "kamienia"...

Ja sobie model wydrukuję z któryś przeźroczystych PETG :) tylko muszę pomyśleć jakie kolorki :) może jeszcze coś z ABS - ale to wyjdzie jak sobie dokładniej popatrzę na projekt w CAD... nie wykluczone że zrobię też jakieś modyfikacje np. pod silnik jaki mam itp.
For every complex problem, there is a solution that is simple, neat, and wrong.
Ultimaker 1 i 1/2, Szrotek, Vertex K8400, Anycubic I3 Mega
Awatar użytkownika
Artu
Drukarz
Postów w temacie: 4
Posty: 2422
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:37
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska
Drukarka: Anycubic Delta +
x 466
Kontakt:

Re: Drukowany samolot za free

Post autor: Artu »

sp6vgx pisze:Ja sobie model wydrukuję z któryś przeźroczystych PETG :) tylko muszę pomyśleć jakie kolorki :)
Prawe skrzydło zielone, lewe czerwone, a kadłub różowy :mrgreen:
Pozdrawiam, Artur

# Delta Anycubic - na sprzedaż...

# Bambu Lab A1 + AMS mini - drukuje jak szalona :mrgreen:

Moje wypociny na Thingiverse 8-)
sp6vgx
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 17
Posty: 489
Rejestracja: 06 lut 2018, 18:38
Lokalizacja: Warszawa
x 74
Kontakt:

Re: Drukowany samolot za free

Post autor: sp6vgx »

Artu pisze:
sp6vgx pisze:Ja sobie model wydrukuję z któryś przeźroczystych PETG :) tylko muszę pomyśleć jakie kolorki :)
Prawe skrzydło zielone, lewe czerwone, a kadłub różowy :mrgreen:
Dlaczego nie - przypomina mi się "cinquecento united colors" - był dawno temu w jakiejś gazecie motoryzacyjnej taki projekt - każdy element karoserii w innym kolorze :) a na serio braknie mi niektórych kolorów na stanie mam TRANSPARENT RED, TRANSPARENT ORANGE, TRANSPARENT BLUE, TRANSPARENT YELLOW... sorry że z dużych liter ale robię copy/paste ze strony producenta ;)
For every complex problem, there is a solution that is simple, neat, and wrong.
Ultimaker 1 i 1/2, Szrotek, Vertex K8400, Anycubic I3 Mega
ODPOWIEDZ

Wróć do „Cudze wydruki”