Wymiana płyty głównej w CTC Bizer

PITiMAT
Postów w temacie: 16
Posty: 16
Rejestracja: 21 wrz 2022, 00:51

Wymiana płyty głównej w CTC Bizer

Post autor: PITiMAT »

Hej.
Zaczynam przygodę z drukarką (tzn. chciałbym zacząć) i po przeczytaniu forum wiem, że muszę zrobić parę poprawek w tej drukarce.
Na tą chwilę czekam na łożyska z Chin bo moje się trochę rozpadły i strasznie wszystko tłukło - przy drukowaniu czasami nawet i druk się rozjechał.

Ogólnie to mam używaną drukarkę i chciałbym ja troszkę poprawić. Rzecz która mnie najbardziej irytuje to głośność pracy, wszystko strasznie hałasuje, ale słyszałem, że można wymienić sterowniki silników i już będzie duża poprawa. Wyczytałem też na forum, że istnieje coś takiego jak klipper, marlin (próbuję to jakoś ogarnąć) no i tu teraz też przyszło mi do głowy czy da się kupić taką płytę aby ta drukarka drukowała bardziej w cywilizowany sposób? Chciałbym też mieć możliwość drukowania przez WiFi lub LAN (laptop podłączony na czas drukowania to trochę bez sensu, a i nie chciałbym się bawić w karty SD) i do tego celu mam płytę ITX z Atomem D2500/2 lub 4 GB RAM/SSD 60GB

Bardzo proszę o pomoc i wyrozumiałość bo to moje początkowe początki ;)
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 15
Posty: 3450
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 565

Re: Wymiana płyty głównej w CTC Bizer

Post autor: Kopytko »

Tu sposób na wyciszenie
viewtopic.php?f=58&t=2100
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
PITiMAT
Postów w temacie: 16
Posty: 16
Rejestracja: 21 wrz 2022, 00:51

Re: Wymiana płyty głównej w CTC Bizer

Post autor: PITiMAT »

Oczywiście widziałem Twoje posty i zmagania z tą drukarką :)
W takim razie pytanie czy warto wymieniać płytę czy zmienić tylko sterowniki TMC2208?
W zeszłym tygodniu otrzymałem nowe łożyska, ale jeszcze ich nie wymieniałem.
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 15
Posty: 3450
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 565

Re: Wymiana płyty głównej w CTC Bizer

Post autor: Kopytko »

Ja na poczatek bym zmienił tylko na tmc.
Jednak jeżeli zależy ci na nowych slicerach itp to przemyslałbym zmiane płyty.
Co nowsza 32bit to jednak nowsza , napewno bedzie lepiej niż na starszej.
Plus to ze bedzie wspołpracowac z slicerami z epoki bez kombinowania.
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
PITiMAT
Postów w temacie: 16
Posty: 16
Rejestracja: 21 wrz 2022, 00:51

Re: Wymiana płyty głównej w CTC Bizer

Post autor: PITiMAT »

No i właśnie tu mam problem... Kupić TMC i później wszytko zmienić (pewnie docelowo tak się skończy) czy jednak od razu kupić coś nowszego? Myślę, że lepiej będzie jak kupię nową płytę, ale co tu kupić aby było OK?
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 15
Posty: 3450
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 565

Re: Wymiana płyty głównej w CTC Bizer

Post autor: Kopytko »

W nowej Ci nie doradzę, co zrobić tez, musisz zdecydować.:)
TMc można wykorzystać później, do wielu innych płyt:)
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Wymiana płyty głównej w CTC Bizer

Post autor: McKee »

Pamiętaj że jeżeli zmieniasz plytę to zapewne także wyświetlacz, sterowanie przyciskami też do śmieci i trzeba pomyśleć co z czujnikami temperatury - w CTC są termopary, które nie są nattwnje obsługiwane przez nowe, proste płyty. Trzeba zainwestować w przetworniki albo zamienić (na gorsze) termistory. Wymiana samych stepsticków to dużo prostsza operacja (choć mniej przyszłościowa).

PS. Zacznij od wentylatora pod spodem drukarki
PS2. Ew. Poczytaj dlaczego drukowanie z karty daje ładniejsze wydruki (chodzi o ograniczenia transmisji USB) - serio rozważ SD i (IMHO) zapomnij o drukowaniu z PC. Choć rozważań na temat transmisji USB w CTC na forum nie było chyba (i nie wiem / nie pamiętam jak tam było USB podłączone).
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
PITiMAT
Postów w temacie: 16
Posty: 16
Rejestracja: 21 wrz 2022, 00:51

Re: Wymiana płyty głównej w CTC Bizer

Post autor: PITiMAT »

Hej,
Nie mogłem sobie poradzić z tą drukarką i trafiła do garażu na półkę, ale ostatnio bardzo by mi się przydała i chciałem ją uruchomić, ale niestety nic z tego. Proszę pomóżcie bo nie mam bladego pojęcia co ja mam z tym zrobić aby to zaczęło działać :(
Wszytko mi się rozjeżdża, nic nie można wydrukować. Paski naciągnięte (wydaje mi się, że są OK) wymieniłem też kable do silnika.
Tak wygląda przykładowy wydruk:
20240102_111101.jpg
A tak wygląda drukowanie:
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 15
Posty: 3450
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 565

Re: Wymiana płyty głównej w CTC Bizer

Post autor: Kopytko »

Sprawdz wtyczki i przewody, wygląda jak gubienie kroków, przez jakieś słabe połąłczenie silników krokowych.
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
PITiMAT
Postów w temacie: 16
Posty: 16
Rejestracja: 21 wrz 2022, 00:51

Re: Wymiana płyty głównej w CTC Bizer

Post autor: PITiMAT »

Przewody wymieniłem bo na forum wyczytałem, że to właśnie przez przewody tak się może dziać.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CTC Bizer (klon Replicatora)”