CTC i wymiana dyszy na .... TESTY :)

Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 11
Posty: 3450
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 565

CTC i wymiana dyszy na .... TESTY :)

Post autor: Kopytko »

No jak to, na Co? NA inną dyszę :) A co już myślałeś, jak to czytasz:P

A tak serio, teraz :)

Jak wiemy w naszych CTC są dysze z łącznikiem w którym jest rurka teflonowa... o ile to nie jest złe to w CTC jest dodatkowo rozwiercona, pod ten łącznik dysza i łącznik sięga, praktycznie do samego ujścia dyszy. Wiąże się to z problemami szybkiej ekstruzji i naszymi rodzimymi filamentami, która topią się ciut w wyższej temp, niż Chińskie odpowiedniki.
Jako ,ze nie jestem jakimś tam mega przeciwnikiem rurki teflonowej, a CTC drukuje i będzie drukowało tylko ABS, postanowiłem ją pozostawić ( wiadomo można kupić Szwajcarską dysze z łącznikiem za 1/10 wartości drukarki , ale ja nie chce tyle wydawać).
JAk się okazuje, problem nie leży tylko w słabych ekstruderach ale i w samej dyszy a mianowicie bloku grzejnym.

Wiele razy był poruszany temat ,ze temp bloków jest zakłamana i zawyżana i dlatego filamenty się tak ciężko ekstrudują. I ja tak myślałem dając nawet po 265 do drukowania ABS i jako tako pomagało. Ale jako ,że zaopatrzyłem się w termopare i po kalibracji wszystko wyglądało ,że bardzo dokładnie mierzy, sprawdziłem wskazania temp w CTC. Jak się okazało różnice były na poziomie 1 stopnia. Co potwierdziło ,zę problemem nie jest przekłamanie. Więc następnym strzałem były silniki, po wymianie nadal to samo. ale przypomniałem sobie o tej dyszy z łącznikiem.

Jednak po kilku testach udało mi się zorientować ,ze ta konstrukcja dla rodzimych filamentów, nie jest dobrym rozwiązaniem, strefa topnienia ma z 0,5mm i od razu otwór dyszy ... za mało. Testy pokazały ,ze jak na chwile zostawię filament bez ruchu i włączę szybką ekstruzje to przez moment jest ok ( w spoczynku nagrzewa się przez ptfe) a po chwili filament zaczyna się falować a po jakimś czasie (ok 3 cm) ekstruder klika.
Tak więc problem to zbyt mała strefa topnienia.
Przeszukując Alieexpres można natrafić na kilka takich samych dysz, ale i dysze z otworem 2mm , czyli nie rozwiercone do 3mm pod rurkę ptfe.
Badając rozmiary trafiłem na idealnie takiej samej wysokości i tej samej długości gwint ( tu kupiłem: https://pl.aliexpress.com/item/3D-print ... 98672.html koszt zawrotny bo ok 40 centów za dysze).
Najpierw chciałem zastąpić oryginalną dysze tym innym rodzajem ,skracając tylko rurkę ptfe do krawędzi łącznika, ale wpadłem na inny pomysł. Dlaczego by nie wywiercić tego otworu 3 mm ale nie do samego końca jak w oryginalnej dyszy , a tylko z 1,5-2mm i tak tez uczyniłem.
Zyskałem brak połączenia ptfe z dyszą w miejscu łączenia dyszy z łącznikiem, czyli brak wycieków:) dużych :P A zrobiłem to bo bardzo podoba mi się bezproblemowe zmienianie dysz w CTC , dzięki temu łącznikowi.
W skrócie zrobiłem to mało precyzyjnie i najpierw chciałem wywiercić otwór wkrętarką ale jak wiertło złapało za dysze to w wierciło się przez nia na wylot , zaciągnęło jak nakrętka śrubę. Drugie podejscie było z wiertarką stołową i tu sukces, ale jedną dyszę ( tą na zdjęciach poniżej) zbyt głęboko nawierciłem. Po zmarnowaniu 80 centów w doświadczeniach, udało sie wykonać pięknie 2 dysze z otworkiem na głębokość 1,8mm.
Otworki nie sa jakieś idealne i gładkie , ale tam jest rurka więc to nie przeszkadza.
Dzięki temu rurka ptfe wchodzi kawałeczek w dyszę i nie ma łączenia w miejscu połączenia dyszy i łącznika ( ale dużo połączeń :P:P:P).
Strefa topnienia wydłużyła się diametralnie i filament ABS , który wcześniej ledwo ledwo dało się o ekstrudować w 245 stopniach idzie bezproblemowo w 225 nawet.

Jako ,że to wykonałem godzinę temu to testy polegały tylko na ekstruzji ( ręcznie też czuć wielką różnice w oporze). Ale zapowiada się obiecująco. Zmniejszam prąd na silnikach ekstruderów z 118 na 50 i zobaczymy czy nadal będzie ok :) Na bieżąco będę uzupełniał informacje.
Nieco zdjęć.

Porównanie dysz, po lewej oryginalna, po prawej zamiennik z linku powyżej:
20170717_193024.jpg
Otwór w oryginale:
20170717_193007.jpg
Nowa dysza przed przeróbkami:
20170717_193039.jpg
20170717_193124.jpg
Dysza po wywierceniu otworu na odległość ok 2mm od górnej krawędzi dyszy, po to aby rurka ptfe weszła poza łącznik ( na zdjęciu ta zepsuta dysza rozwiercona zbyt głęboko , te rozwiercone ok , są już w drukarce) :
20170717_193112.jpg
i na swoim miejscu:
20170717_200118.jpg
dragonn, TDI-CAD, anraf1001, FlameRunner, pszczelaszkov, McKee, marek91, Berg, jacekpom, balgator
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
kretu
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 570
Rejestracja: 18 kwie 2017, 20:56
Lokalizacja: Szczecin
Drukarka: Bizer
x 105

Re: CTC i wymiana dyszy na .... TESTY :)

Post autor: kretu »

Otwór robiłeś 3mm czy 3,2mm jak w oryginale?
Rozwiązanie ma sens a wad nie widzę więc chyba też tak wykonam dysze bo i tak miałem zamawiać nowe.

Dla porównania na jakich ekstruderach jedziesz? oryginalne, drukowane ze sprężyną czy kupowane ze sprężyną? Bo u mnie jak wczoraj pisałem wymiana ekstrudera pomogła i PLA DD spokojnie znowu jadę na 210*C 60mm/s. ABS zaraz wrzucę tylko muszę wymyślić co by tu wydrukować. tylko zdradź jeszcze na jakich parametrach lecisz (prędkość warstwa temperatura) to zobaczę czy mój bizer da radę dorównać.

A co do szwajcarów w cenie 1/3 drukarki w przyszłym miesiącu powinienem testować chińską podróbkę bo już do mnie leci komplet części wart 1/10 tego co szwajcar za sam hotend.
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 11
Posty: 3450
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 565

Re: CTC i wymiana dyszy na .... TESTY :)

Post autor: Kopytko »

Też widziałem ,że są już podróbki, ale jak to ja chciałem znaleźć tańsze rozwiązanie dla Wszystkich , jak testy ze śrubami trapezowymi i silnikami.
Co do ekstrruderów kupiłem plastikowe ze sprężynką, ale problemem okazało się nie sam ekstruder a centrowanie otworów ekstruderów i łączników,aby było centralnie pomiędzy ten kawał aluminium a silniki trzeba dać po podkładce i wówczas wszytko ładnie jest wycentrowane, dlatego wydaje mi się ,ze oryginalne ekstrudery też nie miały by problemów.
Testy trwają ida własnie wydruki cylindrów, do sprawdzenia płynności ekstruzji.
Na razie wyszły piękne pierwsze warstwy z obu ekstruderów.
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 11
Posty: 3450
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 565

Re: CTC i wymiana dyszy na .... TESTY :)

Post autor: Kopytko »

Nie mogłem się powstrzymać i musiałem napisać :P
A jeszcze się nie skończyło.
Wydruk jak to na CTC bardzo dobry, ale jakość ścianki naprawdę wzrosła, jak wydruk się skończy wrzucę zdjecia z pionowym oświetleniem.
Wrażenia na plus:
-brak problemów z ciągłą ekstruzją
-ścianki czyszczenia dyszy są ciągłe, a ciągle myślałem ze mają być takie niepełne:P
-temperatura druku niższa o 20 stopni
-zero przeskakiwania silników ekstrudera i silniki są chłodniejsze

na minus:
- widać zwiększone wycieki z duala , ale było też tak na poprzednich i po kalibracji zmiany narzędzia udało się to dość dobrze opanować, teraz nic nie zmieniałem tak więc ponownie będzie się trzeba pobawić z długością cofania filamentu, ale biorę pod uwagę ,ze teraz nie da się tak dokładnie wyciągnąć z gorącej dyszy wszystkiego.

Tak jak dotąd więcej plusów jak minusów i to za 40 centów ( niecałe 2 zł) na ekstruder:)
20170717_212933.jpg
20170717_212928.jpg
20170717_212906.jpg
Ścianka od czyszczenia dyszy płynna jak nigdy dotąd: (wcześniej ta najbardziej prosta ścianka , była kłębkiem kulek i nitek)
20170717_212915.jpg
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 11
Posty: 3450
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 565

Re: CTC i wymiana dyszy na .... TESTY :)

Post autor: Kopytko »

kretu pisze:Otwór robiłeś 3mm czy 3,2mm jak w oryginale?
Zapomniałem odpisać :(
Wierciłem 3mm wiertłem .
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
Awatar użytkownika
pszczelaszkov
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 237
Rejestracja: 28 gru 2016, 23:59
Lokalizacja: Piła
x 42

Re: CTC i wymiana dyszy na .... TESTY :)

Post autor: pszczelaszkov »

Chyba tez wyprobuje chociaz powiem ze po rozwierceniu wyjscia z extrudera na 4mm, to przy ABS 260C/80mm/s na infill uzywam od kilku wydrukow jako standard, gdzie przedtym mialem problem z 40mm/s. Ale jednak dobrze jest zbic temp, zamiast pracowac na granicy ptfe :D Chinczyki dali mi do bizera uszkodzona dysze jakas scieta z winkla wiec nawet mi po drodze wymiana. Najchetniej to bym zrobil sobie ten patent na prawym i full metal microswissa na lewym :D
Awatar użytkownika
marek91
Administrator
Postów w temacie: 2
Posty: 2563
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:22
Lokalizacja: Gostyń
x 1208
Kontakt:

Re: CTC i wymiana dyszy na .... TESTY :)

Post autor: marek91 »

W 100% jestem na TAK dla tej modyfikacji, wymieniałem dyszę jakoś ze dwa tygodnie temu i drukarka zaraz zaczęła lepiej działać, miałem opisać to na forum a tu dziś Filip mi napisał że nie muszę się śpieszyć :D

GOOD JOB!
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: CTC i wymiana dyszy na .... TESTY :)

Post autor: FlameRunner »

Ty chyba nawet nie wierciłeś?
Awatar użytkownika
marek91
Administrator
Postów w temacie: 2
Posty: 2563
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:22
Lokalizacja: Gostyń
x 1208
Kontakt:

Re: CTC i wymiana dyszy na .... TESTY :)

Post autor: marek91 »

Nic nie wierciłem, mam szkic na drugim kompie, znajdę chwilę (hehe jasne) to wrzucę.
Co zrobiłem? Rurkę teflonową skróciłem na długość łącznika i przykręciłem najzwyklejszą dyszę za pińć zeta z allegro. Tyle. Działa.

Na PLA i ABS ekstruder przestał klikać całkowicie, na PET-G też znacznie się poprawiło. Teraz idzie na normalnych temperaturach i prędkościach, wcześniej działało to tylko z oryginalnym (chińskim) filamentem.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 7564
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2663

Re: CTC i wymiana dyszy na .... TESTY :)

Post autor: Berg »

Widzę @Kopytko w dobrej formie :D
Kopytko
ODPOWIEDZ

Wróć do „CTC Bizer (klon Replicatora)”