Start i endcode Cura

Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Start i endcode Cura

Post autor: FlameRunner »

Nie bardzo rozumiem tego pytania w tym wątku. Co się mogłoby zmienić w sprawie startowego i końcowego g-code?
Nadal startowy jest na samym początku, końcowy na samym końcu i nadal musisz wyzerować osie, napełnić głowicę itp.
Przykładowe g-code startowe i końcowe latają różne po internecie, bo każdy może napisać własny i każdy to może zrobić trochę inaczej.
Awatar użytkownika
JayJay_X_Pro
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 7
Rejestracja: 23 sty 2020, 21:39
Lokalizacja: Warszawa

Re: Start i endcode Cura

Post autor: JayJay_X_Pro »

dziobu pisze:Cura znana jest z tego że co kilka wersji coś przewracają do góry nogami. Od profili, przez wtyczki aż po GUI.
Ale jest darmowa.
A masz może jakąś złotą radę pod jakimi frazami w dzisiejszych czasach szukać tych kodów? Mam wrażenie, że Bizer to już muzealny eksponat a wszystkie posty i artykuły są przeterminowane. :think:
FlameRunner pisze:Nie bardzo rozumiem tego pytania w tym wątku. Co się mogłoby zmienić w sprawie startowego i końcowego g-code?
Nadal startowy jest na samym początku, końcowy na samym końcu i nadal musisz wyzerować osie, napełnić głowicę itp.
Przykładowe g-code startowe i końcowe latają różne po internecie, bo każdy może napisać własny i każdy to może zrobić trochę inaczej.
Sam kombinowałem żeby wyciągnąć start i end code z eksportowanych plików G-Code od MakerWere ale coś mi nie chciało zadziałać.
Pytanko, jak to się ma gdy są dwa ekstrudery? Co powinno być w ogólnym start code, a tym dla extrudera 1 czy 2? :think:
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Start i endcode Cura

Post autor: dziobu »

Dlaczego robicie z tego taki mistycyzm? Te kilka kodów robiących jakieś pierdoły to nie czarna magia znana jedynie jakiejś wymarłej rasie z Atlantydy tylko kilka linii które można napłodzić samemu w minutę.

Zastanów się co Twoja drukarka ma zrobić przed wydrukiem (home, ustawić temperatury), ewentualnie zobacz co dany program oferuje dla innych drukarek i napisz swoje. Listę gcodów znajdziesz np tu: https://marlinfw.org/docs/gcode/G000-G001.html; niezależnie od tego jaki soft masz, większość/wszystkie niezbędne będą zgodne.

Tu masz na start - mój gcode startowy dla większości drukarek:

Kod: Zaznacz cały

G28         ; wszyscy do domu
i końcowy:

Kod: Zaznacz cały

M104 S0           ; zdychaj ekstruderze
M140 S0           ; zdychaj stoliku
M84               ; zdychajcie motory
M107              ; zdychaj wietrze
Tu nie ma żadnej filozofii. Jak Ci braknie jakiegoś ruchu czy czegoś innego, to sobie dodasz.

Dokładnie tak szukam gcodów :D

edit.
JayJay_X_Pro pisze:Pytanko, jak to się ma gdy są dwa ekstrudery?
Dorzucasz zmianę aktywnego ekstrudera:

Kod: Zaznacz cały

T0                ; <- teraz sluchaj ekstruderze pierwszy
M104 S0           ; zdychaj ekstruderze
T1                ;  <- teraz sluchaj ekstruderze drugi
M104 S0           ; tez zdychaj
JayJay_X_Pro pisze:Co powinno być w ogólnym start code, a tym dla extrudera 1 czy 2? :think:
To co będzie potrzebne. Czyli w końcowym wyłączenie obu. Chyba tyle, tj ja mam tylko tyle.
JayJay_X_Pro, Abys
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Start i endcode Cura

Post autor: McKee »

dziobu pisze:Listę gcodów znajdziesz np tu: https://marlinfw.org/docs/gcode/G000-G001.html; niezależnie od tego jaki soft masz, większość/wszystkie niezbędne będą zgodne.
Nie, nie będą zgodne.
Przypominam że jest piszemy w dziale "CTC Bizer (klon Replicatora)" - a przecież ta maszyna nie obsługuje (natywnie) g-code, a już na pewno nie ma Marlina ;-) do którego linkujesz, więc raczej bym polecał ten link: https://reprap.org/wiki/G-code
CTC Bizer (oraz też np FlashForge) mają tak różne funkcje jak np. programowe ustawienia napięcia Step-Sticków czy (bardzo przecież potrzebne) odgrywanie muzyki (np. z Gwiezdnych Wojen na zakończenie wydruku :D - z drugiej strony domu słyszę, że się wydruk skończył :D).

Zerknąłem co mam u siebie (FFCP):
Start G-code:

Kod: Zaznacz cały

M73 P0 ; enable build progress
G162 X Y F3000 ; home XY maximum
G161 Z F1200 ; home Z minimum
G92 Z-5 ; set Z to -5
G1 Z0 ; move Z to 0
G161 Z F100 ; home Z slowly
M132 X Y Z A B ; recall home offsets
M135 T0 ; load right extruder offsets
G1 X120 Y75 Z0.5 F800 ; move to wait position right hand side of the table
G130 X20 Y20 Z20 A20 B20 ; lower stepper Vrefs while heating
M126 S[fan_speed_pwm]
M140 S[bed0_temperature] T0
M134 T0 ; stabilize bed temperature
M104 S[extruder0_temperature] T0
M133 T0 ; stabilize right extruder temperature
G130 X127 Y127 Z40 A127 B127 ; default stepper Vrefs
G92 A0 B0 ; zero extruders
G1 Z0.4 ; position nozzle
G1 X115 Y75 Z0.2 F1200 ; move over bed
G1 X40 Y72 E20 F1200 ; purge nozzle
;G1 X30 Y72 Z0.5 F900 ; slow wipe
;G1 X30 Y72 Z0.6 F1200 ; lift
G92 A0 B0 ; zero extruders
M73 P1 ;@body (notify GPX body has started)
End G-code:

Kod: Zaznacz cały

M73 P100 ; end build progress
G1 Z150 F1000 ; send Z axis to bottom of machine
M140 S0 T0 ; cool down HotBedPlatform
M104 S0 T0 ; cool down right extruder
M104 S0 T1 ; cool down left extruder
M127 ; stop blower fan
G162 X Y F3000 ; home XY maximum
M18 ; disable stepper
M72 P5 ; play Ta-Da song
Szczególną zwróciłbym uwagę na ten kawałek:

Kod: Zaznacz cały

G1 Z0.4 ; position nozzle
G1 X115 Y75 Z0.2 F1200 ; move over bed
G1 X40 Y72 E20 F1200 ; purge nozzle
To jest wydrukowanie lekko ukośnej linii zaczynającej się lekko za stołem i wchodzącej na stół. Rezultatem jest obcięcie "gluta". To samo staram się mieć w innych drukarkach. Nie zawsze się da bo nie w każdej drukarce głowica ma możliwość wypluć gluta poza stołem. I nie zawsze to jest kreska (w delcie trzeba łuk drukować). Naprawdę polecam coś takiego - trzeba się wysilić na początku ale potem można być leniwym, bo drukarka się sama "oporządzi" i nie trzeba być przy drukarce jak zaczyna drukować (mnie zwykle mnie nie ma).

Nie zawsze start/end G-code musi być takie długie i skomplikowane. Dla porównania G-code z innej drukarki opartej na Marlinie (bo mi po prostu wystarcza (i też wypluwa gluta obok stołu)):
Start G-code:

Kod: Zaznacz cały

M800
End G-code:

Kod: Zaznacz cały

M801
(i pomimo że to Marlin to pod "Dziobowym" linkiem nie ma odnośnika co to robi :P).

PS.: Pełna zgoda z tym:
dziobu pisze:to nie czarna magia znana jedynie jakiejś wymarłej rasie z Atlantydy
... tylko trzeba odrobinę wysiłku żeby zrozumieć (sprawdzić) co poszczególne komendy robią i jak je można wykorzystać.
dziobu, JGFTW, Abys
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Start i endcode Cura

Post autor: dziobu »

McKee pisze:Przypominam że jest piszemy w dziale "CTC Bizer (klon Replicatora)"
Dobra, zgadza się. Pomyliło mi się z jakimś podobnym wątkiem gdzie ktoś na Marlina przeszedł.

Technicznie te wszystkie urządzenia napędza gcode, a to że format pliku jest binarny to wiele nie zmienia. Zasada jest taka sama a że kody inne - cóż, trzeba poszukać. Skoro do Photona dało się odkopać szczątkową dokumentacje...to wszystko się powinno dać :)
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Start i endcode Cura

Post autor: dragonn »

dziobu pisze: Technicznie te wszystkie urządzenia napędza gcode, a to że format pliku jest binarny to wiele nie zmienia. Zasada jest taka sama a że kody inne - cóż, trzeba poszukać. Skoro do Photona dało się odkopać szczątkową dokumentacje...to wszystko się powinno dać :)
A nie jest czasem tak że te wszystkie CTC to nie tylko binarka ale już ruchu przeliczone bezpośrednio na kroki na etapie tworzenia plik a nie w drukarce?
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Start i endcode Cura

Post autor: dziobu »

Interesuje Cie w zasadzie treść pliku wejściowego do programu który automagicznie tworzy pliki do drukarki. Czy to slicer czy inny kontroler to już bez znaczenia.
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Start i endcode Cura

Post autor: McKee »

Precyzując: Technicznie to dragonn ma rację (ten konkretny sprzęt napędza binarka a nie g-code) ale efektywnie jest tak jak napisałeś: Białkowego operatora interesuje Slicer, który potrafi w GPX, lub g-code, które jest zrozumiałe dla czlowieka (a potem translator do GPX-a).

I w zasadzie (teraz to dopiero do mnie dotarło): MakerBot dzięki swojemu binarnemu wsadowi nie potrzebuje mocnego procesora na analizę i tłumaczenie g-code(?) (Fajnie to Japończycy wymyślili).
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
mobile4you
Postów w temacie: 1
Posty: 240
Rejestracja: 02 sty 2018, 10:37
Lokalizacja: Rzeszów/Zwierzyniec
Drukarka: Prusa Mini
x 42

Re: Start i endcode Cura

Post autor: mobile4you »

Awatar użytkownika
JayJay_X_Pro
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 7
Rejestracja: 23 sty 2020, 21:39
Lokalizacja: Warszawa

Re: Start i endcode Cura

Post autor: JayJay_X_Pro »

Dzięki Panowie za cenne info, pora iść kombinować :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „CTC Bizer (klon Replicatora)”