Moja CTC Bizer

kretu
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 570
Rejestracja: 18 kwie 2017, 20:56
Lokalizacja: Szczecin
Drukarka: Bizer
x 105

Re: Moja CTC Bizer

Post autor: kretu »

Bizer 2x Pro to jest dokładnie to samo co zwykły bizer tylko z pleksi. Tylko ty pewnie masz go z polskiego sklepu a w nich z tego co widziałem często sami dolutowują brakujący mosfet stąd u ciebie włącz wyłącz z poziomu gcode jest, ale nie ręcznie w trakcie wydruku. Czysty SF dodaje możliwość ręcznego on/off w trakcie druku i zmianę kilku innych parametrów wydruku. Czy to takie istotne raczej nie:D Ale po modyfikacji pszczelaszkova już zaczyna być bardzo przydatne.
Old
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 26
Posty: 39
Rejestracja: 22 sie 2017, 23:58
x 7

Re: Moja CTC Bizer

Post autor: Old »

Nie będzie aluminiowego korpusu drukarki Bizer. Przyczyna to "Kosmiczny" koszt takiej konstrukcji. Otóż jak już pisałem wykonałem dokumentację 3D na korpus drukarki MakerBot Replicator (w oparciu o link od kolegi pszczelaszkov). Bez sprawdzania zgodności otworów z CTC Bizer, wysłałem dokumentację na 6 detali korpusu (płyta górna, płyta środkowa, płyta czołowa, płyta tylna i dwa boki) do dwóch firm zajmujących się cięciem laserowym celem uzyskania oferty. W rysunkach tych założyłem jako materiał płytę ze stopu aluminium o grubości 5mm. Oferty jakie dostałem sprowadziły mnie na ziemię. Najtańsza to kwota 1098zł (598zł materiał i 500zł cięcie). Oferta na anodowanie to 280zł. Razem daje to sumę 1378zł. To jest przeszło połowa ceny mojej drukarki a co bym mógł osiągnąć za tą cenę? Pewnie trochę większą prędkość druku, na czym mi specjalnie nie zależy. Żeby choć trochę poprawić stabilność korpusu wymieniłem nakrętki mocujące korpus z sześciokątnych na kwadratowe. Uprzednio zagruntowałem gniazda tych nakrętek bardzo rzadkim klejem cjanoakrylowym, klej ten błyskawicznie wsiąkał w sklejkę, co świadczy o jakości tej sklejki. Zobaczę na ile to poprawi stabilność korpusu.
Awatar użytkownika
Artu
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 2422
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:37
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska
Drukarka: Anycubic Delta +
x 466
Kontakt:

Re: Moja CTC Bizer

Post autor: Artu »

To może rozważ wcześniejszą propozycję: CTC to Aluminum Frame Conversion :roll:
Profile aluminiowe nie są aż tak drogie, jak płyty i ich frezowanie :git:
Pozdrawiam, Artur

# Delta Anycubic - na sprzedaż...

# Bambu Lab A1 + AMS mini - drukuje jak szalona :mrgreen:

Moje wypociny na Thingiverse 8-)
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 9
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Moja CTC Bizer

Post autor: McKee »

Ale po co .... CTC przy odrobinie tuningu jest OK i bez metalowej ramy.
A po zmianie ramy na full-metal trzeba by było się z tym pod-forum pożegnać ;)
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Old
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 26
Posty: 39
Rejestracja: 22 sie 2017, 23:58
x 7

Re: Moja CTC Bizer

Post autor: Old »

@ McKee jestem takiego samego zdania. Jeżeli moje zabiegi (wymiana nakrętek na kwadratowe i zagruntowanie ich gniazd klejem cjanoakrylowym) przyniesie poprawę stabilności ramy, to będę uważał temat ramy za zamknięty. Swoją drogą jestem ciekaw jak u was są spasowane czopy do gniazd w korpusie. U mnie luz po szerokości wynosi w większości połączeń po 1mm na stronę a po wysokości po 0,2mm na stronę.
Awatar użytkownika
pszczelaszkov
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 237
Rejestracja: 28 gru 2016, 23:59
Lokalizacja: Piła
x 42

Re: Moja CTC Bizer

Post autor: pszczelaszkov »

Tez wszystko hula i hasa, aczkolwiek przesadzilem kilka razy i mi sie powciagaly te nakretki w sklejke i jakos sie zablokowaly :D
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 9
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Moja CTC Bizer

Post autor: McKee »

Old pisze:[...]jestem ciekaw jak u was są spasowane czopy do gniazd w korpusie. [...]
Ja jakoś nie zwróciłem na to uwagi.
Coś takiego m.in. sobie druknąłem do trzymania prętów: https://www.thingiverse.com/thing:1289551, ale sama rama trzyma się OK (choć muszę przyznać, że CTC jako druga drukarka częściej stoi niż drukuje :cry: - była kupiona do zabawy w modyfikacje, ale nie bardzo mam czas na jej modyfikacje).
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Old
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 26
Posty: 39
Rejestracja: 22 sie 2017, 23:58
x 7

Re: Moja CTC Bizer

Post autor: Old »

Też wydrukowałem wg tego linku komplet mocowań, jednakże w trakcie montażu do drukarki (podczas wymiany podstawy stolika montażowego na wersję Al) stwierdziłem, że oryginalne mocowania są bardziej precyzyjne i ich nie zastosowałem. Jedyną modyfikacją jaką zastosowałem w tym zakresie to dodałem pod nakrętki powiększone podkładki (ɸ3,3x8,8x0,8mm), co pozwoliło solidniej dokręcić śrubki M3. Przy braku tych podkładek mocniejsze dociągnięcie śrubek powodowało wgniatanie nakrętek w sklejkę.
Old
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 26
Posty: 39
Rejestracja: 22 sie 2017, 23:58
x 7

Re: Moja CTC Bizer

Post autor: Old »

Wreszcie udało mi się "Okiełznać" korpus mojego Bizera. Po zastosowaniu nakrętek kwadratowych i utwardzeniu ich gniazd bardzo rzadkim klejem cjanoakrylowym drukarka przepracowała przeszło 100h (na parametrach: prędkość druku 40mm/s, prędkość ruchów jałowych 50mm/s) i śrubki M3 skręcające korpus nie wymagały dokręcania. Wydrukowałem sobie kostkę testową 20x20x20 i uzyskałem takie wyniki.
KOSTKA KONTROLNA.jpg
Oś X - 20,04mm
Oś Y - 19,96mm
Oś Z - 20,05mm
Dla mnie to wystarczająca dokładność, choć ciekawi mnie czy można osiągnąć lepszą?
Filament: Corotechnology Compositum ABS EX
Temperatura głowicy 255°C (wyświetlacz, realnie ok. 240°C)
Temperatura stołu 120°C
prędkość druku 40mm/s
prędkość ruchów jałowych 50mm/s
Old
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 26
Posty: 39
Rejestracja: 22 sie 2017, 23:58
x 7

Re: Moja CTC Bizer

Post autor: Old »

Pojawił się nowy problem. Otóż przy drukowaniu bardzo małych detali zaczęło się zdarzać że pierwsza warstwa nie klei się do szyby leżącej na stole a zaczyna jeździć za dyszą (stolik wypoziomowany na zimno na 0,1mm). Okazało się że płytka stolika wykonana z blachy Al o grubości 2,6mm wybrzuszyła się wzdłuż osi X i na zimno strzałka tego wybrzuszenia wynosi 0,2mm.
Natomiast po nagrzaniu do 120°C (wg wyświetlacza) zmniejsza się praktycznie do zera (szczelinomierz 0,05mm) nie wchodzi. Więc stolik wypoziomowany na zimno na 0,1mm, na gorąco ma ok. 0,25mm (sprawdzone). Po wypoziomowaniu na gorąco na 0,1mm detale trzymają się szyby bardzo dobrze. Tu moje pytania czy ktoś miał taki problem? Czy to się będzie pogłębiać? Czy to jest powodowane wadliwym elementem grzejnym czy może wynika ze zbyt małej grubości blachy stolika. Czy ten problem występuje też w innych egzemplarzach drukarki CTC?
Załączniki
SZCZELINA.jpg
ODPOWIEDZ

Wróć do „CTC Bizer (klon Replicatora)”