CTC Bizer Pro - Tenshuchiyu

Awatar użytkownika
Tenshuchiyu
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 28
Posty: 43
Rejestracja: 28 lis 2017, 15:44

CTC Bizer Pro - Tenshuchiyu

Post autor: Tenshuchiyu »

Widząc możliwości drukarek 3D niemal każdy majsterkowicz od razu się w nich zakochuje. Problem zaczyna się jednak w momencie ograniczonego budżetu i wiedzy, kiedy pora wybrać pierwszy sprzęt.
Ja przemieliłem parę for, artykułów i filmików i dość szybko natrafiłem na tego klona. Z tego co już wiem jest to naprawdę fajny sprzęt w tym przedziale cenowym, najczęściej chwalony. Ale zapewne jak wiedzą wszyscy koledzy (i koleżanki) z forum, a nowi czytający mój temat zaraz się dowiedzą - wymaga paru poprawek.
Nie chcę zaczynać kolejnego tematu "Co mam zrobić" i czekać na gotowce bo do leni nie należę. Chciałbym jednak prosić tych, którzy przechodzili przez to przez co ja będę przechodził za parę dni o rady na temat moich pomysłów.

Jak wspomniałem na forum, grasuję od paru dni i wciągam wszystkie wiadomości ba temat CTC. Dla tego mam już jakiś zarys plabi działania. Wiem, że z uwagi na różne chińskie rączki nie każda drukarka wymaga tego samego. A co za tym idzis najpierw muszę uruchomić swoją aby dowiedzieć się co bedzie trzeba zrobić. Jednak patrząc po waszych tematach przygotowuję się już na:

1. Dokręcanie śrubek.
Temat znany każdemu. Tu większych problemów nie przewiduję. Zaraz po zakupie, trzeba na spokojnie sprawdzić każdą śrubkę i te które są luźne podokrecąc. W przypadku gdyby podczas pracy same się luzowały podpatrzyłem patent na zagruntowanie otworów klejem typu kropelka i wymianę nakrętek na kwadratowe.

2 Dysze ...
To chyba najczęściej spotykany problem. U niektórych kończy się na cykaniu ekstrudera u innych dysze zapychają się i drukarka leci "na sucho".
Najprostrzym i najszybszym rozwiązaniem jest tu chyba wymiana dyszy na taką aby była większą powierzchnia grzewcza. W dość świeżym temacie jeden z kolegów podpowiedział taką :https://hipros.pl/product-pol-1895-Dysz ... m-MK8.html i zwyczajne skręcenie wszystkiego "na styk". Z czasem zamówię z alli zestaw full metal i zobaczę która lepiej będzie się sprawować.
Czy na początek taki plan pozwoli mi na wydruki PLA i ABS w miarę dobrej jakości bez stresu że w połowie wydruku przestanie drukować ?

3. Oprogramowanie.
Tu też dość szybko zobaczyłem, że zmiana oprogramowania niesie ze sobą sporo korzyści. Dla tego planuję zmianę na ogólnie polecany Sailfish. Przyznam, że jeszcze jie wiem jak to się robi i zabiorę się za to gdt ogarnę temat. Ale może już teraz podpowiecie gdzieś szukać ?

4. Chłodzenie wydruku.
Wielu z was dokłada niemal na początku dodarkowe chłodzenie wydruku. Jednak ja kupuję nowszą wersję Bizera, w której polski dystrybutor już ją zamontował. Tak więc wydaje mi się że ten temat rozwiązuje się sam.

5. Obudowa.
Wielu z was z uwagi na utrzymanie odpowiedniej temperatury stosuje różne patenty na zamknięcie ścianek bocznych i góry. Tak jak w poprzednim punkcie, boki z pleksy będę już miał pozostanie tylk pokrywa na górę. Tym się zajmę jak tylko oswoję się z drukarką.

6. Stół.
I znowu polski dystrybutor nieco ułatwił zadanie. W nowszej wersji od razu dostępny jest szklany stolik. Myślę że na poczatek wystarczy. Z czasem widziałem przerobki z aluminiową płytą ale nie wiem do końca o co chodzi i pewnie zrozumiem sens kiedy przyjrzę się drukarce na żywo. Wtedy pomyślimy.

7. Filamenty i temperatura.
W tym temacie mam sporo obawy. Zdążyłem już doczytać, że polskie filamenty potrzebują nieco wyższych temperatur co na pewno uchroniło przed paroma pytaniami.
Jednak czy moglibyście podpowiedzieć jakie dokładnie (i gdzie) filamenty kupić ? Mam na myśli zarówno PLA jak i ABS.

8. Zębatki, łożyska napinanie taśm.
Zarówno na forach jak i na youtube temat ten jest bardzo popularny. Wstrzymam się z zakupami i planami do czasu dokładnych oględzin zakupionej drukarki, ale wydaje mi się, że będzie to nieuniknione. Jeżeli ktoś z was znajdzie chwilę by albo tu albo na priv opisać mi jak się za to zabrać będę bardzo wdzięczny.

9. Dopieszczanie.
Mam tu na myśli stopki czy poprawienie okablowania, uchwyty na rolki z filamentem. Ten temat co prawda również jest popularny ale nie budzi lęków jak pozostałe. Dla tego na spokojnie wszystko będę dodawał.

Jeżeli będziecie tak mili by podpowiedzieć coś do opisanych wyżej punktów, lub macie jakieś redy na tematy których tu nie zawarłem to serdecznie zapraszam do tematu i z góry dziękuję za pomóc.

Wysłane z mojego LG-H850 przy użyciu Tapatalka
TwoTrees Sapphire Pro
kretu
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 570
Rejestracja: 18 kwie 2017, 20:56
Lokalizacja: Szczecin
Drukarka: Bizer
x 105

Re: CTC Bizer Pro - Tenshuchiyu

Post autor: kretu »

No to lecim z tematem:D
1.Widomo co i jak tylko nie przesadź z dokręcaniem bo ta sklejka jest delikatna i łatwo ją uszkodzić

2.Ja z tym miałem wielkie boje jak możesz poczytać u mnie w worklogu i temacie o chińskim fullmetal w skrócie polecam przeróbkę kopytko w wersji marka i FR czyli całkiem bez wiercenia jestem po pierwszych testach i na razie ładnie działa. Chińskie full metal na razie sobie odpuść chyba że potrzebujesz drukować czymś bardzo ciepłolubnym bo nawet oryginał microswissa ponoć potrafi mieć problemy z PLA TPU a nylony zaczęli produkować takie że i na teflonie można drukować

3.Szukaj u tutaj na forum w postach użytkownika pszczelaszkov jego wersja moim zdaniem jest na ten moment najlepsza bo umożliwia pełne sterowanie wentylatorem z gcode z popularnych slicerów jak cura czy s3d

4.Jesteś pewny że chcesz od polskiego dystrybutora? z anglii wychodzi jednak taniej a to kwestia pleksy szybki na stole wentylatora i wlutowanego mosfetu spokojnie do ogarnięcia za znacznie mniej choć na pewno więcej roboty.

5. Wiesz co i jak jak będziesz miał problem z pękaniem ABS to polecam prowizorycznie po prostu stary ręcznik. Przykrywasz i działa :D

6. Stół będziesz miał aluminiowy tylko polski dystrybutor kładzie na niego szybkę co jest dobrym rozwiązaniem tylko polecam dokupić od razu na start dimafix albo needit (może nie są tanie ale strasznie wydajne).

7.Ja bym ci polecał kupić po rolce eko pla i abs od DD + ich PET-g (polecam rubinowy:D) są to świetne filamenty w dobrych cenach więc nie będziesz mógł zrzucać winy na filament a nie pójdziesz z torbami. Temperatury sprawdzisz sobie sam naprawdę dasz radę kilka kostek i będziesz wiedział co i jak ja drukuję PLA ok 190-200 ABS/PET-g 230

8.Tu uważaj od tego bym zaczął łożyska odciążające pracę wałków osi Y to powinien być jeden z pierwszych twoich wydruków bo jak ponapinasz paski bez tego to je wygniesz.

9.Z istotnego dopieszczania jest chyba tylko poprawienie prowadzenia okablowania do osi X bo bez tego ludzie mówią że kable się łamią i potem będziesz z trudem dochodził do problemu co się skopało. Ale to też jest do wydrukowania projekty gotowe są na thingiverse
Awatar użytkownika
Tenshuchiyu
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 28
Posty: 43
Rejestracja: 28 lis 2017, 15:44

Re: CTC Bizer Pro - Tenshuchiyu

Post autor: Tenshuchiyu »

Wielkie dzięki Kretu za odpowiedź. Już wiem chyba wszystko co potrzebne na start ;)

Dimafixa dodają "gratis" ale jak będę kupował gdzie indziej to na pewno dokupię.
Filamenty wiele osób poleca i pewnie skorzystam z rady ale... Pewnie to głupie co napisze tylko nie wiem od czeg jest skrót DD. Domyślam się, że jakaś znana wszystkim firma na tyle by nie musieć pisać nazwy. Jednak ja trafiając na forum od razu zabrałem się za dział Bizera a tu każdy używa skrótu i w końcu nie wiem o kogo chodzi.

W temacie łożysk potwierdziłeś moje założenia - dzięki. Przeszukuje fora i filmy i widzę, że opcji jest parę. Niektórzy stosują same plastiki inni wkładają w nie stalowe łożyska.
Może podpowiecie jakie rozwiazanie jest najbardziej optymalne ? Jeśli z łożyskami to jakie i gdzie dokupić ? I czy na początek wstawić tylko te na osi Y ? Od razu dodawać stalowe zębatki czy na początek same łożyska ?




Wysłane z mojego LG-H850 przy użyciu Tapatalka
TwoTrees Sapphire Pro
kretu
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 570
Rejestracja: 18 kwie 2017, 20:56
Lokalizacja: Szczecin
Drukarka: Bizer
x 105

Re: CTC Bizer Pro - Tenshuchiyu

Post autor: kretu »

DevilDesign czyli tutejszy administrator marek91.

Co do wałków osi Y chodzi mi o https://www.thingiverse.com/thing:1505901 i nie wkładaj niczego do blokowania ruchów wałka od osi Z jak niektórzy polecają bo to prędzej pogorszy wydruk niż polepszy.
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: CTC Bizer Pro - Tenshuchiyu

Post autor: McKee »

Tutaj odpisałem żeby też dla innych było i nie trzeba latać po różnych miejscach: viewtopic.php?f=58&t=1817

Odnośnie zębatek: możliwe że dostaniesz z metalowymi - ja kupiłem i były metalowe (kwestia szczęścia)
Łożyska tylko na "Y" (tam jest 1 wałek idący przez szerokość drukarki) 5x11x4 (https://www.thingiverse.com/thing:112128)

DD - DevilDesign (polski producent filamentów (dobre bo polskie :P))


PS.:
kretu pisze:nie wkładaj niczego do blokowania ruchów wałka od osi Z jak niektórzy polecają bo to prędzej pogorszy wydruk niż polepszy.
Wałków czy śruby? Wałki osi Z pełnią rolę prowadnicy więc z definicji mają być nieruchome, sztywne i prosto (równolegle) zamocowane. To jest przeróbka drastycznie polepszająca jakość wydruków (jeżeli ktoś miał to krzywo / słabo skręcone (a sklejka i jej mocowanie wytrzymała nie jest)).
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
kretu
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 570
Rejestracja: 18 kwie 2017, 20:56
Lokalizacja: Szczecin
Drukarka: Bizer
x 105

Re: CTC Bizer Pro - Tenshuchiyu

Post autor: kretu »

Masz rację. Śruby oczywiście.
Awatar użytkownika
Tenshuchiyu
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 28
Posty: 43
Rejestracja: 28 lis 2017, 15:44

Re: CTC Bizer Pro - Tenshuchiyu

Post autor: Tenshuchiyu »

No i wyjaśnione. Dzięki za dodatkowy wątek - na pewno skorzystam.

Już ogarnełem o co chodzi z tymi łożyskami. Jak już będzie drukareczka i wydrukuję co potrzeba to w razie gdybym czegoś nie wiedział dopiero będę pytał.

Coś czułem że to administrator -_-" Ale żeby się zrehabilitować obiecuję zakupić parę polecanych filamentów.

Jeszcze raz dziękuję za pomoc. Teraz będę spokojniejszy przy zakupie.

Wysłane z mojego LG-H850 przy użyciu Tapatalka
TwoTrees Sapphire Pro
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 3450
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 565

Re: CTC Bizer Pro - Tenshuchiyu

Post autor: Kopytko »

Tu na forum nie ma przykazu kupowania filamentow DD. Co wiecej wiele osob rwklamuje inne i nikt nie ma z tym problemu. Po prostu jak spróbujesz to nie pozalujesz i bedziesz wiedzial dlaczego ludzie polecaja.
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
Awatar użytkownika
Tenshuchiyu
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 28
Posty: 43
Rejestracja: 28 lis 2017, 15:44

Re: RE: Re: CTC Bizer Pro - Tenshuchiyu

Post autor: Tenshuchiyu »

kretu pisze:DevilDesign czyli tutejszy administrator marek91.

Co do wałków osi Y chodzi mi o https://www.thingiverse.com/thing:1505901 .
Może ktoś podpowiedzieć jak najłatwiej i najefektywniej odmierzyć gdzie zamontować i gdzie zrobić otwory na śruby pod ten wspornik?
Widziałem na jednym z filmików, jak ktoś odkrecił bok, wsadził wydrukowaną część i skręcił. Później ustawił obie i takim ręcznym mini wiertełkiem zrobił dziurki w tylniej oboudowie.
Generalnie też tak robiliście czy macie inny patent ?
No i gdzie je dać ? Jedni ustawiają zaraz na początku wałka inni gdzies prawie na środku ?

Wysłane z mojego LG-H850 przy użyciu Tapatalka
TwoTrees Sapphire Pro
kretu
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 570
Rejestracja: 18 kwie 2017, 20:56
Lokalizacja: Szczecin
Drukarka: Bizer
x 105

Re: CTC Bizer Pro - Tenshuchiyu

Post autor: kretu »

Ja użyłem wzornik który też jest w plikach do wydrukowania.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CTC Bizer (klon Replicatora)”