Wyciszenie CTC /FLshforge/ Replikator) :shh: :shh: :shh:( zmiana stepsticków na TMC2208

Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 10
Posty: 3450
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 565

Wyciszenie CTC /FLshforge/ Replikator) :shh: :shh: :shh:( zmiana stepsticków na TMC2208

Post autor: Kopytko »

HEj, jako ,że moja CTC działała bardzo ale to bardzo mało, a wszystko spowodowane było tym ,że hałasujące osie mnie do szału doprowadzały, postanowiłem coś z tym zrobić.
Tak więc jako ,ze płyta Mightyboard daje możliwość zmiany stepsticków to czemu nie...ale.... niestety standardowe stepsticki nie dają tej możliwości ,ze względu na to ,ze pinologia wyjść jest inna.
Ale jak się przyjrzeć , to nie jest tak strasznie, poprostu stepsticki są odbiciem lustrzanym :)
Tak wiec szybkie poszukiwanie nowych stepsticków.
Na początku był plan na TMC2100 , ale po rożnych doświadczeniach z nimi i nie całkiem cichą pracę w trybie spreadCycle , postawiłem na ostatnio ciągle sprawdzające się TMC2208.
Różnica pomiędzy stepstickami CTC a TMC2208 to sterowanie napięciem cewek silnika , w CTC jest to zorganizowane software-owo a na stepstickach TMC2208 poprzez potencjometr ( nie szukałem innych- może są ).
NAjpierw poszły na warsztat stepsticki żółte od majfrjendów ale coś nie mogłem ich rozlutować i scieżki się odklejały:/
Tak wiec napisałem w PL do sprzedawcy na allegro do użytkownika unik2 https://allegro.pl/uzytkownik/unitk2 , który jak mi się zdaje przerabia płytki a4988 wymieniając same procesory ( niepotwierdzone - to tylko moje przemyślenia) , czy dałby radę sprzedać mi samą płytkę z procesorem bez nóżek, opisałem po co mi to jest.
zamówiłem 2 gołe płytki, a otrzymałem jeszcze jedną gratis do testów na ekstruderze. Dziękuję ( nie wiem czy ma tu konto). (do hejtu to nie sponsorowany artykuł- bo powstał by też jakbym nie dostał tej jednej płytki - i nie wzbogacam się całe 34 zł na pisaniu tego).
Tak wiec opisze krótko jak to wykonać mając gołą płytkę, okazało się to dużo łatwiejsze dzięki TMC2208 :)

Na początek potrzebne nam są piny do przylutowania płytki, dokładnie 2 kawałki po 8 pinów
20180129_125726.jpg
Oraz nowa płytka z procesorem TMC2208 i radiatorkiem.
20180129_125903.jpg
do ułatwienia lutowania polecam użyć tej płytki
20180129_125756.jpg
Z jednego kawałka 8 pinowego listka wyciągamy jeden pin ( nr 4 liczac od lewej)
20180129_130102.jpg
Następnie wkładamy w płytkę w celu przylutowania tak jak na zdjęciu (pusty pin na górze 4 od lewej
20180129_130115.jpg
następnie na tak ułożone piny wkładamy płytkę , tak aby piny MS1 oraz MS2 były na górze i były to piny 2 i 3 od lewej , pin nr 4 pozostaje pusty ( jest to cyfrowe sterowanie napięciem na płycie Mightyboard, które (prawdopodobnie) nie jest kompatybilne z tym stepstickiem)
20180129_130138.jpg
Naklejamy radiator tak aby przepływ powietrza był od boku stepsticka
20180129_130156.jpg
Wkładamy do płytki w taki sposób( tył potencjometru bliżej procesora na płytce, czyli z dala od wtyczek silnika)
20180129_125004.jpg
Odwracamy wtyczki silników, nie trzeba wyciągać nawet pinów , wtyczki wchodzą bez problemu tylko je obracając :)
20180129_125008.jpg
I teraz ustawienie, ja to robiłem całkiem na wyczucie, dla osi Y mam ustawione 0,7V a dla X mam ustawione 0,63V , robione tak aby silniki były ciepłe /nie gorące oraz aby nie gubiło kroku przy prędkości 140mm/s.
Największa trudnością w tej przeróbce jest to ,że w celu regulacji prądu musimy wyłączać zasilanie, wyciągać stepstick przekręcać potencjometr i wkładać mierzyć i tak do skutku, mi zajęło to ok 5min z drukarką na boku wyłączając tylko przycisk zasilania.
Nie trzeba zmieniać ,zadnych kroków, piny MS1 i MS2 sa podciągnięte do GND wiec mamy mikrokrok 16 /256. nic więcej nie trzeba robić a tylko cieszyć się ,ze w końcu jest cicho. ( no słychać badziewne łożyska ale już nie silniki:P
UWAGA!!! Przy tej operacji na boku, zachować szczególną ostrożność!!!! Kable zasilające nie są super osłonięte, a samo gniazdo wtyczki, ma odsłonięte piny i blaszki zasilające!!!!

Cała przeróbka to 68zł, a teraz drukarka pracuje od kilki dni przedrukowując części do truggy (ABS).

Polecam naprawdę to przerobienie działa jest cisza, teraz został mi do wymiany wentylator zasilacza, bo to najgłośniejsza cześć drukarki :(
Niebawem testy na ekstruder , choć nie słychać ich i się zastanawiam czy jest sens. Czas pokaże. Dodatkowy TMC poleży jak inne na następne testy.
Rozmawiam ze sprzedawca aby zrobił kilka szt juz przygotowanych stepsticków do CTC, więc moze będzie można zamówić gotowce do CTC , FLshforge , Replikator:)
marek91, emartinelli, McKee, TDI-CAD, FlameRunner, WillingMagic
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
Awatar użytkownika
marek91
Administrator
Postów w temacie: 2
Posty: 2563
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:22
Lokalizacja: Gostyń
x 1208
Kontakt:

Re: Wyciszenie CTC /FLshforge/ Replikator :shh: :shh: :shh:( zmiana stepsticków na TMC2208

Post autor: marek91 »

Dobra robota Kopytko!

Już chciałem zamawiać ale jeśli będą gotowce to zaczekam, jestem chętny na 2 szt.
Kopytko
Awatar użytkownika
WillingMagic
Postów w temacie: 1
Posty: 312
Rejestracja: 25 kwie 2016, 22:42
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: -
x 28

Re: Wyciszenie CTC /FLshforge/ Replikator) :shh: :shh: :shh:( zmiana stepsticków na TMC2208

Post autor: WillingMagic »

A po ile te płytki? Bo jakby co w ciągu następnego tygodnia planuje zamawiać trochę pcb i w sumie mógłbym dorzucić do zamówienia.
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 10
Posty: 3450
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 565

Re: Wyciszenie CTC /FLshforge/ Replikator) :shh: :shh: :shh:( zmiana stepsticków na TMC2208

Post autor: Kopytko »

Ja jak napisałem płaciłem po 34zł za szt.
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: Wyciszenie CTC /FLshforge/ Replikator) :shh: :shh: :shh:( zmiana stepsticków na TMC2208

Post autor: Berg »

z ciekawości, bo nie mam CTC. Czyli ta drukarka ma odwrotnie piny i musiałeś zlutować stepa jakby do góry nogami ?
I użyłeś do tego płytki Watterotta? Jeśli tak, to trochę dziwnie. Bo właśnie lepiej by było użyć tego niby gorszego z chipem u góry by w CTC był od dołu :D
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 10
Posty: 3450
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 565

Re: Wyciszenie CTC /FLshforge/ Replikator) :shh: :shh: :shh:( zmiana stepsticków na TMC2208

Post autor: Kopytko »

Użyłem tego co nie miało nóżek:P To nie płytka waterlota a jakiś klon z tego co widzę, tak mi się zdaje. Zapytanie wysyłałem własnie o tą wersje czerwoną aby mieć chip własnie po drugiej stronie, ale nie było takich, możliwe ze problem jak u mnie czyli przy odlutowywaniu powstaje problem z odklejaniem ścieżek, muszę lepszego fluxa kupić. Za późno pomyślałem o nalutowaniu nowej cyny i dopiero odciąganiu :P Tu bardziej chodziło o przykład jak to zrobić aby inni tez mieli cicho :D
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: Wyciszenie CTC /FLshforge/ Replikator) :shh: :shh: :shh:( zmiana stepsticków na TMC2208

Post autor: Berg »

hmmm. to na zdjęciach wygląda na orignał Watterota. Watterot chyba zawsze sprzedaj bez przylutowanych nóżek. Przynajmniej ja do tej pory taki miałem.

a ssawaka do cyny?
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 10
Posty: 3450
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 565

Re: Wyciszenie CTC /FLshforge/ Replikator) :shh: :shh: :shh:( zmiana stepsticków na TMC2208

Post autor: Kopytko »

Miałem tylko zwykłą, plastikową , pewnie rozlutownica by poszło, poszło by te z pewnie jakbym nowej cyny nalutował. Pisałem do sprzedawcy aby dostać właśnie czerwone bez nóżek, ale takich nie miał
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: Wyciszenie CTC /FLshforge/ Replikator) :shh: :shh: :shh:( zmiana stepsticków na TMC2208

Post autor: Berg »

w/g schematu to nie musiałeś tego pinu w tych stepach wlutowywać, bo tam jest pad. Na Twoim zdjęciu wygląda jak niezalutowany.
https://github.com/watterott/SilentStep ... 08_v12.pdf

a jeśli w CTC ten pin był do sterowania prądem, to możliwe, że sprytnie dało by się do tego pada dolutować kabelek do potencjometru, ale trzeba by się nad tym zastanowić chwilkę....

:D. wiem - ale się czepiam :D

Choć pewnie bezpiecznie w HOW-TO podać by usunąć, nawet odciąć. we wcześniejszej wersji ten pin był po prosu NC (not connected)
https://github.com/watterott/SilentStep ... 08_v10.pdf
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 10
Posty: 3450
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 565

Re: Wyciszenie CTC /FLshforge/ Replikator) :shh: :shh: :shh:( zmiana stepsticków na TMC2208

Post autor: Kopytko »

część zdjęć nie lutowanych:) Część już po , te w drukarce, zdjęcia nie w drukarce robione bez lutowania, tylko w podgląd.
Zapewne dało by się coś więcej wymotać , ale to wersja bieda i działa na tą chwile:P We wszystkich stepstickach pin jest wyjęty. Uciąć czy cokolwiek bez różnicy, to po prostu miała być szybka przeróbka. jak najmniejszym kosztem pracy i nakładów finansowych.
Zdjecia kijowe bo ciemno jak w d... a tylko lampa dawała światło ( z kalkulatora, na zoomie cyfrowym:P ) może w końcu kupie ten namiot i lampy :P
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
ODPOWIEDZ

Wróć do „CTC Bizer (klon Replicatora)”