CTC Bizer - swap na GT2560 - problem z krańcówkami

Owiec
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 6
Rejestracja: 03 mar 2018, 13:46
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: CTC Bizer+GT2560
x 1

CTC Bizer - swap na GT2560 - problem z krańcówkami

Post autor: Owiec »

Hej,
na drodze różnych sytuacji życiowych stałem się posiadaczem tej pięknej maszyny. Od początku miałem z nią problemy - długo walczyłem z klikającym ekstruderem, później termopary zrobiły mi spięcie i spaliły mosfety, po przelutowaniu i wymianie termopar pochodziła jeszcze trochę. Po tym jak spaliło mi układ pod stepstickiem osi x poddałem się ostatecznie. Jakiś czas temu trafiłem cebulę na ali na płytkę GT2560 i postanowiłem przystąpić do reanimacji. Wymieniłem termopary na termistory, wentylatorki na 12v, sterowanie na lcd 2004 i stepsticki na te z dobrą orientacją (jakby ktoś potrzebował to mam to wszystko do oddania), podłączyłem wszystko ładnie, wgrałem marlina 1.1.9 i tu się zaczęły schody.
Nijak nie jestem w stanie zmusić drukarki do poprawnego poruszania osiami. W pronterface niby endstopy mają status open, ale jestem w stanie nimi poruszać tylko w jedną stronę - jak próbuję cofnąć to logi twierdzą, że trafiam w endstopa, który jest po drugiej stronie osi
W załączniku jest plik z konfiguracją.
Mam podejrzenie, że coś skopałem w konfiguracji lub podłączeniu, ale mam wrażenie próbowałem już każdej możliwej kombinacji.
Z dodatkowych informacji, które mogą być istotne:
- po włączeniu drukarki na wyświetlaczu pod temperaturą mam x: 0 y: 0 i z:0 i te zera co chwilę zmieniają się w znaki zapytania (pierwszy raz widzę marlina i nie wiem czy to normalne)
- endstopy zostawiłem oryginalne 4-pin (na płycie mam miejsce na 2-pin - więc wpinam tylko 2 skrajne przewody) - może tu coś robię źle? Z tego co widzę, to chyba tanie rzeczy są, więc może ktoś poleci, gdzie kupić już gotowe 2-pin?

Pokornie przyjmę wszelką pomoc i chłostę ;)
pozdrawiam
Damian
Załączniki
Configuration.h
(72.69 KiB) Pobrany 213 razy
Holgin
Postów w temacie: 2
Posty: 939
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Prusa A8
x 479

Re: Prośba o pomoc CTC Bizer swap na GT2560

Post autor: Holgin »

Na 95% dwa piny w złączu krańcówki to masa oraz pin wejściowy GPIO - więc musisz podłączyć tam krańcówkę w taki sposób, by po naciśnięciu zwierała te dwa piny (Normally Open, NO), a w sofcie ustawić pull-up na krańcówce. Masz multimetr?
Owiec
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 6
Rejestracja: 03 mar 2018, 13:46
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: CTC Bizer+GT2560
x 1

Re: Prośba o pomoc CTC Bizer swap na GT2560

Post autor: Owiec »

Mam multimetr - co i jak mam sprawdzić?
Holgin
Postów w temacie: 2
Posty: 939
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Prusa A8
x 479

Re: Prośba o pomoc CTC Bizer swap na GT2560

Post autor: Holgin »

Ustaw multimetr na testowanie przejścia ("pikacz" :) ) i sprawdź, które dwa kabelki z krańcówki są zwierane gdy ją naciskasz.
balgator
Owiec
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 6
Rejestracja: 03 mar 2018, 13:46
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: CTC Bizer+GT2560
x 1

Re: Prośba o pomoc CTC Bizer swap na GT2560

Post autor: Owiec »

Dzięki za podpowiedź - jednak nie można ślepo wierzyć w schematy w internecie, zamiast 2 skrajne, powinienem podłączyć skrajny prawy i drugi z prawej.
Mam jeszcze problem z silniczkami krokowymi, ale jest szansa, że też coś namieszałem z kolejnością przewodów ;/
balgator
ODPOWIEDZ

Wróć do „CTC Bizer (klon Replicatora)”