Problem z płytą główną

LuuZ
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 12
Posty: 20
Rejestracja: 25 sty 2017, 12:17

Problem z płytą główną

Post autor: LuuZ »

Witam,dawno się nie odzywałem bo wszystko działało pięknie i dobrze, ale od wczoraj mam zagwozdkę co robić, bo nie potrafię nigdzie namierzyć płyty głównej. Gdzie szukać? Może być używana.
A co się stało? Tak naprawdę nie wiem, ale spalił się przewód z termopary z lewej głowicy, na całej długości. A poza tym temperatury na wyswietlaczu w obydwóch głowicach N/A i błędy temperatury #1 i #4.
Poradźcie coś proszę bo mnóstwo projektów czeka.

pzdr.
Lukasz
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 2004
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 877

Re: Problem z płytą główną

Post autor: Pjoter »

Drukarka? Budżet? Wymagania względem nowej płyty? Termopara? Chyba mało płyt ma wsparcie dla termopar.
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
LuuZ
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 12
Posty: 20
Rejestracja: 25 sty 2017, 12:17

Re: Problem z płytą główną

Post autor: LuuZ »

Drukarka to CTC Bizzer, budżet wiadomo im taniej tym lepiej, Wymagania, sprawna.
Jakieś pomysły na przyczynę?
Czy da sie to naprawić?
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Problem z płytą główną

Post autor: McKee »

Naprawy -> zapytaj użytkownika Holgin
Sama płyta to chyba za mało -> także termopara / termopary?
Drukarkę (CTC) prawie nową w szafie mam... bo cały czas myślę żeby "w grzebanie" się pobawić (i druk na full-metal w wyższych temperaturach), ale jakoś wciąż mam ciekawsze rzeczy "na tapecie" ;-) - ew. pisz PW z ofertą (jeżeli naprawdę ci się śpieszy).
Ale ... ostatnio zobaczyłem jak elektronika "duet" działa - i raczej bym szedł w kierunku wymiany elektroniki (+ zamiana termopar na termistory (jeżeli ograniczenie do 250°C ci nie przeszkadza) - Duet3D tani nie jest, ale naprawdę fajna elektronika).

PS.: Przyczyna: Jakieś zwarcie - ten kabel od termopar to pleciona metalowa linka? Z jakimś innym przewodem musiała się zewrzeć (?) bo na samej termoparze napięcia nie ma.
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
LuuZ
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 12
Posty: 20
Rejestracja: 25 sty 2017, 12:17

Re: Problem z płytą główną

Post autor: LuuZ »

Czy orientujecie się czy jest jakiś przewodnik krok po kroku jak zmienić elektronikę na inną?
Bo kicha straszna z częsciami do niej.
Awatar użytkownika
japim
Postów w temacie: 1
Posty: 703
Rejestracja: 12 lis 2019, 14:15
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: W sumie 19...
x 205
Kontakt:

Re: Problem z płytą główną

Post autor: japim »

Krok kroku:

1. Odłączasz przewody od płyty jeden po drugim i opisujesz - silniki (X, Y, Z, E) , endstopy (X, Y, Z) , termistory głowicy i stołu, grzałki - stół, głowica, wentylatory radiatora i nadmuch, przewody z zasilacza, przewody z wyświetlacza
2. wymontowujesz płytę
3. wkładasz nową płytę
4. Podłączasz odłączone elementy do nowej płyty zgodnie ze schematem elektrycznym dla wybranej elektroniki (Duet, SKR, Ramps :rotfl: ).
5. Jeżeli nie pasują wtyczki to przerabiasz (ucinasz, lutujesz) aby pasowały
- w silnikach układ połączeń uzwojenia musi odpowiadać nowym sterownikom - na 99% jest po staremu ale tego nie można bagatelizować - do identyfikacji miernikiem elektrycznym
- termistory i grzałki nie mają znaczenia gdzie +/-
- wentylatory mają znaczenie +/- - jak podłączysz w drugą stronę to wentylator pewnie nie ruszy.
- wyświetlacz -albo kombinujesz jak podłączyć stary do nowej płyty (jak kupisz identyczną płytę to nic nie musisz robić), albo kupujesz płytę z nowym wyświetlaczem.
- zasilanie z zasilacza - no - tu jak podłączysz w drugą stronę to licz się z koniecznością zakupu kolejnej płyty :rotfl:

No i na koniec firmware... Ale to już zależy jaką płytę kupisz.
dragonn
Pozdrawiam,
Przemek

Moje projekty 3D: https://www.thingiverse.com/Japim/designs
Aktualne projekty modelarskie: https://www.rcgroups.com/forums/member.php?u=174992
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Problem z płytą główną

Post autor: McKee »

Do tego powyżej dorzucę 2 uwagi:
- musisz dokupić 2 termistory (bo prawie żadna elektronika nie obsługuje termopar, które masz w tej chwili)
- elektronika powinna mieć obsługę 2 ekstruderów (jeżeli chcesz zachować funkcjonalność druku 2 filamentami)

Oczywiście trochę grzebania w ustawieniach firmware będzie i w kalibracji, ale to do ogarnięcia.
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
etet100
Postów w temacie: 1
Posty: 239
Rejestracja: 15 gru 2017, 15:15
x 34

Re: Problem z płytą główną

Post autor: etet100 »

Można użyć MAX6675 w postaci najtańszych modułów. Jeśli mamy dostępne SPI.
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Problem z płytą główną

Post autor: dragonn »

Do Duet jest dostępna gotowa dedykowana kanapka z wyjściem na dwie termopary i oczywiście gotowe wsparcie w sofcie
LuuZ
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 12
Posty: 20
Rejestracja: 25 sty 2017, 12:17

Re: Problem z płytą główną

Post autor: LuuZ »

OK, kupiłem MKS Robin nano z wyswietlaczem, stepsticki, wtyczki i termistory, Dzisiaj robie ekstrudery i ciągne kable na spód drukarki.
Podobno w tej elektronice wszystko oprócz prądów na silnikach ustawia się z wyswietlacza, nie zakładam problemów, ale chciałbym Was prosić o info i wskazówki.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CTC Bizer (klon Replicatora)”