Stepstick do ctc

LuuZ
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 20
Rejestracja: 25 sty 2017, 12:17

Stepstick do ctc

Post autor: LuuZ »

Witam, mam problem ze stepstick'iem extrudera, oryginalny upaliłem wypinając wtyczke podczas pracy. Kupiłem więc tutajnowy
https://stepstick.pl/?53,pl_4-x-stepsti ... -radiatory
Na zamówienie z nóżkami polutowanymi po drugiej stronie płytki. Potencjometrem kręciłem na czuja co 0,5 ohma tak żeby nie klikało i nie piszczało. Ale problem jest taki ze podaje mi za dużo filamentu. Są zacieki i podpory zlewają się z modelem. Używam slicera FlashPrint i tam niby jest korekcja więc zmniejszyłem do 80% ale nie widzę poprawy. Niżej tych 80 się nie da. Jest też korekcja napięcia, ale też nic nie pomaga. Na stepsticku z lewego extrudera drukuje jak dawniej. Na zdjęciu wydruki z tego samego pliku na stepstick'u z lewego extrudera po lewej i ten przerwany na nowym po prawej.
DSC01693.jpg
DSC01692.jpg
Niebieski to stary upalony, zielony to nowy. Obydwa mają ten sam sterownik 4988

Dlaczego te nowe stepsticki nie działają?

Poradzcie proszę co mogę jeszcze zrobić.
Awatar użytkownika
Domell
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 1141
Rejestracja: 19 kwie 2016, 12:28
Lokalizacja: Katowice
Drukarka: Mendel 90 / i3 / X3D
x 174

Re: Stepstick do ctc

Post autor: Domell »

Hmm może się mylę al czy potencjometr nie powinien być z góry a nie od strony nóżek? Sam lutowałeś? Dobrą stroną go "wsadzasz"? :D
Drukarki :
T.E.S.O.L // Gotowa do działania !
drakan9
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 184
Rejestracja: 11 sty 2017, 11:50
x 8

Re: Stepstick do ctc

Post autor: drakan9 »

Ten właśnie głupi myk że w ctc są do góry nogami :D
LuuZ
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 20
Rejestracja: 25 sty 2017, 12:17

Re: Stepstick do ctc

Post autor: LuuZ »

No właśnie w płycie głównej ctc Bizer są tak te nóżki porobione że inaczej się nie da, dlatego regulacja potencjometru jest na czuja. Nie ja lutowałem, tylko Gość co je sprzedaje, zadzwoniłem i nie było problemu żeby polutować tak jak potrzebuję. No generalnie one działają, ale tak jak na zdjęciu, za dużo podają filamentu. Kupiłem 4 szt, wszystkich nie sprawdzałem,ale na dwóch robiłem testy i działają jednakowo.
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 3452
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 566

Re: Stepstick do ctc

Post autor: Kopytko »

Regulacja nie ma nic do podawania filamentu. Jedynie gdy prad bedzie za maly to ekstruder bedzie przeskakiwac. Lub zbyt duzy to silnik sie przegrzeje i tez zacznie przeskakiwac. Co do odwrocenia stepsticka a4988 to teraz jest prawidlowo czyli pad odprowadzajacy cieplo od strony radiatora. Tak powinno byc wszedzie ale zycie jest inne:) co do regulacji to powinienes to zrobic przez oprogramowanie makerbota logujac sie do drukarki i zmieniajac ilosc krokow. Ale w tym przypadku szukalbym gdzie indziej. Oryginalny stepstick tez ma mikrokrok 16 max wiec to zapewne wina ustawien zworek (choc w ctc ich fizycznie nie ma- trzeba sie bawic w podciaganie napiecia do cfg. ) dodatkowo z tego co pamietam nalezy odlutowac pin regulacyjny poniewaz plyta ctc ustawia napiecia na stepstickach automatycznie przez jeden z pinow stepsticka. Ale tu musisz poszukac. Nie pamietam ktory to. PS. Wsadz te nowe stepsticki np na os x i sprawdz czy jest ok. A te oryginalne wrzuc na ekstruder.
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
LuuZ
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 20
Rejestracja: 25 sty 2017, 12:17

Re: Stepstick do ctc

Post autor: LuuZ »

Czego dokładnie mam szukać w sieci? W co mam się wczytać dokładniej, w płytę czy w stepstick'a?
Czy ten rysunek przypomni Ci który to może być pin? To ze strony producenta, przykładowe podłączenie.
instrukcja-stepstick.png
Nie jestem elektronikiem więc proszę o dużo cierpliwości =)
Awatar użytkownika
pszczelaszkov
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 237
Rejestracja: 28 gru 2016, 23:59
Lokalizacja: Piła
x 42

Re: Stepstick do ctc

Post autor: pszczelaszkov »

Nie dzialaja bo obydwa niemaja zworek i polegaja na ustawieniu microstepu przez plyte glowna. Z tym ze tak jak pisze Kopytko musisz wywalic sterowanie zasilaniem przez plyte glowna. Na twoim sticku masz ms1..2..3 na stepsticku CTC jest ms1..2..VREF Robi ci sie 1/8 microstepu i masz 2x szybsze podawanie. Na szybko mozesz wywalic ta 1 nozke i zmostkowac to z ms1 lub ms2.
Kopytko, LuuZ
balgator
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 131
Rejestracja: 22 kwie 2016, 10:24
x 24

Re: Stepstick do ctc

Post autor: balgator »

A nie można w startowych gcodach zmienić wartość microstepu przez komendę M350 i olać przelutowywanie?

M350: Set microstepping mode
Support FiveD Teacup Sprinter Marlin Repetier Smoothie RepRapFirmware Machinekit MakerBot grbl Redeem MK4duo
No No No Yes Yes No Yes No ??? ??? Yes Yes
Sets microstepping mode.
Warning: Steps per unit remains unchanged; except that in RepRapFirmware the steps/mm will be adjusted automatically.
Usage
M350 Snn Xnn Ynn Znn Enn Bnn
Parameters
Not all parameters need to be used, but at least one should be used. As with other commands, RepRapFirmware reports the current settings if no parameters are used.
Snn Set stepping mode for all drivers (not supported by RepRapFirmware)
Xnn Set stepping mode for the X axis
Ynn Set stepping mode for the Y axis
Znn Set stepping mode for the Z axis
Enn Set stepping mode for Extruder 0 (for RepRapFirmware use Enn:nn:nn etc. for multiple extruders)
Bnn Set stepping mode for Extruder 1 (not supported by RepRapFirmware, see above)
Inn Enable (nn=1) or disable (nn=0) microstep interpolation mode for the specified drivers, if they support it (RepRapFirmware only)
Modes (nn)
1 = full step
2 = half step
4 = quarter step
8 = 1/8 step
16 = 1/16 step
64 = 1/64 step
128 = 1/128 step
256 = 1/256 step
Examples
M350 S16 ; reset all drivers to the default 1/16 micro-stepping - not supported by RepRapFirmware
M350 Z1 ; set the Z-axis' driver to use full steps
M350 E4 B4 ; set both extruders to use quarter steps - Marlin/Repetier
M350 E4:4:4 ; set extruders 0-2 to use quarter steps - RepRapFirmware
LuuZ
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 20
Rejestracja: 25 sty 2017, 12:17

Re: Stepstick do ctc

Post autor: LuuZ »

No dobra, miałem przylutowany raster więc wyciąłem cążkami ten pin MS3 i zmostkowałem go z MS2. Puściłem drukarkę i działa pięknie.
DSC01696.jpg
Serdeczne dzięki =)
ODPOWIEDZ

Wróć do „CTC Bizer (klon Replicatora)”