[CTC Bizer] Kalibracja wymiaru na osiach X Y Z

stefan599
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 41
Rejestracja: 25 gru 2016, 17:52
x 1

[CTC Bizer] Kalibracja wymiaru na osiach X Y Z

Post autor: stefan599 »

Dzień dobry.

Mam problem z wymiarem na osi X oraz Y... Na forum był podany poradnik do kalibracji napisanej przez niemców, niestety link wygasł... Czy mogł by ktoś podpowiedzieć jak to było z tym wzorem :oops: .
Dodam jeszcze iż wydaje mi się że robiłem kalibracje lecz ona nie wpłynęła na wymiary wydruku...
Na Yku zamiast 54mm drukję mi 53.85;
Na Xie zamiast 41mm jest 40.65 :fool:
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
pszczelaszkov
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 237
Rejestracja: 28 gru 2016, 23:59
Lokalizacja: Piła
x 42

Re: [CTC Bizer] Kalibracja wymiaru na osiach X Y Z

Post autor: pszczelaszkov »

(odleglosc_zadana*aktualne_kroki)/odleglosc rzeczywista
A bierzesz pan pod uwage skurcz materialu? Mysle ze nawet PLA takie z 1-2% chyba ma. Toszto termoplast w naturze ma wykrecanie :D
stefan599
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 41
Rejestracja: 25 gru 2016, 17:52
x 1

Re: [CTC Bizer] Kalibracja wymiaru na osiach X Y Z

Post autor: stefan599 »

Dziękuje za odpowiedź. :piwo:

Tak, drukowałem ten detal z PLA. Skurczu materiału jestem świadomy :D, tyle że jak czytam forum/fora i każdy kalibruje to piszą że mają wymiar dokładny i powtarzalny niemal do kilku setek...

Zarzucam 20x20 i sprawdzam.

Pozdrawiam.
stefan599
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 41
Rejestracja: 25 gru 2016, 17:52
x 1

Re: [CTC Bizer] Kalibracja wymiaru na osiach X Y Z

Post autor: stefan599 »

kostka 20x20. X ok, Y ~19,8

Czy, jeśli chcemy ustawić kroki o ile dobrze pamiętam wchodzimy w folder Replicator/maschines i edytujemy w notatniku plik replicator-sailfish.xml (w moim przypadku sailfish). Następnie edytujemy linijke (np Y) tę: : <axis id="y" length="148" maxfeedrate="18000" homingfeedrate="2500" stepspermm="94.584250" ??
stefan599
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 41
Rejestracja: 25 gru 2016, 17:52
x 1

Re: [CTC Bizer] Kalibracja wymiaru na osiach X Y Z

Post autor: stefan599 »

Niestety moja kalibracja nic nie dała.
ReplicatorG po podłączeniu drukarki dał komunikat że wgrano nowe kroki lecz po przepuszczeniu tej samej kostki 20x20 wymiary się nie poprawiły. Co robię źle? Po wgraniu tych kroków muszę coś zresetować?
Awatar użytkownika
pszczelaszkov
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 237
Rejestracja: 28 gru 2016, 23:59
Lokalizacja: Piła
x 42

Re: [CTC Bizer] Kalibracja wymiaru na osiach X Y Z

Post autor: pszczelaszkov »

Drukujesz z replicatora i czy napewno wybierasz dobry profil?
Jak ruszasz kareta w Y to rusza plynnie?
Oraz o co zapierasz suwmiarke, w Y to chyba tylko mozna o ta sklejke zaprzec i wogole ustawic tam ja prosto to wyczyn ;D Dlatego ja sie poddalem na razie z kalibracja, jak ogarne backlash to wtedy do niej wroce ;D
stefan599
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 41
Rejestracja: 25 gru 2016, 17:52
x 1

Re: [CTC Bizer] Kalibracja wymiaru na osiach X Y Z

Post autor: stefan599 »

Drukuję z Makerbot Desktop. profil replicator (dual).
W Y wałki pośrednie biją lekko mimo podparć dodatkowych które zamontowałem. Czuć delikatną różnicę w sile jaka muszę użyć na przesunięcie w Y ale nie jest ona duża. Sila ta zmienia się wraz z odchyłem wałka.
Suwmiarki nie używam. Obliczałem to na podstawie kostki 20x20. X jest zadowalajacy (+/-0.10) a w Y zawsze w minusie ~0.4mm. Mimo zadania nowych krokow.
kretu
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 570
Rejestracja: 18 kwie 2017, 20:56
Lokalizacja: Szczecin
Drukarka: Bizer
x 105

Re: [CTC Bizer] Kalibracja wymiaru na osiach X Y Z

Post autor: kretu »

Ogólnie z tego co wiem i u mnie działa to osi xy nie powinno się kalibrować a ustawić pod mechanikę drukarki kalkulator jest chyba na stronie prusy (u mnie jest to 94,117647 na krok dla obu tych osi) drukujesz do tego kostkę kalibracyjną o grubości jednej ścianki i sprawdzasz czy ekstruder daje tak grubą ściankę jak jest ustawiona w slicerze grubość ścieżki. jeżeli to i to jest ok to kostka musi mieć dobry wymiar i jeżeli coś odbiega to albo gubi gdzieś krok albo jest źle napięty pasek (co po twoich obawach najbardziej podejrzewam bo naciąganie pasków y jest upierdliwe i sam nie mam na to jeszcze jakiegoś dobrego patentu) albo jeszcze coś innego jest walnięte. A i upewnij się czy nie masz gdzieś w slicerze ustawionych dodatkowych tolerancji dla wydruku bo np s3d miał to u mnie domyślnie włączone.

PS:Zanim porządnie naciągniesz paski Y zamontuj koniecznie łożyska odciążające wałki np. takie
Awatar użytkownika
pszczelaszkov
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 237
Rejestracja: 28 gru 2016, 23:59
Lokalizacja: Piła
x 42

Re: [CTC Bizer] Kalibracja wymiaru na osiach X Y Z

Post autor: pszczelaszkov »

To ty zmieniasz replicatorem, a drukujesz makerbot desktopem? Troche nie dziwne ze nie widac zmian.
Awatar użytkownika
marek91
Administrator
Postów w temacie: 1
Posty: 2563
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:22
Lokalizacja: Gostyń
x 1208
Kontakt:

Re: [CTC Bizer] Kalibracja wymiaru na osiach X Y Z

Post autor: marek91 »

Ja miałem taki problem (choć raczej znacznie większy problem) jak miałem zły profil wybrany.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CTC Bizer (klon Replicatora)”