[CTC Bizer] Kalibracja wymiaru na osiach X Y Z

stefan599
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 41
Rejestracja: 25 gru 2016, 17:52
x 1

Re: [CTC Bizer] Kalibracja wymiaru na osiach X Y Z

Post autor: stefan599 »

kretu pisze:Ogólnie z tego co wiem i u mnie działa to osi xy nie powinno się kalibrować a ustawić pod mechanikę drukarki kalkulator jest chyba na stronie prusy (u mnie jest to 94,117647 na krok dla obu tych osi) drukujesz do tego kostkę kalibracyjną o grubości jednej ścianki i sprawdzasz czy ekstruder daje tak grubą ściankę jak jest ustawiona w slicerze grubość ścieżki. jeżeli to i to jest ok to kostka musi mieć dobry wymiar i jeżeli coś odbiega to albo gubi gdzieś krok albo jest źle napięty pasek (co po twoich obawach najbardziej podejrzewam bo naciąganie pasków y jest upierdliwe i sam nie mam na to jeszcze jakiegoś dobrego patentu) albo jeszcze coś innego jest walnięte. A i upewnij się czy nie masz gdzieś w slicerze ustawionych dodatkowych tolerancji dla wydruku bo np s3d miał to u mnie domyślnie włączone.

PS:Zanim porządnie naciągniesz paski Y zamontuj koniecznie łożyska odciążające wałki np. takie
ok podziałam coś i dam znać.
Co do łożysk juz mam to dawno zrobione. ;)
pszczelaszkov pisze:To ty zmieniasz replicatorem, a drukujesz makerbot desktopem? Troche nie dziwne ze nie widac zmian.
A to replicatorG nie wgrywa kroków na płyte głowną drukarki?
Awatar użytkownika
pszczelaszkov
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 237
Rejestracja: 28 gru 2016, 23:59
Lokalizacja: Piła
x 42

Re: [CTC Bizer] Kalibracja wymiaru na osiach X Y Z

Post autor: pszczelaszkov »

Wgrac wgrywa ale to nic nic nieda bo makerboty nie przyjmuja gcoda bezposrednio tylko wstepnie skompilowany/parsowany .x3g ktory ma juz wyliczone kroki. Wiec makerbot desktop sklada binarke na swoich ustawieniach. Tu masz viewtopic.php?f=58&t=767&start=20
stefan599
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 41
Rejestracja: 25 gru 2016, 17:52
x 1

Re: [CTC Bizer] Kalibracja wymiaru na osiach X Y Z

Post autor: stefan599 »

To wiele wyjaśnia... Teraz rozumiem. Masakra.
stefan599
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 41
Rejestracja: 25 gru 2016, 17:52
x 1

Re: [CTC Bizer] Kalibracja wymiaru na osiach X Y Z

Post autor: stefan599 »

Kostka skalibrowana. Wymiary o niebo lepsze. (Plik C:\Program Files\MakerBot\MakerWare\default_configs\replicatordual.json)
Dziękuję i pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Enter
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 35
Rejestracja: 03 kwie 2017, 11:48
Lokalizacja: Bydgoszcz
x 1

Re: [CTC Bizer] Kalibracja wymiaru na osiach X Y Z

Post autor: Enter »

Odnośnie kalibracji osi Z:
Ostatnio drukarka miała przenosiny, po których przy pierwszych wydrukach na którejś z kolei warstwie stół zaczął opadać nieznacznie bardziej niż powinien co przyczyniło się do zepsucia wydruku:
https://drive.google.com/open?id=0B_9r4 ... 2xHS3hHRlU
Na zdjęciu można zauważyć iż w dolnych warstwach (od kopyt w górę) warstwy układają się prawidłowo i nie ma problemu z wydrukiem poza brakiem retrakcji. Problem zaczął się pojawiać powyżej "łokcia" modelu i postępował wraz z kolejnymi warstwami.
https://drive.google.com/open?id=0B_9r4 ... mw3ejJpRlU
Materiał: PLA
Przy mniejszych elementach do druku, nie było takiego problemu

Początkowo zakładałem, iż może być to zapchana dysza (od czasu do czasu drukuję z niej ABS), która ma mniejszą średnicę niż jest wprowadzona w slicerze, jednakże wtedy problemy pojawiłyby się już na samym początku. Więc może to być kwestia silnika lub też podstawy pod druk?
kretu
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 570
Rejestracja: 18 kwie 2017, 20:56
Lokalizacja: Szczecin
Drukarka: Bizer
x 105

Re: [CTC Bizer] Kalibracja wymiaru na osiach X Y Z

Post autor: kretu »

Enter chłodzisz czymś wydruk? Jaka prędkość wydruku i minimalny czas dla warstwy? Ja obstawiam połączenie niewyrabiającego ekstrudera i chłodzenia wydruku.
Awatar użytkownika
Enter
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 35
Rejestracja: 03 kwie 2017, 11:48
Lokalizacja: Bydgoszcz
x 1

Re: [CTC Bizer] Kalibracja wymiaru na osiach X Y Z

Post autor: Enter »

W sumie mogłoby to być ze względu na to, iż problem pojawił się, w warstwach, gdzie było więcej do druku - podbrzusze i łączenie kończyn.
http://i.imgur.com/GcrgKMJ.png
Odnośnie pytań to niestety nie stosuję chłodzenia :/ choć mam już je wydrukowane i czeka na montaż jak tylko podjadę do domu po śrubki i resztę.
Prędkości widać również na Screenie, dodatkowo support drukowałem przy prędkości 30mm oraz Inside perimeters: 50
kretu
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 570
Rejestracja: 18 kwie 2017, 20:56
Lokalizacja: Szczecin
Drukarka: Bizer
x 105

Re: [CTC Bizer] Kalibracja wymiaru na osiach X Y Z

Post autor: kretu »

Zobacz z chłodzeniem i wtedy będziemy walczyć bo to mały wydruk i wyraźnie poprzednia warstwa nie nadąża się schłodzić. Widać że przy stole jest gorzej (bo cieplej) i tam gdzie warstwy mają krótszy czas drukowania.
Awatar użytkownika
Enter
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 35
Rejestracja: 03 kwie 2017, 11:48
Lokalizacja: Bydgoszcz
x 1

Re: [CTC Bizer] Kalibracja wymiaru na osiach X Y Z

Post autor: Enter »

Hmm... czy aby na pewno tak? Jako, że jest to PLA nie grzałem stołu (około 20 stopni w otoczeniu), ale dolne warstwy (właściwie przez całą wysokość nogi) wydaje mi się, że układały się prawidłowo - w końcu mogę rozpoznać kończynę i odróżnić ją od supportu. Dopiero jak zaczęło powstawać podbrzusze, to zaczął się pojawiać problem.
kretu
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 570
Rejestracja: 18 kwie 2017, 20:56
Lokalizacja: Szczecin
Drukarka: Bizer
x 105

Re: [CTC Bizer] Kalibracja wymiaru na osiach X Y Z

Post autor: kretu »

Ja tam przy "piętach" widzę wyraźnie gorszą jakość. Ale jak nie grzałeś stołu to może jeszcze coś innego. Ja dla PLA grzeję na 60* na zimnym nawet z coropadem miałem czasami problemy. Ale skoro masz chłodzenie już gotowe to po prostu sprawdź jak się obawiasz przerabiania elektroniki to przetestuj z zewnętrznym zasilaniem. W moim bizerze różnica dla PLA bez chłodzenia a z z to niebo a ziemia.
A i może już w tym temacie nie śmiećmy bo to jednak inny problem niż tytułowy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CTC Bizer (klon Replicatora)”