dziobu - detale testowe

Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 7
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

dziobu - detale testowe

Post autor: dziobu »

Proponuję swoje dwa wydruki testowe. Sprawdzają wszystko co potrzebne na start w 95% przypadków.
q1.png
q2.png
1. Zwykła kostka 40x40x40. Dostatecznie duża żeby był widać wady konstrukcji (prowadzenia) czy problemy z ekstruzją. No i jest miejsce na osiągnięcie maksymalnej szybkości druku. Do szybszych testów robię takie ze skalą 50% w Z.
Przy okazji gabaryt pozwala zrobić kalkulatorem czytelne zdjęcie. Te 20x20x20 są przeważnie nieczytelne - a do tego bywa że na jakość kostki wpływa ciulowe (bądź brak) chłodzenie.
40x40x40.stl
(684 Bajtów) Pobrany 385 razy
2. 4 kolumny. Prosty i skuteczny test na retrakcję, nitkowanie i chłodzenie (mam projekt z większą ilością kolumn, ale zysk z tego żaden).
kolumny1.stl
(4.28 KiB) Pobrany 432 razy
Oba wydruki proste, szybkie. Oba powinny prawidłowo wyjść na tym samym profilu - parametry jak tu: viewtopic.php?f=60&t=5030#p92192
Często puszczam je razem, choć jak są jakieś problemy to lepiej osobno.
Abys, JGFTW, Berg, Janek_Porzycz, tyszek, kapi, Adinfo, S3b, fesou, PrzemoS
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 7
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: dziobu - detale testowe

Post autor: dziobu »

Do testów retrakcji i zabawy - więcej kolumienek.

Projekt:
kolumny3.rar
(6.55 KiB) Pobrany 212 razy
Tak wygląda:
kolumny3.png
A tak wychodzi na podłej drukarce:
q01.jpg
rydz
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: dziobu - detale testowe

Post autor: FlameRunner »

dziobu pisze:A tak wychodzi na podłej drukarce
Uprzejmie proszę nie wpędzać współforumowiczów w kompleksy. :P
Artu, Marvin27, seler1500, morf, dragonn, kretu
Awatar użytkownika
seler1500
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 202
Rejestracja: 19 gru 2019, 17:30
Lokalizacja: Jełowa k. Opola
Drukarka: Prusa A8
x 26
Kontakt:

Re: dziobu - detale testowe

Post autor: seler1500 »

FlameRunner pisze:
dziobu pisze:A tak wychodzi na podłej drukarce
Uprzejmie proszę nie wpędzać współforumowiczów w kompleksy. :P
111.jpg
111.jpg (10.89 KiB) Przejrzano 5905 razy
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 7
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: dziobu - detale testowe

Post autor: dziobu »

FlameRunner pisze:Uprzejmie proszę nie wpędzać współforumowiczów w kompleksy. :P
No daj spokój. Zwykły wydruk.

To przecież nie są idealne wydruki:
w1.jpg
po lewej: Kossel,
po prawej: ZMorph fullmetal.
DD Silk Orange.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 7
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: dziobu - detale testowe

Post autor: dziobu »

Dorzucę jeszcze swój trzeci detal testowy. Ale tu wymagany jest pewien komentarz...
Jest to element mojej procedury kalibracyjnej; nie twierdzę że tak jest prawidłowo i nie wiem czy zadziała u każdego. Wrzucam to bo u mnie się sprawdza.
Jest to kostka z dziurą:
scr1.png
Wymiary to 40x40x20 ale nigdy takiej nie wydrukowałem ;) Kiedyś przygotowałem i z lenistwa zostało; zawsze skaluję w slicerze do odpowiednich rozmiarów.
40x40x20_dziura.stl
(1.64 KiB) Pobrany 114 razy

A w czym rzecz:
  • kostkę skaluję do rozmiarów typu 40x40x10...40x40x3 (zależnie od materiału; przeważnie jest to 40x40x5),
  • drukuję ją z dużą ilością obrysów i warstw górnych; przeważnie coś typu 6 obrysów i 6 warstw top; chodzi o to żeby na samej górze było widać zarówno obrysy jak i ślady wypełnienia,
    wypełnienie - jakieś nijakie żeby się górne warstwy miały na czym oprzeć (20-30%) i wartswy dolne - przeważnie 1-2 żeby detal trzymał się kupy. Tak to wygląda w środku:
    scr2.png
    A tak na górze:
    scr3.png

Co z tym robię:
  • dobieram szerokość ścieżki i flow tak żeby:
    • zewnętrzny wymiar był idealny; wewnętrzna dziura prawie zawsze jest mniejsza o ok połowę szerokości ścieżki,
    • żeby warstwy obrysu były połączone i bez szpar,
    • górna powierzchnia była płaska,
  • ustawiam pokrywanie/nadlewanie (overlap) wypełnienia z obrysami tak żeby nie było dziur ani brzydkich nadlewów.
Od razu szczerze przyznam że nie mam tu konkretnej procedury krok po kroku bo parametry są wzajemnie od siebie zależne, poza tym robię to pod Simplify3D które też ma swoje "niuanse". Innymi słowy - robię to na czuja. Tak na prawdę po 2-3 materiałach można poczuć co na co i jak wpływa i jest to łatwiejsze niż się wydaje.
Przeważnie wystarcza 1-2 wydruki, w trudniejszych wypadkach kończy się na 5-6.

Efekty wyglądają tak:
PC:
scr4.jpg
OIDP to PLA: (tu oczywiście zwykła kostka tylko spłaszczona, ale widać efekt kalibracji)
scr5.jpg
W przypadku innych dysz czy wysokości warstw detal trzeba przeskalować żeby pół dnia nie czekać na wydruk. Np. dla dyszy 0.2 i warstwy 0.1 skaluję go do 30x30x3mm. Ważne żeby w środku było miejsce na wypełnienie, tj żeby górne pełne warstwy nie oparły się na dolnych i żeby było gdzie zauważyć nadlane ścieżki obrysów oraz górnego wypełnienia.


edit.
Odgrzebałem jeden wydruk testowy - tak wygląda detal niedolany, przed kalibracją: (nie mam teraz do porównania detalu po zmianach, wrzucę innym razem)
scr6.jpg
Fiberlogy PLA Vertigo, dysza 0.6mm.
Andrzej_W, Adinfo, Abys, cardjunk, aaannnd, Mati, Norbert, PrzemoS, czasnagli
Norbert
Postów w temacie: 3
Posty: 135
Rejestracja: 15 paź 2017, 14:52
x 8

Re: dziobu - detale testowe

Post autor: Norbert »

dziobu pisze:Co z tym robię:
  • dobieram szerokość ścieżki i flow tak żeby:
    • zewnętrzny wymiar był idealny; wewnętrzna dziura prawie zawsze jest mniejsza o ok połowę szerokości ścieżki,
Co robisz z tą "wewnętrzną dziurą" ?
Projektujesz detal z uwzględnieniem tej różnicy, czy może kompensujesz to jakoś w slicerze?
W PrusaSlicer jest jakaś opcja xy_size_compensation. Nigdy z niej nie korzystałem, bo z opisu rozumiem, że może zmienić rozmiar całego modelu w osiach xy, a tu chodzi tylko o tą dziurę. Może się mylę ale nigdy nie chciało mi się tego sprawdzać.
Masz na to jakiś dobry sposób?
Awatar użytkownika
konradsdev1
Postów w temacie: 1
Posty: 434
Rejestracja: 30 wrz 2020, 16:55
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: VORON 0
x 165

Re: dziobu - detale testowe

Post autor: konradsdev1 »

W SuperSlicer jest opcja "Vertical Hole shrinking compensation" która pozwala na modyfikację wymiarów XY tylko samych otworów.
Norbert
"Everybody needs a hobby" (Tony Stark).
VORON V0.2 (BTT SKR Pico + RPi 4B + Phaetus x Voron Dragon Hotend ST)
DIY MK4 + VORON Stealthburner (BTT SKR PRO V1.1 + RPi Zero 2 W)
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 7
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: dziobu - detale testowe

Post autor: dziobu »

Nic nie robię. Kompensację robię w projekcie bo i tak gdzieś trzeba zaplanować szpary (i nie chodzi jedynie o sam rozmiar ale też o uwzględnienie cech druku).
Korzystam z S3D które "horizontal compensation" ma, ale skaluje cały model i często wprowadza więcej szkody niż pożytku.
Awatar użytkownika
czasnagli
Postów w temacie: 1
Posty: 196
Rejestracja: 18 lis 2019, 19:07
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: custom CoreXY
x 64

Re: dziobu - detale testowe

Post autor: czasnagli »

banalny ale skuteczny test z tą kostką z dziurą. Przy okazji w narożach wydruku można zweryfikować czy nie mamy ustawionej zbyt wysokiej wartości PA/LA.
Natomiast przy wykonaniu pomiarów szerokości kostki należy uwzględnić skurcz filamentu. Przed chwilą wydrukowałem kostkę przeskalowaną na 50x50x5, wymiar zewnętrzny 49,80mm. I wszystko się zgadza bo wydruk zrobiłem z ABS+
dziobu, Adinfo
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pobieralnia”