Dron dla świeżaka

Quadcoptery i inne bajery
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 40
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Dron dla świeżaka

Post autor: dragonn »

To chyba najlepiej byłby testować z wkręconą jedną anteną.
Awatar użytkownika
S3b
Postów w temacie: 57
Posty: 360
Rejestracja: 22 kwie 2016, 11:44
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: P3Steel 2.01/UM2 AE
x 103

Re: Dron dla świeżaka

Post autor: S3b »

No właśnie - to przy okazji zapytam - czy można odpalać gogle bez wkręconych anten? bo takiego vTX sie upala gdy podłączysz baterię do drona bez anteny...

co do kierunkowej anteny - mam taką i sprawdza się ok:
https://www.banggood.com/Realacc-Triple ... rehouse=CN


Przy okazji pochwale się filmikiem z mojego ostatniego latania: Filmik specjalnie z 3ciej osoby bo zawsze chciałem zobaczyć jak mój dron wygląda z zewnątrz podczas lotu:)

https://photos.app.goo.gl/fucoY8nkyEAio56B7
Ostatnio zmieniony 08 sie 2018, 10:55 przez S3b, łącznie zmieniany 1 raz.
Ultimaker 2 Clone @1.75mm Bowden :: P3Steel @3mm direct :: Mostly Printed CNC ::
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 95
Posty: 3452
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 566

Re: Dron dla świeżaka

Post autor: Kopytko »

Sorki nie przetestuje, vtx podpowiem, że chyba tak, bo żyje, a działał bez anteny z 3 minuty :P
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 40
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Dron dla świeżaka

Post autor: dragonn »

S3b pisze:No właśnie - to przy okazji zapytam - czy można odpalać gogle bez wkręconych anten? bo takiego vTX sie upala gdy podłączysz baterię do drona bez anteny...

co do kierunkowej anteny - mam taką i sprawdza się ok:
https://www.banggood.com/Realacc-Triple ... rehouse=CN
Dostępna gdzieś w PL? Co do odpalania vTX bez anteny, sprawdzone że się spali czy to teoria? Bo mi się zdarzyło odpalić bez i nic mu nie jest :D, ale wiem że to jest grubo niezalecane i może uszkodzić. Ale na googlach nie widzę problemu, przecież to tylko odbiornik?

EDIT

Znalazłem nawet taniej :D:
https://abc-rc.pl/antena-fpv-triple-fee ... pagoda-pro tylko jaka antena nadawcza do tego?
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 69
Posty: 3223
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1594

Re: Dron dla świeżaka

Post autor: morf »

Kopytko czas na eleresa albo w wersji Mis/Marbalon albo Qczek :)
ew cos gotowego R9M.
Odnosnie odpalania tx bez anteny to tak pali sie, generalnie kazdy TX bez obciazenia.

Jesli chcesz ciagnac koniecznie 5.8
Mozna tez robic trackera i antene helikala, nawet samemu drukowalem ostatnio i stroilem.
Zwroc uwage zeby anteny mialy ta sama polaryzacje jesli mowimy o tych kolowych/sferycznych typu koniczynka, pagoda etc.

Ja sie wyleczylem juz i latam tylko na 1.2, zero problemow na zwyklych bacikach.
Done is better than perfect.
madej
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 22
Rejestracja: 05 lip 2018, 17:01
Lokalizacja: Kraków okolice
Drukarka: Ender 3
x 4

Re: Dron dla świeżaka

Post autor: madej »

Jeśli chcesz mieć dobry zasięg, to nie kupuj pojedynczych anten, tylko w zestawie dostrojonym do konkretnej częstotliwości (kanału). Wtedy na tym kanale będziesz miał najlepszy zasięg. W Polsce chyba takie zestawy sprzedaje Prodrone i Actuna (a przynajmniej podają do każdej anteny, do jakiej częstotliwości jest dostrojona). Jeszcze takiego zestawu nie kupowałem, bo chwilowo musiałem zawiesić zaangażowanie w to hobby. :)
Włączenie VTx'a bez anteny szkodzi nawet na chwile i najgorsze jest to, że nie jest to pstryk i nie działa, tylko się "trochę" psuje, i słabiej nadaje, często przy tym bardziej grzejąc. Lepsze(droższe) nadajniki mają podobno zabezpieczenia, ale czy działają to nie wiem. :) Odbiorniki, czyli gogle, można używać bez anteny.
S3b
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 40
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Dron dla świeżaka

Post autor: dragonn »

https://shop.prodrone.pl/en_US/p/Pagoda ... .8-GHz/135 to może coś takiego? Tej helikalnej to się używa w poziomie tak?
Niestety nie zmienię 1.2 bo w drugim projekcie już mam 5.8 (nie jest co coś co lata, pojazd terenowy bardziej).
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 69
Posty: 3223
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1594

Re: Dron dla świeżaka

Post autor: morf »

Helikal ma duże wzmocnienie ale jest przy tym bardzo kierunkowy tzn zależy ile zwojów. I'm więcej tym większy zysk i bardziej kierunkowa charakterystyka.
Ogólnie do trackera albo diversity jak najbardziej
Mizesz też zagadać kkacpra na rc-fpv.pl zrobi Ci to co chcesz na zamówienie.
Done is better than perfect.
madej
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 22
Rejestracja: 05 lip 2018, 17:01
Lokalizacja: Kraków okolice
Drukarka: Ender 3
x 4

Re: Dron dla świeżaka

Post autor: madej »

Helikalna jest kierunkową, więc musi być wycelowana w drona, czyli najczęściej w poziomie, chyba, że bijesz rekord wysokości lotu. ;)
sp6vgx
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 489
Rejestracja: 06 lut 2018, 18:38
Lokalizacja: Warszawa
x 74
Kontakt:

Re: Dron dla świeżaka

Post autor: sp6vgx »

morf pisze:Helikal ma duże wzmocnienie ale jest przy tym bardzo kierunkowy tzn zależy ile zwojów.
błagam od kiedy antena helical (czasami zwana śrubowa) ma duże wzmocnienie (marketingowe bzdury i nic więcej)... Takie anteny mają można by powiedzieć zysk ujemny. Taka antena (w zasadzie cewka) ma dużą składową pojemności i indukcyjności przez co energia dostarczona do takiej anteny jest silnie tłumiona. W zasadzie wszystkie anteny krótsze od 1/4 lambda mają zysk ujemny... Zaletą takich anten w zasadzie jest ich mały rozmiar. Lepsza od takiej anteny będzie byle prętowa 1/4 fali...
morf
For every complex problem, there is a solution that is simple, neat, and wrong.
Ultimaker 1 i 1/2, Szrotek, Vertex K8400, Anycubic I3 Mega
ODPOWIEDZ

Wróć do „Robotyka, modele RC, modelarstwo”