Robot sprzątający ArduRobo

Quadcoptery i inne bajery
kawasakizx9
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 33
Posty: 37
Rejestracja: 30 sie 2018, 15:19
x 13

Robot sprzątający ArduRobo

Post autor: kawasakizx9 »

Hej . Ze względu na wrodzone lenistwo i 3 zwierzaki pozostawiające wszędzie klaki.Chciałbym przedstawić PROTOTYP frezowanego i wydrukowanego robota sprzątającego , części użyte w urządzeniu to w większości tz. przyda się a wiec silniczki do szczotek z CD łożyska z HD, arduino, nakładka sterowania silnikami ,czujnik ultradźwiękowy ,2 krańcówki ,buzzer przetwornica step up czy jakoś tak, silniki napędu serwa 9g jakaś turbinka ze starego projektora aku lipo 2400 co daje czas działania ponad 3h . Myślę że po testach udostępnię pliki stl jeśli będzie zainteresowanie.
Załączniki
20181022_115734.jpg
20181022_121222.jpg
20181022_115751.jpg
emartinelli, marek91, S3b, dziobu, balgator, Berg, jagus, cybermech
Awatar użytkownika
kapi
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1115
Rejestracja: 18 sty 2017, 15:37
Lokalizacja: Zabrze
Drukarka: Vertex 8400
x 227

Re: Robot sprzątający ArduRobo

Post autor: kapi »

Pomysł extra!
Ciekaw jestem testów ;)
Mam 3 futrzaki i na razie rumba działa....
"Don't find fault. Find a remedy." Henry Ford
Stalowe K8400
Phrozen Sonic Mini 4K
MosfetN
Postów w temacie: 1
Posty: 165
Rejestracja: 26 lip 2016, 12:08
x 96
Kontakt:

Re: Robot sprzątający ArduRobo

Post autor: MosfetN »

Te serwomechanizmy odpowiedzialne za napęd robota prawdopodobnie szybko "wyzioną ducha" :) , proponowałbym zamienić na jakikolwiek silnik DC z przekładnią planetarną (np. taki od POLOLU) + enkodery (jeśli potrzebne) + odpowiednie łożyskowanie wału na którym znajduje się kółko z obu stron + drukowane sprzęgło między wałem a silnikiem.
(Jeśli dobrze widzę to kółko jest przykręcone bezpośrednio do wału serwomechanizmu).
https://bytechlab.com/
- RAPTOR XLS 360
- 2x BambuLab X1C + AMS
- Anycubic Photon Mono + Wash Station
kawasakizx9
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 33
Posty: 37
Rejestracja: 30 sie 2018, 15:19
x 13

Re: Robot sprzątający ArduRobo

Post autor: kawasakizx9 »

Testy są obiecujące w sumie działa samodzielnie to od kilku dni . Tak MosfetN masz racje serwa to kiepski pomysł i rzeczywiście to jak na razie najsłabszy element i najgłośniejszy będzie wymieniony (serwa po prostu były pod ręką).Co zyskujemy możliwość dodrukowania własnych cześć zastępczych. wpływ na działanie robota czyli cześć programowa i to co najcenniejsze własne wykonanie.Potrzebna mi jest pomoc programisty ktoś chętny do pomocy
Załączniki
a dzień wcześniej było sprzątane 20minut pracy robota
a dzień wcześniej było sprzątane 20minut pracy robota
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 2004
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 877

Re: Robot sprzątający ArduRobo

Post autor: Pjoter »

Super sprawa. Osobiście byłym zainteresowany czymś więcej niż STL-kami :D chodzi mi o obszerniejsze opisanie projektu :D Super sprawa z wykorzystaniem silników z napędów optycznych i inne oszczędności. Sądzę też że jeśli stworzysz na np. thingiverse stronę projektu to może się znaleźć chętny programista do pomocy.

Jak mojej pani sklecę takiego robota to na pewno pozwoli na drugą drukarkę ;)
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 3203
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1575

Re: Robot sprzątający ArduRobo

Post autor: morf »

Jako prof of concept SUPER!
Jednak posiadacz xiaomi robota stwierdzam jednak ze wszelkie samorobki wysiadaja :) tymbardziej z lipo na pokladzie, nie zostawilbym tego w "docku" do ladowania :-)

Gratuluje pomyslu i udanej budwy
emartinelli
Done is better than perfect.
kawasakizx9
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 33
Posty: 37
Rejestracja: 30 sie 2018, 15:19
x 13

Re: Robot sprzątający ArduRobo

Post autor: kawasakizx9 »

Pjoter ArduRobo działa na zasadzie ,robota z kursu arduino z dodanym serwem do obracania czujnika odległości zamocowanym z przodu oraz dodane krańcówki jako uderzeniowe. Czyli sprawdza odległość do ściany przeszkody ,cofa się i obraca o kąt losowy. Co do thingiverse jestem z rocznika gdzie językiem obcym nauczanym był ZSRR , tak że problem z komunikacją .Programowo przeszkadzają mi delay zawarte w programie wiem że można przerwania ale na razie nie ogarniam tego.
morf co do lipo zdaje sobie sprawę kilka latających modeli już zbudowałem , a samoróbka to dobre wytłumaczenie naszej drugiej połowie dla czego musimy mieć drukarkę :D
Pjoter
kawasakizx9
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 33
Posty: 37
Rejestracja: 30 sie 2018, 15:19
x 13

Re: Robot sprzątający ArduRobo

Post autor: kawasakizx9 »

klejenie szczotki centralnej
klejenie szczotki centralnej
Serwa napędowe dostały luzu zaraz się rozlecą więc zamówiłem 2 napędy jeden full metal drugi plastik, zmianie uległa też szczotka centralna , oś od strony koła pasowego została ukręcona miała 3mm teraz ma 5mm
Awatar użytkownika
marek91
Administrator
Postów w temacie: 1
Posty: 2563
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:22
Lokalizacja: Gostyń
x 1208
Kontakt:

Re: Robot sprzątający ArduRobo

Post autor: marek91 »

WOW, gratulacje! Szacun za wykorzystanie "przydasiów" :git:

ps Sprząta w miarę dokładnie?
kawasakizx9
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 33
Posty: 37
Rejestracja: 30 sie 2018, 15:19
x 13

Re: Robot sprzątający ArduRobo

Post autor: kawasakizx9 »

Małe update zmieniłem położenie szczotek zgarniających oraz ich średnice, teraz szerokość pasa zamiatanego sprzątanego to 305mm,cały robot ma 350mm średnicy
marek91 sprząta dostatecznie dokładnie jest wyczuwalna różnica chodząc po powierzchni sprzątanej gołą stopą :) :D
Dziękuję wszystkim za słowa uznania jest to bardzo motywujące do dalszego działania :search:
Załączniki
przemieszczeni szczotki.JPG
balgator
ODPOWIEDZ

Wróć do „Robotyka, modele RC, modelarstwo”